Catharina van Saksen-Lauenburg
| Catharina van Saksen-Lauenburg | ||
| 1513-1535 | ||
| Koningin-gemalin van Zweden | ||
| Periode | 1531-1535 | |
| Voorganger | Isabella van Habsburg | |
| Opvolger | Margareta Leijonhufvud | |
| Vader | Magnus I van Saksen-Lauenburg | |
| Moeder | Catharina van Brunswijk-Wolfenbüttel | |
Catharina van Saksen-Lauenburg-Ratzeburg (Ratzeburg, 24 september 1513 - Stockholm, 23 september 1535) was een dochter van Magnus I van Saksen-Lauenburg en van Catharina van Brunswijk-Wolfenbüttel.
Zij werd in 1531 de eerste echtgenote van Gustaaf Wasa en baarde de koning een zoon, Erik. Door zijn huwelijk knoopte Gustaaf relaties aan met de Noord-Duitse vorsten, die hem konden steunen in zijn reformatiepolitiek. Eerdere pogingen om een Poolse of Deense koningsdochter te huwen waren mislukt, wegens het nog geringe aanzien van het Huis Wasa. Catharina zelf leerde nooit Zweeds en vermits de koning geen Duits sprak was er weinig communicatie tussen de echtelieden. Catharina werd beschreven als koud en gevoelloos.
Zij stierf toen zij in verwachting was van een tweede kind. Geruchten als zou haar echtgenoot haar met een zilveren hamer hebben doodgeslagen, zijn nooit bewezen.