Relus ter Beek
| Relus ter Beek | ||||
| Naam | Aurelus Louis ter Beek | |||
| Geboren | 18 januari 1944 | |||
| Overleden | 29 september 2008 | |||
| Partij | PvdA | |||
| Politieke functies | ||||
| 1969-1981 | Lid partijbestuur | |||
| 1971-1989, 1994-1995 |
Lid Tweede Kamer | |||
| 1989-1994 | Minister van Defensie | |||
| 1995-2008 | Commissaris van de Koningin Drenthe | |||
| Parlement & Politiek - biografie | ||||
|
||||
Aurelus Louis (Relus) ter Beek (Coevorden, 18 januari 1944 - Assen, 29 september 2008) was een Nederlands politicus.
Inhoud |
[bewerken] Levensloop
Ter Beek groeide op in Coevorden en haalde zijn HBS-b aan het Coevorder Lyceum. Na zijn middelbare school ging Ter Beek politieke en sociale wetenschappen studeren aan de Universiteit van Amsterdam. Van beide studies haalde hij zijn kandidaats. In zijn studententijd werd hij lid van de PvdA, waarbinnen hij tot Nieuw Links behoorde. Op 9 april 1965 plaatste Ter Beek als protest een tekst onder het borstbeeld van Joannes Benedictus van Heutsz in Coevorden. Hierop werd hij veroordeeld tot het betalen van vijftig gulden boete.[1]
Ter Beek werkte enige tijd voor de VARA, waarna hij op 27-jarige leeftijd in de Tweede Kamer kwam. Van 1971 tot en met 1975 is Ter Beek internationaal secretaris van de PvdA. In de Tweede Kamer is Ter Beek buitenland-woordvoerder namens de PvdA. Hij speelt een belangrijke rol in de kamerdebatten over het apartheidsbewind in Zuid-Afrika en over kernwapens. Hij behoort op buitenlandbeleid tot de linkervleugel van zijn partij.
Hij werd minister van Defensie in het derde Kabinet-Lubbers. In zijn prioriteitennota werd besloten tot inkrimping en professionalisering van de Nederlandse krijgsmacht en tot opschorting van de dienstplicht. Ter Beek was eerstverantwoordelijke voor de Nederlandse deelname aan de Golfoorlog van 1990-1991 en voor de uitzending van Nederlandse militairen naar Bosnië (Srebrenica).
Nog tijdens zijn ministerschap werd hij in 1994 opnieuw gekozen tot lid van de Tweede Kamer. Ter Beek verliet betrekkelijk snel de Tweede Kamer, vanwege zijn benoeming tot Commissaris der Koningin in de provincie Drenthe. Deze benoeming vond plaats op 1 januari 1995.
Als CdK maakte hij zich in 2008 met succes sterk voor de komst van de Ronde van Spanje naar Drenthe: in 2009 is de 64e Vuelta gestart in Assen. Hij werd in deze ronde geëerd met de Cota de Witteveen, een beklimming in de tweede etappe van Assen naar Emmen.
[bewerken] Overlijden en uitvaart
Op 26 augustus 2008 werd door de provincie Drenthe bekendgemaakt dat Ter Beek aan longkanker leed. Op 29 september 2008 overleed hij na een kortstondig ziekbed op 64-jarige leeftijd aan de gevolgen van deze ziekte.[2] Hij werd op 6 oktober 2008 begraven op de begraafplaats van het dorp Witteveen. Tijdens zijn uitvaart bracht Daniël Lohues het lied Op fietse en Deurrieden tot an de streep ten gehore. Ook Harry Muskee speelde enkele nummers, waaronder Window of my eyes.
Relus ter Beek stierf tijdens zijn ambtstermijn, maar Koningin Beatrix was niet aanwezig bij de uitvaart. De reden hiervan bleef onduidelijk.
[bewerken] Onderscheidingen
Bronnen, noten en/of referenties:
- Postuum: Relus ter Beek was een bindend figuur, Jan Joost Lindner, de Volkskrant, 29 september 2008
- ↑ Onbekende auteur (2008). Het Coevorder Lieverdje. Verkregen op 04-06-2008 via deze link.
- ↑ Commissaris van de Koningin Ter Beek overleden, provincie Drenthe, 29 september 2008
| Voorganger: F. Bolkestein |
Minister van Defensie 1989-1994 |
Opvolger: J.J.C. Voorhoeve |
| Voorganger: M. de Boer |
Commissaris van de Koningin van Drenthe 1995-2008 |
Opvolger: J. Tichelaar |
| Zie de categorie Relus ter Beek van Wikimedia Commons voor meer mediabestanden. |