Stichting Ideële Reclame
Stichting Ideële Reclame, beter bekend als SIRE, is een onafhankelijke stichting die zich inzet om onderbelichte onderwerpen onder de aandacht van de Nederlandse samenleving te brengen.
Inhoud |
[bewerken] Oprichting
De stichting is op 30 augustus 1967 gestart als een idee van de reclamebranche. De oprichters waren zes mannen die een Nederlandse versie van de Amerikaanse Advertising Council voor ogen stond. Ze wilden het commerciële middel van de reclame ook een maatschappelijke aanwending geven.
[bewerken] Achtergrond
Het doel van SIRE is om onderwerpen, die voor de samenleving van belang zijn, maar waar nog geen aandacht voor is, onder de aandacht te brengen en bespreekbaar te maken. De stichting doet dit door middel van ideële reclame, dus niet via commerciële reclame. Zoals eerder al is gezegd is SIRE onafhankelijk en heeft dus ook geen banden met de overheid of andere organisaties.
Het bestuur van de Stichting SIRE bestaat uitsluitend uit mensen afkomstig uit de communicatiebranche in de breedste zin van het woord. Directeur van SIRE is sinds september 2009 Pim Slierings.
Iedereen werkt belangeloos mee aan de SIRE campagnes. Dit betekent dat iedereen gratis mee werkt aan het ontwikkelen, produceren en plaatsen van de campagnes. Voor de kleine kosten die SIRE maakt aan bijvoorbeeld kantoorkosten kan de stichting rekenen op donaties.
[bewerken] Bekende acties van SIRE
Sinds de oprichting in 1967 zijn inmiddels al meer dan 90 campagnes gevoerd, sommige groter en bekender dan andere. Twee campagnes die enkele jaren werden gevoerd en daarom grote bekendheid hebben gekregen onder het Nederlandse publiek waren Je bent een rund als je met vuurwerk stunt en De maatschappij, dat ben jij.
[bewerken] Je bent een Rund als je met vuurwerk Stunt
Deze tot voor kort jaarlijks terugkerende campagne van SIRE is waarschijnlijk wel de bekendste. De kreet "Je bent een rund als je met vuurwerk stunt" is jarenlang rond oud en nieuw gebruikt om vuurwerkafstekers te wijzen op de gevolgen van het onverantwoord afsteken van vuurwerk en het afsteken van illegaal vuurwerk. Vanaf 1993 werd voor een vernieuwde, hardere weg gekozen met het tonen van gehandicapt geraakte slachtoffers van stunten met vuurwerk. Mede dankzij deze aanpak daalde het aantal slachtoffers. Ook kwam het punt van stunten met vuurwerk goed onder de aandacht in de samenleving, voor SIRE een teken om de campagne in 2000 over te dragen aan Consument & Veiligheid (C&V) en Halt.
[bewerken] De maatschappij, dat ben jij
Met deze campagne probeerde SIRE de onverschilligheid van het volk over het reilen en zeilen in de Nederlandse samenleving. Het onderwerp is zeer breed, vandaar dat de campagne een lange tijd duurde. SIRE wilde onder de slogan "De maatschappij, dat ben jij" de burger onder andere op haar eigen verantwoordelijkheid wijzen. De reclamespotjes waren voorzien van animatiefilmpjes waarin kinderen iets fout doen. Er zijn drie verschillende: een jongen kan zijn plas niet meer ophouden en plast op de fiets van een ander, en eentje waarin een jongen aan een meisje vraagt: "Wil je neuken?", en nog eentje waarin een meisje een oud vrouwtje laat staan in de bus. De filmpjes waren een soort van verhalen en werden uitgezonden in 2002.
[bewerken] Prijzen en kritiek
SIRE heeft in haar bestaan al heel wat onderscheidingen en prijzen ontvangen. Voorbeelden zijn: De Lion d'Or, de Webby, de Zilveren Lamp, de Effie en de SPINaward.
Ondanks de goede bedoelingen zijn er ook mensen die kritiek hebben op de campagnes van SIRE. Zo zouden de campagnes hun doelgroep missen, mensen die aan zinloos geweld doen zouden bijvoorbeeld totaal niet onder de indruk zijn van de spotjes van SIRE. Uit cijfers is echter gebleken dat de campagnes van SIRE wel degelijk zinvol zijn.[bron?] Zo veranderde SIRE de naam van de campagne "Je bent een rund als je met vuurwerk stunt" in "Laat je niet verrassen", omdat, mede dankzij de campagne van SIRE, de meeste vuurwerkslachtoffers niet meer vielen door stunten met vuurwerk.
Een aantal campagnes van SIRE kreeg kritiek vanwege een vermeend discriminerend karakter. "Wie is die man toch die elke zondag het vlees snijdt" was een campagne die bevooroordeeld zou zijn naar vaders. Doel van de actie was om vaders meer aandeel te laten nemen in de huishoudelijke taken.
Ook gezien de soms heftige reacties van de samenleving op campagnes van SIRE blijkt dat SIRE een deel van haar doel heeft bereikt: het op gang brengen van discussies in de samenleving omtrent bepaalde, onderbelichte onderwerpen.