Coupe de France (voetbal)

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie
Ga naar: navigatie, zoeken

Coupe de France is een van de twee belangrijke bekertoernooien in het Franse voetbal. Het toernooi wordt sinds het seizoen 1917/18 gespeeld en iedere bij de FFF aangesloten club mag meedoen, inclusief de clubs uit de Franse overzeese departementen. In het seizoen 2010/11 nam er een recordaantal van 7.449 clubteams deel.

De in de Tweede Wereldoorlog gehouden toernooien hadden minder belang en waren anders opgezet.

In 1992 was er geen finale. Vlak voor de halve finale tussen SEC Bastia en Olympique Marseille hield een tijdelijke tribune het niet meer in het Stade Furiani . Hierbij verloren 19 mensen het leven en raakten 2200 mensen gewond. De wedstrijd werd niet meer gespeeld. De winnaar van de andere halve finale, AS Monaco, werd benoemd om in de Europacup II mee te spelen, maar niet tot winnaar van het bekertoernooi.

Belgen en Nederlanders in de finale[bewerken]

Tien Belgen (negen voetballers en één trainer) en acht Nederlanders waren betrokken bij één of twee finales van de Coupe de France.

Belgen

  1. René Decoux (1918 - winnaar)
  2. Van Roey (1918 - winnaar)
  3. Lambrechts (1918 - winnaar)
  4. Van Steck (1918 - winnaar, 1919 - finalist)
  5. Jules Huysmans (1921 - finalist)
  6. Robert De Ruymbecke (1924 - winnaar)
  7. Douglas De Ruymbecke (1924 + 1926 - winnaar)
  8. Paul Schnoeck (1927 - winnaar)
  9. Raymond Goethals (1991 - finalist, trainer)
  10. Eden Hazard (2011 - winnaar)

Nederlanders

  1. Bram Appel (1950 - winnaar)
  2. Bertus de Harder (1952 - finalist)
  3. Jan de Kubber (1952 + 1955 - finalist)
  4. Cor van der Hart (1953 - winnaar)
  5. Bart Carlier (1960 + 1963 - winnaar)
  6. Johnny Rep (1981 + 1982 - finalist)
  7. Frank Verlaat (1994 - winnaar)
  8. Arjan Vermeulen (1997 - winnaar)


Finales[bewerken]

Jaar Winnaar Uitslag Finalist
1918 Olympique Pantin 3-0 FC Lyon
1919 CASG Paris 3-2 nv Olympique Paris
1920 CA Paris 2-1 Le Havre AC
1921 Red Star Amical Club 2-1 Olympique Paris
1922 Red Star Amical Club 2-0 Stade Rennes
1923 Red Star Amical Club 4-2 FC Cette
1924 Olympique Marseille 3-2 nv FC Cette
1925 CASG Paris 1-1 nv; 3-2 FC Rouen
1926 Olympique Marseille 4-1 AS Valentigney
1927 Olympique Marseille 3-0 US Quevilly
1928 Red Star Paris 3-1 CA Paris
1929 SO Montpellier 2-0 FC Sète
1930 FC Sète 3-1 nv Racing Club de France
1931 Club Français 3-0 SO Montpellier
1932 AS Cannes 1-0 RC Roubaix
1933 Excelsior Roubaix 3-1 RC Roubaix
1934 FC Sète 2-1 Olympique Marseille
1935 Olympique Marseille 3-0 Stade Rennes
1936 Racing Club de Paris 1-0 FCO Charleville
1937 FC Sochaux 2-1 RC Strasbourg
1938 Olympique Marseille 2-1 nv FC Metz
1939 Racing Club de Paris 3-1 Olympique Lille
1940 Racing Club de Paris 2-1 Olympique Marseille
1941 Girondins Bordeaux 2-0 SC Fives
1942 Red Star Paris 2-0 FC Sète
1943 Olympique Marseille 2-2 nv; 4-0 Girondins Bordeaux
1944 * Bondsteam Nancy-Lorraine 4-0 Bondsteam Reims-Champagne
1945 Racing Club de Paris 3-0 Olympique Lille
1946 Olympique Lille 4-2 Red Star Paris
1947 Olympique Lille 2-0 RC Strasbourg
1948 Olympique Lille 3-2 RC Lens
1949 Racing Club de Paris 5-2 Olympique Lille
1950 Stade Reims 2-0 Racing Club de Paris
1951 RC Strasbourg 3-0 US Valenciennes-Anzin
1952 OGC Nice 5-3 Girondins de Bordeaux
1953 Olympique Lille 2-1 FC Nancy
1954 OGC Nice 2-1 Olympique Marseille
1955 Olympique Lille 5-2 Girondins Bordeaux
1956 UA Sedan-Torcy 3-1 AS Troyes-Savinienne
1957 Toulouse FC 6-3 SCO Angers
1958 Stade de Reims 3-1 Olympique Nîmes
1959 Le Havre AC 2-2 nv; 3-0 FC Sochaux-Montbéliard
1960 AS Monaco 4-2 nv AS Saint-Étienne
1961 UA Sedan-Torcy 3-1 Olympique Nîmes
1962 AS Saint-Étienne 1-0 FC Nancy
1963 AS Monaco 0-0 nv; 2-0 Olympique Lyon
1964 Olympique Lyon 2-0 Girondins Bordeaux
1965 Stade Rennes 2-2 nv; 3-1 UA Sedan-Torcy
1966 RC Strasbourg 1-0 FC Nantes
1967 Olympique Lyon 3-1 FC Sochaux
1968 AS Saint-Étienne 2-1 Girondins Bordeaux
1969 Olympique Marseille 2-0 Girondins Bordeaux
1970 AS Saint-Étienne 5-0 FC Nantes
1971 Stade Rennes 1-0 Olympique Lyon
1972 Olympique Marseille 2-1 SEC Bastia
1973 Olympique Lyon 2-1 FC Nantes
1974 AS Saint-Étienne 2-1 AS Monaco
1975 AS Saint-Étienne 2-0 RC Lens
1976 Olympique Marseille 2-0 Olympique Lyon
1977 AS Saint-Étienne 2-1 Stade Reims
1978 AS Nancy-Lorraine 1-0 OGC Nice
1979 FC Nantes 4-1 nv AJ Auxerre
1980 AS Monaco 3-1 US Orléans
1981 SEC Bastia 2-1 AS Saint-Étienne
1982 Paris Saint-Germain 2-2 ns (6-5) AS Saint-Étienne
1983 Paris Saint-Germain 3-2 FC Nantes
1984 FC Metz 2-0 nv AS Monaco
1985 AS Monaco 1-0 Paris Saint-Germain
1986 Girondins Bordeaux 2-1 nv Olympique Marseille
1987 Girondins Bordeaux 2-0 Olympique Marseille
1988 FC Metz 1-1 ns (5-4) FC Sochaux
1989 Olympique Marseille 4-3 AS Monaco
1990 Montpellier HSC 2-1 nv Racing Club de Paris
1991 AS Monaco 1-0 Olympique Marseille
1992
niet gespeeld (zie inleiding hierboven)
1993 Paris Saint-Germain 3-0 FC Nantes
1994 AJ Auxerre 3-0 Montpellier HSC
1995 Paris Saint-Germain 1-0 RC Strasbourg
1996 AJ Auxerre 2-1 Olympique Nîmes
1997 OGC Nice 1-1 ns (4-3) EA Guingamp
1998 Paris Saint-Germain 2-1 RC Lens
1999 FC Nantes 1-0 CS Sedan
2000 FC Nantes 2-1 Calais RUFC
2001 RC Strasbourg 0-0 ns (5-4) Amiens SC
2002 FC Lorient 1-0 SC Bastia
2003 AJ Auxerre 2-1 Paris Saint-Germain
2004 Paris Saint-Germain 1-0 LB Châteauroux
2005 AJ Auxerre 2-1 CS Sedan
2006 Paris Saint-Germain 2-1 Olympique Marseille
2007 FC Sochaux-Montbéliard 2-2 ns (5-4) Olympique Marseille
2008 Olympique Lyon 1-0 nv Paris Saint-Germain
2009 EA Guingamp 2-1 Stade Rennes
2010 Paris Saint-Germain 1-0 nv AS Monaco
2011 Olympique Lille 1-0 Paris Saint-Germain
2012 Olympique Lyon 1-0 Quevilly
2013 Girondins Bordeaux 3-2 Évian Thonon Gaillard FC
2014 EA Guingamp 2-0 Stade Rennais
* 1943-1944 werd er tijdens het Vichy-bewind niet in clubverband gespeeld, maar door regionale bondsteams