Lijst van vicepresidenten van Zuid-Afrika: verschil tussen versies
k spelling |
|||
Regel 1: | Regel 1: | ||
{{Politiek in Zuid-Afrika}} |
{{Politiek in Zuid-Afrika}} |
||
De '''[[ |
De '''[[vicepresident]] van [[Zuid-Afrika]]''' ([[Engels]]: ''Deputy President of South Africa)'' treedt op als plaatsvervanger van de [[Lijst van presidenten en premier van Zuid-Afrika|president]] wanneer de laatste niet in staat is om zijn ambt uit te oefenen (bij ziekte, wanneer de president in het buitenland is). Naast plaatsvervanger, assisteert de vicepresident de president ook. |
||
De huidige |
De huidige vicepresident was [[Zuid-Afrika]] is mevr. [[Phumzile Mlambo-Ngculka]] (°[[1955]]) van het [[Afrikaans Nationaal Congres]] (ANC). Zij is de eerste vrouw in Zuid-Afrika die het ambt van vicepresident vervult. |
||
[[ |
[[Afbeelding:Union Buildings Pretoria.jpg|thumb|left|[[Uniegebouwen]]: zetel van de [[Lijst van presidenten en premiers van Zuid-Afrika|president van Zuid-Afrika]]]] |
||
Het |
Het vicepresidentschap kent geen vastgesteld ambtstermijn: De president benoemt de vicepresident uit het midden van de [[Nationale Vergadering (Zuid-Afrika)|Nationale Vergadering]] ''(National Assembly)'' waarna het ambtstermijn begint. |
||
De |
De vicepresident kan op vier manieren uit zijn ambt worden gezet: ontslag door de president, door een [[motie van wantrouwen]] van de [[Nationale Vergadering (Zuid-Afrika)|Nationale Vergadering]], het opzeggen van van het vertrouwen van de president in de vicepresident en vrijwillig ontslag. |
||
==Lijst van |
==Lijst van vicepresidenten van Zuid-Afrika== |
||
{| class="prettytable" |
{| class="prettytable" |
||
! # !! Persoon !! periode !! partij !! opmerking |
! # !! Persoon !! periode !! partij !! opmerking |
||
|-bgcolor=#DDEEFF |
|-bgcolor="#DDEEFF" |
||
| 1. || [[Frederik Willem de Klerk]] || [[10 mei]] [[1994]] - [[16 juni]] [[1999]] || [[Nasionale Party|NP]] || <small>Eerste |
| 1. || [[Frederik Willem de Klerk]] || [[10 mei]] [[1994]] - [[16 juni]] [[1999]] || [[Nasionale Party|NP]] || <small>Eerste vicepresident</small> |
||
|-bgcolor=#CCFFCC |
|-bgcolor="#CCFFCC" |
||
| - || [[Thabo Mbeki]] || [[10 mei]] [[1994]] - [[30 juni]] [[1996]] || [[African National Congress|ANC]] || <small>Tweede |
| - || [[Thabo Mbeki]] || [[10 mei]] [[1994]] - [[30 juni]] [[1996]] || [[African National Congress|ANC]] || <small>Tweede vicepresident</small> |
||
|-bgcolor=#CCFFCC |
|-bgcolor="#CCFFCC" |
||
| 2. || [[Thabo Mbeki]] || [[30 juni]] [[1996]] - [[17 juni]] [[1999]] || ANC || <small> |
| 2. || [[Thabo Mbeki]] || [[30 juni]] [[1996]] - [[17 juni]] [[1999]] || ANC || <small>vicepresident</small> |
||
|-bgcolor=#CCFFCC |
|-bgcolor="#CCFFCC" |
||
| 3. || [[Jacob Zuma]] || [[17 juni]] [[1999]] - [[14 juni]] [[2005]] || ANC || |
| 3. || [[Jacob Zuma]] || [[17 juni]] [[1999]] - [[14 juni]] [[2005]] || ANC || |
||
|-bgcolor=#CCFFCC |
|-bgcolor="#CCFFCC" |
||
| 4. || [[Phumzile Mlambo-Ngcuka]] || [[23 juni]] [[2005]] -[[25 september]] [[2008]]|| ANC || |
| 4. || [[Phumzile Mlambo-Ngcuka]] || [[23 juni]] [[2005]] -[[25 september]] [[2008]]|| ANC || |
||
|-bgcolor=#CCFFCC |
|-bgcolor="#CCFFCC" |
||
| 5. || [[Baleka Mbete]] || sinds [[25 september]] [[2008]]|| ANC || |
| 5. || [[Baleka Mbete]] || sinds [[25 september]] [[2008]]|| ANC || |
||
|} |
|} |
||
⚫ | |||
⚫ | |||
==Zie ook== |
==Zie ook== |
Versie van 11 dec 2008 23:18
Sjabloon:Politiek in Zuid-Afrika De vicepresident van Zuid-Afrika (Engels: Deputy President of South Africa) treedt op als plaatsvervanger van de president wanneer de laatste niet in staat is om zijn ambt uit te oefenen (bij ziekte, wanneer de president in het buitenland is). Naast plaatsvervanger, assisteert de vicepresident de president ook.
De huidige vicepresident was Zuid-Afrika is mevr. Phumzile Mlambo-Ngculka (°1955) van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Zij is de eerste vrouw in Zuid-Afrika die het ambt van vicepresident vervult.
Het vicepresidentschap kent geen vastgesteld ambtstermijn: De president benoemt de vicepresident uit het midden van de Nationale Vergadering (National Assembly) waarna het ambtstermijn begint.
De vicepresident kan op vier manieren uit zijn ambt worden gezet: ontslag door de president, door een motie van wantrouwen van de Nationale Vergadering, het opzeggen van van het vertrouwen van de president in de vicepresident en vrijwillig ontslag.
Lijst van vicepresidenten van Zuid-Afrika
# | Persoon | periode | partij | opmerking |
---|---|---|---|---|
1. | Frederik Willem de Klerk | 10 mei 1994 - 16 juni 1999 | NP | Eerste vicepresident |
- | Thabo Mbeki | 10 mei 1994 - 30 juni 1996 | ANC | Tweede vicepresident |
2. | Thabo Mbeki | 30 juni 1996 - 17 juni 1999 | ANC | vicepresident |
3. | Jacob Zuma | 17 juni 1999 - 14 juni 2005 | ANC | |
4. | Phumzile Mlambo-Ngcuka | 23 juni 2005 -25 september 2008 | ANC | |
5. | Baleka Mbete | sinds 25 september 2008 | ANC |