Jan Ariens Duif
Jan Ariens Duif (Gouda, 1617 - aldaar, 1649) was een Nederlands kunstschilder.
Jan Duif werd op negenjarige leeftijd opgenomen in het weeshuis van Gouda. Reeds in het weeshuis viel zijn schilderstalent op. Als negentienjarige jongen schilderde hij de regenten van het weeshuis. Op dit schilderij staat hijzelf afgebeeld als weesjongen naast de weesvader. Jan Duif was een leerling van Wouter Pietersz Crabeth.
Ander werk van Duif zijn portretten van de franciscaan Gregorius Simpernel (zie: afbeelding) uit 1640 en van de lutherse predikant Cornelis Bijleveld uit 1642. Door het kopiëren van het portret van Simpernel na diens overlijden werd hij rijkelijk beloond, aldus de stadshistoricus Ignatius Walvis.
Jan Duif trouwde op 10 november 1647 met Marytie Pietersz. Hij overleed binnen twee jaar na zijn trouwdag in 1649 aan een "schielijke beroerdheid".
Bronnen, noten en/of referenties:
- Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie
- Walvis, Ignatius in: Beschryving der stad Gouda, blz. 335, Leiden, 1713 ISBN 90 6103 002 1
- Schouten, dr. J. in: Goudse schilderkunst in de tweede helft van de zestiende en de eerste helft van de zeventiende eeuw, Gouda 1972.