Spoorlijn Weesp - Leiden
| Schiphollijn Weesp - Leiden Centraal |
|
|---|---|
| Totale lengte | 49,2 km |
| Spoorwijdte | normaalspoor 1435 mm |
| Aangelegd door | NS |
| Geopend Weesp - Amsterdam RAI: 23 mei 1993
Amsterdam RAI - Amsterdam Zuid: 31 mei 1981 Amsterdam Zuid - Schiphol: 21 december 1978 Schiphol - Leiden: 31 mei 1981 |
|
| Huidige status | in gebruik |
| Geëlektrificeerd | bij aanleg |
| Aantal sporen | 2 |
| Baanvaksnelheid Weesp - Riekerpolder aansl.: 130
Riekerpolder aansl. - Hoofddorp: 140 Hoofddorp - Leiden Centraal: 160 |
|
| Beveiliging of treinbeïnvloeding | ATB EG, ATB+ |
| Treindienst door | NS NS Hispeed DB Fernverkehr Thalys Fyra |
| Traject | |
De Schiphollijn is een spoorlijn die de Luchthaven Schiphol verbindt met Weesp, via Amsterdam-Zuid, enerzijds en Leiden anderzijds.
Inhoud |
Geschiedenis [bewerken]
Het eerste deel van de Schiphollijn was het geïsoleerd liggende baanvak Station Schiphol – Station Amsterdam Zuid, dat werd geopend op 20 december 1978. Voor de aanvoer van rollend materieel werd gebruikgemaakt van de oude Haarlemmermeerspoorlijnen. Het station van Schiphol is gelegen in de zes kilometer lange Schipholspoortunnel. Het was het eerste spoorwegstation in Nederland in een tunnel (later volgden onder andere Rijswijk, Rotterdam Blaak, Best en Barendrecht).
In 1981 werd de lijn verlengd naar Amsterdam RAI en werd de Schiphollijn aan de zuidzijde bij Leiden met het landelijke spoorwegnet verbonden. Toen werden ook de stations Hoofddorp en Nieuw Vennep geopend.
In 1986 kwam de verbinding van Amsterdam Centraal met Schiphol tot stand, via de westtak van de Ringspoorbaan. Deze lijn sluit bij de Riekerpolder, tussen Amsterdam Zuid en Schiphol, aan op de Schiphollijn. Bij Hoofddorp werd een opstelterrein aangelegd.
In 1993 werd de zuidtak van de Ringspoorbaan verlengd van Amsterdam RAI via Duivendrecht en Diemen Zuid naar Weesp. Dit traject was niet geheel nieuw, want op een deel van dit traject lag al een verbindingsspoor voor treinen tussen rangeerterrein te Watergraafsmeer en Utrecht, dat in de nieuwe lijn werd opgenomen. Sindsdien is er vanuit Schiphol een verbinding in de richting Amsterdam Zuid – Weesp, en vervolgens hetzij naar Almere, hetzij naar Hilversum.
In 1996 kwam een spoorverdubbeling van twee naar vier sporen gereed op het traject Amsterdam Riekerpolder (aansluiting Westtak en Zuidtak) – Schiphol – Hoofddorp. Sinds 2000 telt Station Schiphol zes sporen. Het stationsgebouw uit 1978 werd in 1995 afgebroken en geïntegreerd in Schiphol Plaza.
In 2003 en 2006 werden twee nieuwe aansluitingen opgeleverd die van belang waren voor de Schiphollijn: de Hemboog, aan de westtak, en de Utrechtboog, aan de zuidtak. Door de Hemboog is er een directe verbinding ontstaan met Zaandam. Reizigers van en naar Schiphol uit de richting Zaandam – Purmerend – Hoorn hoeven hierdoor niet meer over te stappen in Sloterdijk.
Oorspronkelijk waren er op de Hemboog geen perrons waar reizigers konden uit- en instappen. Deze zijn echter inmiddels aangelegd en sinds de dienstregeling van 2009 stoppen er twee maal per uur in beide richtingen treinen.
Door de Utrechtboog is een directe verbinding ontstaan met Utrecht, waardoor reizigers tussen Utrecht – 's-Hertogenbosch – Eindhoven en Schiphol niet meer hoeven over te stappen in Duivendrecht.
Tussen Hoofddorp en Nieuw Vennep ligt parallel aan de Schiphollijn een deel van de Hogesnelheidslijn-Zuid. Deze was gereed in 2007 en zou in 2008 in gebruik worden genomen. Inmiddels rijden de Thalys en de Fyra vanaf 13 december 2009 over de HSL. Tussen Hoofddorp en Amsterdam Centraal volgt de HSL-Zuid het bestaande spoor. In 2011 is een nieuw station geopend aan de Schiphollijn: station Sassenheim.
Treindiensten [bewerken]
| Serie | Treinsoort | Route | Bijzonderheden |
|---|---|---|---|
| 700 | Intercity | Den Haag Centraal – Schiphol – Lelystad Centrum – Zwolle – Groningen | Vormt tussen Den Haag Centraal en Zwolle een halfuursdienst met serie 12700. Rijdt op zaterdagochtend en op zondagochtend een verbinding als stoptrein tussen Zwolle en Groningen. |
| 1600 | Intercity | Schiphol – Amersfoort – Deventer – Hengelo – Enschede | |
| 3100 | Intercity | Schiphol – Utrecht Centraal – Ede-Wageningen – Arnhem – Nijmegen | Rijdt niet in de avonduren |
| 3500 | Intercity | Schiphol – Utrecht Centraal – 's-Hertogenbosch – Eindhoven – Heerlen | 's Avonds tot Eindhoven. |
| 4300 | Sprinter | (Leiden Centraal – ) Hoofddorp – Schiphol – Weesp – Almere Centrum – Almere Oostvaarders | Rijdt alleen in de spits van/naar Leiden Centraal, enkele ritten naar Lelystad C en Den Haag C |
| 11600 | Intercity | Schiphol – Amsterdam Zuid – Duivendrecht – Hilversum – Amersfoort – Amersfoort Schothorst | Vormt tussen Schiphol en Amersfoort een halfuursdienst met serie 1600 |
| 12700 | Intercity | Den Haag Centraal – Schiphol – Lelystad Centrum – Zwolle – Leeuwarden | Vormt tussen Den Haag Centraal en Zwolle een halfuursdienst met serie 700. Rijdt als stoptrein tussen Zwolle en Leeuwarden. |
Dynamisch Verkeers Management [bewerken]
Op de Schiphollijn wordt er voor de stations Schiphol en Amsterdam Zuid gebruikgemaakt van Dynamisch Verkeers Management. Dit houdt in dat op statische informatieborden zoals gele vertrekstaten, en tot op het laatst ook op dynamische systemen, zoals reisplanners en displays in de stationshallen en boven de perrons, niet staat op welk spoor een trein vertrekt, maar het tweetal sporen aan een perron wordt vermeld. Pas op het laatste moment kan men op de displays op het perron zien op welk van de twee sporen de betreffende trein komt of staat. Ook is de beveiliging gewijzigd in november 2007; sindsdien is het mogelijk dat 24 treinen per uur in elk van beide richtingen de tunnel passeren.
Spoorverdubbeling [bewerken]
In het kader van het project OV SAAL (Schiphol – Amsterdam – Almere – Lelystad) wordt het baangedeelte tussen de aansluiting Riekerpolder en de splitsing bij de Utrechtboog viersporig gemaakt. Het station Amsterdam Zuid telt sinds 2006 al vier sporen. Station Amsterdam RAI wordt van een tweede perron met twee sporen voorzien. Er wordt een tweede beweegbare spoorbrug gebouwd over de Schinkel en een tweede vaste Rozenoordbrug over de Amstel. Ook de viaducten over de Museumtramlijn, Amstelveenseweg, Utrechtseweg en Spaklerweg worden verdubbeld. Bij Station Diemen-Zuid wordt een extra wachtspoor voor goederentreinen aangelegd. De werkzaamheden starten naar verwachting in 2011.
Stations aan de Schiphollijn [bewerken]
- Leiden Centraal
- Sassenheim
- Nieuw Vennep
- Hoofddorp
- Schiphol
- Amsterdam Zuid
- Amsterdam RAI
- Duivendrecht
- Diemen Zuid
- Weesp
Zie ook [bewerken]
- Lijst van spoorlijnen in Nederland
- Station Amsterdam Museumplein - voor de geschiedenis van het noordelijke uiteinde van de Schiphollijn