Het kregelige ketje

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie

Ga naar: navigatie, zoeken
Het kregelige ketje
Stripreeks Suske en Wiske
Volgnummer 128
Scenario Paul Geerts
Tekeningen Paul Geerts
Eduard De Rop (inkting)
Eugeen Goossens (inkting)
Lijst van verhalen van Suske en Wiske

Het kregelige ketje is een stripverhaal uit de reeks van Suske en Wiske. Het is geschreven door Paul Geerts en gepubliceerd in TV Ekspres van 30 juli 1979 tot en met 11 augustus 1980. De eerste albumuitgave was in november 1980. De inkleuring van het verhaal werd verzorgd door Eduard de Rop en Eugeen Goossens.

Inhoud

[bewerk] Locaties

Dit verhaal speelt zich af op de volgende locaties:

[bewerk] Personages

In dit verhaal spelen de volgende personages mee:

[bewerk] Uitvindingen

In dit verhaal speelt de volgende uitvinding mee:

  • raket waarin je moet trappen.

[bewerk] Het verhaal

Leeswaarschuwing: Onderstaande tekst bevat details van de plot en/of de afloop van het verhaal.

Tante Sidonia heeft een vakantiehuisje gehuurd in Brabant en de vrienden naar Brussel om Mannetje Pis te zien. Tante Sidonia gaat niet mee en oefent met een boek wat ze van Melanie heeft gekregen. Niemand gelooft Wiske als ze zegt dat Mannetje Pis bewogen heeft en Schanulleke redde van een auto. De geest van baron de Malinois verschijnt en draagt tante Sidonia op met een koperen ketel een spreuk uit te voeren waardoor hij zichtbaar wordt. Hij heeft in 1142 te Vilvoorde de "Slag van Ransbeke" meegemaakt en vertelt dat de aanvoerder van de tegenstanders zijn zoon, Godfried II van Brabant, in een boom hing. De mannen kregen moed toen hij op de hoofden van de tegenstander plaste. Als Malinois hoort van Mannetje Pis in Brussel wordt hij woedend. Snoeffel en Gaffel komen langs als keurige heren, maar worden door Malinois verleidt om Mannetje Pis aan te vallen.

Tante Sidonia wordt door Malinois opgesloten in een kist, maar dan komen de vrienden ook weer in het vakantiehuisje terug. Mannetje Pis is ook daar en hypnotiseert Malinois. Ze sluiten hem op in de kis Snoeffel en Gaffel zien dat het beeldje weg is en horen van een agent de omschrijving van Suske en Wiske. Mannetje Pis]] wil ook wel iets van de wereld zien en de vrienden gaan met hem met het vliegtuig naar Florida. De vrienden landen in Miami en huren een van om naar Orlando te rijden, daar is Disney World. Ze komen bij de Everglades waar een autoband wordt lekgestoken en gaan verder met een airboat. Lambik redt een man van een krokodil, maar hij blijkt net een voorstelling voor publiek te geven in het park.

De auto van Lambik ontploft door Snoeffel en Gaffel en hij komt in het ziekenhuis terecht. De vrienden logeren tijdens Lambik’s herstel in Howard Johnson’s M.L. en de volgende ochtend wordt Mannetje Pis ontvoerd. Suske en Wiske bellen professor Barabas vanuit de gevangenis, ze hebben een auto gestolen om de ontvoerders te achtervolgen. Professor Barabas zegt het tegen Jerom en die gaat als de gouden stuntman naar Fort Myers om te helpen. Professor Barabas heeft een raket ontworpen waarin Jerom kan trappen en vliegensvlug gaat Jerom richting Amerika. Mannetje Pis en Snoeffel en Gaffel verongelukken en worden in een busje naar Orlando gebracht. Mannetje Pis wordt met zijn voeten in een blok beton gezet, maar wordt door kinderen door Disney Land meegenomen en raakt het betonblok kwijt.

Jerom haalt Suske en Wiske uit de gevangenis en ze halen daarna Lambik uit het ziekenhuis. De vrienden gaan naar Cape Kennedy en zien een Space Shuttle met aan boord Mannetje Pis vertrekken. Snoeffel en Gaffel dwingen de Space Shuttle te laten landen en de bemanning komt in problemen. Jerom verslaat Snoeffel en Gaffel en redt de Space Shuttle. Mannetje Pis is uitgedroogd en de vrienden brengen hem naar de ziekenzaal. Als Mannetje Pis is herstelt, huren de vrienden een andere auto en gaan naar het strand van Miami. Mannetje Pis wordt in een onderzeeboot getrokken en Jerom gaat hem achterna en verslaat Snoeffel en Gaffel opnieuw. De vrienden gaan naar Long Key om de haaien te zien en Jerom moet Mannetje Pis uit een haai bevrijden nadat hij in het water is gevallen. De vrienden vliegen terug naar Amsterdam en overmeesteren Snoeffel en Gaffel op het vliegveld. Ze worden gevangen gezet door de politie en de vrienden gaan naar huis. Mannetje Pis plast op Malinois en hij verdwijnt dan. Mannetje Pis wil na alle avonturen graag weer rustig op zijn plaats staan.

[bewerk] Trivia

  • De slag van Ransbeke/Ransbeek zie: Grimbergse Oorlogen en Grimbergen
  • Jerom is de gouden stuntman in zijn eigen stripreeks (Jerom).
  • De vrienden vliegen met K.L.M.
  • Snoeffel en Gaffel komen ook voor in album De gouden cirkel
  • In dit verhaal worden op een bepaald moment de namen van Snoeffel en Gaffel met hun personages verwisseld. Zo noemt in het tweede plaatje van strook 42 (kort nadat de twee boeven in het verhaal geïntroduceerd worden) de boef met het lichtbruine haar in het gestreepte overhemd zijn zwartharige collega Gaffel en vice versa. In de loop van het verhaal worden de twee namen omgewisseld, dan heet de boef met het lichtbruine haar zelf Gaffel en zijn zwartharige collega Snoeffel.

[bewerk] Uitgaven

Publicaties
Krant / tijdschrift Nummer Publicatiedatum Voorganger Opvolger
TV Ekspres 8 30 juli 1979 - 11 augustus 1980 De kadulle Cupido De botte botaknol
Albumuitgaven
Stripreeks Nummer Eerste druk Voorganger Opvolger
Vierkleurenreeks 180 november 1980 De windbrekers De perenprins
Suske en Wiske Collectie 29 1989
Familiestripboek 17 19 juni 2002
Esperanto uitgave 19 oktober 2002

[bewerk] Externe link

 
Persoonlijke instellingen