Jean-Claude Van Damme, echte naam Jean-Claude Camille François Van Varenberg (Sint-Agatha-Berchem, 18 oktober 1960) is een Belgisch acteur in met name actiefilms. Zijn Belgische afkomst bezorgde hem de bijnaam "Muscles from Brussels".
Van Damme werd geboren als zoon van Eugene Van Varenberg en Eliana Van Varenberg. Van Damme beoefende karate vanaf zijn elfde jaar en emigreerde in 1982 naar de Verenigde Staten. Hij kreeg zijn eerste grote rol in 1985, toen hij Ivan Kraschinsky speelde in No Retreat, No Surrender. Hij werkte zich op tot de Hollywood mainstream in de jaren negentig, meestal met buitenlandse regisseurs. In de meeste van zijn films speelt hij een beroepsvechter, een politieagent of een soldaat.
Aan het eind van de jaren negentig was het hoogtepunt van zijn carrière voorbij, maar hij bleef spelen in kleinere films, dikwijls direct voor video. Hij verdiende tot nu toe meer dan 65 miljoen dollar.
Van Damme won een aantal Europese karatekampioenschappen. Hij heeft problemen gehad met cocaïne en hij lijdt naar verluidt aan een bipolaire stoornis. Hij is in totaal vier keer getrouwd, waarvan twee keer met zijn huidige echtgenote, Gladys Portugues.
Prijzen en eretitels[bewerken]
- Van Damme haalde een aantal titels als kickbokser en als karateka. Als kickbokser verloor hij slechts één keer in de acht jaar dat hij wedstrijden deed.
- In 2005 eindigde hij op nummer 188 in de Vlaamse versie van De Grootste Belg, buiten de officiële nominatielijst.
- In oktober 2012 kreeg Van Damme een standbeeld in Anderlecht. [1]
- In het tweede seizoen van Friends speelt Van Damme zichzelf en wordt Rachel (Jennifer Aniston) verliefd op hem.
- In een gastoptreden in de televisieserie Las Vegas, waar hij optrad als zichzelf, is hij door een mislukte stunt (fictief) om het leven gekomen.
- Hij spreekt verschillende talen waaronder Nederlands, Frans, Engels, Spaans en Duits.
- Hij mocht Vertigo, een ondertussen verdwenen attractie in Walibi Belgium officieel openen. Hij opende ook de attractie Templo del Fuego in het Spaanse pretpark PortAventura.
- Sylvester Stallone heeft Van Damme persoonlijk gevraagd om mee te spelen in The Expendables, maar hij heeft dit aanbod afgewezen. Waarop Stallone weer hetzelfde vroeg voor The Expendables 2. Dit aanbod heeft hij wel geaccepteerd en hij speelt hierin de Franse hoofdschurk Jean Vilain.
- Hij speelde mee in een reclamespot van het wasmiddel Dash.