Wereldkampioenschap schaatsen allround vrouwen 1966

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie
Naar navigatie springen Naar zoeken springen

Het zevenentwintigste Wereldkampioenschap schaatsen allround voor vrouwen werd op 12 en 13 februari 1966 verreden op de Øia ijsbaan van Trondheim, Noorwegen. Er was geen titelverdedigster: de winnares van de editie van 1965, Inga Artamonova, was een maand eerder door haar man vermoord.

Er deed een recordaantal van vijfendertig deelneemsters uit, ook een record, vijftien landen mee: Noorwegen (2), de DDR (2), Finland (3), Frankrijk (1), Hongarije (1), Nederland (4), Polen (2), de Sovjet-Unie (5), West-Duitsland (2), Zweden (2), China (4), Japan (2), Noord-Korea (2), Australië (1) en de Verenigde Staten (2). Zestien rijdsters debuteerden deze editie, waaronder Wil Burgmeijer (14e) en Wil van Wees (16e). Carry Geijssen reed haar derde WK Allroundtoernooi, en eindigde op de negende plaats.

Stien Kaiser verbeterde haar prestatie van het WK van 1965 door nu een gouden medaille op de 3000m (in een kampioenschapsrecord), een zilveren medaille op de 1500m en een bronzen medaille op de 1000m te winnen en weer derde in het eindklassement te worden.

De Noord-Koreaanse Kim Song-sun was de eerste Aziatische vrouw, en pas de derde niet-Europese na Helen Bina (1933) en Kit Klein (1935, 1936), die op het erepodium van het WK Allround zou plaatsnemen bij de huldiging, zij werd tweede. Haar gouden medaille op de 1500m en zilveren medaille op de 1000m waren samen met de bronzen medaille van Han Pil-hwa op de 3000m de eerste afstandsmedailles van Noord-Korea op het WK Allround.

De wereldtitel ging voor de derde keer naar Valentina Stenina, een van oorsprong Wit-Russische rijdster die uitkwam voor de Sovjet-Unie, en die daarmee de vierde vrouw werd -na Laila Schou Nilsen, Maria Isakova en Inga Artamonova- die deze prestatie realiseerde.

Ook dit kampioenschap werd over de kleine vierkamp, respectievelijk de 500m, 1500m, 1000m en 3000m, verreden.

Medailles per afstand[bewerken]

Afstand Goud
Goud
Zilver
Zilver
Brons
Brons
500m Irina Jegorova Ljoedmila Titova Valentina Stenina
1500m Kim Song-sun Stien Kaiser Valentina Stenina
1000m Tatjana Rastopsjina Kim Song-sun Valentina Stenina
Stien Kaiser
3000m Stien Kaiser Valentina Stenina Han Pil-hwa

[1]

Klassement[bewerken]

Rang Schaatsster Land Punten 500m 1500m 1000m 3000m
Goud Valentina Stenina Vlag van Sovjet-Unie (1980-1991) Sovjet-Unie 197,733 47,7 (3) 2.31,5 (3) 1.36,3 (3) 5.08,3 (2)
Zilver Kim Song-sun Vlag van Noord-Korea Noord-Korea 198,233 47,9 (4) 2.29,4 (1) 1.36,2 (2) 5.14,6 (5)
Brons Stien Kaiser Vlag van Nederland Nederland 199,217 49,5 (20) 2.31,4 (2) 1.36,3 (3) 5.06,6 (1)
4 Irina Jegorova Vlag van Sovjet-Unie (1980-1991) Sovjet-Unie 200,000 46,9 (1) 2.33,6 (5) 1.37,4 (10) 5.19,2 (7)
5 Kaija Mustonen Vlag van Finland Finland 200,316 49,0 * (13) 2.31,9 (4) 1.37,1 (8) 5.12,8 (4)
6 Han Pil-hwa Vlag van Noord-Korea Noord-Korea 200,600 48,7 (11) 2.34,3 (6) 1.37,3 (9) 5.10,9 (3)
7 Lasma Kauniste Vlag van Sovjet-Unie (1980-1991) Sovjet-Unie 201,616 48,2 (7) 2.34,9 (8) 1.36,7 (7) 5.20,6 (8)
8 Tatjana Rastopsjina Vlag van Sovjet-Unie (1980-1991) Sovjet-Unie 202,250 48,8 (12) 2.35,8 (10) 1.35,9 (1) 5.21,4 (9)
9 Carry Geijssen Vlag van Nederland Nederland 202,483 48,5 (8) 2.34,6 (7) 1.38,6 (11) 5.18,9 (6)
10 Ying Chun Vlag van China China 204,433 48,6 (9) 2.36,4 (11) 1.38,8 (12) 5.25,8 (11)
11 Wang Shuyuan Vlag van China China 204,617 48,1 (6) 2.37,4 (13) 1.39,2 (14) 5.26,7 (12)
12 Sigrid Sundby Vlag van Noorwegen Noorwegen 204,800 49,2 (16) 2.35,3 (9) 1.36,4 (5) 5.33,8 (15)
13 Kaija-Liisa Keskivitikka Vlag van Finland Finland 207,067 49,2 (16) 2.38,9 (15) 1.40,0 (16) 5.29,4 (14)
14 Wil Burgmeijer Vlag van Nederland Nederland 207,384 49,3 (18) 2.38,9 (15) 1.40,7 (18) 5.28,6 (13)
15 Lisbeth Berg Vlag van Noorwegen Noorwegen 209,116 49,6 (22) 2.38,8 (14) 1.41,3 (23) 5.35,6 (16)
16 Wil van Wees Vlag van Nederland Nederland 214,066 58,4 * (35) 2.36,4 (11) 1.39,0 (13) 5.24,2 (10)
NC17 Sachiko Saito Vlag van Japan Japan 151,983 49,1 (14) 2.39,4 (19) 1.39,5 (15) -
NC18 Ljoedmila Titova Vlag van Sovjet-Unie (1980-1991) Sovjet-Unie 152,033 47,4 (2) 2.49,0 * (34) 1.36,6 (6) -
NC19 Dianne Holum Vlag van Verenigde Staten Verenigde Staten 153,000 48,6 (9) 2.42,9 (27) 1.40,2 (17) -
NC20 Yasuko Takano Vlag van Japan Japan 154,050 50,5 (29) 2.39,6 (20) 1.40,7 (18) -
NC21 Jeannette Neil Vlag van Australië Australië 154,283 50,6 (30) 2.39,7 (21) 1.40,9 (20) -
NC22 Li Fengqing Vlag van China China 154,400 49,3 (18) 2.41,1 (22) 1.42,8 (29) -
NC23 Christina Karlsson Vlag van Zweden Zweden 154,517 50,2 (27) 2.41,6 (24) 1.40,9 (20) -
NC24 Jenny Fish Vlag van Verenigde Staten Verenigde Staten 154,700 47,9 (4) 2.47,7 (32) 1.41,8 (25) -
NC25 Liu Ligin Vlag van China China 154,850 49,9 (25) 2.39,3 (18) 1.43,7 (32) -
NC26 Martine Ivangine Vlag van Frankrijk Frankrijk 154,967 49,5 (20) 2.41,6 (24) 1.43,2 (30) -
NC27 Herlind Hürdler Vlag van Duitse Democratische Republiek DDR 155,000 50,4 (28) 2.41,1 (22) 1.41,8 (25) -
NC28 Rita Schmidt Vlag van Duitse Democratische Republiek DDR 155,117 51,4 (31) 2.38,9 (15) 1.41,5 (24) -
NC29 Hildegard Sellhuber Vlag van de Bondsrepubliek Duitsland Bondsrepubliek Duitsland 155,850 50,1 (26) 2.43,8 (28) 1.42,3 (28) -
NC30 Wanda Król Vlag van Polen Polen 156,733 49,8 (23) 2.45,4 (30) 1.43,6 (31) -
NC31 Agneta Schützer Vlag van Zweden Zweden 157,867 49,8 (23) 2.47,3 (31) 1.44,6 (34) -
NC32 Adelhejda Mroske Vlag van Polen Polen 157,883 49,1 (14) 2.55,0 * (35) 1.40,9 (20) -
NC33 Kornelia Ihász Vlag van Hongarije Hongarije 158,983 52,1 (32) 2.45,1 (29) 1.43,7 (32) -
NC34 Hannelore Strauß Vlag van de Bondsrepubliek Duitsland Bondsrepubliek Duitsland 161,067 52,5 * (33) 2.48,5 (33) 1.44,8 (35) -
NC35 Arja Kantola Vlag van Finland Finland 162,467 57,7 * (34) 2.41,6 (24) 1.41,8 (25) -

[2][3]

* = met val
NC = niet gekwalificeerd
NF = niet gefinisht
NS = niet gestart
DQ = gediskwalificeerd
Vet gezet = kampioenschapsrecord