Internationaal Vocalisten Concours 's-Hertogenbosch

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie
Ga naar: navigatie, zoeken

Het Internationaal Vocalisten Concours 's-Hertogenbosch (IVC) is sinds 1954 het enige internationale klassieke zangconcours in Nederland. Het is een unieke culturele instelling en nauw verbonden met de stad 's-Hertogenbosch.

Het IVC behoort tot de meest gerenommeerde concoursen ter wereld en is lid van de Federatie van Internationale Klassieke Muziekconcoursen (World Federation of International Music Competitions – WFIMC). Het Concours werd aanvankelijk elk jaar, maar sinds 1990 om het jaar gehouden. Het IVC is een pleitbezorger van vocale muziek in combinatie met het ontdekken van jong talent. Naast het opera- en concertrepertoire is er bijzondere aandacht voor het lied en oratorium. Het bevordert de carrière van jonge zangers door adviezen en presentatie aan jury’s, concertdirecties, casting directors, impresario’s, media en concert- en theaterpubliek. Sinds 2007 is mezzosopraan Annett Andriesen directeur van het concours.

Prijswinnaars in het verleden waren Elly Ameling, Halina Lukomska, Bernard Kruysen, Evelyn Lear, Yvonne Minton, Henk Smit, Jules Bastin, Viorica Cortez, Ileana Cotrubas, Siegmund Niemsgern, John Bröcheler, Wolfgang Schöne, Robert Holl, Vladimir Pankratov, Mitsuko Shirai, Linda Finnie, Jard van Nes, Nelly Miricioiu, Thomas Hampson, Ann Dawson, Howard Haskin, Petra Lang, Ruth Ziesak, Lenneke Ruiten.

Onder de juryleden vinden we de namen van onder andere Grace Bumbrey, Jard van Nes, Robert Holl, Jewgeny Nesterenko, John Shirley Quirck, Janine Micheau, Elizabeth Höngen, Ingrid Bjoner, Nina Dorliak, Nadia Boulanger, Franz Völker, Roy Henderson, Julius Patzak, etc. De laatste jaren nemen ook intendanten van operahuizen en dirigenten plaats in de jury.

2014[bewerken]

In 2014 bestaat het IVC 60 jaar. Het 50ste Internationaal Vocalisten Concours vindt dan plaats van 4 t/m 14 september in het Theater aan de Parade.

Het IVC staat open voor zangers van alle nationaliteiten. Zij hebben een conservatoriumopleiding of een gelijkwaardig, in de praktijk ontwikkeld niveau.

Er zijn twee categorieën:

  • 1. Opera/Oratorium
  • 2. Lied Duo

Jury[bewerken]

De jury's voor zowel de voorronden als het Concours worden samengesteld uit een combinatie van beroemde zangers, pianisten en vertegenwoordigers uit de opera- en concertwereld:

Opera/Oratorium
  • Dame Kiri Te Kanawa, sopraan
  • Anne Gjevang, mezzosopraan
  • Siegfried Jerusalem, tenor
  • Kenneth Montgomery, dirigent
  • Pieter Alferink, impresario
  • Jesús Iglesias Noriega, hoofd artistieke zaken De Nederlandse Opera
  • Evamaria Wieser, casting Lyric Opera Chicago, Teatro dell'Opera di Roma
  • Ioan Holender, voormalig intendant Weense Staatsopera (voorzitter)
Lied Duo

2012[bewerken]

De 49ste editie van het Internationaal Vocalisten Concours vond plaats van 21 t/m 30 september 2012. Voorronden werden gehouden van 17 t/m 19 september 2012.

Jury internationale voorselecties 2012[bewerken]

De vakjury voor de voorselecties bestond uit Lenneke Ruiten (sopraan / Eerste Prijs IVC 2002), Miranda van Kralingen (sopraan / artistic director Opera Zuid). Mary King (mezzo-sopraan / docent / BBC commentator), Eline de Kat (casting Opéra de Monaco), Timothy Nelson (regisseur, artistiek directeur Opera Studio Nederland). Juryvoorzitter was Annett Andriesen (mezzo-sopraan / docent / algemeen directeur IVC).

Internationale Jury 2012[bewerken]

De Internationale Jury beoordeelde de kandidaten vanaf de Kwartfinales. Deze jury bestond uit voorzitter Ioan Holender (tot 2010 intendant van de Weense Staatsoper en thans adviseur van onder andere de Metropolitan Opera), Nelly Miricioiu (sopraan), Peter Schreier (tenor / dirigent), Sergei Leiferkus (bariton), Arnold Alons (casting Opera Toulouse and Santiago de Chile), Peter de Caluwe (intendant La Monnaie Brussel), Hein Mulders (vanaf zomer 2013 intendant Aalto Theater & Philharmonie Essen), Jesús Iglesias Noriega (hoofd artistieke zaken De Nederlandse Opera).

De Internationale Jury 2012 kende de volgende prijzen toe:

  • de Prijs van de Stad ’s-Hertogenbosch (Hoofdprijs): Nadine Koutcher (Wit-Rusland),
  • de Arleen Auger Prijs (All-round): John Chest (USA),
  • de Opera Prijs: Gulnara Shafigullina (Rusland),
  • de Margie Weideman Prijs voor het Lied: Peter Gijsbertsen (Nederland),
  • de Toonkunst Oratorium Prijs: Dashon Burton (USA),
  • de Prijs van de Provincie Noord-Brabant (voor een kandidaat die niet ouder is dan 24 jaar): (ex aequo) Maria Fiselier (Nederland) en Bernadeta Astari (Indonesië)
  • Jeroen Bosch Prijs voor de Nederlandse Compositie: (ex aequo) Peter Gijsberts (Nederland) en Nadine Koutcher (Wit-Rusland).
  • de Staetshuys Fonds Prijs voor een Nederlands talent: Peter Gijsbertsen (Nederland),
  • de Rabobank Publieksprijs: Nadine Koutcher (Wit-Rusland),

Daarnaast deed de jury een aanbeveling voor de engagementsprijs van de Handel Vereniging, de Prijs van de Vrienden van het Lied en voor de duo’s die mee kunnen doen aan de Elly Ameling Liedcursus.

  • het engagement met het Rotterdams Opera Koor: Gulnara Shafigullina (Rusland),
  • de Projectprijs van Opera Zuid: Kitty de Geus (Nederland),
  • de Prijs van het Alban Berg Ensemble: Maria Fiselier (Nederland),
  • de Recital Prijs van de Vrienden van het Lied: Maria Fiselier (Nederland).

Prijzen van de Nederlandse Händel Vereniging:

  • de Dutch Handel Concert Award: Annelies van Gramberen (België),
  • de Handel Award for Most Promising Talent: Maria Fiselier (Nederland),

Na het concours worden er laureatenconcerten gegeven in samenwerking met onder andere De Doelen Rotterdam, het Residentie Orkest, Rotterdam Sinfonia, het Nederlands Studenten Kamerorkest, het Grachtenfestival, de Rotterdamse Operadagen, het Peter de Grote Festival, November Music, Stabat Mater Festival, De Toonzaal Den Bosch, Rotterdams Operakoor, Muziekgebouw Eindhoven.

Criteria voor de beoordeling waren muzikaliteit, stijlbesef, repertoirekeuze, techniek, kwaliteit van de stem, voordracht/presentatie, intonatie en toekomstperspectief.

Persjury 2012[bewerken]

Net als voorgaande edities was er tijdens de Halve Finale een persjury aanwezig, bestaande uit recensenten van diverse nationale dagbladen en internationale vaktijdschriften: René Seghers, Erna Metdepenninghen, Paul Korenhof en Basia Jaworski. Zij bepaalden de winnaar van de NTR Media Prijs.

  • de NTR Media Prijs: Hannah Bradburry (Verenigd Koninkrijk).

Jongerenjury 2012[bewerken]

De Jongerenjury bestond uit studenten van het Fontys Conservatorium in Tilburg en leerlingen van het St. Jans College.

  • de prijs van de Junior Jury: Maria Fiselier (Nederland).

Prijswinnaars[bewerken]

2000-2012[bewerken]

Jaar Editie 1e prijs 2e prijs 3e prijs
2012 49 Nadine Koutcher (Wit-Rusland)
2010 48 Daniela Köhler (Duitsland) Jeanine De Bique (Trinidad)
2008 47 Han Sung Yoo (Korea)
2006 46 Joshua Ellicott (Engeland) Kinga Dobay (Duitsland) Robin Tritschler (Ierland
2004 45 Measha Brueggergosman (Canada) Cora Burggraaf (Nederland) Irina Iordachescu (Roemenië)
2002 44 Lenneke Ruiten (Nederland)
2000 43 Veronica Amarres (Rusland) Matjaz Robavs (Slovenië), Steven Hans Voschezang (Nederland)

1990-1999[bewerken]

Jaar Editie 1e prijs 2e prijs 3e prijs
1998 42 Oana Andra (Roemenië)

PierreYves Pruvot (Frankrijk) Ouana Andra (Roemenië)

1996 41 Johnny Maldonado (Verenigde Staten), Kyoko Saito (Japan-Verenigde Staten)
1994 40 Sophie Koch (Frankrijk)

James Oxley (Verenigd Koninkrijk) Leonardo de Lisi (Italië)

Karina Gauvin (Canada)

Sarah Connolly (Verenigd Koninkrijk)

1992 39 Angelina Ruzzafante (Nederland)

Yue Liu (China)

Cornelia Hops (Oostenrijk) Catherine Macphail (Frankrijk)

Etsuko Matshushita (Japan)

1991 38 Ralf Lukas (Duitsland)

Petra Lang (Duitsland)

1990 37 Oleg Malikov (Rusland) Katsunori Kono (Japan)

1980-1989[bewerken]

Jaar Editie 1e prijs 2e prijs
1989 36 Yvi Jänicke (Duitsland)
1988 35 Ruth Ziesak (Duitsland)

Adrienne Pieczonka (Canada)

1987 34 Fiona Cameron (Verenigd Koninkrijk)
1986 33 Qing Miao (China) Math Dirks (Nederland)
1985 32 Alexander Naumenko (Rusland)

Leontina Vaduva (Roemenië) Jenny Miller (Verenigde Staten)

1984 31 Lani Poulson (Verenigde Staten)

Thomas Mohr (Duitsland)

1983 30 Judith Malafronte (Verenigde Staten) Alison Pearce (Verenigd Koninkrijk)
1982 29 Elzbieta Szmytka (Polen)

Anna Caleb (Ierland) Shihomi Inoue-Heller (Japan)

Nadia Tsvetkova (Bulgarije)

Ildiko Komlosf (Finland) homas Dewald (Duitsland) Steven Rickards (Verenigde Staten)

1981 28 Anne Dawson (Verenigd Koninkrijk)

Tatjana Cherkasova (Rusland) Howard Haskin (Verenigde Staten) Jean Niroët (Frankrijk) Jan Opalach (Verenigde Staten)

Anne Marie Dur (Nederland)

Patricia Rozario (Verenigd Koninkrijk) Wolfgang Holzmair (Oostenrijk)

1980 27 Lynda Russell (Verenigd Koninkrijk)

Thomas Hampson (Verenigde Staten) Mariana Cioromila (Roemenië) Thomas Wilcox (Verenigde Staten)

1970-1979[bewerken]

Jaar Editie 1e prijs 2e prijs
1979 26 Nelly Miricioiù (Roemenië)
1978 25 Larissa Shevchenko (Rusland)

David James (Verenigd Koninkrijk) Ingemar Korjus (Canada)

Jard van Nes (Nederland)
1977 24 Linda Finnie (Verenigd Koninkrijk)

Raili Viljakainen (Finland William Elvin (Verenigd Koninkrijk)

1976 23 Mitsuko Shirai (Japan)
1975 22 Vladimir Pankratov (Rusland)

Maria Venuti (Duitsland) Patricia Price (Verenigd Koninkrijk)

Alieja Swiatek-Hatusik (Polen)

Christiane Baumann (Duitsland) Marie Laferriére (Canada) Mina Terentieva (Rusland) Rosendo F. Dacal (Rusland) Andreu Belton (Verenigd Koninkrijk) Heiner Eckels (Duitsland)

1974 21 Nadezda Vainer (Rusland)

La Verne Williams (Verenigde Staten)

Ruzanna Lissitzian (Rusland)

Valerie Popova (Bulgarije Berthold Possemeyer (Duitsland) Andrew Knight (Verenigd Koninkrijk)

1973 20 Adrienne Csengery (Hongarije)

Cornelia Pop (Roemenië)

Stefanie Toczyska (Polen)

Vibeke Bjelke (Denemarken) Antonius Nicolescu (Roemenië) James Wagner (Verenigd Koninkrijk) Peter Tschaplik (Duitsland)

1972 19 Patricia Payne (Verenigd Koninkrijk)

Gerda Spireanu (Roemenië) Robert Currier Christesen (Verenigde Staten)

Nina Stefanova (Roemenië)

Adelheid Krauss (Duitsland) Gheorge Emil Crâsnaru (Roemenië) Jacques Bona (Frankrijk) Eduard Tumageanian (Roemenië)

1971 18 Horiana Bránisteanu (Roemenië)

Yuko Tsuji (Oostenrijk) Robert Holl (Nederland) Thomas Thomaschke (Duitsland)

Wilford Evans (Verenigd Koninkrijk)
1970 17 Shuichi Takahashi (Japan)

Sona Ghazarian (Libanon) Christiane Issartel (Frankrijk)

Georgette Sezonov (Verenigde Staten)

Helen Attfield (Verenigd Koninkrijk) Charles Corp (Verenigd Koninkrijk) Soto Papulkas (Griekenland)

1960-1969[bewerken]

Jaar Editie 1e prijs 2e prijs
1969 16 Maria Slatinaru (Roemenië)

Else Paaske (Denemarken) Walker Wyatt (Verenigde Staten)

Leslie Johnson (Verenigde Staten)

Karl Markus (Duitsland) Hubert Waber (Nederland) Maurice Brown (Canada)

1968 15 Hans-George Dahmen (Duitsland)

Csilla Zentai (Hongarije) Angela Beale (Verenigd Koninkrijk) }Wendy Eathorne (Verenigd Koninkrijk) Ria Bollen (België) Oriel Sutherland (Verenigd Koninkrijk) Ilie Baciu (Roemenië)

1967 14 Louis Williams (Verenigde Staten)

Stefanka Popangelova (Bulgarije)

Sally Le Sage (Verenigd Koninkrijk)

Heljä Angervo (Finland) Nigel Wickens (Verenigd Koninkrijk) Josef Loibl (Duitsland)

1966 13 Marina Krilovici (Roemenië)

Ludovic Spiess (Roemenië)

Ana Maria Miranda (Argentinië)

Norma Lerer (Argentinië) Marco Bakker (Nederland)

1965 12 Viorica Cortez (Roemenië)

Ileana Cotrubas (Roemenië) Siegmund Nimsgern (Duitsland)

Faith Pulston Jones (Verenigd Koninkrijk)

Pompeiu Harasteanu (Roemenië)

1964 11 Janka Békas (Hongarije)

Borena Kinas-Mikolajczak (Polen)

Marie Hayward (Verenigd Koninkrijk)

Anne Malewicz-Madey (Polen) Geoffry Shovelton (Verenigd Koninkrijk) Patrick Costeloe (Ierland)

1963 10 Dan Iordachescu (Roemenië)

Margaret Duckworth (Verenigd Koninkrijk)

Rina Cornelissens (Nederland)

Eva Debrowska (Polen) Lucienne van Deyck (België) Jean Jacques Schreurs (België) Antoni Dutkiewicz (Polen) Peter Leeming (Verenigd Koninkrijk)

1962 9 Jules Bastin (België)

Zofia Anna Wilma (Polen)

Julijana Anastasijevic (Joegoslavië)

Frederick Gersten (Verenigde Staten) Richard Novák (Tsjechoslowakije)

1961 8 Thomas Carey (Verenigde Staten)

Yvonne Minton (Australië) Alfons Bartha (Hongarije)

Olga Maddalena (Italië)

Karin Oster (Nederland) Margaret Duckworth (Verenigd Koninkrijk) Kenneth John Bowen (Verenigd Koninkrijk) Hendrik Smit (Canada) John Wiles (Verenigde Staten)

1960 7 Karoly Schmidt (Hongarije)

Lisé Arséquet (Frankrijk) Irene Mierzwiak (Polen) John Wakefield (Verenigd Koninkrijk)

Sigurdur Björnsson (IJsland)

Bert Olsson (Nederland)

1954-1959[bewerken]

Jaar Editie 1e prijs 2e prijs
1959 6 Arthur Loosli (Zwitserland)

Zofia Janukowicz (Polen) Mariëtte Dierckx (België)

Maya Breier (Duitsland)

Lia Rottier (België) Juliana Falk (Hongarije) Djurdjevka Cakarevic (Joegoslavië) Harold Gray (Verenigd Koninkrijk)

1958 5 Elisabeth Simon (Verenigd Koninkrijk)

Ranken Bushby (Verenigd Koninkrijk)

Halina Slonicka (Polen)

Maria Antonietta Sighele (Italië) Aurelio Estanisko (PH) Bernard Kruysen (Nederland)

1957 4 Maria van Dongen (Nederland) Valerie Cardnell (Verenigd Koninkrijk)

Ranken Bushby (Verenigd Koninkrijk) Derek Stroud (Verenigd Koninkrijk)

1956 3 Elly Ameling (Nederland)

Adna Graham (Verenigd Koninkrijk) Halina Lukomska (Polen) Ladeslav Mraz (Tsjechoslowakije)

George David Galliver (Verenigd Koninkrijk)

Günther Wilhelms (Duitsland)

1955 2 Eva Bornemann (Duitsland)

Jean Capiaux (Frankrijk)

Arjan Blanken (Nederland)

Willem van der Sluys (Nederland) Haasteren van Albert (Nederland)

1954 1 Annette de la Bije (Nederland), Aukje Karsemeyer (Nederland), Hans Wilbrink (Nederland), Frans Meulemans (België) Henriëtte Willems (België), Tim Jacobs (Nederland)

Externe link[bewerken]

Portal.svg Portaal Klassieke muziek