N1 (België): verschil tussen versies
k Categorie:Expresweg in België toegevoegd (HotCat.js) |
k Sortering van Categorie:Expresweg in België aangepast naar "N001" (HotCat.js) |
||
Regel 93: | Regel 93: | ||
[[Categorie:Weg in België|N001]] |
[[Categorie:Weg in België|N001]] |
||
[[Categorie:Expresweg in België]] |
[[Categorie:Expresweg in België|N001]] |
||
[[de:Nationalstraße 1 (Belgien)]] |
[[de:Nationalstraße 1 (Belgien)]] |
Versie van 27 aug 2012 15:38
Gewestweg Brussel - Antwerpen - Wuustwezel | |||
Land | België | ||
Provincie | Vlaams-Brabant en Antwerpen | ||
Lengte | 70 km | ||
| |||
Traject | |||
De N1 is een gewestweg in België. Het is een van de negen grote N-wegen die vanuit de hoofdstad Brussel in het centrum van het land tot aan de grenzen lopen. Deze weg is vanaf 1811 aangelegd als deel van de Route impériale 2, die van Parijs naar Amsterdam leidde.
Traject
De N1 loopt vanaf de 2e Ring om Brussel naar het noorden. Via Mechelen en Antwerpen bereikt de N1 de Nederlandse grens nabij Wernhout, waar de N1 overgaat in de Nederlandse N263 richting Breda. De weg heeft een totale lengte van 70 kilometer. Tegenwoordig vormt de nagenoeg evenwijdig liggende A1/E19 een sneller alternatief voor de route Brussel-Antwerpen-Breda of de A12 voor de route Brussel-Antwerpen-Bergen-op-Zoom.
Plaatsen langs de N1
- Brussel
- Vilvoorde
- Eppegem
- Zemst
- Mechelen
- Walem
- Rumst
- Waarloos
- Kontich
- Edegem
- Hove
- Mortsel
- Berchem
- Antwerpen (hier volgt de N1 een gedeelte van de Leien)
- Merksem
- Brasschaat
- Maria-ter-Heide
- Gooreind
- Wuustwezel
- Braken
Openbaar vervoer
Door de nabijheid van spoorlijn 25 is de N1 geen prioritaire weg voor De Lijn. De meeste bussen volgen de N1 slechts over een (relatief) korte afstand. De N1 wordt gebruikt door:
- Lijn 500 (Mechelen - Boom - Antwerpen): tussen Mechelen en Rumst
- Stadslijn 2 (Lier) - (Zevenbergen - Waarloos): tussen Rumst en Waarloos
- Lijn 195 (Waarloos - Antwerpen): tussen Waarloos en Kontich; kort stukje in Hove; tussen Mortsel en Antwerpen
- Lijnen 190/192/193 (Kontich - Antwerpen): korte stukjes in Kontich en Hove; tussen Mortsel en Antwerpen
- Lijnen 196/197 (Duffel - Antwerpen) en 297 (Heist-op-den-Berg - Lier - Antwerpen): tussen Mortsel en Antwerpen
- Trams 7 (Mortsel - Sint-Pietersvliet) en 15 (Mortsel - Linkeroever): tussen Mortsel en Antwerpen
- Lijnen 191 (Kontich - Antwerpen) en 507 (Rumst - Antwerpen): kort stuk in Antwerpen
- Stadslijn 32 (Edegem - Antwerpen): kort stuk in Berchem
- Trams 12 en 24; stadsbus 23 (Zuid - Luchtbal); streekbussen 500, 290/292/294 (Boom - Antwerpen): de Leien ten zuiden van de Rooseveltplaats in Antwerpen
- Stadsbus 1 (UIA - Hoboken - Rijnkaai) en 13 (Polderstad - Rijnkaai): het hele traject van de N1 over de Leien
- Streekbussen 720, 730, 760, 761, 770, 771, 772, 775, 776 (Antwerpen - Ekeren en verder): de Leien ten noorden van de Rooseveltplaats in Antwerpen
- Streekbussen 600, 601, 605, 607, 610, 620, 621 en 629 (Antwerpen - Schoten en verder) en 660 (Antwerpen - Merksem - Ekeren): van Antwerpen tot Merksem
- Streekbussen 650 (Antwerpen - Putte), 661 (Antwerpen - Ekeren) en 670 (Antwerpen - Essen): van Antwerpen tot Merksem-Keizershoek
- Streekbussen 642 (Antwerpen - Maria ter Heide) en 643 (Antwerpen - Brasschaat): van Antwerpen tot Brasschaat
- Streekbussen 640 en 641 (Antwerpen - Wuustwezel): van Antwerpen tot Wuustwezel