Le Guess Who?

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie
Ga naar: navigatie, zoeken
Le Guess Who?
Le Guess Who? in TivoliVredenburg (2014)
Le Guess Who? in TivoliVredenburg (2014)
Algemene informatie
Datum Medio november
Locatie Diverse locaties in Vlag van Nederland Utrecht
Duur 4 dagen
Genre(s) noiserock, indierock, jazz, free-jazz, drone, electronica, punk, hiphop, avantgarde, world
Oprichter Johan Gijsen en Bob van Heur
Edities
Aantal edities 9
Eerste editie 2007
Navigatie
Vorige editie 2015
Website
Portaal  Portaalicoon   Muziek

Le Guess Who? is een jaarlijks muziekfestival in Utrecht. Het festival bestaat sinds 2007 en vindt medio november plaats op verschillende plekken in de stad, waaronder TivoliVredenburg, EKKO, de Kargadoor, dB´s en ACU. Het festival richt zich met name op het presenteren van nieuwe bands.

Geschiedenis[bewerken]

Le Guess Who? is ontstaan uit de gedeelde fascinatie van de programmeurs Johan Gijsen en Bob van Heur voor de muziekwereld van het Canadese Montreal. De eerste editie vond plaats aan het einde van 2007 in poppodium Tivoli.

De naam van het festival toont nog de oorspronkelijke band met Canada. Aldus Johan Gijsen: “De naam is een afgeleide van The Guess Who, een Canadese band uit de jaren zeventig die een hit scoorde met American Woman. Veel mensen dachten dat de band uit Amerika kwam. Het is een fout die ook nu nog bij Canadese bands gemaakt wordt. Daarnaast vertelt de naam dat er iets uit te checken valt.”[1]

Aanvankelijk richtte het festival zich exclusief op bands afkomstig uit Canada. Met de line-up van de derde editie, in 2009, werd deze traditie minder strikt genomen en traden er ook bands uit andere landen op. In 2010, bij de vierde editie, werd het uitgangspunt van slechts Canadese avant-garde-muziek geheel losgelaten en gingen de programmeurs zich op avant-garde muziek van over de gehele wereld richten.

Behalve optredens van bands en DJ’s presenteert Le Guess Who? ook projecten; dit gebeurt vaak in samenwerking met andere partijen. Te denken valt aan exposities van werk van popfotografen, tekenaars, video- en geluidskunstenaars. Daarnaast worden er lezingen gegeven en live interviews gehouden.

Organisaties die ooit aan het programma van Le Guess Who? een bijdrage hebben geleverd, zijn onder andere: Subbacultcha!, Beep! Beep! Back Up The Truck, Wereldfeest, Club 3VOOR12 Utrecht.

De eerste jaren breidde het festival ieder jaar met een dag uit. In 2007 duurde het festival twee dagen, in 2008 drie, in 2009 vier, in 2010 vijf en in 2011 weer drie dagen.

In 2013 won Le Guess Who? het "IJzeren Podiumdier" voor beste Festival van 2012. [2] Deze prijs werd uitgereikt door het VNPF (Vereniging Nederlandse Poppodia en Festivals) tijdens Eurosonic Noorderslag. Voor 2014 won het deze prijs in de categorieën beste festival en beste programmeur.[3]

Le Guess Who? May Day en Le Mini Who?[bewerken]

Le Guess Who? heeft in de loop der jaren twee zusterfestivals ontwikkeld.

Le Guess Who? May Day werd in mei 2012, 2013 en 2014 georganiseerd. Le Guess Who? May Day is de eendaagse voorjaarseditie van Le Guess Who? en vond plaats op verschillende locaties in Utrecht, waaronder Tivoli, EKKO en ACU. Sinds 2015 bestaat Le Guess Who? May Day niet meer. De organisatie wilde zich volledig gaan focussen op de volwaardige november-edities.

Le Mini Who? vond voor het eerst plaats tijdens Le Guess Who? 2011. Op dit gratis zusterfestival spelen opkomende nationale en internationale artiesten in platenzaken, koffiebarretjes, bars en cafés, kledingzaken en (kunst)galeries op en rondom de Voorstraat te Utrecht.

Programma 2007[bewerken]

Black Mountain, Caribou, Duchess Says, Hot Hot Heat, Julie Doiron, Lightning Dust, Miracle Fortress, Montag, MSTRKRFT, Thunderheist, Young Galaxy.

Programma 2008[bewerken]

Beach House, Clues, Dragons Of Zynth, Elfin Saddle, Elizabeth Anka Vajagic, Fairmont, Fred Eaglesmith, Hayden, Hrsta, Jana Hunter, Katie Stelmanis, Land of Talk, Melissa Auf Der Maur, Pan/Tone, Pas Chic Chic, Shalabi Effect, Telepathe, The Mole, The Stills, Think About Life, Torngat.

Programma 2009[bewerken]

A Place To Bury Strangers, Aa (Big A Little A), Alexander Tucker, Audiotransparant, Awkward I, B. Fleischmann, Basia Bulat, Bibio, Birthday Suits, Box Elders, Charlie Megira & The Modern Dance Club, Crystal Fighters, Dead Confederate, Deer Tick, Dorian Concept, Early Day Miners, El Pino & The Volunteers, Evan Dando, F.S. Blumm, Freek Fabricius, Fucked Up, Gala Drop, Huoratron, Lightning Dust, Luke Abbott, Male Bonding, Megafaun, Micah P. Hinson, Moon & Sun, nice nice, Patrick Watson & The Wooden Arms, Pitto, Poirier ft. MC Zulu, Quasimodo, Ryland Bouchard, Saint Alvia, Six Organs Of Admittance, South San Gabriel, Staff Benda Bilili, The Dodos, The Field, The Shaky Hands, The Tragically Hip, The Very Best, Thus:Owls, Tony Dekker, TV Buddhas, Tweak Bird, Wavves, Wild Beasts, William Fitzsimmons.

Programma 2010[bewerken]

Alasdair Roberts, Astroposer, Baths, Beach House, Black Breath, Black Dice, Boys Of Summer, Born Ruffians, Broken Social Scene, Caribou, Cave, Dam Mantle, Demon's Claws, The Desoto Caucus, Dimlite, Eagle Boston, Elephant Micah, Eric Chenaux, Esben and the Witch, Eskmo, Fitz, Fehler, FM Belfast, Francis, Freek Fabricius, Ganglians, Giant Sand, Girl Unit, Grasscut, The Greenhornes, Growing, Gyedu-Blay Ambolley & The Ghana Funk Project, Haunted Cassette Tapes, Idiot Glee, Idiot Wind, James Blackshaw, Junip, Kiss The Anus Of A Black Cat, Knalpot, Lower Dens, Luik, Marnie Stern, Menomena, Mike Slott, Munch Munch, Nikoo, The One Ensemble ft. Daniel Padden, Peter Broderick, Pictureplane, Pien Feith, Pinch & Sgt. Pokes, DJ Quasimodo, DJ Sandeman, Saroos, Scientist (live), Siskiyou, Sleepy Sun, Sleigh Bells, Small Black, Smith Westerns, The Strange Boys, Subtitle, Swans, The Tallest Man On Earth, Trembling Bells, Trio Kazanchis, Truman's Water, Ty Segall, Voice Of The Seven Thunders, Wooden Shjips.

Programma 2011[bewerken]

A Winged Victory For The Sullen, Akron/Family, Anika, April, Art Melody, Author (Jack Sparrow & Ruckspin), Babe Rainbow, Baconhead, Bachelorette, Bass Drum Of Death, The Besnard Lakes, Bill Callahan, Boemklatsch Equalizer, Bo Ningen, Braids, Brian Olive, Cheveu, Com Truise, Cosmo V, The Cyborgs, Dan Haywood’s New Hawks, Dead Neanderthals, The Devil’s Blood, DJ Fitz, DJ Quasimodo, Doshy, Eagulls, Endless Boogie, Fool’s Gold, Forest Fire, Free The Robots, Fruit Bats, Gang Gang Dance, Gary War, Givers, Gross Magic, Group Inerane, Holloys, I Break Horses, Iceage, John Maus, Julien Mier, Light Light, Loops Haunt, Low, Marissa Nadler, Mugstar, My Brightest Diamond, Nisennenmondai, Nurses, Okkervil River, Om Unit, Orchestra Of Spheres, Other Lives, Oy Division, Panda Bear, Part Chimp, Pinback, Pink Mountaintops, Pure X, Puro Instinct, Pursuit Grooves, Rats on Rafts, Richard Buckner, Rocketnumbernine, Roll The Dice, Ryan Francesconi, Seeljocht, Shabazz Palaces, Siinai, Sleep Over, Slugabed, Snailhouse, Socalled, Stephen Malkus & The Jicks, Still Corners, Stranded Horse, Summer Camp, Suuns, Swearing At Motorists, Tarwater, Zola Jesus, Zomby. [4]

Programma May Day 2012[bewerken]

Bear In Heaven, Cloud Nothings, DJ Fitz, Girls Names, Julia Holter, Kim Janssen, MMOTHS, Moonface, Nguzunguzu, Sharon van Etten, Sleepy Sun, Weird Dreams, Willis Earl Beal, Young Magic.

Programma 2012[bewerken]

20th Century Hansa, Acid Baby Jesus, Adrian Crowley, Adrian Sherwood, Allah-Las, AmenRa, Beak, Benji B, Bersarin Quartett,Birdt, Black Bombaim, Brat Farrar, Broeder Dieleman, Camera, Chain and the Gang, Cheatahs, Chris Cohen, Clinic, Colin Stetson, Dam Mantle, Débruit, Deerhoof, Destroyer, Dignan Porch, DIIV, Dirty Three, DJ Fitz, Do Make Say Think, Dracula Lewis, Each Other, Erin Lang & The Foundlings, Foxygen, Fuck Buttons, Grouper, Grup Ses Beats, Hayden, H-SIK, Hundred Waters, Jacco Gardner, Jerusalem In My Heart, Julianna Barwick, Kleinindustrie, Koreless, Land Observations, Lapalux, Little Wings, Lower Dens, Lucrecia Dalt, Lumerians, Mac DeMarco, Machinedrum, Mala, Man From The South, Marisa Anderson, Matana Roberts, Matthew Dear, Mo Kolours, Mono, Naytronix, Nick Waterhouse, Night Beats, Night Beds, Oathbreaker, Objekt, Old Apparatus, Palmbomen (live), Paul Collins Beat, Peepholes, Postmodem, Prince Rama, Ravens & Chimes, Sandro Perri, Sharon van Etten, Sinkane, St. Paul Psycho, Stubborn Heart, Sunflare, Suuns, Swindle, Team Ghost, The Feeling of Love, The Fire Harvest, The Luyas, FIDLAR, The Pyramids, The Revival Hour, The Soft Moon, Those Foreign Kids, Thulebasen, Tim Hecker, traumahelikopter, Tropa Macaca, Ty Segall, Ultraista, Valleys, White Fence, Why?, Xray Eyeballs, Zammuto

Programma May Day 2013[bewerken]

Bass Drum of Death, Bleached, Deerhunter, Dirty Beaches, ERAAS, Forest Swords, Gary Wilson & The Blind Dates, Greg Haines, ITAL with Aurora Halal, Julia Kent, King Tuff, Merchandise, Mikal Cronin, Mount Eerie, Poppy Ackroyd, Sam Amidon, Thee Oh Sees, The Intelligence, The Haxan Cloak, Unknown Mortal Orchestra.

Programma 2013[bewerken]

Al Lover (DJ set), Alex Smoke presents Wraitlic, Absolutely Free, Adult Jazz, Ashraf Sharif Khan, Brokeback, Braids, Califone, Cheap Time, Crystal Stilts, Connan Mockasin, DJ Fitz, DJ Quesadilla, Daughn Gibson, Damien Jurado, Darkstar, Destroyer, DIANA, Disappears, Dirty Beaches, Dr Munchheimer, Douglas Dare, DumpDuke Garwood,DM Stith, Edan (DJ SET), Ed Askew, Esmerine, Eric Copeland, Emily Wells, Fat White Family, Föllakzoid, Forest Swords, Freek Fabricius, Filho da Mãe, Glasser, Glenn Jones, Greg Haines, Hanni El Khatib, Hailu Mergia, His Clancyness, J.C. Satàn, Jacuzzi Boys, James Pants, Jibóia, Jonathan Toubin, King Khan & The Shrines, Linda Perhacs, La Flama Blanca, Laurel Halo, Lonnie Holley, Lower, Maarten Vos, Mammane Sani, Mark Lanegan, Matt Elliott, Mad Professor, Magnetix, MC Atactic, Meridian Brothers, METZ, Moonface, Mickey Lightfoot, Michael Chapman, Michael Feuerstack, Mike Donovan, MV & EE, Neko Case, Night Beats, No Joy, Nouveau Vélo, Oddisee, Oneohtrix Point Never, Ólafur Arnalds, Om, Patten, Perera Elsewhere, Piano Interrupted, PINS, Pharmakon, Séan Rua, Superhumanoids, Scout Niblett, Stellar OM Source, Roly Porter, Theo Verney, Terakaft, Thao & The Get Down Stay Down, The Black Angels, The Dodos, The Fall, The Holydrug Couple, The Pharmacy, The Thing, The Wytches, TRAAMS, Total Heels, Ty Segall, Vessel, Visionist, Vex Ruffin, Wampire, White Fence, Will Samson, Wouter van Veldhoven, Wooden Shjips, Young Fathers, Yo La Tengo, ZZZ's.

Programma May Day 2014[bewerken]

Atactic, AUN, Big Ups, Black Lips, Chasing Rainbows, Ed Shrader's Music Beat, Ensemble Economique, Future Islands, Golden Animals, Hallo Venray, Hiss Golden Messenger, Jeremiah Jae, Kristian Harting, Laetitia Sadier, Laugh With Laraaji, Mutual Benefit, Neutral Milk Hotel, Paul White, Quilt, Ryley Walker, S. Carey, Scott & Charlene's Wedding, Sean Nicholas Savage, Shonen Knife, Sparkup, Speedy Ortiz, The Range, Tree, The War On Drugs, Laraaji + Sun Araw: The Play Zone, Yamantaka // Sonic Titan.

Programma 2014[bewerken]

Swans, Wire, Silver Apples, Ben Frost, Savages & Bo Ningen present 'Words To The Blind', Prurient, Sir Richard Bishop, Baby Dee, Xylouris White, Carla Bozulich, Xiu Xiu, Jenny Hval, Okkyung Lee, Victor Herrero, Father Murphy, Leafcutter John, Autechre, Bonnie "Prince" Billy, Dr. John & The Nite Trippers, Einstürzende Neubauten, Selda feat. Boom Pam, St. Vincent, tUnE-yArDs, Perfume Genius, Suuns & Jerusalem In My Heart, Cloud Nothings, Sharon van Etten, Mac DeMarco, Ought, Greylag, Owen Pallett, Hauschka, Binkbeats, Rodion G.A., Son Lux, Iceage, Brandt Brauer Frick, The Vaselines, Parkay Quarts aka Parquet Courts, Dean Blunt, Daniel Norgren, Viet Cong, Baba Zula, Ryley Walker, A Winged Victory For The Sullen, Sleaford Mods, Lucrecia Dalt, Homeboy Sandman, Dorian Concept Trio, Ogoya Nengo & The Dodo, Women’s Group Cut Hands, White Lung, Mdou Moctar, Tape, Jameszoo live ft. Raphael Vanoli & Gideon van Gelder, Americo Brito, PCPC, Broeder Dieleman, Maarten Vos & Greg Haines, Hieroglyphic Being, Steve Gunn, Amen Dunes, Trans Am, uKanDanZ, Helado Negro, Peter Walker, Torn Hawk, Jozef van Wissem, PC Worship, TSU!, Norberto Lobo, Crows, She Keeps Bees, Grup Ses Beats, DJ Fitz, Tabanka, Thug Entrancer, Rebel Up, PAUS, The Walking Who, Vintage Voudou DJs, Wildbirds & Peacedrums, Sebastian Plano, John Lemke, Broncho, Federico Albanese, Carlos Cipa, Nouveau Vélo, Tomaga, Ela Stiles, Cristobal & The Sea, Plan Kruutntoone, Dracula Legs, William Basinski, Stephen O'Malley, Emptyset, Tim Hecker, Steve Hauschildt, James Blackshaw, Dirk Serries, Julianna Barwick, Carla Bozulich and John Eichenseer, House of Cosy Cushions, Ashraf Sharif Khan, 7090, Naomi Sato, Heartsnatcher, Gareth Davis & Shivers, Machinefabriek & Fox String Quartet, The Score Collective feat. Lisa, Wilbert Bulsink & Koen Kaptijn, Loop, Tamikrest, The Growlers, King Gizzard & The Lizard Wizard, Fumaça Preta, The Monsters, Wreckless Eric, King Tuff, Benjamin Booker, Curtis Harding, The Intelligence, Liquor Store, zZz, The Parrots, Juan Wauters, de sp aties, The Coathangers, Far-Out Fangtooth, Chuckamuck, Deers, Danny & The Darleans, Yonatan Gat, Movie Star Junkies, Thee Oops, The Miseries.

Programma 2015[bewerken]

Deerhunter, Kamasi Washington, Destroyer, The Notwist, The Pop Group, Faust, Evil Superstars, Ariel Pink, Swervedriver, T.P. Orchestre Poly-Rythmo de Cotonou, Atlas Sound, Josh T. Pearson, Dawn Penn, Viet Cong, A Place To Bury Strangers, METZ, Prefuse 73, Wavves, Islam Chipsy/Eek, Mikal Cronin with Strings & Horns, Adrian Sherwood At The Controls feat. Disappears, Kaki King, Shabazz Palaces, The Necks, Blanck Mass, Yung Gud, Lotic, Songhoy Blues, Titus Andronicus, The Besnard Lakes, Ho99o9, Protomartyr, Widowspeak, Huerco S., Lee Gamble (DJ set), DJ Paypal, Majical Cloudz, Michael Price Trio, Föllakzoid, Meat Wave, Nots, Ultimate Painting, Kelley Stoltz, Jacuzzi Boys, Shannon and the Clams, The Drones, The Numero Group DJ’s, Heems, NAH, STUFF., Saintseneca, Mustafa Özkent ve Belçika Orkestrasi, Okay Temiz & La Fanfare Du Belgistan, Gaye Su Akyol, Mirel Wagner, Laura Cannell, Jennifer Castle, The Weather Station, Thus:Owls, Nâ Hawa Doumbia, Masayoshi Fujita, The Space Lady, Eartheater, The Babe Rainbow, Sunflower Bean, Dan Friel, Baba Commandant & The Mandingo Band, Howard Eynon, Kodiak Deathbeds, Jack Name, Dave Heumann, Jessica Moss, Car Seat Headrest, Anna Meredith, Liima, Wilbert Bulsink & Jessica Sligter, Housewives, Negra Branca, Lovers & Lollypops Soundsystem, Hop Along, Hooton Tennis Club, Terzij de Horde, J Fernandez, thisquietarmy, Black Oak, Younghusband, Insect Ark, Grooms, It It Anita, Rats On Rafts, Dollkraut, Hoek, Torus, The Homesick, Torii, Chantal Acda, Laster, Nefast, The Mysterons, Gnaw Their Tongues, Bully, Moon Moon Moon, Woods on Fire, IX, The Great Communicators, Sigma, Michel Banabila, Law-Rah Collective, Yoshio Machida, LCDrone, Yoshio Machida & Trap&Zoid, Allert, OSC1899, Seht Zhan, ZENO, Red Light Radio.

SUNN O))) Presents: SUNN O))), Annette Peacock, Magma, Bennie Maupin, Julia Holter, Keiji Haino, Chelsea Wolfe, The Crazy World of Arthur Brown, Hildur Guðnadóttir, OM, Goatsnake, Charlemagne Palestine, Demdike Stare, Bölzer, Virus, Martyrdöd, Today Is The Day, Marissa Nadler, Dylan Carlson & Rogier Smal, Circuit Des Yeux, Grumbling Fur, Big|Brave, Chaos Echoes, Aluk Todolo, John Doran, Grime.

Between Two Crescents: Dirar Kalash, Sahar Taha, Elie Maalouf.

Jacco Gardner presents: Cabinet of Curiosities: Os Mutantes, Dungen, Jacco Gardner, Nick Garrie, Michael Rault, Death and Vanilla, Eerie Wanda.

Levitation Presents: Total Control, Lightning Bolt, Suuns & Jerusalem In My Heart, Bo Ningen, Deradoorian, The Myrrors, Ringo Deathstarr.

Constellation Records Presents: Ought, Saltland, Eric Chenaux, Last Ex, Avec le Soleil Sortant de sa Bouche.

Fluister Nights: Lubomyr Melnyk, Deaf Center, Loscil, Christina Vantzou, Otto A. Totland, Trigg & Gusset.

Externe link[bewerken]