Wereldkampioenschap schaken junioren

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie
Ga naar: navigatie, zoeken

Het wereldkampioenschap schaken voor junioren wordt sinds 1951 georganiseerd door de Wereldschaakbond FIDE. In eerste instantie werd het toernooi om de twee jaar gespeeld, later jaarlijks.

In de loop der tijd heeft de FIDE verschillende leeftijdscategorieën voor de jeugd ingesteld. Het WK voor junioren en onderstaande lijst beperken zich tot de hoogste categorie, onder 20. (Niettegenstaande de naam van deze categorie zijn spelers soms al 20 jaar oud als het kampioenschap gehouden wordt: de peildatum is de jaarwisseling voorafgaande aan het kampioenschap.) Daarnaast is er een apart toernooi voor de jongere leeftijdscategorieën: het WK voor jeugdspelers.

Sinds 1986 wordt er ook een wereldkampioenschap voor meisjes georganiseerd, gelijktijdig met het algemene WK. Overigens mogen meisjes bij schaakkampioenschappen ook in de algemene categorie meedoen. In Nederland is het al enkele malen voorgekomen dat een meisje het algemene NK won in een bepaalde leeftijdscategorie; internationaal speelden deze meisjes echter bij de meisjes mee.

In 2013 wordt het WK voor junioren van 12 t/m 27 september gehouden in de Turkse plaats Başiskele, nabij İzmit. Zie ook de externe link onderaan.

Winnaars categorie jongens tot 20 jaar[bewerken]

Naam Jaar Plaats
Borislav Ivkov (Joegoslavië) 1951 Coventry/Birmingham
Óscar Panno (Argentinië) 1953 Kopenhagen
Boris Spasski (USSR) 1955 Antwerpen
William Lombardy (Verenigde Staten) 1957 Toronto
Carlos Bielicki (Argentinië) 1959 Münchenstein
Bruno Parma (Joegoslavië) 1961 Den Haag
Florin Gheorghiu (Roemenië) 1963 Vrnjačka Banja
Bojan Kurajica (Joegoslavië) 1965 Barcelona
Julio Kaplan (Puerto Rico) 1967 Jeruzalem
Anatoli Karpov (USSR) 1969 Stockholm
Werner Hug (Zwitserland) 1971 Athene
Oleksandr Beljavsky (USSR) 1973 Teesside (Engeland)
Anthony Miles (Engeland) 1974 Manilla
Valeri Tsjechov (USSR) 1975 Tjentište (Bosnië/Herzeg.)
Mark Diesen (Verenigde Staten) 1976 Groningen
Artur Joesoepov (USSR) 1977 Innsbruck
Sergej Dolmatov (USSR) 1978 Graz
Yasser Seirawan (Verenigde Staten) 1979 Skien
Garri Kasparov (USSR) 1980 Dortmund
Ognjen Cvitan (Joegoslavië) 1981 Mexico-Stad
Andrei Sokolov (USSR) 1982 Kopenhagen
Kiril Georgiev (Bulgarije) 1983 Belfort
Curt Hansen (Denemarken) 1984 Kiljava (Finland)
Maxim Dlugy (Verenigde Staten) 1985 Sharjah
Walter Arencibia (Cuba) 1986 Gausdal
Viswanathan Anand (India) 1987 Baguio
Joel Lautier (Frankrijk) 1988 Adelaide
Vasil Spasov (Bulgarije) 1989 Tunja
Ilya Gurevich (Verenigde Staten) 1990 Santiago
Vladimir Akopian (Armenië) 1991 Mamaia
Pablo Zarnicki (Argentinië) 1992 Buenos Aires
Igor Miladinović (Joegoslavië) 1993 Calcutta
Helgi Gretarsson (IJsland) 1994 Matinhos
Roman Slobodjan (Duitsland) 1995 Halle
Emil Sutovsky (Israël) 1996 Medellín
Tal Shaked (Verenigde Staten) 1997 Żagań
Darmen Sadvakasov (Kazachstan) 1998 Calcutta
Aleksandr Galkin (Rusland) 1999 Jerevan
Lazaro Bruzon (Cuba) 2000 Jerevan
Péter Ács (Hongarije) 2001 Athene
Levon Aronian (Armenië) 2002 Goa
Shakhriyar Mamedyarov (Azerbeidzjan) 2003 Nachitsjevan
Pendyala Harikrishna (India) 2004 Kochi
Shakhriyar Mamedyarov (Azerbeidzjan) 2005 Istanboel
Zaven Andriasian (Armenië) 2006 Jerevan
Ahmed Adly (Egypte) 2007 Jerevan
Abhijeet Gupta (India) 2008 Gaziantep
Maxime Vachier-Lagrave (Frankrijk) 2009 Puerto Madryn
Dmitry Andreikin (Rusland) 2010 Chotowa (Polen)
Dariusz Świercz (Polen) 2011 Chennai
Alexander Ipatov (Turkije) 2012 Athene
Yu Yangyi (China) 2013 Kocaeli
2014 Mumbai

Winnaars categorie meisjes tot 20 jaar[bewerken]

Naam Jaar Plaats
Ketevan Arachamia (USSR) 1986 Gausdal
Alisa Galliamova (USSR) 1988 Baguio
Ketino Kachiani (USSR) 1989 Tunja
Ketino Kachiani (USSR) 1990 Santiago
Nataša Bojković (Joegoslavië) 1991 Mamaia
Krystyna Dąbrowska (Polen) 1992 Buenos Aires
Nino Khurtsidse (Georgië) 1993 Calcutta
Zhu Chen (China) 1994 Matinhos
Nino Khurtsidse (Georgië) 1995 Halle
Zhu Chen (China) 1996 Medellín
Harriet Hunt (Engeland) 1997 Żagań
Hoang Thang Trang (Vietnam) 1998 Calcutta
Maria Kouvatsou (Griekenland) 1999 Jerevan
Xu Yuanyuan (China) 2000 Jerevan
Humpy Koneru (India) 2001 Athene
Zhao Xue (China) 2002 Goa
Nana Dsandse (Georgië) 2003 Nachitsjevan
Jekaterina Korboet (Rusland) 2004 Kochi
Elisabeth Pähtz (Duitsland) 2005 Istanboel
Shen Yang (China) 2006 Jerevan
Vera Nebolsina (Rusland) 2007 Jerevan
Dronavalli Harika (India) 2008 Gaziantep
Swaminathan Soumya (India) 2009 Puerto Madryn
Anna Muzychuk (Slovenië) 2010 Chotowa (Polen)
Deysi Cori (Peru) 2011 Madras
Guo Qi (China) 2012 Athene
Aleksandra Goryachkina (Rusland) 2013 Kocaeli
2014 Mumbai

Externe link[bewerken]

Toernooisite 2013