Reddingsactie paarden in Marrum
De reddingsactie voor de paarden in Marrum begon op 1 november 2006, nadat in de nacht van 31 oktober op 1 november na de Allerheiligenvloed circa 200 paarden vast waren komen te zitten op een kwelder bij de Friese plaats Marrum.
Inhoud |
[bewerken] Reddingsoperatie
De eerste reddingspoging werd ondernomen door de 105 Brugcompagnie van de Koninklijke Landmacht. Met een vlot bestaande uit twee pontons werd geprobeerd om de paarden naar het vaste land brengen. Deze poging mislukte doordat het water inmiddels gezakt was. Daardoor kwam het vlot meerdere malen vast te zitten.[1] In de tussentijd werden de dieren voorzien van water en voer en kwam er ter controle regelmatig een veearts langs.
Friezin Micky Nijboer kwam op het idee een reddingspoging uit te voeren gebaseerd op het natuurlijke gedrag van paarden. Paarden zijn kuddedieren. Indien de leidende merrie gevangen en meegeleid kon worden naar de wal zouden de overige paarden wellicht volgen. Bij deze tweede reddingsactie werden er op 3 november 6 lokpaarden gebruikt, 4 in het water, 2 op het vaste land. Het halsteren van de leidende merrie bleek niet nodig, de opgesloten kudde volgde de amazones. Na ongeveer 15 minuten waren alle paarden aangekomen op het vaste land. Van de 227 paarden overleden er 25 door verdrinking, onderkoeling of longontsteking.
[bewerken] Nasleep
Een strafrechtelijk onderzoek naar nalatigheid van de eigenaar en de eigenaar van het weiland werd overwogen. Maar deze werd na een kort geding vrijgesproken. Wel is nadien afgesproken dat het stuk land, dat elk jaar rond eind oktober/ begin november onderloopt, vanaf 15 oktober vrij van dieren moet zijn om herhaling te voorkomen. Op maandag 5 oktober 2009 werd bekend dat deze regel echter ook niet afdoende was; 23 schapen waren het weekeinde daarvoor verdronken toen het plots hoogwater werd. De datum van 15 oktober wordt wellicht vervroegd door deze gebeurtenis. [2]
[bewerken] Boek over deze redding
Na afloop van de redding schreef initiatiefneemster Micky Nijboer vanuit haar visie het boek "Zonder trommels en trompetten"[3]. De redding wordt van punt tot punt besproken maar ook de hele, niet altijd positieve nasleep wordt uitvoerig beschreven, ondersteund met foto's.
[bewerken] Zilveren camera
Met een foto van de paarden werd in de categorie Landelijk Nieuws door fotograaf Laurens Aaij de Zilveren Camera 2006 gewonnen.
[bewerken] Mulisch
De reddingsactie maakte grote indruk op de destijds 79-jarige Harry Mulisch. Hij zou zijn vriendin Kitty Saal hebben toevertrouwd de paarden "mooier dan Shakespeare" te vinden. Een foto van de reddingsactie hing boven zijn bed.[4]
[bewerken] Externe link
Bronnen, noten en/of referenties
|