Leon van der Zanden
| Leon van der Zanden | ||||
|---|---|---|---|---|
| Algemene informatie | ||||
| Geboortenaam | Leon van der Zanden | |||
| Geboren | Helmond, 25 oktober 1977 | |||
| Geboorteland | ||||
| Jaren actief | 1998-2019 | |||
| Opleiding gevolgd aan | Radboud Universiteit | |||
| Beroep(en) | Cabaretier | |||
| Website | ||||
| (en) IMDb-profiel | ||||
| ||||
Leon van der Zanden (Helmond, 25 oktober 1977) is een voormalig Nederlands cabaretier en presentator.
Biografie
[bewerken | brontekst bewerken]Zijn moeder komt uit Mauritius en zijn vader uit Helmond. Hij spreekt vloeiend Frans en Engels.
Van der Zanden verbleef achttien jaar in Helmond en was vooral bezig met voetballen en scholing. Zijn eerste podiumactiviteiten vonden daar plaats. Op de middelbare school speelde hij de hoofdrol in drie musicals. Daarna speelde hij in een kindertoneelstuk, geschreven door en onder regie van Jacques Vriens, bij de groep St. Genesius.
Cabaret
[bewerken | brontekst bewerken]Van der Zanden werd niet aangenomen op de toneelacademie van Eindhoven nadat hij de vooropleiding deed. Hierop ging hij filosofie studeren aan de Katholieke Universiteit Nijmegen.
In februari 2002 ging zijn avondvullende show ‘Een coole snelle jongen met een zachte bruine vacht’ in première. Het werd gemengd ontvangen. Daarna volgden 'Hoerejong' (2003-2004), 'Zwarte Hond' (2004-2006), 'Leòn' (2006-2008), Cola (2009-2011), 'Vruchtvlees' (2012-2013), 'Rebel' (2014-2015) en 'Supergewoon' (2015-2016). Hierna laste hij een pauze in, mede omdat Van der Zanden naar eigen zeggen 'het niveau van de comedy in Nederland niet meer bijneemt.' Met zijn voorstelling 'Kameleon' (2017-2019) nam hij afscheid van de Nederlandse podia.
Met Merlijn Passier maakte hij vier seizoenen ‘Olifantendoders’ voor Omroep Brabant en in 2005 presenteerde hij ‘Pimp my Room’ voor MTV. In 2007 was ‘Zwarte Hond’ het allereerste programma dat de nieuwe televisiezender Comedy Central uitzond. Ook maakt hij vanaf 2012 deel uit van het VARA-programma 'In goed gezelschap', presenteert hij in 2014 'De Invaller' en is gast bij comedyclub Katendrecht op NPO 3. Daarnaast wijdde het programma Grimassen een aflevering aan hem, waarin hij teruggaat naar zijn roots op Mauritius.
Regisseur
[bewerken | brontekst bewerken]Na op verschillende plekken achter de schermen hebben meegewerkt, maakt van der Zanden in 2020 zijn debuut als regisseur. Voor het duo Spruijt en Opperman regisseert van der Zanden de show Heimweeën.
Boek
[bewerken | brontekst bewerken]Eind 2018 maakt Van der Zanden bekend dat hij stopt als cabaretier. Over zijn laatste tournee schrijft tourmanager Bart van Tongerlo het boek Geen Cabaretier. In dit boek laat van Tongerlo een reëel kijkje achter de schermen zien van de show Kameleon, en de route van Van der Zanden naar zijn volgende stap in het leven.
Overzicht programma's
[bewerken | brontekst bewerken]Cabaret
[bewerken | brontekst bewerken]- Een coole snelle jongen met een zachte bruine vacht (2002)
- Hoerejong (2003, regie Jeroen van Koningsbrugge en Wil van der Meer)
- Zwarte Hond (2004-2006, regie Dennis van de Ven)
- Leòn (2006-2008)
- Cola (2008-2010)
- Vruchtvlees (2011-2013)
- Rebel (2013-2015)
- Supergewoon (2015-2017)
- Kameleon (2017-2019)
Stand-up
[bewerken | brontekst bewerken]- Comedy café te Amsterdam
Televisie
[bewerken | brontekst bewerken]Presentatie
[bewerken | brontekst bewerken]- Olifantendoders (2003, 2004, 2005 en 2007 Omroep Brabant, samen met Merlijn Passier)
- Pimp my Room (2005, MTV Nederland)
- Écht Niet? (2009, VPRO-Teleac, Nederland)
- Leon in Afrika (2010 - Omroep Brabant, Nederland)
- PLUS TV (2018 - heden, KPN TV, Nederland)
Vaste rollen
[bewerken | brontekst bewerken]- Het Sint en Pieten nieuws Pebble TV - verslaggever
- Het Sinterklaasjournaal (2009-2014) - Strooipiet
- Het kasteel van Sinterklaas en het magische schilderij (2015 - Omroep Brabant, Nederland)
- Het Sinterklaasjournaal (2016-2018) - Vlogpiet
- Het Sinterklaasjournaal (2019) - Proefpiet
- Het Sinterklaasjournaal (2020) - Piet
Gastoptredens
[bewerken | brontekst bewerken]- Vara Laat
- Raymann is Laat
- BNN’s Laughing Matters
- Wat vindt Nederland (2009)
- In goed gezelschap (2012)