Ace of Base
| Ace of Base | ||||
| Ace of Base, 2010. L-R: Ulf Ekberg, Jonas Berggren, Julia Williamson, en Clara Hagman | ||||
| Achtergrondinformatie | ||||
| Jaren actief | 1987-heden | |||
| Leden | ||||
| Jonas Berggren | ||||
| Ulf Ekberg | ||||
| Clara Hagman | ||||
| Julia Williamson | ||||
| Ex-leden | ||||
| Malin Berggren | ||||
| Jenny Berggren | ||||
| www.aceofbase.com | ||||
|
||||
Ace of Base is een Zweedse popgroep, bestaande uit Jonas Berggren (Joker), Ulf Ekberg (Buddha), Clara Hagman en Julia Williamson. Linn Berggren verliet de groep in november 2007 en Jenny Berggren in november 2009. De drie Berggrens zijn broer en zussen. Hun geluid wordt omschreven als 'pop-reggae' en wordt vaak vergeleken met ABBA en Aqua.
Inhoud |
[bewerken] Geschiedenis
In 1987 vormde Jonas Berggren met zijn twee vrienden Johnny Lindén en Nicklas Tränk een groep. Jonas' zussen, Jenny en Malin, kwamen erbij als zangeressen. De band had verschillende namen: Kallinin Prospect (een straat in Moskou), CAD (Computer Aided Disco), en Tech-Noir (Frans voor "zwarte technologie', genoemd naar een disco in The Terminator). Eind 1989 verlieten Johnny en Nicklas de groep, in 1990 kwam Ulf Ekberg erbij en ze veranderden hun naam in Ace of Base. Jenny verklaarde eens dat de reden was dat niemand de naam van de groep kon uitspreken of onthouden. In 1990 tekenden ze een contract bij Mega Records en brachten ze Wheel Of Fortune uit. Na verschillende pogingen werd het nummer uiteindelijk een Scandinavische hit en tekenden ze een Europees contract bij Metronome. All That She wants, geproduceerd door de legendarische Denniz PoP werd toen een hit over de gehele wereld. In de maanden die hierop volgden rees hun ster snel en kregen ze wereldwijde faam. Meer hits volgden, zoals The Sign, die maar liefst zes weken nummer 1 was in de Billboard Hot 100 en werd genomineerd voor een Grammy Award. Ook de singles Don't Turn Around en Living In Danger groeiden uit tot successen. Happy Nation, het debuutalbum van de band dat wereldwijd in verschillende versies werd uitgebracht, steeg naar een ongekend verkoopniveau van ongeveer 12 miljoen exemplaren. Ondanks al het succes werd het imago van de band geschaad door onthullingen dat Ulf lid zou zijn geweest van een Neo-Nazigroep in Zweden. Hij heeft deze aantijgingen altijd ontkend.
In 1995 hield de band zich lange tijd stil. Boze tongen beweerden dat de leden een punt achter hun succesvolle band hadden gezet en ruzies met elkaar hadden gekregen. Niets bleek minder waar, want er werd in Zweden in alle rust aan een nieuw album gewerkt. Dat album verscheen aan het eind van het jaar onder de naam The Bridge. De uitgebrachte singles Beautiful Life, Lucky Love en Never Gonna Say I'm Sorry behaalden opnieuw wereldwijd de hitstatus. Toch kon de band het succes van zijn eerste cd moeilijk evenaren. Van The Bridge werden 6 miljoen exemplaren verkocht. In de VS wist de band nu enkel met Beautiful Life een top 10-hit te scoren. Het bleek duidelijk dat de muzieksmaak van het publiek snel veranderde en dat de hype rond de groep snel uitdoofde.
Hoe succesvol Ace Of Base als band ook was, plannen voor een wereldtournee werden telkens van de baan geschoven, wat niet in goede aarde viel bij de vele fans. Toen de promotie rondom de The Bridge was afgerond, laste de band opnieuw een lange rustpauze in. De jaren daarna hielden de leden zich wederom op de achtergrond. Pas in april 1998 keerde Ace Of Base terug in de muziekbranche, met het uitbrengen van het derde album Flowers. Op het album ging de band geheel de richting van popmuziek op. De techo-sound van het begin was nergens meer te horen. In de band zelf had ook een grote verandering plaatsgevonden. Linn, een van de twee zangeressen en misschien wel hét gezicht van de band, had zich teruggetrokken als leadzangeres en figureerde nu meer op de achtergrond, waar ze zich bezighield met het bespelen van keyboard en achtergrondzang. Haar zusje Jenny nam de rol van leadzangeres op zich. Waarom Linn zich ineens een stuk minder met Ace Of Base wilde bemoeien is nooit echt bekend geworden. Er wordt gezegd dat de zangeres een angst voor camera's heeft en gezien het feit dat ze ook nog eens last van vliegangst heeft, wordt vaak gezegd dat ze om die reden niet bij promotieactiviteiten aanwezig is. Zelf gaf ze aan de aandacht van de media zat te zijn en ze vond het niet eerlijk tegenover Jenny dat zij het aandachtspunt van Ace Of Base was. Bij veel promotieactiviteiten rondom het nieuwe album Flowers was Linn niet aanwezig. Vaak stond Jenny alleen met Ulf en Jonas op het podium.
Ondanks het voorgaande succes van de band in de VS, was het in eerste instantie niet de bedoeling van Arista (het Amerikaanse label van de groep) om Flowers daar uit te brengen omdat de sound van de cd te 'bubblegum' bevonden werd. Toen echter bleek dat het album in Europa goed verkocht, werd er 3 maanden na de originele uitgave een Amerikaanse versie uitgebracht onder de titel Cruel Summer. Het bevatte nieuw opgenomen versies van nummers die al op Flowers stonden maar met een sound meer gericht op Amerika. Het album werd geen succes en het is vooralsnog het laatste wat Ace Of Base in de VS heeft uitgebracht.
Fans hadden gehoopt dat de band met het nieuwe album nu wel op wereldtournee zou gaan. Opnieuw gebeurde dit niet. Waarschijnlijk had ook de rol van Linn in de band hiermee te maken. Eind 1999 verscheen er in Europa een verzamelalbum van de band: Singles Of The 90s met daarop al hun successen. In Amerika verscheen dit album onder de naam Greatest Hits. Naast oude hits bevatte het verzamelalbum ook een aantal nieuwe opnames, die allemaal als singles werden uitgebracht. De single C'est La Vie (Always 21) werd zelfs een nummer 1-hit in Spanje. Hierna legde de band zich toe op de realisatie van een geheel nieuw album. Opnieuw werd hier in alle rust aan gewerkt. In 2002 verscheen het nieuwe album onder de naam Da Capo. Hoewel het bij de fans goed werd ontvangen, deed het weinig in de hitparades. De eerste single Beautiful Morning werd een bescheiden hit in Zweden. Daaropvolgende singles Unspeakable en The Juvenile flopten. Hierna gingen de leden van de band zich bezighouden met andere projecten en privélevens. Er werden wel berichten de wereld in gestuurd dat er aan een comeback werd gewerkt, maar deze werd telkens verschoven. Na veel speculaties verliet Linn eind 2007 de band, gevolgd door Jenny in 2009. Inmiddels is bekend dat de enige 2 overgebleven leden (Ulf & Jonas) door zullen gaan onder de naam Ace Of Base 2.0 met 2 nieuwe zangeressen: Clare & Julia. De band heeft een deal getekend bij Universal Music. De eerste single van een nieuw album is inmiddels verschenen onder de titel All For You. The Golden Ratio is de naam van het nieuwste album dat in oktober 2010 is verschenen. Het grote succes is in de Lage Landen in ieder geval uitgebleven. Na de eerste single is publiciteit weggestorven rondom de nieuwe samenstelling van Ace of Base.
[bewerken] Discografie
[bewerken] Albums
| Album(s) met eventuele hitnoteringen in de Nederlandse Album Top 20/50/75/100 |
Datum van verschijnen |
Datum van binnenkomst |
Hoogste positie |
Aantal weken |
Opmerkingen |
|---|---|---|---|---|---|
| Happy nation | 1993 | 24-04-1993 | 2 | 80 | |
| The bridge | 1995 | 11-11-1995 | 17 | 23 | |
| Flowers | 1998 | 20-06-1998 | 50 | 6 |
| Album(s) met hitnoteringen in de Vlaamse Ultratop 50/100 |
Datum van verschijnen |
Datum van binnenkomst |
Hoogste positie |
Aantal weken |
Opmerkingen |
|---|---|---|---|---|---|
| The bridge | 1995 | 27-01-1996 | 34 | 5 | |
| Flowers | 1998 | 04-07-1998 | 35 | 2 |
[bewerken] Singles
| Single(s) met eventuele hitnoteringen in de Nederlandse Top 40 |
Datum van verschijnen |
Datum van binnenkomst |
Hoogste positie |
Aantal weken |
Opmerkingen |
|---|---|---|---|---|---|
| All that she wants | 1993 | 13-3-1993 | 4 | 20 | |
| Wheel of fortune | 1993 | 19-6-1993 | 2 | 12 | |
| Happy nation | 1993 | 21-8-1993 | 5 | 9 | |
| The sign | 1993 | 25-12-1993 | 3 | 14 | |
| Don't turn around | 1994 | 9-4-1994 | 7 | 9 | |
| Living in danger | 1994 | 19-11-1994 | 27 | 3 | |
| Lucky love | 1995 | 21-10-1995 | 15 | 6 | |
| Beautiful life | 1995 | 27-1-1996 | 34 | 3 | |
| Never gonna say I'm sorry | 1996 | 30-3-1996 | tip | ||
| Life is a flower | 1998 | 16-05-1998 | 25 | 4 | |
| Cruel summer | 1998 | 19-09-1998 | tip#6 |
| Single(s) met hitnoteringen in in de Vlaamse Ultratop 50 |
Datum van verschijnen |
Datum van binnenkomst |
Hoogste positie |
Aantal weken |
Opmerkingen |
|---|---|---|---|---|---|
| Always Have, Always Will | 1998 | 01-05-1999 | 44 | 4 | |
| Beautiful Life | 1995 | 06-01-1996 | 15 | 14 | |
| Life Is A Flower | 1998 | 02-05-1998 | 42 | 6 | |
| Lucky Love | 1995 | 21-10-1995 | 24 | 13 |
[bewerken] Radio 2 Top 2000
| Nummer(s) met noteringen in de Radio 2 Top 2000 |
1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| All that she wants | - | - | - | - | - | - | - | - | 1333 | - | - | 1882 | 1938 |
[bewerken] Externe links
- (en)
Ace of Base op Discogs.com
| Zie de categorie Ace of Base van Wikimedia Commons voor meer mediabestanden. |