Resolutie 602 Veiligheidsraad Verenigde Naties
Uiterlijk
Resolutie 602 | ||
---|---|---|
Van de | Veiligheidsraad van de Verenigde Naties | |
Datum | 25 november 1987 | |
Nr. vergadering | 2767 | |
Code | S/RES/602 | |
Stemming | voor 15 onth. 0 tegen
0 | |
Onderwerp | Zuid-Afrikaanse grensoorlog | |
Beslissing | Veroordeling Zuid-Afrikaanse agressie tegen Angola en eis tot terugtrekking. | |
Samenstelling VN-Veiligheidsraad in 1987 | ||
Permanente leden | ||
Niet-permanente leden | ||
![]() | ||
Vlag van Angola
|
Resolutie 602 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties werd unaniem aangenomen op 25 november 1987.
Achtergrond
[bewerken | brontekst bewerken]
In 1968 hadden de Verenigde Naties het mandaat dat Zuid-Afrika over Namibië had gekregen beëindigd. Het land weigerde echter te vertrekken, waarna de VN de Zuid-Afrikaanse administratie in Namibië illegaal verklaarden en Zuid-Afrika een wapenembargo oplegden. De buurlanden van Namibië die de Namibische onafhankelijkheidsstrijd steunden werden door Zuid-Afrika geïntimideerd met geregelde militaire invasies.
Inhoud
[bewerken | brontekst bewerken]De Veiligheidsraad:
- Heeft het verzoek van Angola in beraad genomen.
- Heeft de verklaring van Venancio de Moura, Vice-Minister van Buitenlandse Betrekkingen van Angola, gehoord.
- Is erg bezorgd over de verdergaande agressie door het racistische regime van Zuid-Afrika tegen Angola.
- Betreurt de doden en de verwoesting.
- Is verder erg bezorgd over de blijvende schending van Angola's soevereiniteit, luchtruim en territoriale integriteit door Zuid-Afrika.
- Herinnert aan de resoluties 387, 428, 447, 454, 475, 545, 546, 567, 571, 574 en 577.
- Is ook erg bezorgd over de bedreiging van deze agressie voor de wereldvrede.
- Is verontwaardigd over het illegaal betreden van Angola door het hoofd van het racistische regime van Zuid-Afrika en enkele van zijn ministers.
- Weet dat er maatregelen moeten worden genomen ten behoeve van de wereldvrede.
- Veroordeelt de Zuid-Afrikaanse agressie tegen Angola en gedeeltelijke bezetting ervan.
- Veroordeelt het illegaal betreden van Angola door het hoofd van de Zuid-Afrikaanse regering.
- Veroordeelt ook het gebruik van het illegaal bezette Namibië als uitvalsbasis.
- Eist nogmaals dat Zuid-Afrika zich onmiddellijk uit Angola terugtrekt.
- Mandateert de secretaris-generaal om toe te zien op de Zuid-Afrikaanse terugtrekking en te rapporteren over de uitvoering van deze resolutie.
- Vraagt de lidstaten met de secretaris-generaal samen te werken aan de uitvoering van deze resolutie en niets te doen wat de onafhankelijkheid, territoriale integriteit en soevereiniteit van Angola kan schaden.
- Besluit om op de hoogte te blijven.