Kerncentrale Tihange

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie
(Doorverwezen vanaf Kerncentrale van Tihange)
Ga naar: navigatie, zoeken
Kerncentrale Tihange
Kerncentrale Tihange
Kerncentrale Tihange
Land België
Locatie Hoei
Eigendom Electrabel en SPE
Inbedrijfsname 1975, 1983, 1985
Aantal reactoren 3
Zicht vanaf Fort in Hoei op de kerncentrale van Tihange
Zicht vanaf Fort in Hoei op de kerncentrale van Tihange
Lijst van kernreactoren
Zicht vanaf station Ampsin op de kerncentrale van Tihange

De kerncentrale Tihange (Frans: Centrale nucléaire de Tihange) is een van de twee kerncentraleparken van België.

Tihange is een Belgische deelgemeente van de stad Hoei in de provincie Luik. Op het grondgebied van het dorp Neuville-sous-Huy dat in 1952 bij Tihange werd gevoegd, staan drie kernreactoren langs de rechteroever van de Maas. Deze nucleaire site is eigendom van energiebedrijf Electrabel en Société coopérative de Production d'électricité (SPE). Binnen de noodplanningszone met een straal van 20 km wonen zo'n 495.420 mensen, verspreid over 71 gemeenten in de provincies Luik, Namen, Luxemburg en Limburg.[1]

Inhoud

Reactoren [bewerken]

In Tihange bevindt zich één van de twee kerncentraleparken voor elektriciteitsproductie van België. De kerncentrale heeft drie drukwaterreactoren met een totaal vermogen van 3024 MW(e) of 52% van de Belgische nucleaire elektriciteitsproductie:[2]

Kernreactor Vermogen (2012) Datum van ingebruikname Sluiting volgens wet op kernuitstap Sluiting volgens protocolakkoord Regering-Van Rompuy Sluiting volgens Regering-Di Rupo
Tihange I 962 MW 1 oktober 1975 1 oktober 2015 1 oktober 2025 1 oktober 2025
Tihange II 1.008 MW 1 februari 1983 1 februari 2023 1 februari 2023 1 april 2023
Tihange III 1.046 MW 1 oktober 1985 1 oktober 2025 1 oktober 2025 1 oktober 2025

In 2010 produceerde de site 23,1 TWh elektriciteit wat staat voor ruim 25% van de Belgische elektriciteitsproductie. In 2009 had de centrale een hogere beschikbaarheid en werd 24,8 TWh geproduceerd.

De eenheden hebben in principe een totale gebruiksduur van 30 jaar. De drie eenheden zouden volgens de Belgische Wet op de kernuitstap van 31 januari 2003 tot 40 jaar mogen worden uitgebaat[3]. Op 22 oktober 2009 ondertekenden de regering-Van Rompuy en GDF Suez een protocolakkoord waardoor de drie oudste Belgische centrales Doel I, Tihange I en Doel II een levensduurverlenging van 10 jaar zouden krijgen.[4] Op 4 juli 2012 besliste de regering Di Rupo eenzijdig dat enkel Tihange I 50 jaar in dienst mag blijven, tot 2025 en komt hierdoor het protocolakkoord uit 2009 niet na. Als reactie hierop nodigt Electrabel de regering uit voor een constructieve dialoog rond de verschillende energiedossiers waaronder dat van Tihange 1. Hierdoor is het voorlopig nog niet duidelijk wanneer Tihange 1 daadwerkelijk zal sluiten.

Veiligheid [bewerken]

Een incident werd in 2002 geclassificeerd als een niveau 2 op de INES-schaal.[5] Op 3 september 2008 werd er een niet functionerende ventilator aangetroffen in de reactor ruimte. Dit incident werd geclassificeerd als INES-1.[6] Verder waren er in 2005 en 2002 twee INES-2 incidenten in Tihange, en in 1993 en 2001 waren er branden op het terrein van de centrale die zijn ingeschaald op niveau 0.[7] Twee kleinere branden vonden plaats in 2007.[8][9]

Sinds 2006 lekte er per dag een halve à twee liter licht radioactief water in de centrale uit een desactiveringsbad voor afgewerkte brandstofstaven wat tot ongerustheid leidde.[10] De oorzaak van het lek kon niet worden gevonden, maar er was volgens het FANC geen gevaar voor de werknemers en de omgeving omdat het lekkende water werd opgevangen.[11]

Tihange 2 werd op 16 augustus 2012 stilgelegd om een geplande onderhoudsbeurt te ondergaan. In september werd de reactor gecontroleerd op fouten, omdat deze net als die van Doel 3 door de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij was opgeleverd en er in Doel 3 laminaire indicaties waren ontdekt in een onderdeel van het reactorvat. Uit de controle van het reactorvat van Tihange 2 bleek dat in de reactorwand gelijkaardige foutindicaties aanwezig zijn als bij Doel 3. De precieze oorzaak van deze indicaties is niet meer te achterhalen maar wellicht zijn de fouten ontstaan onder invloed van waterstofgas tijdens de productie van het reactorvat.[12] Volgens metaaldeskundigen zou de kans, dat deze fouten tot scheurtjes konden uitgroeien, bijzonder klein zijn. De centrale zal daarom niet op 2 oktober worden opgestart, zoals oorspronkelijk voorzien.[13] Eind augustus 2012 werd ontdekt dat het betonnen omhulsel van de kernreactor van Tihange 2 is beschadigd door erosie ten gevolge van betonrot. De erosie verzwakt het beton op bepaalde plaatsen tot 30 centimeter diep. Er is echter geen gevaar, omdat de reactor stilligt.[14]

Op 27 februari 2013 werd een administratief gebouw op de site ontruimd nadat men bij graafwerken op een projectiel was gestoten. In eerste instantie dacht men aan een bom uit WOII. Het bleek echter om een reeds tot ontploffing gebrachte artilleriegranaat uit WOI te gaan.

Protest [bewerken]

Aan de kerncentrale van Tihange kwamen op 17 september 2011 zo'n 2.000 mensen uit Belgie, Nederland en Duitsland samen om te betogen tegen kernenergie[15] en tegen de verlenging van de levensduur van Tihange I[16]. In een Senaatsvraag van Claudia Niessen (Ecolo) werd dit later het eerste euregionale antinucleaire protest sinds 1982 genoemd[17].

Externe link [bewerken]

Bronnen, noten en/of referenties
  1. Tihange, nucleair risico. Federale overheidsdienst Binnenlandse Zaken België (2011). Geraadpleegd op 13 september 2012.
  2. (en) PRIS Country Details Belgium. IAEA. Geraadpleegd op 13 september 2012.
  3. 31 JANUARI 2003. - Wet houdende de geleidelijke uitstap uit kernenergie voor industriële elektriciteitsproductie
  4. Regering heeft deal met Suez, De Standaard, 23 oktober 2009. Geraadpleegd op 10 september 2012.
  5. http://www.ecology.at/nni/index.php?p=site&s=273
  6. http://www.lesoir.be/regions/liege/incident-a-la-centrale-2008-09-03-634657.shtml
  7. http://www.climatesceptics.org/location/europe/belgium/tihange
  8. Kort brandalarm in kerncentrale Tihange, Gazet van Antwerpen, 6 juni 2007
  9. Brand in elektriciteitskast in kerncentrale Tihange, Het Laatste Nieuws, 18 september 2007
  10. Al zes jaar radioactief lek in Tihange, Het Laatste Nieuws, 12 juli 2012
  11. Nederlandse regering informeerde zich over lek Tihange, De Morgen, 13 juli 2012
  12. (en) Bel V. Flaw indications in the reactor pressure vessels of Doel 3 & Tihange 2 (15 oktober 2012). Geraadpleegd op 2 november 2012.
  13. Winter in met 2 reactoren minder. De Tijd (13 september 2012). Geraadpleegd op 14 september 2012.
  14. Betonnen omhulsel Tihange 2 beschadigd door erosie, deredactie.be, 1 september 2012
  15. Tweeduizend betogers tegen kernenergie in Tihange, Het Laatste Nieuws, 17 september 2011
  16. 2.000 mensen betogen in Tihange tegen kernenergie, De Standaard 17/09/11
  17. Premisse in schriftelijke vraag nr. 5-4332 van Claudia Niessen (Ecolo), Belgische Senaat, 23 december 2011