Afrikaans kampioenschap voetbal onder 20 - 2009

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie
Naar navigatie springen Naar zoeken springen
Afrikaans kampioenschap voetbal onder 20 – 2009
Coupe d'Afrique des nations junior 2009
Toernooi-informatie
Gastland Vlag van Rwanda Rwanda
Organisator CAF
Editie 16e
Datum 18 januari – 1 februari 2009
Teams (van 1 confederatie)
Stadions (in 1 gaststad)
Winnaar Vlag van Ghana Ghana (3e titel)
Toernooistatistieken
Wedstrijden 16
Doelpunten 43  (2,69 per wedstrijd)
Topscorer(s) 7 doelpunten:
Ransford Osei (Ghana)
Navigatie
Vorige     Volgende
Portaal  Portaalicoon   Voetbal

Het Afrikaans kampioenschap voetbal onder 20 van 2009 was de 17e editie van het Afrikaans kampioenschap voetbal onder 20, een tweejaarlijks CAF-toernooi voor nationale ploegen van spelers onder de 20 jaar. Acht landen namen deel aan dit toernooi dat van 18 januari tot en met 1 februari 2009 in Rwanda werd gespeeld. Ghana werd voor de derde keer winnaar van het toernooi. In de finale werd Kameroen met 2–0 verslagen. Nigeria werd derde.[1]

Dit toernooi dient tevens als kwalificatietoernooi voor het wereldkampioenschap voetbal onder 20 van 2009. De 4 beste landen van dit toernooi plaatsen zich, dat zijn Ghana, Kameroen, Nigeria en Zuid-Afrika. Ook Egypte nam deel, zij kwalificeerden zich als gastland.

Kwalificatie[bewerken]

Voorronde
Team 1 Totaal Team 2 1e wedstrijd 2e wedstrijd
Vlag van Mauritanië (1959–2017) Mauritanië 1–0 Vlag van Algerije Algerije 1–0 0–0
Vlag van Sierra Leone Sierra Leone 1–3 Vlag van Senegal Senegal 1–1 0–2
Vlag van Somalië Somalië 3–3[n 1] Vlag van Kenia Kenia 2–1 1–2
Vlag van Tanzania Tanzania X[n 2] Vlag van Soedan Soedan X X
Vlag van Lesotho Lesotho 1–2 Vlag van Zimbabwe Zimbabwe 1–0 0–2
Vlag van Madagaskar Madagaskar X[n 3] Vlag van Mauritius Mauritius X X
Vlag van Malawi Malawi 2–2[n 4] Vlag van Burundi Burundi 1–2 1–0
Vlag van Congo-Kinshasa Congo-Kinshasa 1–0 Vlag van Oeganda Oeganda 0–0 1–0
Vlag van Namibië Namibië 1–2 Vlag van Botswana Botswana 1–1 0–1
Vlag van Réunion Réunion 4–3 Vlag van Mozambique Mozambique 2–2 2–1
Vlag van Guinee Guinee 4–2 Vlag van Liberia Liberia 3–2 1–0
Vlag van Niger Niger 2–2[n 5] Vlag van Libië Libië 2–0 0–2

Eerste ronde

  1. Kenia kwalificeerde zich na strafschoppen (5–3) voor de eerste ronde.
  2. Soedan kwalificeerde zich voor de eerste ronde, nadat Tanzania zich had teruggetrokken.
  3. Mauritius kwalificeerde zich voor de eerste ronde, nadat Madagaskar zich had teruggetrokken.
  4. Burundi kwalificeerde zich, na strafschoppen (3–4), voor de eerste ronde.
  5. Niger kwalificeerde zich, na strafschoppen (4–3), voor de eerste ronde.
Eerste ronde
Team 1 Totaal Team 2 1e wedstrijd 2e wedstrijd
Vlag van Gambia Gambia 4–1 Vlag van Mauritanië (1959–2017) Mauritanië 1–0 3–1
Vlag van Benin Benin 6–3 Vlag van Marokko Marokko 3–0 3–3
Vlag van Ghana Ghana 5–2 Vlag van Angola Angola 5–1 0–1
Vlag van Nigeria Nigeria 3–0 Vlag van Senegal Senegal 2–0 1–0
Vlag van Kenia Kenia 1–1[n2 1] Vlag van Soedan Soedan 1–0 0–1
Vlag van Egypte Egypte 6–0 Vlag van Zimbabwe Zimbabwe 5–0 1–0
Vlag van Zambia Zambia 3–0 Vlag van Mauritius Mauritius 1–0 2–0
Vlag van Kameroen Kameroen 2–0 Vlag van Burundi Burundi 1–0 1–0
Vlag van Congo-Brazzaville Congo-Brazzaville 3–1 Vlag van Congo-Kinshasa Congo-Kinshasa 1–1 2–0
Vlag van Gabon Gabon 0–2 Vlag van Botswana Botswana 0–2 0–0
Vlag van Zuid-Afrika Zuid-Afrika 8–2 Vlag van Réunion Réunion 1–1 7–1
Vlag van Ivoorkust Ivoorkust 3–2 Vlag van Guinee Guinee 1–1 2–1
Vlag van Burkina Faso Burkina Faso 6–0 Vlag van Niger Niger 3–0 3–0
Tweede ronde
Team 1 Totaal Team 2 1e wedstrijd 2e wedstrijd
Vlag van Benin Benin 0–2 Vlag van Mali Mali 0–2 0–0
Vlag van Ghana Ghana 3–1 Vlag van Gambia Gambia 2–1 1–0
Vlag van Nigeria Nigeria 7–2 Vlag van Soedan Soedan 5–0 2–2
Vlag van Egypte Egypte 4–3 Vlag van Zambia Zambia 3–3 1–0
Vlag van Kameroen Kameroen 2–0 Vlag van Congo-Brazzaville Congo-Brazzaville 0–0 2–0
Vlag van Botswana Botswana 0–3 Vlag van Zuid-Afrika Zuid-Afrika 0–0 0–3
Vlag van Ivoorkust Ivoorkust 5–2 Vlag van Burkina Faso Burkina Faso 1–0 4–2

Tweede ronde

  1. Soedan kwalificeerde zich, na strafschoppen (2–4), voor de tweede ronde.

Groepsfase[bewerken]

Groep A[bewerken]

Pos. Land GW W G V DV DT +/− Ptn.
1 Vlag van Ghana Ghana 3 2 1 0 5 1 +4 7
2 Vlag van Kameroen Kameroen 3 1 2 0 5 2 +3 5
3 Vlag van Rwanda Rwanda 3 1 1 1 3 4 –1 4
4 Vlag van Mali Mali 3 0 0 3 1 7 –6 0
18 januari 2009
15:00
Rwanda Vlag van Rwanda 2–1 Vlag van Mali Mali Amahoro Stadion, Kigali
Scheidsrechter: Daniel Bennett (RSA)
Mugiraneza Goal 6'
Uzamukunda Goal 61'
Sow Goal 29'

18 januari 2009
17:30
Ghana Vlag van Ghana 1–1 Vlag van Kameroen Kameroen Amahoro Stadion, Kigali
Scheidsrechter: Wellington Kaoma (ZAM)
Ayew Goal 37' Zoua Goal 1'

21 januari 2009
14:00
Mali Vlag van Mali 0–2 Vlag van Ghana Ghana Amahoro Stadion, Kigali
Scheidsrechter: Omar Ragab (LBA)
Awako Goal 17'
Osei Goal 78'

21 januari 2009
16:45
Kameroen Vlag van Kameroen 1–1 Vlag van Rwanda Rwanda Amahoro Stadion, Kigali
Scheidsrechter: Yakhouba Keita (GUI)
Owana Goal 35' Y. Ndayishimiye Goal 44'

24 januari 2009
15:30
Rwanda Vlag van Rwanda 0–2 Vlag van Ghana Ghana Amahoro Stadion, Kigali
Scheidsrechter: Ousmane Fall (SEN)
Osei Goal 68',Goal 80'

24 januari 2009
15:30
Mali Vlag van Mali 0–3 Vlag van Kameroen Kameroen Nyamirambostadion, Kigali
Scheidsrechter: Badr Abdelgadir (SUD)
Zoua Goal 20'
Ekeng Goal 25'
Owana Goal 44'

Groep B[bewerken]

Pos. Land GW W G V DV DT +/− Ptn.
1 Vlag van Nigeria Nigeria 3 2 0 1 6 2 +4 6
2 Vlag van Zuid-Afrika Zuid-Afrika 3 2 0 1 4 3 +1 6
3 Vlag van Egypte Egypte 3 2 0 1 4 4 0 6
4 Vlag van Ivoorkust Ivoorkust 3 0 0 3 1 6 –5 0
19 januari 2009
13:00
Nigeria Vlag van Nigeria 2–0 Vlag van Egypte Egypte Nyamirambostadion, Kigali
Scheidsrechter: Michel Gasingwa (RWA)
Udoh Goal 36'
Alfa Goal 55'

19 januari 2009
15:30
Ivoorkust Vlag van Ivoorkust 0–1 Vlag van Zuid-Afrika Zuid-Afrika Nyamirambostadion, Kigali
Scheidsrechter: Badr Abdel Gadir (SUD)
Nyanda Goal 1H'

22 januari 2009
13:00
Egypte Vlag van Egypte 2–1 Vlag van Ivoorkust Ivoorkust Nyamirambostadion, Kigali
Scheidsrechter: Wellington Kaoma (ZAM)
Bogy Goal 62'
Hegazy Goal 89'
Koné Goal 29'

22 januari 2009
15:30
Zuid-Afrika Vlag van Zuid-Afrika 2–1 Vlag van Nigeria Nigeria Nyamirambostadion, Kigali
Scheidsrechter: Ousmane Fall (SEN)
Bhengu Goal 75' (pen.)
Maluleka Goal 82'
Uchebo Goal 72'

25 januari 2009
15:30
Nigeria Vlag van Nigeria 3–0 Vlag van Ivoorkust Ivoorkust Amahoro Stadion, Kigali
Scheidsrechter: Omar Ragab (LBA)
Chrisantus Goal 27'
Lukman Goal 80'
Ibrahim Goal 82'

25 januari 2009
15:30
Egypte Vlag van Egypte 2–1 Vlag van Zuid-Afrika Zuid-Afrika Nyamirambostadion, Kigali
Scheidsrechter: Yakhouba Keita (GUI)
Talaat Goal 27'Goal 39' Ngcepe Goal 71'

Knock-outfase[bewerken]

  Halve finale Finale
             
28 januari – Kigali
 Vlag van Nigeria Nigeria  0  
 Vlag van Kameroen Kameroen 2  
 
1 februari – Kigali
     Vlag van Kameroen Kameroen 0
   Vlag van Ghana Ghana 2
 
Derde plaats
28 januari – Kigali 31 januari – Kigali
 Vlag van Zuid-Afrika Zuid-Afrika 3  Vlag van Zuid-Afrika Zuid-Afrika  1
 Vlag van Ghana Ghana 4    Vlag van Nigeria Nigeria  2

Halve finale[bewerken]

28 januari 2009
Nigeria Vlag van Nigeria 0–2 Vlag van Kameroen Kameroen Amahoro Stadion, Kigali
Scheidsrechter: Wellington Kaoma (ZAM)
Oseni Sjabloon:Yel Zoua Goal 31'
Tiko Goal 66'

28 januari 2009
Zuid-Afrika Vlag van Zuid-Afrika 3–4 Vlag van Ghana Ghana Amahoro Stadion, Kigali
Scheidsrechter: Badr Abdel Gadir (SUD)
Bhengu Goal 63'Goal 87' (pen.)
Serero Goal 72'
Adiyiah Goal 26'
Osei Goal 45+2'Goal 71'
Ayew Goal 64'

Troostfinale[bewerken]

31 januari 2009
Zuid-Afrika Vlag van Zuid-Afrika 1–2 Vlag van Nigeria Nigeria Nyamirambostadion, Kigali
Scheidsrechter: Omar Ragab (LBA)
Maluleka Goal 8' Ibrahim Goal 15'
Temile Goal 45'

Finale[bewerken]

1 februari 2009
Kameroen Vlag van Kameroen 0–2 Vlag van Ghana Ghana Amahoro Stadion, Kigali
OseiGoal 22'Goal 86'