Alex Rodrigo Dias da Costa (Niterói, 17 juni 1982) is een Braziliaanse voetballer die momenteel onder contract staat bij de Franse voetbalclub Paris SG. Alex maakte tussen 2004 en 2007 indruk in de Eredivisie als imposante verdediger van PSV, hetgeen hem de bijnaam De Tank opleverde. Eerder speelde hij ook voor Santos, Chelsea en het Braziliaans voetbalelftal.
Alex maakte in het seizoen 2004/05 deel uit van de drie Brazilianen van PSV die een sleutelrol vervulden in de kwartfinale Champions League tegen Olympique Lyon. Gomes en de in de winterstop overgekomen Robert maakten het trio compleet. Al snel werd Alex door de fans van PSV op handen gedragen. Hij gold tijdens zijn eerste seizoen voor PSV als een van de steunpilaren van het elftal, dat de halve finale van de Champions League bereikte. De Braziliaan is verder ook bekend om zijn kiezelharde vrije trappen, die regelmatig in de Nederlandse Eredivisie te zien zijn geweest. Zijn robuuste optreden en zijn imposante verschijning, hij weegt ruim 90 kilogram bij een lengte van 1,88 meter, levert hem de bijnaam de Tank op, een naam die trainer Guus Hiddink voor hem heeft verzonnen. Alex speelt 84 wedstrijden voor PSV, scoort 11 keer, maar doet veelal in de Champions League van zich spreken. Hij speelt 26 Champions League wedstrijden en maakt daarin 2x een eigen doelpunt, beiden tegen Arsenal, en scoorde vier keer aan de goede kant, driemaal tegen een club uit de Franse Ligue 1, AS Monaco, Olympique Lyon en Bordeaux en één maal tegen Arsenal, dezelfde wedstrijd als waarin hij een eigen doelpunt scoorde, op 7 maart 2007.
Alex was juridisch eigendom van PSV, mede gekocht met geld van Chelsea. Chelsea heeft daarbij een optie tot koop van Alex voor een symbolisch bedrag van 1 dollar bedongen, een deal waarover veel te doen is geweest.
Vanaf het seizoen 2007-2008 zal hij bij Chelsea gaan spelen. Dit na een verblijf van 3 jaar in Eindhoven, waarin hij onder andere drie keer landskampioen werd, de halve finale van de Champions League speelde en één keer de KNVB beker won.
Op 11 december 2008 werd bekend dat Alex weg wilde bij Chelsea omdat hij volgens hem te weinig speelde in het eerste elftal. Helaas voor Alex wilde Chelsea hem niet laten gaan.
Chelsea haalde de verdediger na zijn derde seizoen in Eindhoven naar Londen. Het was lastig om voor Alex een werkvergunning te krijgen. Hij speelde namelijk niet de vereiste 75% van alle A-interlands van zijn land. In zijn eerste jaar bij Chelsea had Alex zware concurrentie van Terry en Carvalho. Mede door een blessure van Terry speelde hij uiteindelijk vaak in het eerste basiselftal. In januari 2012 tekende Alex bij de Franse grootmacht Paris Saint-Germain.
[bewerken] Interlandcarrière
Op woensdag 16 augustus 2006 maakte hij, net als oud-PSV-doelman Gomes, zijn debuut voor het Braziliaans voetbalelftal in een oefenwedstrijd in en tegen Noorwegen.