Jan-Dirk Paarlberg
Jan-Dirk Take Paarlberg (Amsterdam, 17 februari 1957) is een Nederlands vastgoedhandelaar en ondernemer. Paarlberg is bekend bij het grote publiek als betrokkene in de zaak omtrent Willem Endstra. Hij is daarnaast de man achter de restaurants van de Oyster Groep, en is mede-eigenaar van de Merwede Groep die onder andere een groot deel van de winkelpanden in de Amsterdamse P.C. Hooftstraat en op de Rotterdamse Lijnbaan bezit. Hij werd in 2012 veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf voor het witwassen van geldbedragen afkomstig uit de afpersing van Willem Endstra.
Inhoud |
Achtergrond [bewerken]
Paarlberg werd geboren als hoogbegaafde zoon van een Amsterdamse aardappelenhandelaar. Op het gymnasium verveelde hij zich en sloeg er een klas over. Na zijn examen vertrok hij, net zeventien, naar New York. Aldaar werd hij uiteindelijk de jongste bediende bij zakenbank Bear Stearns. Ook kreeg hij hier de gelegenheid te studeren. Vervolgens keerde hij een korte periode terug naar Nederland. Hier werkte Paarlberg achtereenvolgens voor Bear Stearns en Rabobank. Later verhuisde Paarlberg naar Londen, alwaar hij opklom bij zakenbank Salomon Brothers.
Deels teruggekeerd in Nederland, kocht hij in 1990 voor één gulden het technisch failliete reclamebedrijf Mediamax op. In 2000 verkocht hij dit bedrijf voor enkele honderden miljoenen toenmalige guldens aan Viacom. Paarlberg werkte in de jaren negentig onder meer samen met de vastgoedhandelaren Klaas Hummel, John Wijsmuller en Willem Endstra - aan wie hij later de jachthaven Seaport Marina in IJmuiden verkocht. Hij is eigenaar van de ridderhofstad Bolenstein in Maarssen, die hij kocht van Matthijs van Heijningen.
Paarlberg is een liefhebber van dure sportauto's en kunst. In zijn kunstcollectie bevinden zich onder meer schilderijen van Kees van Dongen, Karel Appel en Pablo Picasso. Ook bezit Paarlberg privéwoningen in onder meer New York City, Londen, Portugal en Nederland. Hij was geruime tijd goed bevriend met Neelie Kroes, aan wie hij kantoorruimte beschikbaar stelde. Na zijn arrestatie in 2004 verliet Kroes onmiddellijk haar eerder betrokken kantoor en distantieerde zich van haar voormalige vriend.
Tenlasteleggingen [bewerken]
Paarlberg wordt al geruime tijd verdacht van banden met het criminele milieu en van het witwassen van crimineel geld. Onder andere zou hij 17 miljoen euro hebben geïnvesteerd die Willem Holleeder zou hebben afgeperst van de Amsterdamse vastgoedhandelaar Willem Endstra. Een andere mogelijkheid zou kunnen zijn, dat Paarlberg zelf is afgeperst, dan wel onder druk geld heeft witgewassen.
Na de moord op Willem Endstra in 2004 werd Paarlberg als verdachte aangehouden. Na drie dagen werd hij weer vrijgelaten. Eind oktober 2006 werd door de erven-Endstra beslag gelegd op zijn landgoed Bolenstein en op de bankrekeningen van Paarlberg. Drie dagen later werd bekend dat justitie de vastgoedhandelaar ging vervolgen ter zake van witwassen en fraude. Paarlberg zou bij de verkoop van Viacom een vals document hebben opgesteld waarin zou staan dat de overnamesom in zes jaarlijkse termijnen zou worden betaald, en zou op basis hiervan bij twee banken ten onrechte een lening hebben gekregen Tevens diende de Belastingdienst een claim van 47 miljoen euro in omdat Paarlberg sinds 2000 ten onrechte geen inkomstenbelasting in Nederland zou hebben betaald. Paarlberg werd bijgestaan door de Amsterdamse advocaat mr Gabriel Meijers. In januari 2009 verscheen Paarlberg voor de rechter als getuige in het proces tegen Willem Holleeder. Paarlberg geldt ook nog als verdachte in de afpersingszaak, maar zijn proces is afgesplitst van het proces tegen Holleeder. Justitie verdenkt hem van het innen en witwassen van 17 miljoen euro afpersingsgeld afkomstig van de later vermoorde Endstra[1]. Paarlberg stelt dat de geïncasseerde 17 miljoen van Endstra zakelijke achtergronden zouden hebben.
Bekentenis [bewerken]
Op 15 april 2010 werd bekend dat Paarlberg heeft bekend dat hij in 2003 valsheid in geschrifte pleegde in verband met de overname van zijn reclamebedrijf Mediamax in 2000. Hij zette in 2003 zijn handtekening onder een vals opgemaakt stuk om een banklening van anderhalf miljoen euro te kunnen krijgen. Hij wil niet zeggen wie het stuk heeft opgemaakt. In het stuk stond ten onrechte dat hij nog inkomsten verwachtte van de verkoop van Mediamax.[2][3][4]
Uitspraak rechtszaken [bewerken]
Op 8 juni 2010 werd Paarlberg veroordeeld tot 4,5 jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf onder meer wegens witwassen, valsheid in geschrifte en oplichting.[5] In hoger beroep werd hij in mei 2012 veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. [6] Op 18 maart 2013 werd bekend dat de rechtbank te Haarlem hem een boete van 25,7 miljoen opgelegd heeft, inzake witwassen en heling. [7]
Trivia [bewerken]
- Paarlberg staat jaarlijks in de rijkenlijst Quote 500.
- Paarlberg figureert ook in een van de strips van Vechtkronkelman.
Bronnen, noten en/of referenties
|