Naar inhoud springen

Watertoren (Leeuwarden Groningerstraatweg)

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie
Watertoren Leeuwarden Groningerstraatweg
De watertoren in zijn huidige status als woontoren.
De watertoren in zijn huidige status als woontoren.
Plaats Leeuwarden
Coördinaten 53° 13 NB, 5° 49 OL
Bouwjaar 1925
Hoogte 36 m (oorspronkelijke hoogte)
Inhoud 1000 m³
Huidig gebruik appartementencomplex Aquastate
Watertoren (Leeuwarden)
Watertoren

Aan de Groningerstraatweg in de stad Leeuwarden staat de Nieuwe Watertoren, heden ten dage ook bekend als woontoren Aquastate.

De toren is in 1925 gebouwd door de Bredasche Beton Maatschappij en heeft een hoogte van 36 meter. De inhoud van het reservoir was 1000 m³. In 1973 werd de toren verbouwd waarbij het reservoir werd vergroot, de toren werd verhoogd, en alle details die het gebouw een jaren 1920 uitstraling met invloeden uit de Amsterdamse School[1] gaven inclusief de ramen achter een laag spuitbeton verborgen waardoor het gebouw een brutalistische uitstraling kreeg.

Deze toren is later buiten gebruik genomen en in 1999 voor 1 gulden aangekocht door de Leeuwarder Theo Douma. Die verkocht de watertoren vervolgens aan onder meer projectontwikkelaar Jan van Kammen. Van Kammen heeft met zijn zakenpartners de plannen verwezenlijkt tot de bouw van 9 appartementen met de naam Aquastate [2] in 2002. Een eerste schetsontwerp van de watertoren is door de Leeuwarder architect Richard Wolthekker gemaakt.

De toren staat op plaats veertien van de lijst van hoogste gebouwen van Leeuwarden