Wereldkampioenschappen biatlon 2009

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie
Naar navigatie springen Naar zoeken springen

De wereldkampioenschappen biatlon 2009 werden van 13 tot en met 22 februari 2009 georganiseerd in het Koreaanse Pyeongchang. De resultaten van de wereldkampioenschappen tellen ook mee voor de wereldbeker.

Op vrijdag 13 februari maakte de IBU bekend dat de Russische biatleten Dmitri Jarosjenko, Albina Achatova en Jekaterina Joerijeva reeds bij de eerste wereldbeker in Östersund betrapt werden op doping. De drie zijn met onmiddellijke ingang geschorst door de Russische bond.

Ook het weer in Pyeongchang zit de organisatie tegen, het heeft al weken niet gesneeuwd in de Zuid-Koreaanse stad en met temperaturen tot 10 graden boven het vriespunt is het moeilijk om de piste optimaal prepareren. Eén dag voor het begin van de wedstrijden stond op sommige delen van het parcours 10 centimeter water.

Geluk voor de organisatie op de eerste dag van de WK, tegen de avond begonnen de temperaturen te dalen en bleven ook de dagen nadien rond het vriespunt hangen. Optimaal was de piste nog steeds niet, maar wel voldoende om de wedstrijden te laten doorgaan.

Programma[bewerken]


Mannen[bewerken]

Datum CET
KST[1]
Discipline
14/02/2009 11.15
19.15
10 km sprint
15/02/2009 11.15
19.15
12,5 km achtervolging
17/02/2009 06.15
14.15
20 km individueel
21/02/2009 09.15
17.15
15 km massastart
22/02/2009 11.15
19.15
4 × 7,5 km estafette


Vrouwen[bewerken]

Datum CET
KST[1]
Discipline
14/02/2009 08.45
16.45
7,5 km sprint
15/02/2009 09.00
17.00
10 km achtervolging
18/02/2009 10.15
18.15
15 km individueel
21/02/2009 11.15
19.15
4 × 6 km estafette
22/02/2009 09.00
17.00
12,5 km massastart


Gemengd[bewerken]

Datum CET
KST[1]
Discipline
19/02/2009 10.00
18.00
gemengde estafette
(2 × 6 + 2 × 7,5 km)

Resultaten[bewerken]

Sprint[bewerken]

10 km mannen
# Naam Land Detail
Goud Ole Einar Bjørndalen Vlag van Noorwegen NOR 24.16,5 (1-1)
Zilver Lars Berger Vlag van Noorwegen NOR 24.17,7 (1-1)
Brons Halvard Hanevold Vlag van Noorwegen NOR 24.29,0 (0-0)
4 Alexander Os Vlag van Noorwegen NOR 24.41,1 (1-0)
5 Maxim Tsjoedov Vlag van Rusland RUS 24.45,6 (0-0)
6 Simon Fourcade Vlag van Frankrijk FRA 25.06,6 (0-1)
7 Michael Greis Vlag van Duitsland GER 25.10,2 (1-1)
8 Simon Eder Vlag van Oostenrijk AUT 25.15,7 (0-1)
9 Simon Hallenbarter Vlag van Zwitserland SUI 25.28,4 (1-0)
10 Janez Maric Vlag van Slovenië SLO 25.35,5 (1-0)
7,5 km vrouwen
# Naam Land Detail
Goud Kati Wilhelm Vlag van Duitsland GER 21.11,1 (0-0)
Zilver Simone Hauswald Vlag van Duitsland GER 21.21,0 (0-0)
Brons Olga Zajtseva Vlag van Rusland RUS 21.38,2 (0-0)
4 Anna Boelygina Vlag van Rusland RUS 22.04,4 (0-0)
5 Helena Jonsson Vlag van Zweden SWE 22.05,8 (1-0)
6 Andrea Henkel Vlag van Duitsland GER 22.06,1 (1-1)
7 Anastasiya Kuzmina Vlag van Slowakije SVK 22.18,4 (0-1)
8 Magdalena Neuner Vlag van Duitsland GER 22.19,6 (2-1)
9 Olga Nazarova Vlag van Wit-Rusland BLR 22.37,4 (0-1)
10 Sandrine Bailly Vlag van Frankrijk FRA 22.38,1 (1-0)

Achtervolging[bewerken]

12,5 km mannen
# Naam Land Detail
Goud Ole Einar Bjørndalen Vlag van Noorwegen NOR 31.46,7 (0-2-0-2)
Zilver Maxim Tsjoedov Vlag van Rusland RUS 32.28,45 (0-0-1-2)
Brons Alexander Os Vlag van Noorwegen NOR 32.39,53 (0-0-2-1)
4 Tomasz Sikora Vlag van Polen POL 33.20,12 (0-0-2-1)
5 Lars Berger Vlag van Noorwegen NOR 33.39,68 (2-3-1-2)
6 Halvard Hanevold Vlag van Noorwegen NOR 33.53,60 (0-1-3-1)
7 Andriy Deryzemlya Vlag van Oekraïne UKR 33.56,51 (0-1-2-1)
8 Martin Fourcade Vlag van Frankrijk FRA 34.07,62 (0-0-2-2)
9 Michael Rösch Vlag van Duitsland GER 34.15,98 (0-1-2-1)
10 Simon Fourcade Vlag van Frankrijk FRA 34.18,42 (2-1-2-1)
10 km vrouwen
# Naam Land Detail
Goud Helena Jonsson Vlag van Zweden SWE 34.12,39 (2-0-0-0)
Zilver Kati Wilhelm Vlag van Duitsland GER 34.30,60 (1-1-3-1)
Brons Olga Zajtseva Vlag van Rusland RUS 34.36,43 (0-3-1-2)
4 Kaisa Mäkäräinen Vlag van Finland FIN 34.49,23 (1-0-1-0)
5 Darja Domratsjeva Vlag van Wit-Rusland BLR 34.51,45 (1-0-1-0)
6 Martina Beck Vlag van Duitsland GER 34.59,09 (0-0-1-1)
7 Marie Laure Brunet Vlag van Frankrijk FRA 35.07,20 (0-0-0-0)
8 Natalia Levchenkova Vlag van Moldavië MDA 35.27,10 (0-0-1-0)
9 Tora Berger Vlag van Noorwegen NOR 35.28,28 (0-0-1-2)
10 Veronika Vitkova Vlag van Tsjechië CZE 35.29,12 (1-0-0-1)

Individueel[bewerken]

20 km mannen
# Naam Land Detail
Goud Ole Einar Bjørndalen Vlag van Noorwegen NOR 52.28,0 (0-0-2-1)
Zilver Christoph Stephan Vlag van Duitsland GER 52.42,1 (1-0-0-0)
Brons Jakov Fak Vlag van Kroatië CRO 52.45,1 (0-0-0-1)
4 Simon Fourcade Vlag van Frankrijk FRA 52.46,0 (0-0-1-1)
5 David Ekholm Vlag van Zweden SWE 52.54,3 (0-1-0-0)
6 Dominik Landertinger Vlag van Oostenrijk AUT 53.04,0 (0-0-1-1)
7 Ivan Tsjerezov Vlag van Rusland RUS 53.05,8 (0-0-0-1)
8 Andriy Deryzemlya Vlag van Oekraïne UKR 53.07,1 (1-0-0-1)
9 Tomasz Sikora Vlag van Polen POL 53.12,9 (0-2-1-1)
10 Maxim Tsjoedov Vlag van Rusland RUS 53.17,3 (2-0-0-0)
15 km vrouwen
# Naam Land Detail
Goud Kati Wilhelm Vlag van Duitsland GER 44.03,1 (0-1-0-0)
Zilver Teja Gregorin Vlag van Slovenië SLO 44.42,6 (0-0-0-1)
Brons Tora Berger Vlag van Noorwegen NOR 44.49,6 (0-0-0-1)
4 Anna Carin Olofsson-Zidek Vlag van Zweden SWE 45.01,7 (0-1-0-1)
5 Veronika Vítková Vlag van Tsjechië CZE 45.23,9 (0-0-0-1)
6 Jelena Chrustaljova Vlag van Kazachstan KAZ 45.32,4 (0-0-0-0)
7 Éva Tófalvi Vlag van Roemenië ROU 45.33,0 (0-0-1-0)
8 Helena Jonsson Vlag van Zweden SWE 45.45,6 (0-0-2-0)
9 Sandrine Bailly Vlag van Frankrijk FRA 45.52,5 (0-0-0-0)
10 Andrea Henkel Vlag van Duitsland GER 45.54,2 (0-2-0-1)

Massastart[bewerken]

15 km mannen
# Naam Land Detail
Goud Dominik Landertinger Vlag van Oostenrijk AUT 38.32,5 (2-0-0-1)
Zilver Christoph Sumann Vlag van Oostenrijk AUT 38.41,4 (2-0-0-1)
Brons Ivan Tsjerezov Vlag van Rusland RUS 38.46,4 (2-0-0-0)
4 Ole Einar Bjørndalen Vlag van Noorwegen NOR 38.53,6 (1-0-0-2)
5 Michael Rösch Vlag van Duitsland GER 39.07,2 (1-0-1-2)
6 Tomasz Sikora Vlag van Polen POL 39.09,0 (1-2-0-2)
7 Maxim Tsjoedov Vlag van Rusland RUS 39.18,4 (1-0-2-1)
8 Simon Eder Vlag van Oostenrijk AUT 39.23,1 (1-0-0-1)
9 Simon Fourcade Vlag van Frankrijk FRA 39.25,3 (2-1-0-0)
10 Christian de Lorenzi Vlag van Italië ITA 39.26,0 (0-0-1-2)
12,5 km vrouwen
# Naam Land Detail
Goud Olga Zajtseva Vlag van Rusland RUS 34.18,3 (0-0-1-1)
Zilver Anastasiya Kuzmina Vlag van Slowakije SVK 34.25,8 (0-0-1-1)
Brons Helena Jonsson Vlag van Zweden SWE 34.30,6 (0-0-1-1)
4 Vita Semerenko Vlag van Oekraïne UKR 34.52,9 (0-0-0-0)
5 Andrea Henkel Vlag van Duitsland GER 34.53,5 (0-0-2-2)
6 Darja Domratsjeva Vlag van Wit-Rusland BLR 35.02,3 (0-0-2-0)
7 Magdalena Neuner Vlag van Duitsland GER 35.08,4 (2-0-1-2)
8 Marie Laure Brunet Vlag van Frankrijk FRA 35.10,1 (0-1-0-1)
9 Olga Medvedtseva Vlag van Rusland RUS 35.12,0 (0-1-2-0)
10 Veronika Vitkova Vlag van Tsjechië CZE 35.14,7 (0-1-1-0)

Estafette[bewerken]

4 × 7,5 km mannen
# Land
Atleten
Detail
(strafronden+naladen)
Goud Vlag van Noorwegen Noorwegen
Emil Hegle Svendsen
Lars Berger
Halvard Hanevold
Ole Einar Bjørndalen
1:08.04,1 (0+2-2+7)
0+0-1+3
0+0-1+3
0+0-0+0
0+2-0+1
Zilver Vlag van Oostenrijk Oostenrijk
Daniel Mesotitsch
Simon Eder
Dominik Landertinger
Christoph Sumann
1:08.16,7 (0+2-0+5)
0+0-0+1
0+1-0+0
0+1-0+2
0+0-0+2
Brons Vlag van Duitsland Duitsland
Michael Rösch
Christoph Stephan
Arnd Peiffer
Michael Greis
1:08.36,8 (0+3-0+7)
0+1-0+1
0+1-0+3
0+0-0+1
0+1-0+2
4 Vlag van Frankrijk Frankrijk
Vincent Jay
Vincent Defrasne
Martin Fourcade
Simon Fourcade
1:09.00,6 (0+1-0+3)
0+0-0+2
0+0-0+1
0+1-0+0
0+0-0+0
5 Vlag van Oekraïne Oekraïne
Olexander Bilanenko
Vjatsjeslav Derkatsj
Andriy Deryzemlya
Roman Pryma
1:09.18,8 (0+4-0+2)
0+1-0+1
0+0-0+0
0+1-0+1
0+2-0+0
6 Vlag van Rusland Rusland
Jevgeni Oestjoegov
Ivan Tsjerezov
Maxim Maksimov
Maxim Tsjoedov
1:09.46,0 (0+3-1+7)
0+1-1+3
0+0-0+1
0+2-0+2
0+0-0+1
7 Vlag van Italië Italië
Christian de Lorenzi
Rene Laurent Vuillermoz
Christian Martinelli
Markus Windisch
1:10.13,4 (0+3-1+7)
0+1-1+3
0+1-0+2
0+0-0+0
0+1-0+2
8 Vlag van Zwitserland Zwitserland
Ivan Joller
Matthias Simmen
Thomas Frei
Simon Hallenbarter
1:10.24,4 (0+2-0+6)
0+0-0+1
0+1-0+2
0+1-0+1
0+0-0+2
9 Vlag van Zweden Zweden
Magnus Jonsson
Mattias Nilsson
Björn Ferry
Carl Johan Bergman
1:11.15,4 (0+3-2+9)
0+0-1+3
0+2-1+3
0+1-0+2
0+0-0+1
10 Vlag van Tsjechië Tsjechië
Michal Slesingr
Zdenek Vitek
Roman Dostal
Jaroslav Soukup
1:11.15,5 (0+2-3+8)
0+0-0+0
0+0-1+3
0+2-2+3
0+0-0+2
4 × 6 km vrouwen
# Land
Atleten
Detail
(strafronden+naladen)
Goud Vlag van Rusland Rusland
Svetlana Sleptsova
Anna Boelygina
Olga Medvedtseva
Olga Zajtseva
1:13.12,9 (0+3-0+6)
0+2-0+0
0+0-0+3
0+1-0+2
0+0-0+1
Zilver Vlag van Duitsland Duitsland
Martina Beck
Magdalena Neuner
Andrea Henkel
Kati Wilhelm
1:14.28,0 (0+6-3+8)
0+1-0+1
0+1-2+3
0+1-0+1
0+2-1+3
Brons Vlag van Frankrijk Frankrijk
Marie Laure Brunet
Sylvie Becaert
Marie Dorin
Sandrine Bailly
1:14.40,4 (0+3-1+10)
0+0-0+1
0+2-0+3
0+0-0+3
0+1-1+3
4 Vlag van Wit-Rusland Wit-Rusland
Ljoedmila Lakintsjik
Darja Domratsjeva
Olga Nazarova
Nadezhda Skardino
1:14.54,6 (0+2-0+6)
0+0-0+1
0+1-0+0
0+1-0+2
0+0-0+3
5 Vlag van Zweden Zweden
Sofia Domeij
Helena Jonsson
Anna Carin Olofsson-Zidek
Anna Maria Nilsson
'1:15.42,8 (2+5-0+6)
0+1-0+2
0+0-0+3
0+1-0+1
2+3-0+0
6 Vlag van Polen Polen
Krystyna Palka
Magdalena Gwizdon
Weronika Novakowska
Agnieszka Grzybek
1:16.08,7 (0+1-4+8)
0+3-0+1
0+0-3+3
0+0-1+3
0+1-0+1
7 Vlag van China China
Wang Chunli
Liu Xianying
Dong Xue
Song Chaoqing
1:16.28,6 (1+6-0+8)
1+3-0+1
0+0-0+2
0+2-0+3
0+1-0+2
8 Vlag van Roemenië Roemenië
Dana Plotogea
Eva Tofalvi
Mihaela Purdea
Alexandra Stoian
1:18.15,0 (0+8-3+6)
0+0-2+3
0+3-1+3
0+2-0+0
0+3-0+0
9 Vlag van Canada Canada
Megan Imrie
Zina Kocher
Sandra Keith
Megan Tandy
1:18.33,7 (0+5-0+10)
0+2-0+3
0+0-0+3
0+1-0+2
0+2-0+2
10 Vlag van Verenigde Staten Verenigde Staten
Lanny Barnes
Haley Johnson
Laura Spector
Tracy Barnes
1:18.42,4 (0+4-0+6)
0+0-0+2
0+2-0+3
0+2-0+1
0+0-0+0

Gemengde estafette[bewerken]

2 × 6 + 2 × 7,5 km
# Land
Atleten
Detail
(strafronden+naladen)
Goud Vlag van Frankrijk Frankrijk
Marie Laure Brunet
Sylvie Becaert
Vincent Defrasne
Simon Fourcade
1:10.30,0 (0+2-0+4)
0+0-0+1
0+0-0+1
0+2-0+0
0+0-0+2
Zilver Vlag van Zweden Zweden
Helena Jonsson
Anna Carin Olofsson-Zidek
David Ekholm
Carl Johan Bergman
1:10.36,2 (0+0-0+3)
0+0-0+0
0+0-0+1
0+0-0+0
0+0-0+2
Brons Vlag van Duitsland Duitsland
Andrea Henkel
Simone Hauswald
Arnd Peiffer
Michael Greis
1:10.39,0 (0+3-0+8)
0+0-0+2
0+2-0+1
0+0-0+2
0+1-0+3
4 Vlag van Noorwegen Noorwegen
Tora Berger
Anne Ingstadbjørg
Lars Berger
Ole Einar Bjørndalen
1:11.22,7 (0+3-1+7)
0+0-0+0
0+2-1+3
0+0-0+2
0+1-0+2
5 Vlag van Rusland Rusland
Svetlana Sleptsova
Olga Zajtseva
Ivan Tsjerezov
Maxim Tsjoedov
1:11.39,5 (0+5-0+6)
0+2-0+1
0+1-0+2
0+1-0+2
0+1-0+1
6 Vlag van Finland Finland
Kaisa Mäkäräinen
Mari Laukkanen
Paavo Puurunen
Timo Antila
1:11.43,6 (0+2-0+4)
0+0-0+0
0+0-0+1
0+0-0+1
0+2-0+2
7 Vlag van Italië Italië
Michela Ponza
Katja Haller
Christian de Lorenzi
Markus Windisch
1:11.59,7 (1+5+1+6)
0+0-0+1
0+1-0+1
0+1-0+3
1+3-0+1
8 Vlag van Polen Polen
Agnieszka Grzybek
Weronika Novakowska
Krzystof Plywaczyk
Tomasz Sikora
1:12.06,2 (0+4-0+3)
0+1-0+0
0+1-0+2
0+2-0+1
0+0-0+0
9 Vlag van Wit-Rusland Wit-Rusland
Olga Nazarova
Darja Domratsjeva
Roestam Valjoellin
Sergej Novikov
1:12.33,0 (0+3-0+5)
0+0-0+2
0+2-0+2
0+1-0+1
0+0-0+0
10 Vlag van Slowakije Slowakije
Anastasiya Kuzmina
Martina Halinarova
Pavol Hurajt
Dusan Simocko
1:12.35,5 (0+3-0+4)
0+1-0+1
0+0-0+2
0+1-0+0
0+1-0+1

Medailleklassement[bewerken]

# Land Goud Zilver Brons Totaal
1 Vlag van Noorwegen Noorwegen 4 1 3 8
2 Vlag van Duitsland Duitsland 2 4 2 8
3 Vlag van Rusland Rusland 2 1 3 6
4 Vlag van Oostenrijk Oostenrijk 1 2 0 3
5 Vlag van Zweden Zweden 1 1 1 3
6 Vlag van Frankrijk Frankrijk 1 0 1 2
7 Vlag van Slovenië Slovenië 0 1 0 1
7 Vlag van Slowakije Slowakije 0 1 0 1
9 Vlag van Kroatië Kroatië 0 0 1 1