Mescidi Aksamoskee
De Mescidi Aksamoskee of Aksamoskee in Den Haag is een moskee gelegen aan de Wagenstraat nummer 101 in het Spuikwartier. Het neoclassistische gebouw werd ontworpen door architect Roodenburg en in 1844 in gebruik genomen als synagoge. Deze werd in 1975 gesloten. De moskee biedt plaats aan ongeveer 1500 mensen, dit is inclusief de bovengelegen galerijen waar de vrouwen het gebed verrichten.
Vanwege de toename van het aantal moslims in Nederland, werd in 1955 de Mobarakmoskee aan de Oostduinlaan geopend. Door de verdere toename van moslims in de jaren 70 gingen enkele moslims in gesprek met de gemeente Den Haag om een tweede moskee te openen, dat leverde niets op. Om die reden bezetten in 1978 enkele tientallen Turken de leegstaande synagoge, op 7 juli 1979 vond de eerste salat plaats. Na drie jaar onderhandelen werd het gebouw uiteindelijk verkocht en kwam de kwam de voormalige synagoge in 1981 in handen van de in 1978 opgerichte Turks Islamitische Vereniging (tegenwoordig: Islamitische Stichting Nederland) waarna de synagoge werd verbouwd tot moskee. [1] In 1987 werden voor de moskee twee blauw/witte minaretten geplaatst van ruim 26 meter hoog.
De moskee is een gebedshuis en ontmoetingsplaats voor de gehele islamitisch Turkse gemeenschap in Den Haag en is niet bedoeld voor een bepaalde wijk. In de routes door Den Haag van City Mondial is de in de Haagse Chinatown gelegen moskee een vast bezoekadres.
Zie ook [bewerken]
Bronnen, noten en/of referenties
|