Sense and Sensibility (film)
| Sense and Sensibility | ||||
| Regie | Ang Lee | |||
| Producent | Laurie Borg Lindsay Doran Sydney Pollack (executive) James Schamus Geoff Stier |
|||
| Scenario | Emma Thompson Jane Austen (roman) |
|||
| Hoofdrollen | Emma Thompson Alan Rickman Kate Winslet Hugh Grant Greg Wise Gemma Jones Emilie François Elizabeth Spriggs Harriet Walter Imelda Staunton Imogen Stubbs James Fleet Richard Lumsden Hugh Laurie Robert Hardy Tom Wilkinson |
|||
| Muziek | Patrick Doyle | |||
| Montage | Tim Squyres | |||
| Distributie | Columbia Pictures | |||
| Première | 13 december 1995 | |||
| Genre | Drama | |||
| Speelduur | 136 minuten | |||
| Taal | Engels | |||
| Land | ||||
| Budget | $ 16.000.000 | |||
| Opbrengst | $ 134.993.774 | |||
| Nominaties | 28 | |||
| Prijzen | 28 | |||
|
||||
Sense and Sensibility is een Britse dramafilm uit 1995, geregisseerd door Ang Lee. Het scenario is geschreven door Emma Thompson, gebaseerd op de gelijknamige roman uit 1811 van Jane Austen. Hoofdrollen worden vertolkt door Emma Thompson, Alan Rickman en Kate Winslet.
Inhoud |
Verhaal [bewerken]
Na de dood van meneer Dashwood ontdekken zijn vrouw en drie dochters – Elinor, Marianne en Margaret – dat hun erfenis slechts 500 pond sterling per jaar zal bedragen. Het landhuis van de familie gaat namelijk naar Dashwoods zoon uit een vorig huwelijk, John. John is getrouwd met een hebzuchtige, arrogante en geniepige vrouw genaamd Fanny. Ze vestigt zich onmiddellijk in het huis en laat ook haar broer, Edward Ferrars, bij hen intrekken. Elinor en Edward groeien al snel naar elkaar toe, maar Fanny wil koste wat het kost voorkomen dat Edward Elinor ten huwelijk vraagt.
Sir John Middleton, een neef van mevrouw Dashwood, biedt haar en haar dochters een klein huis aan op zijn landgoed in Devonshire zodat ze tenminste een dak boven hun hoofd hebben. Mevrouw Dashwood accepteert dit aanbod. Na hun intrek in het huis leert Marianne de al wat oudere kolonel Brandon kennen, die op slag verliefd op haar wordt. Hij krijgt echter concurrentie van de energieke John Willoughby. Na een slippertje met Brandons dienstmeid, die daardoor zwanger raakte, wordt Willoughby onterfd door zijn tante, Lady Allen. Willoughby is hierdoor gedwongen naar Londen te verhuizen en Marianne achter te laten.
Sir John's schoonmoeder, Mrs. Jennings, nodigt haar dochter en schoonzoon uit voor een diner. Ze nemen ook een vrouw genaamd Lucy Steele mee. Lucy vertelt Elinor dat zij en Edward al vijf jaar in het geheim verloofd zijn, wat betekent dat Elinor geen kans meer zou hebben op een relatie met Edward. Mrs. Jennings brengt Lucy, Elinor, en Marianne naar Londen om Willoughby te ontmoeten. Hij blijkt zich inmiddels te hebben verloofd met de zeer rijke Miss Grey. Wanneer de verloving tussen Lucy en Edward aan het licht komt, eist zijn moeder dat hij de relatie met haar verbreekt. Wanneer hij weigert, neemt ze hem zijn fortuin af en schenkt het aan zijn jongere broer Robert.
Bij hun terugkeer uit Londen brengen Elinor en Marianne de nacht door in hun voormalige landhuis. Marianne wil per se Willoughby nog eens zien en zoekt hem in de stromende regen op. Ze wordt hierdoor zwaar ziek. Kolonel Brandon vindt haar net op tijd en brengt haar naar Elinor waar ze langzaam weer geneest. Nadat ze is genezen, keren de zussen huiswaarts.
Thuis wacht hen een verrassing; Lucy is getrouwd met Robert Ferrars, waardoor Edward zich nu toch nog kan verloven met Elinor. Marianne trouwt op haar beurt met kolonel Brandon.
Rolverdeling [bewerken]
- Emma Thompson - Elinor Dashwood
- Alan Rickman - Col. Christopher Brandon
- Kate Winslet - Marianne Dashwood
- Hugh Grant - Edward Ferrars
- Greg Wise - John Willoughby
- Gemma Jones - Mrs. Dashwood
- Robert Hardy - Sir John Middleton
- James Fleet - John Dashwood
- Harriet Walter - Fanny Ferrars Dashwood
- Imelda Staunton - Charlotte Jennings Palmer
- Imogen Stubbs - Lucy Steele
- Hugh Laurie - Mr. Palmer
- Emilie François - Margaret Dashwood
- Elizabeth Spriggs - Mrs. Jennings
- Richard Lumsden - Robert Ferrars
- Lone Vidahl - Miss Grey
- Tom Wilkinson - Mr. Dashwood
Achtergrond [bewerken]
Productie [bewerken]
Emma Thompson had vier jaar nodig om het scenario voor de film te schrijven. Het scenario onderging namelijk een hoop aanpassingen tijdens de voorproductie. De eerste versie bestond uit 350 met de hand geschreven pagina’s. In een aflevering van de quiz QI gaf Emma Thompson toe dat ze door haar slechte computer een volledige versie van het scenario was kwijtgeraakt. Het kostte haar collega Hugh Laurie zeven uur om de vermiste file terug te krijgen.
Thompson had gehoopt dat producer Lindsay Doran haar zussen Natasha en Joely Richardson zou vragen voor de rollen van Elinor en Marianne, maar ze kreeg zelf de rol van Elinor aangeboden. Aanvankelijk protesteerde Thompson omdat ze zichzelf te oud vond om een 19-jarige vrouw te spelen. Daarom werd het personage Elinor in het scenario verouderd naar 27 jaar.[1]
Sense and Sensibility werd gefilmd rond Devon, waaronder Saltram House, de dorpskerk in Berry Pomeroy, Compton Castle, en de straten van Barbican. Ook in Londen werden opnames gemaakt in onder andere Somerset House en het National Maritime Museum in Greenwich.
Ontvangst [bewerken]
Op Rotten Tomatoes gaven 48 van de 49 recensenten de film een positieve beoordeling, wat neerkomt op 98%.[2] De film kreeg goede beoordelingen van onder andere Roger Ebert van de Chicago Sun-Times [3], Janet Maslin van de New York Times, [4] en Mick LaSalle van de San Francisco Chronicle.[5]
De film bracht wereldwijd 134.993.774 dollar op.[6]
Notities [bewerken]
- Zes acteurs uit de film kregen later rollen in Harry Potter-films: Alan Rickman, Emma Thompson, Robert Hardy, Imelda Staunton, Gemma Jones en Elizabeth Spriggs.
- Tijdens de opnames klaagde de Jane Austen Society bij co-producer James Schamus dat Hugh Grant te knap zou zijn voor de rol van Edward Ferrars.
- Regisseur Ang Lee had Jane Austens roman nog niet gelezen toen hij het scenario in handen kreeg.
- De film maakte Kate Winslet bekend bij een Amerikaans publiek.
Prijzen en nominaties [bewerken]
Sense and Sensibility won in totaal 28 prijzen, en werd voor nog eens 28 andere prijzen genomineerd.[7]
In 1996 werd de film genomineerd voor zeven Academy Awards, en won er een:
- Beste scenario – gewonnen
- Beste actrice (Emma Thompson)
- Beste vrouwelijke bijrol (Kate Winslet)
- Beste cinematografie (Michael Coulter)
- Beste kostuums (Jenny Beavan, John Bright)
- Beste muziek (Patrick Doyle)
- Beste film
De andere gewonnen prijzen zijn:
- BAFTA Film Awards voor beste film, beste actrice en beste vrouwelijke bijrol
- De Gouden Beer op het Internationaal Filmfestival van Berlijn
- BSFC Awards voor beste film, beste regisseur en beste scenario
- 2 Critics Choice Awards
- 4 Chlotrudis Awards
- 2 Evening Standard British Film Awards
- De prijs voor beste buitenlandse film bij de German Film Awards
- Twee Golden Globes
- De Guild Film Award – Silver
- De ALFS Award voor Britse scenarioschrijver van het jaar
- De LAFCA Award voor beste scenario
- 3 NBR Awards
- 2 NYFCC Awards
- De Screen Actors Guild Award voor beste vrouwelijke bijrol
- De USC Scripter Award
- De WGA Award voor beste scenario
- De Writers' Guild of Great Britain Award voor Film – Scenario
Externe link [bewerken]
- (en)
Sense and Sensibility in de Internet Movie Database
| Bronnen, noten en/of referenties |