Naar inhoud springen

À bout de souffle

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie
À bout de souffle
Liefde zonder uitzicht
À bout de souffle
Regie Jean-Luc Godard
Producent Georges de Beauregard
Scenario Jean-Luc Godard & François Truffaut
Hoofdrollen Jean-Paul Belmondo
Jean Seberg
Muziek Martial Solal
Montage Cécile Decugis & Lila Herman
Cinema­tografie Raoul Coutard
Distributie Films Georges de Beauregard
Première 17 maart 1960
Genre Misdaad
Nouvelle vague
Speelduur 90 min.
Taal Frans, Engels
Land van herkomst Vlag van Frankrijk Frankrijk
Budget 400.000 Franse frank
Gewonnen prijzen Zilveren Beer voor Beste Regisseur, French Syndicate of Cinema Critics Awards, Prix Jean VigoBewerken op Wikidata
Kijkwijzer
Bekijk/bewerk dit op Wikidata
Bekijk/bewerk dit op Wikidata
Angst Geweld Grof taalgebruik
(en) IMDb-profiel
MovieMeter-profiel
(mul) TMDb-profiel
(en) AllMovie-profiel
Portaal  Portaalicoon   Film

À bout de souffle is een Franse misdaadfilm uit 1960 onder regie van Jean-Luc Godard, naar een scenario van François Truffaut. Godard won hiervoor de Zilveren Beer op het Filmfestival van Berlijn 1960, de Prix Méliès en de Prix Jean Vigo. Hoofdrolspeelster Jean Seberg werd genomineerd voor een BAFTA Award. De film was een groot kassasucces in Frankrijk met meer dan 2,5 miljoen bezoekers. De titel is een Franse uitdrukking die ademnood betekent. De film bleek zeer vernieuwend en was een van de trendsetters voor het genre van de nouvelle vague, waardoor deze meteen een klassieker werd.

Regisseur Jim McBride bracht in 1983 een Amerikaanse remake van À bout de souffle uit getiteld Breathless. In 2025 kwam de speelfilm Nouvelle Vague van Richard Linklater uit, over de totstandkoming van À bout de souffle.

Leeswaarschuwing: Onderstaande tekst bevat details over de inhoud of de afloop van het verhaal.

De autodief Michel Poiccard (Jean-Paul Belmondo) identificeert zich graag met Amerikaanse filmgangsters. Hij imiteert graag Humphrey Bogart. Op een dag steelt hij in een impulsieve bui een auto en als hij onderweg wordt aangehouden door een motoragent schiet hij deze dood. Hij vlucht vervolgens naar Parijs. Hij duikt onder bij de Amerikaanse studente Patricia Franchini (Jean Seberg) en hij probeert haar over te halen om samen naar Italië te vluchten. Patricia twijfelt of ze wel met hem kan leven en krijgt het vermoeden dat hij achter de gedode agent zit. Uiteindelijk geeft ze hem aan bij de politie en wordt hij doodgeschoten. Bloedend rent hij door de straat, terwijl zij hem bij probeert te houden. Als hij neervalt op de grond, zegt hij nog wat tegen haar en sterft.

Het script was gebaseerd op een kort krantenartikel. Dit ging over een man die een auto stal om zijn zieke moeder in Le Havre te bezoeken. Samen met zijn Amerikaanse vriendin werd ze aangehouden door een motoragent, waarop hij de agent doodschoot. De dief wist een tijdje verborgen te blijven voor de politie maar werd uiteindelijk gevonden. François Truffaut schreef het script, dat uit slechts vier kantjes bestond. Het was de eerste langspeelfilm van Godard, een bekend filmcriticus. Het budget dat hij kreeg toegewezen was veel te laag voor een professionele film en deze moest in slechts twintig dagen geschoten worden. Het draaien van de film begon in augustus 1959. De opnamen werden gekenmerkt door rommeligheid en amateurisme. De filmproductie was een media-evenement dat dagelijks werd gevolgd door de pers. Omdat er nauwelijks sprake van een script was, schreef Godard het scenario al gaandeweg en onthulde het te draaien scenario dag per dag. Vaak werden de details en de dialogen pas 's ochtends uitgewerkt. Op enkele dagen werd er slechts een kwartiertje gefilmd op andere tot twaalf uur. Godard werd geassisteerd door andere coryfeeën van de nouvelle vague, François Truffaut en Claude Chabrol, en kreeg raadgevingen van Jean-Pierre Melville. Die laatste speelde ook een bijrol.[1] Om de kosten laag te houden en omdat er geen filmvergunning was moesten de scènes in Parijs op straat vaak stiekem worden geschoten. De cameraman lag dan verstopt in een bakfiets, zodat niemand op straat iets in de gaten had. Uiteindelijk bleek de film te lang en om deze in te korten tot 90 minuten werd er vrij lukraak in geknipt. Dit leidde tot extreme jump cuts. Godard zou hier later over gezegd hebben dat de film een soort jazz is.[2]

De film vormde de doorbraak van de nouvelle vague. In de film werden opzettelijk de gevestigde stijlvormen en morele normen genegeerd. De kern van de film was het antwoord van de autodief op de vraag: "In het leven moet men kiezen tussen de triestheid en het niets. Wat zou jij kiezen?" Verder viel de film op door de vrijgevochten seksuele moraal voor die tijd en de luchtige manier waarop hierover werd gesproken.

De film kan als parodie op de Amerikaanse cinema gezien worden of juist als kritiek hierop. De makers wilden juist een film maken die in alles afwijkt van de Amerikaanse norm. Dit is o.a. te zien in de vreemde manier waarop de hoofdpersoon zich identificeert met Humphrey Bogart en de grote Amerikaanse auto's die te zien zijn. Expres is gekozen voor vervreemdend camerawerk, zoals bij het moment waarop de agent wordt gedood en de lange tijd die de gewonde hoofdpersoon blijft rennen tot deze neervalt.

Filmtechnisch gezien kenmerkt de film zich door een ruwe montage en geluid (onder meer jump cuts, zoals de scène in de auto) en een geïmproviseerde manier van filmen en acteren. De film en de acteur Jean-Paul Belmondo verwierven een cultstatus, zeker onder de Franse jonge generatie van de jaren zestig. Voor Jean Seberg vormde de film haar doorbraak na twee eerdere minder geslaagde acteerprestaties, volgens de filmcritici van haar tijd.

Technische fiche

[bewerken | brontekst bewerken]
  • Productiemaatschappij: Imperia Films, SNC (Société Nouvelle de Cinématographie)
  • Originele Distributie: SNC (Société Nouvelle de Cinématographie), Imperia Films
  • Camera: Raoul Coutard
  • Geluid: Jacques Maumont
  • Montage: Cécile Decugis
  • Script: Suzanne Faye
  • Artistiek advies: Claude Chabrol
  • Formaat: zwart/wit- Mono - 35mm
  • Uitgiftedatum: 16 maart 1960

Het verhaal werd in 1983 opnieuw verfilmd door Jim McBride als Breathless met Richard Gere en Valérie Kaprisky. Deze film verscheen in Frankrijk als A Bout de Souffle Made in USA.

[bewerken | brontekst bewerken]