Symfonie nr. 00 (Bruckner)
| Symfonie f | ||||
| Componist | Anton Bruckner | |||
| Soort compositie | Symfonie | |||
| Toonsoort | f mineur | |||
| Opusnummer | WAB 99 | |||
| Andere aanduiding | Studiesymfonie | |||
| Gecomponeerd in | 1863 | |||
| Première | 18 maart 1923, Klosterneuburg | |||
| Duur | 40 min. | |||
|
||||
De Studiensinfonie of Symfonie in f mineur werd door Bruckner niet als volwaardig gezien en hij nam deze niet op in de nummering. Hij kreeg ter onderscheiding van een andere niet in de telling opgenomen symfonie ("de nulde") door de platenindustrie de aanduiding Symfonie nr. 00
Ontstaan [bewerken]
Het is het eerste meerdelige orkestwerk dat Bruckner niet vernietigd heeft. Met dit werk sloot Bruckner zijn studie in vrije compositie af bij de Linzer dirigent Otto Kitzler (1834-1915).
Bruckner zelf zag deze symfonie niet als volwaardig, maar - net als zijn strijkkwartet - als op school gemaakt huiswerk, dat hij in zijn bureaula liet verdwijnen. Later vond men de partituur in de bibliotheek van twee Oostenrijkse seminaries terug. Men gaf de première pas in 1923.
Delen [bewerken]
De symfonie heeft de klassieke opbouw: vier delen. De duur is circa 40 minuten
- Allegro molto vivace (f)
- Andante molto (As)
- Scherzo: Schnell (c)
- Finale: Allegro (f)
Betekenis [bewerken]
Interessant is hoe deze eersteling al de latere Bruckner laat herkennen. Toch staat het werk in de schaduw van de latere, meer volgroeide symfonieën.
Bronnen, noten en/of referenties
|
| Symfonieën van Anton Bruckner |
|---|
|
Nr. 00 · Nr. 0 · Nr. 1 · Nr. 2 · Nr. 3 · Nr. 4, 'Romantische' · Nr. 5 · Nr. 6 · Nr. 7 · Nr. 8 · Nr. 9 |