As The World Turns
Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie
| As The World Turns | ||
|---|---|---|
| Genre | Soap | |
| Speelduur | 60 minuten (inclusief reclame) | |
| Bedenker(s) | Irna Phillis | |
| Productie | Christopher Goutman, Procter & Gamble Productions | |
| Script | Jean Passanante | |
| Land | ||
| Taal | Engels | |
|
|
||
| Start | 2 april 1956 | |
| Netwerk(en) | CBS (Verenigde Staten) & RTL 4, RTL 8 (Nederland) | |
| Officiële website | ||
| IMDb-profiel | ||
| TV.com | ||
|
|
||
As the World Turns (ATWT) is de op een na langst lopende Amerikaanse soapserie, in de VS uitgezonden op CBS, in Nederland door RTL 8.
Inhoud |
[bewerk] Geschiedenis
ATWT begon op maandag 2 april 1956 om half twee 's middags. Samen met The Edge of Night, dat op dezelfde dag begon met uitzenden, was het de eerste soap van een half uur; voorheen waren alle soaps vijftien minuten lang.
ATWT begon als een zwart-wit-soap; de overgang naar kleur kwam halverwege de jaren '60, met de laatste zwart-wit-aflevering op 17 februari 1967. Vanaf 1 december 1975 duurt een ATWT-aflevering een uur (inclusief reclames). De 10.000e aflevering was op 12 mei 1995. In totaal zijn er al meer dan 13.000 afleveringen geweest.
Het enige karakter dat al sinds het begin meespeelt is Nancy Hughes, gespeeld door Helen Wagner. Bob Hughes, gespeeld door Don Hastings, speelt net als Lisa Grimaldi (Eileen Fulton) al sinds 1960 in de soap.
Op 22 november 1963 werd een uitzending onderbroken nadat het bekend was geworden dat President John F. Kennedy was neergeschoten.
Sinds de oprichting van RTL 4 in 1990 is ATWT daar te zien. Vanaf maandag 20 augustus 2007 worden nieuwe afleveringen uitgezonden op RTL 8. De volgende dag zijn er 's ochtends en om 17.00 uur herhalingen te zien op RTL 4. De uitzendingen in Nederland lopen een jaar en zeven maanden achter op de Amerikaanse uitzendingen: mei 2006 werd in Nederland in december 2007 uitgezonden. Dit wordt in de loop der tijd iets minder, doordat ATWT in Amerika vaak niet te zien is op feestdagen en met grote sportevenementen.
[bewerk] Kenmerken
As the World Turns is de creatie van Irna Phillips, sinds de jaren '30 één van de voornaamste bedenksters en schrijfsters van radiosoaps. Als schrijver vond Phillips karakterontwikkeling en psychologisch realisme belangrijker dan melodrama, en haar eerdere creaties (waaronder The Guiding Light) waren vooral opvallend vanwege het plaatsen van vakmensen - doktoren, advocaten en geestelijken - in het middelpunt van de verhaallijnen.
Zo was het ook met ATWT, met langdurende psychologische karakterstudies van families met advocaten en doktoren aan het hoofd. De persoonlijke situaties en carrières van doktoren en advocaten zouden door de jaren heen centraal blijven staan in ATWT, en zouden uiteindelijk standaard worden in alle soapseries. Waar de 15-minuten radiosoaps vaak draaiden om één centraal, heroïsch karakter (bijvoorbeeld Dr. Jim Brent in Phillips' Road of Life) had Phillips met 30 minuten ATWT de mogelijkheid om meerdere vakmensen te introduceren binnen het raamwerk van een familie.
Eén van Phillips' innovaties was de introductie van een soort van Grieks koor aan de verhalen. Het hoofddoel van karakters als Nancy Hughes (gespeeld door Helen Wagner) was commentaar geven op de getoonde crises en beslissingen gemaakt door dynamischer inwoners van de stad. Deze techniek droeg bij aan de populariteit van de show en wordt nog steeds veel gebruikt in andere soaps.
Phillips' stijl bevoordeelde geleidelijke evolutie boven radicale veranderingen. Langzaam, met veel gesprekken en emotioneel intens, bewoog de serie met de snelheid van het leven zelf - en soms nog langzamer. Elk nieuw karakter kwam geleidelijk in de serie, en was gewoonlijk een bekende van de familie Hughes. Als gevolg kreeg de soap de reputatie conservatief te zijn (hoewel de soap het eerste homoseksuele karakter in een Amerikaanse soap kreeg, in 1988).
Gedurende de eerste decennia kan het inhoud-gerelateerde beleid van de sponsor Procter & Gamble Productions bijgedragen hebben aan het gevoel van conservatisme. De zeepfabrikant greep in bij verhaallijnen waarin overspel en ander immoreel gedrag ongestraft bleef, en tot het eind van de jaren '80 was het karakters uit de belangrijke families niet toegestaan om abortus te plegen.
[bewerk] Verhaallijnen
In soaps draait alles natuurlijk om de verhaallijnen van de personages. In de 50 jaar dat ATWT nu bestaat, zijn er al honderden voorbij gekomen. Met de jaren mee zijn de verhaallijnen groter en spannender geworden. Soms worden er onverwachts andere personen bij betrokken en soms wordt een verhaallijnen na jaren weer opgepakt. Zo is recent Rosanna Cabot plotseling betrokken geraakt bij de verhaallijn tussen Craig Montgomery, Jennifer Munson en Mike Kasnoff.
Om een voorbeeld te geven van hoe lang een verhaallijn uiteindelijk kan lopen: begin 1997 kwam Carly Tenney naar Oakdale en ontmoette voor het eerst haar zus Rosanna Cabot. Dit was het begin van een grote, succesvolle verhaallijn die pas eindigde in december 1998.
"As The World Turns" komt de laatste 10 jaar met enorme verhaallijnen aan die stuk voor stuk in de smaak vallen bij het publiek. De orginaliteit en de goed bedachte en doordachte verhalen zijn al regelmatig genomineerd. Per jaar zijn er in ATWT ongeveer 3 tot 4 grote verhaallijnen, die vaak weer in elkaar overlopen, en verder nog kleinere om de soap op te vullen.
De personages die het vooral van dramatische en grote verhaallijnen moeten hebben, waren in het begin Nancy Hughes, Bob Hughes, Kim Hughes en Lisa Grimaldi. De volgende generatie was Barbara Ryan, James Stenbeck, Hal Munson, Tom Hughes, Margo Hughes, Lily Snyder, Holden Snyder en Dusty Donovan. Daarop volgen Paul Ryan, Emily Stewart, Rosanna Cabot, Carly Tenney, Jack Snyder en Craig Montgomery.
De laatste jaren staan vooral Mike Kasnoff, Katie Peretti, en recent Luke Snyder,Casey Hughes, Will Munson, Gwen Norbeck, Maddie (Maddelin) Coleman en Jade Taylor centraal. Door de plotselinge komst van vele tieners, zijn de oudere karakters naar de achtergrond verdwenen, tot verontwaardigheid van het publiek.
[bewerk] Boek
Er is ook een boek over "As The World Turns": Oakdale Confidential, en ook nog een nieuwe versie "Oakdale Confidential secrets revealed" die 16 pagina's met foto's bevat een een nieuw hoofdstuk. De dingen die in het boek staan zijn ook te zien in "As The Word Turns". Een heel klein stukje van het boek: Bij een groot evenement voor de familie Marron word Gregory Marron jr. dood afgeleverd in een limousine, hij zou zijn gestorven aan een hartaanval, maar Katie Peretti, Carly Tenney, en Maddie Coleman hebben reden om te geloven dat het een moord was, de drie werken uiteindelijk samen om de man van wie ze houden te beschermen. (Bron: Oakdale Confidential secrets revealed)
[bewerk] Baanbrekend
In januari 2006 begon ATWT aan een nieuwe verhaallijn voor Luke Snyder, die tot dan maar weinig in beeld was te zien. Terwijl de vrienden van Luke allemaal een vriendinnetje kregen, begon Luke andere gevoelens te krijgen. Steeds vaker merkte hij dat hij meer gevoelens had voor zijn beste vriend Kevin Davis dan voor meisjes. Enkele maanden later was het hoge woord eruit: Luke was overtuigd van zijn homoseksualiteit. ATWT nam hiermee een groot risico om in het preutse Amerika een homoverhaallijn voor het eerst op Daytime Televisie te brengen.
Nadat eenmaal bekend was dat Luke op jongens viel en dat zijn familie en vrienden ervan afwisten, zakte Luke een beetje af naar de achtergrond, vooral om het publiek tijd te geven hieraan te wennen. Maar op 1 juni 2007 wordt de cast versterkt door een nieuwe personage, Noah Mayer, gespeeld door Jake Silbermann. Noah wordt de nieuwe stagaire bij WOAK en moet samenwerken met Luke en Maddie. Luke ziet Noah totaal niet zitten, totdat er wat dingen gebeuren waardoor hij hem plotseling met andere ogen ziet. Noah krijgt echter een relatie met Maddie. Wat Luke alleen niet weet is dat Noah die relatie alleen maar aangegaan is omdat Noah zijn eigen homoseksualiteit nog niet geaccepteerd heeft. De twee komen uiteindelijk bij elkaar en op 17 augustus 2007 schrijft ATWT dankzij Van Hansis (Luke) en Jake Silbermann (Noah) geschiedenis door de eerste homozoen op Daytime televisie te vertonen. Sinds die zoen hebben Luke en Noah een relatie met elkaar en tevens blijkt uit soap polls dat ze het populairste koppel in de serie zijn.
[bewerk] Rolbezetting
[bewerk] Huidige rolbezetting
Dit is de huidige rolbezetting in Nederland. De VS lopen ongeveer anderhalf jaar voor en kan dus andere acteurs en/of karakters hebben.
[bewerk] Terugkerende rolbezetting
| Acteur | Rol | Status |
|---|---|---|
| Alex Charak | Elwood Hoffman | 2006-2009 |
| Giovanni Cimmini | Parker Munson (#3) | 2004-2006 |
| Dylan Denton | J.J. Larrabee | 2005-2006 |
| Marie Masters | Susan Stewart (#5) | 1968-1979, 1986- |
| Kathleen Widdoes | Emma Snyder | 1985- |
[bewerk] Komende acteurs
[bewerk] Bekende sterren
Veel bekende acteurs en actrices zijn begonnen in As the World Turns, waaronder:
[bewerk] Externe links
| Acteur | Rol | Wanneer? | Opmerkingen |
|---|---|---|---|
| Matthew J. Morrison | Adam Munson (#2) | 21 mei 2008 | Keert terug voor de uitvaart van zijn vader Hal. |
| Ashley Marie Greiner | Faith Snyder | 11 juni 2008 | Faith wordt geSORASed naar 12/13 jaar, waarmee Aslhey de rol overneemt van de jonge Cassidy Hinkle. |
| Terri Garber | Iris Dumbrowski | 17 juni 2008 | Vanaf dan krijgt Terri een terugkerende rol als Iris Dumbrowski. |
| Matt Cavenaugh | Adam Munson (#3) | 24 juni 2008 | Neemt de rol over van Matthew J. Morrison. |
| Mick Hazen | Parker Munson | 17 juli 2008 | Parker wordt geSORASed naar 13 jaar, waardoor Mick de rol overneemt van Giovanni Cimmino. |
| Daniel Manche | J.J. Larrabee-Snyder | 17 juli 2008 | J.J. wordt geSORASed naar 13 jaar, waardoor Daniel de rol overneemt van Dylan Denton. |
| Austin Peck | Brad Snyder (#2) | 11 augustus 2008 | De Days of Our Lives-acteur komt de cast van ATWT versterken. |
| Kenneth Franklin | Dallas Griffin (#2) | 16 september 2008 | Kenneth neemt de rol over van Duane nadat de producers van plan waren Dallas meer in beeld te laten verschijnen. |
| Marnie Schulenberg | Alison Stewart | 7 oktober 2008 | Voordat ze in ATWT verschijnt, is Alison eerst nog enkele weken te zien geweest in The Young & The Restless en in de internetserie L.A. Diaries, om Alisons verhaallijn in ATWT op te starten. |
| Jennifer Landon (Dubbelrol) | Cleo Babbit | 23 oktober 2008 | Jennifer begint deze dag met het spelen van Cleo, een dubbelganger van Gwen. |
| Scott Bryce | Craig Montgomery | 25 oktober 2008 | Scott Bryce is de originele Craig uit de jaren 80 en 90 en neemt hiermee de rol over van Jeffrey Meek. |
| Jake Silbermann | Noah Mayer | 17 december 2008 | Jake komt de cast versterken als de eerste vriend van Luke Snyder. |
| Agim Kaba | Aaron Snyder | 1 januari 2009 | Agim keert terug in ATWT als Aaron. |
| Daniel Hugh Kelly | Colonel Winston Mayer | 21 januari 2009 | Noah's vader verschijnt eerst in de afleveringen op locatie in Branson. Later komt hij ook naar Oakdale. |
| Cady McClain | Rosanna Cabot | 12 februari 2009 | Ze zal eerst een aflevering te zien zijn in Pauls dromen. Pas een week later ontwaakt ze uit haar coma. |
| Justine Cotsonas | Sophie Duran | 12 februari 2009 | Sophie is al zwanger als ze haar debuut maakt in de serie. |
| Chris Heuisler | Cole Norbeck | 16 februari 2009 | Cole blijkt de broer van Gwen te zijn. |
| Kelley Menighan Hensley | Emily Stewart | 10 mei 2009 | Emily keert terug na 4 maanden in Europa te zijn geweest. |
| Dylan Bruce | Chris Hughes | 11 mei 2009 | Het karakter Chris Hughes keert terug in de serie. |
| Chauntee Schuler | Bonnie McKechnie | 19 mei 2009 | Bonnie keert terug in Oakdale. |
| Ryan Serhant | Evan Walsh IV | 21 mei 2009 | Ryan Serhant was de winnaar van de tweede serie van InTurn en won deze rol in de serie. |
| Lauretta Vaughn | Kit Fowler | 9 juni 2009 | Lauretta werd vierde bij Inturn, maar maakte wel indruk. Ze was al even kort te zien geweest als Kit in de serie. Fans vonden haar erg goed waardoor ze nu dus terugkeert. |
| Wally Kurth | Sam Hutchins | 11 juni 2009 | Sam komt de serie in als een mysterieuze vreemdeling die te maken krijgt met Carly. |
| Billy Magnussen | Casey Hughes (#6) | 8 augustus 2009 | Na meer dan 6 maanden in de gevangenis te hebben gezeten keert Casey terug. Billy Magnussen neemt vanaf hier de rol over van Zach Roerig. |
| Dominic Fumusa | Gray Gerard | 18 augustus 2009 | Gray is een duister figuur die naar Oakdale komt om zaken af te handelen. Ook zit hij te stoken tussen Vienna en Henry. |
| Eric William Morris | Matt O'Connor | 18 augustus 2009 | Matt is net als Casey een ex-gevangene en kent Casey dan ook. Hij blijkt meer in petto te hebben als hij connecties met de duistere Gray blijkt te hebben |
| Tala Ashe | Ameera Ali Aziz | 23 augustus 2009 | Ameera komt vanuit Irak naar Oakdale en vraagt Luke en Noah om hulp. Ook heeft ze een diepere connectie met Noah. |
| Jon Prescott | Mike Kasnoff (#3) | 6 oktober 2009 | Mike keert terug uit Letland en hoopt op een verzoening met Katie |
| Meredith Hagner | Liberty | 28 oktober 2009 | Liberty beweert Brad's dochter te zijn. |
| Daniel Hugh Kelly | Colonel Winston Mayer | 5 november 2009 | Winston, Noah's vader, keert terug. |
| Julie Pinson | Janet Ciccone | 9 november 2009 | Julie speelt "Juicy Janet", Brad's ex. |
| Noelle Beck | Lily Walsh Snyder (#4) | 9 november 2009 | Noelle neemt de rol over van Martha Byrne. |
| Alex Charak | Elwood Hoffman | 4 november 2009 | Keert weer terug naar Oakdale |
| Eric William Morris | Matt O'Connor | 29 oktober 2009 | Komt uit de gevangenis en wil Casey spreken |

