Clavia Nord Modular
| Clavia Nord Modular | ||||
| Synthesizer | ||||
| Clavia Nord Modular (G1) | ||||
| Jaar | 1998 | |||
| Type display | lcd + computer | |||
| Toetsenbord | 25 toetsen met velocity | |||
| Polyfonie | 32 stemmen | |||
| Type synthese | 6 typen VSM oscillatoren | |||
| Filters | meerdere typen: parametrische en grafische EQ's, HPF/LPF/BPF/notch, 12 of 24 dB/Oct (resonant), formantfilters | |||
| Multitimbraal | max. vier programma's | |||
| Geheugen | 9 banken met elk 99 plaatsen | |||
| Effecten | 8 typen LFO's, 4 typen willekeurige patroongeneratoren, 16.000 patterns, vocoder, overdrive, chorus, sequencers | |||
| Aansluitingen | 2 audio in, 4 audio out | |||
| Control | Pc Pentium 90MHz, Windows 95/98; PowerMac, MacOS 8; MIDI | |||
|
||||
De Nord Modular van de Zweedse fabrikant Clavia is een serie in hardware uitgevoerde virtueel analoge modulaire synthesizers. De geluidsopwekking gebeurt met DSP's waarin algoritmes kunnen lopen die de functie hebben van functionele modules in "klassieke" modulaire synthesizers. Door de gebruiker kan een synthesizermodel gebouwd worden door uit deze modules te kiezen en te onderling te verbinden. Hierbij zijn er geen beperkingen voor wat betreft de volgorde en de onderlinge verbindingen van de modules, de enige beperking is de verbeeldingskracht van de programmeur en de rekenkracht van de gebruikte DSP's. Op het bedieningspaneel van de Modular bevindt zich een aantal knoppen die vrij toegekend kunnen worden aan parameters van de modules, of via Morph sets aan meerdere parameters tegelijk. Deze knoppen zijn niet voorzien van bijschriften omdat in ieder synthesizermodel functieknoppen een andere betekenis kunnen hebben
Inhoud |
[bewerken] Eigenschappen
In tegenstelling tot vrijwel alle andere synthesizers heeft de Nord Modular zelf geen mogelijkheid om geluiden te programmeren en zal ook geen geluid maken als er niets in het geheugen geladen is. Het programmeren wordt gedaan door middel van een grafisch bewerkingsprogramma dat op een aangesloten pc of Apple Macintosh draait. In het bewerkingsprogramma kunnen de verschillende modules, zoals oscillatoren, envelopegeneratoren, LFO's, sequencers, filters, mixers, vocoders en effectmodules geplaatst en onderling verbonden worden. Als de synthesizer aangesloten is zijn de zo gebouwde geluiden meteen actief en kunnen beluisterd worden. Ook parameters die op de synthesizer zelf gewijzigd worden zijn meteen in het bewerkingsprogramma te zien. De computer is in de eerste generatie door middel van MIDI met de synthesizer verbonden, de tweede generatie Modulars gebruikt hiervoor een USB-poort.
Niet alleen synthese van geluiden is mogelijk, omdat de synthesizer ook audio-ingangen heeft en een uitgebreid scala aan filters en effectmodules kunnen er ook allerlei geluidsbewerkingen mee gemaakt worden. Zo kan bijvoorbeeld geluid kunstmatig "verouderd" worden door de bandbreedte te verkleinen en vervorming, ruis en tikken toe te voegen.
[bewerken] Eerste generatie
De eerste generatie Modulars telt twee modellen, de Micro Modular en de Modular, van de laatste zijn varianten zonder en met een twee octaafs-toetsenbord beschikbaar. De Micro Modular heeft één DSP, de Modular vier, met de mogelijkheid voor een uitbreiding naar acht.
Het "synthesizermodel" moet in een enkele DSP passen, elke module heeft een bepaalde belastingsfactor waarvan de som niet boven 100% uit mag komen. Eenvoudige modellen passen meerdere keren in een DSP, waarmee met een enkele DSP dan al polyfoon gespeeld kan worden. De Modular is met zijn vier DSP's dus minimaal vierstemmig polyfoon. De Modular heeft ook de mogelijkheid vier modellen tegelijkertijd actief te maken, waarmee dan (met inlevering van polyfonie) multitimbraal gespeeld kan worden.
| Micro Modular | Modular | |
|---|---|---|
| aantal DSP's | 1 | 4 (of 8 met uitbreidingsmodule) |
| aantal actieve programma's (multitimbraal) |
1 | 4 |
| functieknoppen | 3 | 18 |
| toetsenbord | geen | geen of twee octaaf |
| audio ingangen | 2 | 2 |
| audio uitgangen | 2 | 4 |
[bewerken] Tweede generatie
In Nord Modular G2 zijn de tekortkomingen van de eerste generatie voor een groot deel verholpen, zo is er een USB poort voor verbinding met de computer, "rotary encoders" in plaats van potentiometers en hebben de knoppen een lcd-display waarin een beschrijvende tekst getoond kan worden. Hoewel er maar 8 knoppen zijn is er een soort van "bladersysteem" om tot 120 parameters te kunnen wijzigen. Daarnaast is de verdeling van de rekenkracht van de DSP's op een transparante manier geregeld. Ook zaken als het kunnen splitsen van het toetsenbord bij multitimbraal gebruik zijn beter geregeld.
De G2 is er in drie versies: de "engine" die in een 19-inch rek gemonteerd kan worden en geen externe bedieningselementen heeft, de G2 met een drie octaafs keyboard en de G2X met een vijf octaafs keyboard. De G2X heeft standaard een "voice expansion module" ingebouwd (vergelijkbaar met de extra DSP's van de eerste generatie), deze module is optioneel voor de twee andere modellen.