Afrikaans kampioenschap voetbal 2021

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie
Naar navigatie springen Naar zoeken springen
Afrikaans kampioenschap voetbal 2021
Coupe d'Afrique des Nations 2021
2021 Africa Cup of Nations
Afrikaans kampioenschap voetbal 2021
Toernooi-informatie
Gastland Vlag van Kameroen Kameroen
Organisator CAF
Editie 33e
Datum 9 januari – 6 februari 2022
Teams 24 (van 1 confederatie)
Stadions (in 5 gaststeden)
Winnaar Vlag van Senegal Senegal (1e titel)
Toernooistatistieken
Wedstrijden 52
Doelpunten 100  (1,92 per wedstrijd)
Topscorer(s) Vlag van Kameroen Vincent Aboubakar
(8 doelpunten)
Beste speler Vlag van Senegal Sadio Mané[1]
Beste keeper Vlag van Senegal Édouard Mendy[1]
Fair-Playprijs Vlag van Senegal Senegal[1]
Navigatie
Vorige     Volgende
Portaal  Portaalicoon   Voetbal

Het Afrikaans kampioenschap voetbal 2021 was de 33ste editie van het Afrikaans kampioenschap voetbal, een voetbaltoernooi voor Afrikaanse voetbalelftallen. Kameroen was het gastland, gekozen door het uitvoerend comité van de Confédération Africaine de Football (CAF). Algerije was de titelhouder, maar wist deze niet te verdedigen. Senegal won het toernooi, in de finale werd Egypte na strafschoppen verslagen.[2] Kameroen werd derde.

Het toernooi zou aanvankelijk in de zomer van 2021 worden gehouden, maar door de coronapandemie moest dit worden uitgesteld. Op 31 maart 2021 bevestigde het uitvoerend comité van het CAF de voorgestelde data voor de organisatie van de loting op 25 juni 2021 en voor het eindtoernooi 2021 in Kameroen van 9 januari tot 6 februari 2022.[3]

Keuze gastland[bewerken | brontekst bewerken]

Na een vergadering van het uitvoerend comité van de CAF op 24 januari 2014 werd bekendgemaakt dat drie landen zich kandidaat hadden gesteld voor de organisatie in 2021.[4][5] De gastlanden voor de toernooien van 2017 tot en met 2023 werden gekozen in april 2015. Dit toernooi werd toegekend aan Ivoorkust.

Later werd Kameroen aangewezen als gastland. Kameroen zou het toernooi in 2019 organiseren[6] maar werd vervangen door Egypte, omdat men twijfel had of Kameroen het toernooi wel kon organiseren.[7] Kameroen schoof daarom door naar het toernooi van 2021. Ivoorkust schoof op zijn beurt weer door naar 2023.[8][9]

Kwalificatie[bewerken | brontekst bewerken]

Zie Afrikaans kampioenschap voetbal 2021 (kwalificatie) voor het hoofdartikel over dit onderwerp.

Gekwalificeerde landen[bewerken | brontekst bewerken]

Land Gekwalificeerd als Datum van kwalificatie Vorige deelnames in toernooi
Vlag van Mali Mali Groep A 17 november 2020 11 (1972, 1994, 2002, 2004, 2008, 2010, 2012, 2013, 2015, 2017, 2019)
Vlag van Guinee Guinee 24 maart 2021 12 (1970, 1974, 1976, 1980, 1994, 1998, 2004, 2006, 2008, 2012, 2015, 2019)
Vlag van Burkina Faso Burkina Faso Groep B 24 maart 2021 11 (1978, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2010, 2012, 2013, 2015, 2017)
Vlag van Malawi Malawi 29 maart 2021 2 (1984, 2010)
Vlag van Ghana Ghana Groep C 25 maart 2021 22 (1963, 1965, 1968, 1970, 1978, 1980, 1982, 1984, 1992, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2006, 2008, 2010, 2012, 2013, 2015, 2017, 2019)
Vlag van Soedan Soedan 28 maart 2021 8 (1957, 1959, 1963, 1970, 1972, 1976, 2008, 2012
Vlag van Gabon Gabon Groep D 25 maart 2021 7 (1994, 1996, 2000, 2010, 2012, 2015, 2017)
Vlag van Gambia Gambia 25 maart 2021 0 (debuut)[10]
Vlag van Marokko Marokko Groep E 26 maart 2021 17 (1972, 1976, 1978, 1980, 1986, 1988, 1992, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2012, 2013, 2017, 2019)
Vlag van Mauritanië Mauritanië 30 maart 2021 1 (2019)
Vlag van Kameroen Kameroen Groep F 8 januari 2019 19 (1970, 1972, 1982, 1984, 1986, 1988, 1990, 1992, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2015, 2017, 2019)
Vlag van Kaapverdië Kaapverdië 30 maart 2021 2 (2013, 2015)
Vlag van de Comoren Comoren Groep G 25 maart 2021 0 (debuut)[11]
Vlag van Egypte Egypte 25 maart 2021 24 (1957, 1959, 1962, 1963, 1970, 1974, 1976, 1980, 1984, 1986, 1988, 1990, 1992, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2017, 2019)
Vlag van Algerije Algerije Groep H 16 november 2020 18 (1968, 1980, 1982, 1984, 1986, 1988, 1990, 1992, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2010, 2013, 2015, 2017, 2019)
Vlag van Zimbabwe Zimbabwe 26 maart 2021 4 (2004, 2006, 2017, 2019)
Vlag van Senegal Senegal Groep I 15 november 2020 15 (1965, 1968, 1986, 1990, 1992, 1994, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2012, 2015, 2017, 2019)
Vlag van Guinee-Bissau Guinee-Bissau 30 maart 2021 2 (2017, 2019)
Vlag van Tunesië Tunesië Groep J 17 november 2020 19 (1962, 1963, 1965, 1978, 1982, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2013, 2015, 2017, 2019)
Vlag van Equatoriaal-Guinea Equatoriaal-Guinea 25 maart 2021 2 (2012, 2015)
Vlag van Ivoorkust Ivoorkust Groep K 26 maart 2021 23 (1965, 1968, 1970, 1974, 1980, 1984, 1986, 1988, 1990, 1992, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2006, 2008, 2010, 2012, 2013, 2015, 2017, 2019)
Vlag van Ethiopië Ethiopië 30 maart 2021 10 (1957, 1959, 1962, 1963, 1965, 1968, 1970, 1976, 1982, 2013)
Vlag van Nigeria Nigeria Groep L 27 maart 2021 18 (1963, 1976, 1978, 1980, 1982, 1984, 1988, 1990, 1992, 1994, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2013, 2019)
Vlag van Sierra Leone Sierra Leone 15 juni 2021 2 (1994, 1996)
1 Vetgedrukt betekent dat het land kampioen werd van dat toernooi.
2 Schuin betekent dat het land het toernooi dat jaar organiseerde.

Speelsteden[bewerken | brontekst bewerken]

Omdat de Afrika Cup uitgebreid werd van 16 naar 24 teams waren er minimaal zes stadions nodig. De wedstrijden vonden plaats in de steden Yaoundé, Douala, Garoua, Limbe en Bafoussam.[12] Voor het toernooi zijn het Paul Biyastadion[13] en Ahmadou Ahidjostadion in de hoofdstad Yaoundé geselecteerd. De overige steden leveren één stadion. Het Japomastadion in Douala, het Limbestadion in Limbe, het Kouekongstadion in Bafoussam en ten slotte het Roumdé Adjiastadion in Garoua.[14]

Afrikaans kampioenschap voetbal 2021 (Kameroen)
Douala (Japomastadion)
Douala (Japomastadion)
Yaoundé (Paul Biyastadion & Ahmadou Ahidjostadion)
Yaoundé (Paul Biyastadion & Ahmadou Ahidjostadion)
Garoua (Roumdé Adjiastadion)
Garoua (Roumdé Adjiastadion)
Bafoussam (Kouekongstadion )
Bafoussam (Kouekongstadion )
Limbe (Limbestadion)
Limbe (Limbestadion)
Douala Yaoundé
Japomastadion
Capaciteit: 50.000
Paul Biyastadion
Capaciteit: 60.000
Ahmadou Ahidjostadion
Capaciteit: 42.500
Complexe Multisports de Japoma 3.jpg Voies d'accès au complexe multisports Paul Biya d'Olembé 01.jpg Stade Ahmadou Ahidjo 2014 (1).JPG
Garoua Bafoussam Limbe
Roumdé Adjiastadion
Capaciteit: 30.000
Kouekongstadion
Capaciteit: 20.000
Limbestadion
Capaciteit: 20.000
LIMBE STADIUM BY MTTFA.jpg

Scheidsrechters[bewerken | brontekst bewerken]

De volgende lijst van scheidsrechters werden geselecteerd voor dit toernooi.[15]

Loting[bewerken | brontekst bewerken]

Verdeling van de landen over de groepen.

De loting zou plaatsvinden op 25 juni 2021. Een aantal weken ervoor werd echter bekendgemaakt dat op verzoek van de Kameroense organisatie, the Local Organizing Committee (LOC), deze loting werd uitgesteld. De reden die genoemd werd waren de logistieke problemen, veroorzaakt door de coronapandemie. De nieuwe datum die werd genoemd was 15 augustus 2021.[16][17] Bij de loting werden de deelnemende landen verdeeld over vier potten. De vier sterkste landen, titelhouder en gastland werden in pot 1 geplaatst. De overige landen werden, op basis van sterkte, verdeeld over potten 2 tot en met 4. Bij de loting werd voor iedere poule uit iedere pot een land getrokken.

Potten
Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4

Vlag van Kameroen Kameroen (gastland)
Vlag van Algerije Algerije (titelhouder)
Vlag van Senegal Senegal
Vlag van Tunesië Tunesië
Vlag van Nigeria Nigeria
Vlag van Marokko Marokko

Vlag van Egypte Egypte
Vlag van Ghana Ghana
Vlag van Mali Mali
Vlag van Ivoorkust Ivoorkust
Vlag van Guinee Guinee
Vlag van Burkina Faso Burkina Faso

Vlag van Kaapverdië Kaapverdië
Vlag van Gabon Gabon
Vlag van Mauritanië Mauritanië
Vlag van Zimbabwe Zimbabwe
Vlag van Guinee-Bissau Guinee-Bissau
Vlag van Sierra Leone Sierra Leone

Vlag van Soedan Soedan
Vlag van Malawi Malawi
Vlag van de Comoren Comoren
Vlag van Equatoriaal-Guinea Equatoriaal-Guinea
Vlag van Ethiopië Ethiopië
Vlag van Gambia Gambia

De volgende verdeling werd gemaakt op basis van de loting.[18]

Groepen
Poule A
Vlag van Kameroen Kameroen
Vlag van Burkina Faso Burkina Faso
Vlag van Ethiopië Ethiopië
Vlag van Kaapverdië Kaapverdië
Poule B
Vlag van Senegal Senegal
Vlag van Zimbabwe Zimbabwe
Vlag van Guinee Guinee
Vlag van Malawi Malawi
Poule C
Vlag van Marokko Marokko
Vlag van Ghana Ghana
Vlag van de Comoren Comoren
Vlag van Gabon Gabon
Poule D
Vlag van Nigeria Nigeria
Vlag van Egypte Egypte
Vlag van Soedan Soedan
Vlag van Guinee-Bissau Guinee-Bissau
Poule E
Vlag van Algerije Algerije
Vlag van Sierra Leone Sierra Leone
Vlag van Equatoriaal-Guinea Equatoriaal-Guinea
Vlag van Ivoorkust Ivoorkust
Poule F
Vlag van Tunesië Tunesië
Vlag van Mali Mali
Vlag van Mauritanië Mauritanië
Vlag van Gambia Gambia

Groepsfase[bewerken | brontekst bewerken]

De eerste twee landen uit iedere poule plaatsten zich voor de volgende ronde. Daarnaast mochten ook de beste vier derde plaatsen naar de volgende ronde. Bij de bepaling van de eindstand golden de volgende tiebreakers als landen gelijk eindigden in punten:

  1. Punten behaald in de onderlinge wedstrijden;
  2. Doelsaldo van de resultaten in de onderlinge wedstrijden;
  3. Meeste doelpunten gescoord in de onderlinge wedstrijden;
  4. Als meer dan twee landen gelijk eindigen, en als bovenstaande criteria geen "winnend" land opleveren wordt gekeken naar de volgende tiebreakers;
  5. Doelsaldo van de resultaten van alle groepswedstrijden;
  6. Meeste doelpunten gescoord in alle groepswedstrijden;
  7. Loting

Groep A[bewerken | brontekst bewerken]

Pos Team Wed W G V Ptn DV DT +/− Kwalificatie
1 Vlag van Kameroen Kameroen (G) 3 2 1 0 7 7 3 +4 Door naar de knock-outfase
2 Vlag van Burkina Faso Burkina Faso 3 1 1 1 4[a] 3 3 0
3 Vlag van Kaapverdië Kaapverdië 3 1 1 1 4[a] 2 2 0
4 Vlag van Ethiopië Ethiopië 3 0 1 2 1 2 6 −4
Bron: CAF
(G) Gastheer.
Noten:
  1. a b Onderling resultaat: Kaapverdië 0 – 1 Burkina Faso.
9 januari 2022
«onderlinge duels»
17:00 (UTC+1)
Kameroen Vlag van Kameroen 2 – 1 Vlag van Burkina Faso Burkina Faso Olembestadion, Yaoundé
Toeschouwers: 47.892
Scheidsrechter: Vlag van Algerije Mustapha Ghorbal[19]
Aboubakar Goal 40' (pen.)Goal 45+3' (pen.) Verslag Goal 24' Sangaré
9 januari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)
Ethiopië Vlag van Ethiopië 0 – 1 Vlag van Kaapverdië Kaapverdië Olembestadion, Yaoundé
Toeschouwers: 6.033
Scheidsrechter: Vlag van Angola Hélder Martins Rodrigues de Carvalho
Bayeh Kreeg geel in de 9e minuut Weggestuurd in de 12e minuut 9', 12' Verslag Goal 45+1' J. Tavares

13 januari 2022
«onderlinge duels»
17:00 (UTC+1)
Kameroen Vlag van Kameroen 4 – 1 Vlag van Ethiopië Ethiopië Olembestadion, Yaoundé
Toeschouwers: 41.723
Scheidsrechter: Vlag van Congo-Kinshasa Jean Jacques Ndala Ngambo
Toko Ekambi Goal 8'Goal 68'
Aboubakar Goal 53'Goal 55'
Verslag Goal 4' Hotessa
13 januari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)
Kaapverdië Vlag van Kaapverdië 0 – 1 Vlag van Burkina Faso Burkina Faso Olembestadion, Yaoundé
Toeschouwers: 8.922
Scheidsrechter: Vlag van Egypte Amin Omar
Verslag Goal 39' Bandé

17 januari 2022
«onderlinge duels»
17:00 (UTC+1)
Kaapverdië Vlag van Kaapverdië 1 – 1 Vlag van Kameroen Kameroen Olembestadion, Yaoundé
Toeschouwers: 45.444
Scheidsrechter: Vlag van Tunesië Sadok Selmi
Rodrigues Goal 53' Verslag Goal 39' Aboubakar
17 januari 2022
«onderlinge duels»
17:00 (UTC+1)
Burkina Faso Vlag van Burkina Faso 1 – 1 Vlag van Ethiopië Ethiopië Kouekongstadion, Bafoussam
Toeschouwers: 6.375
Scheidsrechter: Vlag van Mauritius Ahmad Imetehaz Heeralall
Bayala Goal 25' Verslag Goal 52' (pen.) Kebede

Groep B[bewerken | brontekst bewerken]

Pos Team Wed W G V Ptn DV DT +/− Kwalificatie
1 Vlag van Senegal Senegal 3 1 2 0 5 1 0 +1 Door naar de knock-outfase
2 Vlag van Guinee Guinee 3 1 1 1 4[a] 2 2 0
3 Vlag van Malawi Malawi 3 1 1 1 4[a] 2 2 0
4 Vlag van Zimbabwe Zimbabwe 3 1 0 2 3 3 4 −1
Bron: CAF
Noten:
  1. a b Onderling resultaat: Guinee 1 – 0 Malawi.
10 januari 2022
«onderlinge duels»
14:00 (UTC+1)
Senegal Vlag van Senegal 1 – 0 Vlag van Zimbabwe Zimbabwe Kouekongstadion, Bafoussam
Toeschouwers: 6.803
Scheidsrechter: Vlag van Guatemala Mario Escobar
Mané Goal 90+7' (pen.) Verslag
10 januari 2022
«onderlinge duels»
17:00 (UTC+1)
Guinee Vlag van Guinee 1 – 0 Vlag van Malawi Malawi Kouekongstadion, Bafoussam
Toeschouwers: 5.546
Scheidsrechter: Vlag van Ghana Daniel Nili Laryea
Sylla Goal 35' Verslag

14 januari 2022
«onderlinge duels»
14:00 (UTC+1)
Senegal Vlag van Senegal 0 – 0 Vlag van Guinee Guinee Kouekongstadion, Bafoussam
Toeschouwers: 9.112
Scheidsrechter: Vlag van Ethiopië Bamlak Tessema Weyesa
Verslag
14 januari 2022
«onderlinge duels»
17:00 (UTC+1)
Malawi Vlag van Malawi 2 – 1 Vlag van Zimbabwe Zimbabwe Kouekongstadion, Bafoussam
Toeschouwers: 10.287
Scheidsrechter: Vlag van Mauritanië Beida Dahane
Mhango Goal 43'Goal 58' Verslag Goal 38' Wadi

18 januari 2022
«onderlinge duels»
17:00 (UTC+1)
Malawi Vlag van Malawi 0 – 0 Vlag van Senegal Senegal Kouekongstadion, Bafoussam
Toeschouwers: 13.890
Scheidsrechter: Vlag van Kameroen Blaise Yuven Ngwa
Verslag
18 januari 2022
«onderlinge duels»
17:00 (UTC+1)
Zimbabwe Vlag van Zimbabwe 2 – 1 Vlag van Guinee Guinee Ahmadou Ahidjostadion, Yaoundé
Toeschouwers: 21.566
Scheidsrechter: Vlag van Rwanda Salima Mukansanga
Musona Goal 26'
Mahachi Goal 43'
Verslag Goal 49' N. Keïta

Groep C[bewerken | brontekst bewerken]

Pos Team Wed W G V Ptn DV DT +/− Kwalificatie
1 Vlag van Marokko Marokko 3 2 1 0 7 5 2 +3 Door naar de knock-outfase
2 Vlag van Gabon Gabon 3 1 2 0 5 4 3 +1
3 Vlag van de Comoren Comoren 3 1 0 2 3 3 5 −2
4 Vlag van Ghana Ghana 3 0 1 2 1 3 5 −2
Bron: CAF
10 januari 2022
«onderlinge duels»
17:00 (UTC+1)
Marokko Vlag van Marokko 1 – 0 Vlag van Ghana Ghana Ahmadou Ahidjostadion, Yaoundé
Toeschouwers: 29.610
Scheidsrechter: Vlag van Botswana Joshua Bondo
Boufal Goal 83' Verslag
10 januari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)
Comoren Vlag van de Comoren 0 – 1 Vlag van Gabon Gabon Ahmadou Ahidjostadion, Yaoundé
Toeschouwers: 14.538
Scheidsrechter: Vlag van Kenia Peter Waweru
Verslag Goal 16' Boupendza

14 januari 2022
«onderlinge duels»
17:00 (UTC+1)
Marokko Vlag van Marokko 2 – 0 Vlag van de Comoren Comoren Ahmadou Ahidjostadion, Yaoundé
Toeschouwers: 22.482
Scheidsrechter: Vlag van Tunesië Sadok Selmi
Amallah Goal 16'
Aboukhlal Goal 88'
Verslag
14 januari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)
Gabon Vlag van Gabon 1 – 1 Vlag van Ghana Ghana Ahmadou Ahidjostadion, Yaoundé
Toeschouwers: 31.367
Scheidsrechter: Vlag van Algerije Lahlou Benbraham
Allevinah Goal 88' Verslag Goal 18' A. Ayew
Weggestuurd in de 90+4e minuut 90+4' Tetteh

18 januari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)
Gabon Vlag van Gabon 2 – 2 Vlag van Marokko Marokko Ahmadou Ahidjostadion, Yaoundé
Toeschouwers: 27.991
Scheidsrechter: Vlag van Mauritanië Beida Dahane
Allevinah Goal 21'
Aguerd Goal 81' (e.d.)
Verslag Goal 74' (pen.) Boufal
Goal 84' Hakimi
18 januari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)
Ghana Vlag van Ghana 2 – 3 Vlag van de Comoren Comoren Roumdé Adjiastadion, Garoua
Toeschouwers: 8.345
Scheidsrechter: Vlag van Mali Boubou Traore
A. Ayew Weggestuurd in de 25e minuut 25'
Boakye Goal 64'
Djiku Goal 77'
Verslag Goal 4' Ben Nabouhane
Goal 61'Goal 85' Mogni

Groep D[bewerken | brontekst bewerken]

Pos Team Wed W G V Ptn DV DT +/− Kwalificatie
1 Vlag van Nigeria Nigeria 3 3 0 0 9 6 1 +5 Door naar de knock-outfase
2 Vlag van Egypte Egypte 3 2 0 1 6 2 1 +1
3 Vlag van Soedan Soedan 3 0 1 2 1 1 4 −3
4 Vlag van Guinee-Bissau Guinee-Bissau 3 0 1 2 1 0 3 −3
Bron: CAF
11 januari 2022
«onderlinge duels»
17:00 (UTC+1)
Nigeria Vlag van Nigeria 1 – 0 Vlag van Egypte Egypte Roumdé Adjiastadion, Garoua
Toeschouwers: 17.532
Scheidsrechter: Vlag van Gambia Bakary Gassama
Iheanacho Goal 30' Verslag
11 januari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)
Soedan Vlag van Soedan 0 – 0 Vlag van Guinee-Bissau Guinee-Bissau Roumdé Adjiastadion, Garoua
Toeschouwers: 9.088
Scheidsrechter: Vlag van Senegal Issa Sy
Verslag

15 januari 2022
«onderlinge duels»
17:00 (UTC+1)
Nigeria Vlag van Nigeria 3 – 1 Vlag van Soedan Soedan Roumdé Adjiastadion, Garoua
Toeschouwers: 16.639
Scheidsrechter: Vlag van Zuid-Afrika Victor Gomes
Chukwueze Goal 3'
Awoniyi Goal 45'
Simon Goal 46'
Verslag Goal 70' (pen.) Khedr
15 januari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)
Guinee-Bissau Vlag van Guinee-Bissau 0 – 1 Vlag van Egypte Egypte Roumdé Adjiastadion, Garoua
Toeschouwers: 11.089
Scheidsrechter: Vlag van Burundi Pacifique Ndabihawenimana
Verslag Goal 69' Salah

19 januari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)
Guinee-Bissau Vlag van Guinee-Bissau 0 – 2 Vlag van Nigeria Nigeria Roumdé Adjiastadion, Garoua
Toeschouwers: 15.421
Scheidsrechter: Vlag van Kenia Peter Waweru
Verslag Goal 56' Sadiq
Goal 75' Troost-Ekong
19 januari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)
Egypte Vlag van Egypte 1 – 0 Vlag van Soedan Soedan Ahmadou Ahidjostadion, Yaoundé
Toeschouwers: 23.218
Scheidsrechter: Vlag van Botswana Joshua Bondo
Abdelmonem Goal 35' Verslag

Groep E[bewerken | brontekst bewerken]

Pos Team Wed W G V Ptn DV DT +/− Kwalificatie
1 Vlag van Ivoorkust Ivoorkust 3 2 1 0 7 6 3 +3 Door naar de knock-outfase
2 Vlag van Equatoriaal-Guinea Equatoriaal-Guinea 3 2 0 1 6 2 1 +1
3 Vlag van Sierra Leone Sierra Leone 3 0 2 1 2 2 3 −1
4 Vlag van Algerije Algerije 3 0 1 2 1 1 4 −3
Bron: CAF
11 januari 2022
«onderlinge duels»
14:00 (UTC+1)
Algerije Vlag van Algerije 0 – 0 Vlag van Sierra Leone Sierra Leone Japomastadion, Douala
Toeschouwers: 5.333
Scheidsrechter: Vlag van Mauritius Ahmad Imetehaz Heeralall
Verslag
12 januari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)
Equatoriaal-Guinea Vlag van Equatoriaal-Guinea 0 – 1 Vlag van Ivoorkust Ivoorkust Japomastadion, Douala
Toeschouwers: 19.572
Scheidsrechter: Vlag van Marokko Rédouane Jiyed
Verslag Goal 5' Gradel

16 januari 2022
«onderlinge duels»
17:00 (UTC+1)
Ivoorkust Vlag van Ivoorkust 2 – 2 Vlag van Sierra Leone Sierra Leone Japomastadion, Douala
Toeschouwers: 20.169
Scheidsrechter: Vlag van Senegal Maguette N'Diaye
Haller Goal 25'
Pépé Goal 65'
Verslag Goal 55' Mu. Kamara
Goal 90+3' A. Kamara
16 januari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)
Algerije Vlag van Algerije 0 – 1 Vlag van Equatoriaal-Guinea Equatoriaal-Guinea Japomastadion, Douala
Toeschouwers: 21.702
Scheidsrechter: Vlag van Guatemala Mario Escobar
Verslag Goal 70' Esteban

20 januari 2022
«onderlinge duels»
17:00 (UTC+1)
Ivoorkust Vlag van Ivoorkust 3 – 1 Vlag van Algerije Algerije Japomastadion, Douala
Toeschouwers: 36.762
Scheidsrechter: Vlag van Zuid-Afrika Victor Gomes
Kessié Goal 22'
I. Sangaré Goal 39'
Pépé Goal 54'
Verslag Goal 73' Bendebka
20 januari 2022
«onderlinge duels»
17:00 (UTC+1)
Sierra Leone Vlag van Sierra Leone 0 – 1 Vlag van Equatoriaal-Guinea Equatoriaal-Guinea Limbestadion, Limbe
Toeschouwers: 6.500
Scheidsrechter: Vlag van Egypte Mohamed Marouf Eid Mansour
Quee Kreeg geel in de 77e minuut Kreeg opnieuw geel in de 90e minuutWeggestuurd in de 90e minuut 77', 90' Verslag Goal 38' Ganet

Groep F[bewerken | brontekst bewerken]

Pos Team Wed W G V Ptn DV DT +/− Kwalificatie
1 Vlag van Mali Mali 3 2 1 0 7 4 1 +3 Door naar de knock-outfase
2 Vlag van Gambia Gambia 3 2 1 0 7 3 1 +2
3 Vlag van Tunesië Tunesië 3 1 0 2 3 4 2 +2
4 Vlag van Mauritanië Mauritanië 3 0 0 3 0 0 7 −7
Bron: CAF
12 januari 2022
«onderlinge duels»
14:00 (UTC+1)
Tunesië Vlag van Tunesië 0 – 1 Vlag van Mali Mali Limbestadion, Limbe
Toeschouwers: 7.635
Scheidsrechter: Vlag van Zambia Janny Sikazwe
Verslag Goal 48' (pen.) Koné
Weggestuurd in de 87e minuut 87' Touré
12 januari 2022
«onderlinge duels»
17:45 (UTC+1)[noot 1]
Mauritanië Vlag van Mauritanië 0 – 1 Vlag van Gambia Gambia Limbestadion, Limbe
Toeschouwers: 6.388
Scheidsrechter: Vlag van Algerije Mustapha Ghorbal
Verslag Goal 10' A. Jallow

16 januari 2022
«onderlinge duels»
14:00 (UTC+1)
Gambia Vlag van Gambia 1 – 1 Vlag van Mali Mali Limbestadion, Limbe
Toeschouwers: 7.032
Scheidsrechter: Vlag van Marokko Samir Guezzaz
Mu. Barrow Goal 90' (pen.) Verslag Goal 79' (pen.) Koné
16 januari 2022
«onderlinge duels»
17:00 (UTC+1)
Tunesië Vlag van Tunesië 4 – 0 Vlag van Mauritanië Mauritanië Limbestadion, Limbe
Toeschouwers: 9.184
Scheidsrechter: Vlag van Egypte Mahmoud El Banna
Mathlouthi Goal 4'
Khazri Goal 9'Goal 64'
Jaziri Goal 66'
Verslag

20 januari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)
Gambia Vlag van Gambia 1 – 0 Vlag van Tunesië Tunesië Limbestadion, Limbe
Toeschouwers: 7.778
Scheidsrechter: Vlag van Mexico Fernando Guerrero
A. Jallow Goal 90+3' Verslag Weggestuurd in de 45+3e minuut 45+3' Ben Mustapha
20 januari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)
Mali Vlag van Mali 2 – 0 Vlag van Mauritanië Mauritanië Japomastadion, Douala
Toeschouwers: 18.657
Scheidsrechter: Vlag van de Seychellen Bernard Camille
M. Haïdara Goal 2'
Koné Goal 49' (pen.)
Verslag

Stand derde geplaatste teams[bewerken | brontekst bewerken]

De vier beste derde geplaatste teams gaan door naar de volgende ronde.

Pos Grp Team Wed W G V Ptn DV DT +/− Kwalificatie
1 A Vlag van Kaapverdië Kaapverdië 3 1 1 1 4 2 2 0 Geplaatst voor de knock-outfase
2 B Vlag van Malawi Malawi 3 1 1 1 4 2 2 0
3 F Vlag van Tunesië Tunesië 3 1 0 2 3 4 2 +2
4 C Vlag van de Comoren Comoren 3 1 0 2 3 3 5 −2
5 E Vlag van Sierra Leone Sierra Leone 3 0 2 1 2 2 3 −1
6 D Vlag van Soedan Soedan 3 0 1 2 1 1 4 −3
Bron: CAF
Regels voor de stand: 1) Aantal punten; 2) Doelsaldo; 3) Gescoorde doelpunten; 4) Disciplinaire punten; 5) Loting.

Knock-outfase[bewerken | brontekst bewerken]

Achtste finale Kwartfinale Halve finale Finale
23 januari – Limbe            
 Vlag van Burkina Faso Burkina Faso (w.n.s.)  1 (7)
29 januari – Garoua
 Vlag van Gabon Gabon  1 (6)  
 Vlag van Burkina Faso Burkina Faso  1
23 januari – Garoua
   Vlag van Tunesië Tunesië  0  
 Vlag van Nigeria Nigeria  0
2 februari – Yaoundé[noot 2]
 Vlag van Tunesië Tunesië  1  
 Vlag van Burkina Faso Burkina Faso  1
25 januari – Bafoussam
   Vlag van Senegal Senegal  3  
 Vlag van Senegal Senegal  2
30 januari – Yaoundé[noot 2]
 Vlag van Kaapverdië Kaapverdië  0  
 Vlag van Senegal Senegal  3
26 januari – Limbe
   Vlag van Equatoriaal-Guinea Equatoriaal-Guinea  1  
 Vlag van Mali Mali  0 (5)
6 februari – Yaoundé
 Vlag van Equatoriaal-Guinea Equatoriaal-Guinea (w.n.s.)  0 (6)  
 Vlag van Senegal Senegal (w.n.s.)  0 (4)
24 januari – Bafoussam
   Vlag van Egypte Egypte  0 (2)
 Vlag van Guinee Guinee  0
29 januari – Douala
 Vlag van Gambia Gambia  1  
 Vlag van Gambia Gambia  0
24 januari – Yaoundé
   Vlag van Kameroen Kameroen  2  
 Vlag van Kameroen Kameroen  2
3 februari – Yaoundé
 Vlag van de Comoren Comoren  1  
 Vlag van Kameroen Kameroen  0 (1)
26 januari – Douala
   Vlag van Egypte Egypte (w.n.s.)  0 (3)   Derde plaats
 Vlag van Ivoorkust Ivoorkust  0 (4)
30 januari – Yaoundé[noot 3] 5 februari – Yaoundé
 Vlag van Egypte Egypte (w.n.s.)  0 (5)  
 Vlag van Egypte Egypte (w.n.v.)  2  Vlag van Burkina Faso Burkina Faso  3 (3)
25 januari – Yaoundé
   Vlag van Marokko Marokko  1    Vlag van Kameroen Kameroen (w.n.s.)  3 (5)
 Vlag van Marokko Marokko  2
 Vlag van Malawi Malawi  1  

Achtste finales[bewerken | brontekst bewerken]

23 januari 2022
«onderlinge duels»
17:00 (UTC+1)
Burkina Faso Vlag van Burkina Faso 1 – 1 (n.v.) Vlag van Gabon Gabon Limbestadion, Limbe
Scheidsrechter: Vlag van Marokko Rédouane Jiyed
B. Traoré Goal 28' Verslag Kreeg geel in de 16e minuut Kreeg opnieuw geel in de 67e minuutWeggestuurd in de 67e minuut 16', 67' Obissa
Goal 90+1' (e.d.) Guira
  Strafschoppen  
Kaboré Gescoord met penalty
S. Ouattara Gescoord met penalty
E. Tapsoba Gescoord met penalty
Simporé Gemiste strafschop
Yago Gescoord met penalty
Guira Gescoord met penalty
Konaté Gescoord met penalty
A. Tapsoba Gemiste strafschop
I. Ouédraogo Gescoord met penalty
7 – 6 Gescoord met penalty Bouanga
Gescoord met penalty Méyé
Gescoord met penalty Boupendza
Gemiste strafschop Kanga
Gescoord met penalty Biyogo Poko
Gescoord met penalty Ecuele Manga
Gescoord met penalty Ameka
Gemiste strafschop N'Gakoutou
Gemiste strafschop Palun

23 januari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)
Nigeria Vlag van Nigeria 0 – 1 Vlag van Tunesië Tunesië Roumdé Adjiastadion, Garoua
Scheidsrechter: Vlag van Senegal Maguette N'Diaye
Iwobi Weggestuurd in de 64e minuut 64' Verslag Goal 47' Msakni

24 januari 2022
«onderlinge duels»
17:00 (UTC+1)
Guinee Vlag van Guinee 0 – 1 Vlag van Gambia Gambia Kouekongstadion, Bafoussam
Scheidsrechter: Vlag van Egypte Amin Omar
Conté II Kreeg geel in de 81e minuut Kreeg opnieuw geel in de 90+3e minuutWeggestuurd in de 90+3e minuut 81', 90+3' Verslag Goal 71' Mu. Barrow
Kreeg geel in de 74e minuut Kreeg opnieuw geel in de 87e minuutWeggestuurd in de 87e minuut 74', 87' Njie

24 januari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)
Kameroen Vlag van Kameroen 2 – 1 Vlag van de Comoren Comoren Olembestadion, Yaoundé
Scheidsrechter: Vlag van Ethiopië Bamlak Tessema Weyesa
Toko Ekambi Goal 29'
Aboubakar Goal 70'
Verslag Weggestuurd in de 7e minuut 7' Abdou
Goal 81' Y. M'Changama

25 januari 2022
«onderlinge duels»
17:00 (UTC+1)
Senegal Vlag van Senegal 2 – 0 Vlag van Kaapverdië Kaapverdië Kouekongstadion, Bafoussam
Scheidsrechter: Vlag van Algerije Lahlou Benbraham
Mané Goal 63'
Dieng Goal 90+2'
Verslag Weggestuurd in de 21e minuut 21' Andrade
Weggestuurd in de 57e minuut 57' Vozinha

25 januari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)
Marokko Vlag van Marokko 2 – 1 Vlag van Malawi Malawi Ahmadou Ahidjostadion, Yaoundé
Toeschouwers: 9.742
Scheidsrechter: Vlag van Burundi Pacifique Ndabihawenimana
En-Nesyri Goal 45+2'
Hakimi Goal 70'
Verslag Goal 7' Mhango

26 januari 2022
«onderlinge duels»
17:00 (UTC+1)
Ivoorkust Vlag van Ivoorkust 0 – 0 (n.v.) Vlag van Egypte Egypte Japomastadion, Douala
Scheidsrechter: Vlag van Congo-Kinshasa Jean Jacques Ndala Ngambo
Verslag
  Strafschoppen  
Pépé Gescoord met penalty
I. Sangaré Gescoord met penalty
Bailly Gemiste strafschop
Cornet Gescoord met penalty
Zaha Gescoord met penalty
4 – 5 Gescoord met penalty Zizo
Gescoord met penalty El Solia
Gescoord met penalty Kamal
Gescoord met penalty Abdelmonem
Gescoord met penalty Salah

26 januari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)
Mali Vlag van Mali 0 – 0 (n.v.) Vlag van Equatoriaal-Guinea Equatoriaal-Guinea Limbestadion, Limbe
Scheidsrechter: Vlag van Gambia Bakary Gassama
Verslag
  Strafschoppen  
A.N. Traoré Gescoord met penalty
Djenepo Gescoord met penalty
M. Haïdara Gemiste strafschop
Hama. Traoré Gemiste strafschop
Touré Gescoord met penalty
Dieng Gescoord met penalty
Camara Gescoord met penalty
Sacko Gemiste strafschop
5 – 6 Gemiste strafschop E. Nsue
Gescoord met penalty Belima
Gescoord met penalty Akapo
Gescoord met penalty Buyla
Gemiste strafschop Ganet
Gescoord met penalty Coco
Gescoord met penalty Salvador
Gescoord met penalty Eneme

Kwartfinales[bewerken | brontekst bewerken]

29 januari 2022
«onderlinge duels»
17:00 (UTC+1)
Gambia Vlag van Gambia 0 – 2 Vlag van Kameroen Kameroen Japomastadion, Douala
Toeschouwers: 36.259[23]
Scheidsrechter: Vlag van Burundi Pacifique Ndabihawenimana
Verslag Goal 50'Goal 57' Toko Ekambi

29 januari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)
Burkina Faso Vlag van Burkina Faso 1 – 0 Vlag van Tunesië Tunesië Roumdé Adjiastadion, Garoua
Scheidsrechter: Vlag van Botswana Joshua Bondo
Da. Ouattara Goal 45+3', Weggestuurd in de 83e minuut 83' Verslag

30 januari 2022
«onderlinge duels»
16:00 (UTC+1)[noot 4]
Egypte Vlag van Egypte 2 – 1 (n.v.) Vlag van Marokko Marokko Ahmadou Ahidjostadion, Yaoundé[noot 3]
Scheidsrechter: Vlag van Senegal Maguette N'Diaye
Salah Goal 53'
Trézéguet Goal 100'
Verslag Goal 7' (pen.) Boufal

30 januari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)
Senegal Vlag van Senegal 3 – 1 Vlag van Equatoriaal-Guinea Equatoriaal-Guinea Ahmadou Ahidjostadion, Yaoundé[noot 2]
Scheidsrechter: Vlag van Zuid-Afrika Victor Gomes
Diédhiou Goal 28'
Kouyaté Goal 68'
I. Sarr Goal 79'
Verslag Goal 57' Buyla

Halve finales[bewerken | brontekst bewerken]


2 februari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)
Burkina Faso Vlag van Burkina Faso 1 – 3 Vlag van Senegal Senegal Ahmadou Ahidjostadion, Yaoundé[noot 2]
Scheidsrechter: Vlag van Ethiopië Bamlak Tessema Weyesa
Touré Goal 82' Verslag Goal 70' A. Diallo
Goal 76' Gueye
Goal 87' Mané
3 februari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)
Kameroen Vlag van Kameroen 0 – 0 (n.v.) Vlag van Egypte Egypte Olembestadion, Yaoundé
Toeschouwers: 24.371[26]
Scheidsrechter: Vlag van Gambia Bakary Gassama
Verslag
  Strafschoppen  
Aboubakar Gescoord met penalty
Moukoudi Gemiste strafschop
Léa Siliki Gemiste strafschop
N'Jie Gemiste strafschop
1 – 3 Gescoord met penalty Zizo
Gescoord met penalty Abdelmonem
Gescoord met penalty Lasheen

Troostfinale[bewerken | brontekst bewerken]


5 februari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)[noot 5]
Burkina Faso Vlag van Burkina Faso 3 – 3 (n.v.) Vlag van Kameroen Kameroen Ahmadou Ahidjostadion, Yaoundé
Scheidsrechter: Vlag van Marokko Rédouane Jiyed
Yago Goal 24'
A. Onana Goal 43' (e.d.)
Dj. Ouattara Goal 49'
Verslag Goal 71' Bahoken
Goal 85'Goal 87' Aboubakar
  Strafschoppen  
Kaboré Gescoord met penalty
S. Ouattara Gescoord met penalty
Touré Gemiste strafschop
Yago Gescoord met penalty
3 – 5 Gescoord met penalty Aboubakar
Gescoord met penalty Ngamaleu
Gescoord met penalty Toko Ekambi
Gescoord met penalty Kunde
Gescoord met penalty Oyongo

Finale[bewerken | brontekst bewerken]


Zie Finale Afrikaans kampioenschap voetbal 2021 voor het hoofdartikel over dit onderwerp.
6 februari 2022
«onderlinge duels»
20:00 (UTC+1)
Senegal Vlag van Senegal 0 – 0 (n.v.) Vlag van Egypte Egypte Olembestadion, Yaoundé
Scheidsrechter: Vlag van Zuid-Afrika Victor Gomes
Verslag
  Strafschoppen  
Koulibaly Gescoord met penalty
A. Diallo Gescoord met penalty
B. Sarr Gemiste strafschop
B. Dieng Gescoord met penalty
Mané Gescoord met penalty
4 – 2 Gescoord met penalty Zizo
Gemiste strafschop Abdelmonem
Gescoord met penalty Mar. Hamdy
Gemiste strafschop Lasheen

Doelpuntenmakers[bewerken | brontekst bewerken]

8 doelpunten

5 doelpunten

3 doelpunten

2 doelpunten

1 doelpunt

1 eigen doelpunt

Externe links[bewerken | brontekst bewerken]