Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie
De stads- en nachtbussen van Den Haag worden gereden door de HTM .
Hieronder staan de buslijnen van Streekvervoer Haaglanden .
Vóór de Tweede Wereldoorlog : sinds de jaren 1920 is de autobus in opkomst, en vele particuliere lijntjes met kleine busjes ontstaan. Velen zijn primitief en verdwijnen weer snel. De Westlandse Stoomtram Maatschappij begint vanaf 1923 ook met autobussen te rijden, wat tot 1969 zou duren.[1] Busbedrijf Citosa ging rijden in de omgeving van Waddinxveen, en zou ook tot 1969 blijven bestaan.[2] Busbedrijf de Duinlander rijd vanuit Noordwijk aan Zee naar Den Haag. In 1942 wordt dit bedrijf overgenomen door de NZH .[3]
Jaren 50 : het streekvervoer in Haaglanden werd verzorgd door drie vervoersmaatschappijen, te weten de Citosa , de NZH en de WSM .
1 januari 1969 : Citosa en de WSM gingen samen verder onder de naam Westnederland met het kantoor in Boskoop .
1 november 1994 : Westnederland gaat samen met het Zeeuwse Zuid-West-Nederland . De nieuwe naam voor het fusiebedrijf werd ZWN-Groep met de initialen ZWN.
10 mei 1999 : de ZWN-Groep hield op te bestaan. De ZWN ging samen met Midnet , de NZH en een deel van Oostnet het nieuwe busbedrijf Connexxion vormen, andere deel van Oostnet werd Syntus .
30 augustus 2009 : de concessie van Connexxion voor busvervoer in regio Haaglanden is overgenomen door Veolia .
11 december 2016 : Veolia trok zich terug uit het openbaar vervoer en de lopende concessie werd overgenomen door Connexxion.
25 augustus 2019 : de concessie van Connexxion werd overgedragen aan EBS . Deze concessie loopt tot 14 december 2030.
Tot 2009 zijn o.a. de volgende typen streekbussen te zien geweest in het streekvervoer in Haaglanden:
Ter vervanging van deze bussen besloot stadsgewest bij de nieuwe concessie één soort bus te laten rijden. De MAN Lion's City A21 (CNG) was het type bus dat vanaf 2009 alleen nog maar ging rijden op alle concessies binnen de grenzen van Haaglanden.
Sinds 25 augustus 2019 zijn de volgende bussen gaan rijden: 83 stuks Mercedes-Benz Citaro C2 NGT Hybrid voor R-net , normale streeklijnen en de Airportlijn (lijn 37), 10 stuks Mercedes-Benz Citaro C2 G NGT Hybrid voor R-net en de drukke streeklijnen en 23 stuks VDL Citea LLE-99 Electric voor de stadsdiensten van Delft en Zoetermeer. Voor de rustige lijnen, buurtbus 284 en de Delfthopper worden zeven taxibussen ingezet van het merk VDL MidCity .
Lijn
Route
Via
Bijzonderheden
60
Station Delft - Nootdorp Metro
Zuidpoort , Botanische Tuin , Bomenwijk, GGZ Delfland , Defensie , De Bras , Nootdorp Centrum , Station Den Haag Ypenburg
61
Station Delft - Rijswijk , Station
Hof van Delft , Hoornse Hof , Kuyperwijk , Rijswijk (Sion )
62
Station Delft - Delfgauw
Zuidpoort , Wippolder , Emerald
63
Station Delft - Camping
Zuidpoort , Botanische Tuin , PoortCenter, IKEA , Delftse Hout
Rijdt na 22:30 niet.
64
Station Delft - Tanthof
De Hoven Passage , Voorhof
69
Station Delft - Technopolis
Zuidpoort , TU Delft
Rijdt alleen op werkdagen van 7:00 tot 0:00 uur.
Lijn
Route
Via
Bijzonderheden
30
Zoetermeer , Centrum-West - Naaldwijk , Busstation
Voorweg , Leidschenveen , Ypenburg (Station ) , Rijswijk (Station ) , Wateringen , Kwintsheul , Honselersdijk
31
Den Haag , Leyenburg - Hoek van Holland , Station Haven
Monster , 's-Gravenzande
33
Delft , Station - Maassluis , Station Centrum
Reinier de Graaf Gasthuis , Den Hoorn , Schipluiden , Maasland (Viaduct)
34
Monster , Emmaplein - Maassluis , Station Centrum
Naaldwijk (Busstation ) , Maasdijk
Rijdt niet 's avonds en op zondag.
37
Den Haag , Leyenburg - Delft , Station
Wateringse Veld , Harnaschpolder , Den Hoorn , Buitenhof , Reinier de Graaf Gasthuis
43
Den Haag , Centraal Station - Leiden , Centraal Station
Wassenaar
44
Den Haag , Centraal Station - Wassenaar , Park Duinrell
Rijdt niet na 19:30 uur.
45
Den Haag , Centraal Station - Leiden , Centraal Station
Voorburg (Station ) , Leidschendam , Voorschoten
46
Den Haag , Centraal Station - Wassenaar , Park Duinrell
Voorburg (Station ) , Leidschendam , Voorschoten (Station )
Rijdt niet na 19:30 uur.
51
Den Haag , Grote Markt - Rijswijk , Station
Haagse Markt
53
Rijswijk , Station - Delft , Station
Spitslijn.
144
Den Haag , Centraal Station - Wassenaar , Park Duinrell
Rijdt alleen in de zomermaanden.
Lijn
Route
Via
Bijzonderheden
455
Zoetermeer , Centrum-West - 's-Gravenzande , De Brug
Pijnacker , Delfgauw , TU Delft (Noord) , Station Delft , Reinier de Graaf Gasthuis , Den Hoorn , De Lier , Naaldwijk (Busstation )
Niet alle ritten rijden door vanaf Delft naar 's-Gravenzande.
456
Den Haag , Leyenburg - Schiedam , Station Centrum
Poeldijk , Honselersdijk , Naaldwijk , Maasland Viaduct
Een vroege rit begint bij de Dynamostraat in Den Haag.
De veilinglijnen van en naar FloraHolland in Honselersdijk rijden 's morgens vroeg voor aanvang van de veiling richting de veiling. Na de veiling rijden ze leeg terug.
Lijn
Route
Via
Bijzonderheden
824
Honselersdijk , FloraHolland ← Rotterdam , Slinge
Schiedam
825
Honselersdijk , FloraHolland ← Spijkenisse , Meubelboulevard
Hoogvliet , Vlaardingen Holy
Wordt met personeel en materieel ingezet van de concessie Voorne-Putten en Rozenburg.
826
Honselersdijk , FloraHolland ← Schiedam , Station Centrum
Vlaardingen , Maasland , Maassluis
827
Honselersdijk , FloraHolland ← Den Haag , Broeksloot
De buslijnen die wel door Haaglanden rijden maar en niet bij deze concessie horen, horen bij de concessies bus Rotterdam en Zuid-Holland Noord (ZHN) .
Deze concessie wordt gereden door de RET .
Lijn
Route
Via
Bijzonderheden
40
Delft , Station - Rotterdam , Centraal Station
De Zweth , Overschie
Rijdt alleen van maandag t/m vrijdag overdag.
170
Zoetermeer , Centrum-West - Rodenrijs , Metrostation
Station Zoetermeer , Station Zoetermeer Oost , Station Lansingerland-Zoetermeer , ZoRo-busbaan , Berkel en Rodenrijs
R-net en HOV , rijdt over de ZoRo-busbaan tussen station Rodenrijs en Lansinghage.
173
Zoetermeer , Station Lansingerland-Zoetermeer - Rodenrijs , Metrostation
Bleiswijk , Bergschenhoek , ZoRo-busbaan , Berkel en Rodenrijs
R-net en HOV , rijdt over de ZoRo-busbaan tussen station Rodenrijs en Berkelseweg.
174
Delft , Station - Rotterdam , Station Noord
TU wijk , Pijnacker Zuid , Berkel Westpolder , Berkel , Bergschenhoek , Hillegersberg , Schiebroek
Tussen Delft en Berkel Westpolder als gemaksbus met beperkte dienst.
Deze concessie wordt gereden door Arriva .
Lijn
Route
Via
Bijzonderheden
165
Zoetermeer , Centrum-West - Alphen aan den Rijn , Station
Benthuizen , Hazerswoude-Dorp , Hazerswoude-Rijndijk
382
Den Haag , Centraal Station - Waddinxveen , Station
Voorburg , Zoetermeer
Qliner en HOV , rijdt alleen in de spits.
383
Den Haag , Centraal Station - Rotterdam , Capelsebrug
Voorburg , Zoetermeer , Lansingerland-Zoetermeer , Moerkapelle , Zevenhuizen , Rotterdam , Nieuwerkerk aan den IJssel , Capelle aan den IJssel
Qliner en HOV , rijdt 's avonds en in het weekend alleen tussen Rotterdam Nesselande en Lansingerland-Zoetermeer.
384
Den Haag , Centraal Station - Waddinxveen , Station
Voorburg , Zoetermeer , Lansingerland-Zoetermeer , Moerkapelle , Zevenhuizen
Qliner en HOV , rijdt alleen in de spits.
385
Den Haag , Centraal Station - Sassenheim , Station
Wassenaar , Valkenburg , Katwijk , Noordwijk , Voorhout
Qliner en HOV .
386
Den Haag , Centraal Station - Gouda , Station
Voorburg , Zoetermeer , Lansingerland-Zoetermeer , Moerkapelle , Zevenhuizen , Waddinxveen
Qliner en HOV , rijdt alleen in de spits.
400
Zoetermeer , Centrum-West - Leiden , Centraal Station
Stompwijk , Zoeterwoude , Leiden
R-net en HOV .
685
Den Haag , Centraal Station - Oegstgeest , Leidsebuurt
Wassenaar
Scholierenlijn, 's ochtends richting Oegstgeest, 's middags richting Den Haag.
Bronnen, noten en/of referenties
↑ Rook waait over het Westland, Hans van Lith, uitgeverij Kimabo, Zaltbommel, 2012.
↑ modelbus.nl/fabrikant/hb-model-1-43/citosa-boskoop/.
↑ hetnoordwijkblog.com/2007/04/28/25-busbedrijf-de-duinlander-tussen-haarlem-en-den-haag/.