Aster
Uiterlijk
Zie Aster (doorverwijspagina) voor andere betekenissen van Aster.
Aster | |||||||||||||||||||||
Aster willkomii | |||||||||||||||||||||
Taxonomische indeling | |||||||||||||||||||||
Geslacht | |||||||||||||||||||||
Aster L. (1753) | |||||||||||||||||||||
Afbeeldingen op Wikimedia Commons | |||||||||||||||||||||
Aster op Wikispecies | |||||||||||||||||||||
Het geslacht Aster hoort tot composietenfamilie (Compositae of Asteraceae). Vanwege de prachtige bloei (in bloemhoofdjes) zijn er veel cultivars als tuinplant gekweekt.
De Noord-Amerikaanse soorten van het geslacht Aster zijn ondergebracht in het geslacht Symphyotrichum. Verder zijn er enkele soorten overgebracht naar de geslachten Galatella en Tripolium. Tot het geslacht Aster behoren nu alleen Euraziatische soorten.
In Nederland en België komen de volgende soorten voor:
- Gladde aster (Aster laevis - sierplant, soms verwilderd). Nu: Symphyotrichum laeve
- Kleine aster (Aster tradescantii - sinds 19e eeuw ingeburgerd) is een synoniem van smalle aster
- Nieuw-Engelse aster (Aster novae-angliae). Nu: Symphyotrichum novae-angliae
- Nieuw-Nederlandse aster (Aster novi-belgii - sierplant, vaak verwilderd). Nu: Symphyotrichum novi-belgii
- Smalle aster (Aster lanceolatus - sinds eerste kwart 20e eeuw ingeburgerd). Nu: Symphyotrichum lanceolatum
- Zulte (Aster tripolium - ook wel zeeaster genoemd). Nu: Tripolium pannonicum
- Kalkaster (Aster linosyris). Nu: Galatella linosyris
Van deze soorten zijn alleen de zulte en de kalkaster inheems, de andere zijn oorspronkelijk afkomstig uit Noord-Amerika.
Enkele overige soorten:
- Aster alpinus
- Aster amellus (Bergaster)
- Aster cordifolius
- Aster divaricatus
- Aster ericoides
- Aster lateriflorus
- Aster pilosus
- Aster pringlei
- Aster sibericus
- Aster tataricus
- Aster tonglensis
Externe links
[bewerken | brontekst bewerken]- Aster in de Flora of North America
- Aster in de Flora of Missouri
- Aster in de Flora of Chile
- (en) Aster in de NCBI Taxonomy Browser
Zie de categorie Aster van Wikimedia Commons voor mediabestanden over dit onderwerp.