Antonov An-225

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie
Ga naar: navigatie, zoeken
Antonov An-225
AN225down.jpg
Fabrikant Antonov
Type(s) An-225
Lengte 84m
Spanwijdte 88,4m
Hoogte (vanaf de grond) 18,1m
Leeggewicht 175 ton
Vleugeloppervlak 905,0m2
Max. startgewicht 600 ton
Motoren 6x ZMKB Progress D-18
Kruissnelheid 800 km/h
Max. reikwijdte 15.400 km
4000 km met maximum belading
Eerste vlucht 21 december 1988
Aantal gebouwd 2
Portaal  Portaalicoon   Luchtvaart
Vergelijking van de grootte:

██ Spruce Goose

██ Antonov An-225

██ Airbus A380

██ Boeing 747-8

De Antonov An-225 "Mrija" (Russisch: Антонов Ан-225 Мрія) (NAVO-codenaam: Cossack) is een vrachtvliegtuig, ontworpen door het Sovjetunie ontwerpbureau Antonov en is het grootste vliegtuig ooit gebouwd, volgens maximumgewicht bij het opstijgen. Het vliegtuig, ontworpen om de Boeran, de Russische tegenhanger van de Spaceshuttle te transporteren, is een vergrote versie van de succesvolle Antonov An-124. Mriya (Мрія) betekent "Droom" in het Oekraïens.

Met een maximumgewicht van 640 ton is de An-225 's werelds zwaarste en grootste vliegtuig. De Hughes H-4 Hercules had een grotere spanwijdte en was hoger, maar was duidelijk korter en dankzij het gebruik van andere materialen ook stukken lichter. Tevens heeft de H-4 maar één vlucht gemaakt en kwam hij niet hoger dan 21,3 m, wat de An-225 tot het grootste vliegtuig met meerdere vluchten maakt.[1] De An-225 is zelfs groter dan de Airbus A380, het grootste passagiersvliegtuig. De vliegtuigen die het dichtstbij komen, de An-124, Boeing 747 Large Cargo Freighter en de Lockheed C-5 Galaxy zijn allemaal stukken kleiner.

In september 2001 vloog de An-225 met een recordlading van 253,82 ton op twee kilometer hoogte met een snelheid van 763,2 km/h over een gesloten circuit van 1000 km. [bron?]

In november 2004 plaatste de FAI de An-225 in het Guinness Book of Records met zijn 240 records.

De An-225 is commercieel beschikbaar voor het vervoer van elk oversized object, dankzij het unieke formaat van z'n vrachtruim. Momenteel is er maar één vliegtuig in actieve dienst, een tweede toestel bevindt zich (augustus 2011) in onvoltooide staat op het fabrieksterrein in Kiev.

Inhoud

Ontwikkelingen[bewerken]

De An-225 is ontworpen voor het ruimteprogramma van de Sovjet-Unie, ter vervanging van de Myasishchev VM-T. Met de mogelijkheid om raketten en de Boeran space shuttle te vervoeren is zijn missie bijna gelijk aan die van Airbus' Beluga en Amerika's Shuttle Carrier Aircraft.

Twee extra Lotarev D-18 turbofan motoren werden toegevoegd aan de nieuwe vleugeldelen, wat het totale aantal op zes bracht. Tevens werd een nieuw, sterker landingsgestel ontwikkeld dat bestond uit 32 wielen. De An-124's beweegbare neus werd verwijderd om gewicht te besparen en aan de staart kwamen twee roeren in plaats van één. Een dubbele staart was nodig bij externe vracht omdat die de aerodynamica sterk beïnvloedde. De An-225 is niet ontwikkeld voor militair vervoer en kan daarom niet op extreem korte landingsbanen landen, zoals de An-124 wel kan.

De An-225 maakte zijn eerste vlucht op 21 december 1988. Twee vliegtuigen werden besteld, maar momenteel vliegt er nog maar één (staartnummer: UR-82060[2]). Het vliegtuig kan intern vrachten vervoeren tot 250.000 kg of 200.000 kg extern. Externe vrachten mogen 70 m lang zijn.

Een tweede An-225 werd eind jaren 80 gebouwd voor gebruik bij het ruimteprogramma van de Sovjet-Unie. Ten gevolge van de ineenstorting van de Sovjet-Unie en het opheffen van het Boeran-programma, verdween de An-225 naar een eenzame opslag. De zes motoren werden verwijderd voor gebruik bij An-124's en de tweede, bijna voltooide An-225 werd ook verwaarloosd.

Operationele dienst[bewerken]

Na de val van de Sovjet-Unie wilde de regering geld verdienen aan haar militaire projecten. In 1989 richtte Antonov een bedrijf onder de naam Antonov Airlines op. De basis was in Kiev, Oekraïne en ze opereerde vanaf Luchthaven Londen Luton in samenwerking met Air Foyle HeavyLift.

Het bedrijf begon met een vloot van vier An-124-100's en drie An-12's, maar eind jaren 90 groeide de vraag naar een groter vliegtuig dan de An-124. Als reactie werd de An-225 opgeknapt met nieuwe motoren en aangepast voor het vervoer van zware vrachten en weer in dienst gebracht bij Antonov Airlines.

In het jaar 2000 werd duidelijk dat de An-225 de vraag niet aankon en in december 2006 besloot men om de tweede An-225 af te maken. De geplande oplevering van dit toestel was 2008 en later vertraagd. In augustus 2009 was het toestel nog niet gereed en de werkzaamheden waren inmiddels gestaakt. In mei 2011 zou een CEO van Antonov bekend hebben gemaakt dat het gereed maken van het tweede toestel een investering van op z'n minst $300 miljoen zou vergen. Na deze investering zal het nog 3 jaar duren voordat het toestel gereed kan zijn.

Antonov 225 in Nederland[bewerken]

Eindhoven Airport / Welschap[bewerken]

  • Op 27 oktober 2005 landde de Antonov 225 in Eindhoven om vanaf daar dekens, veldbedden en andere hulpgoederen te brengen voor de slachtoffers van de aardbeving in Pakistan. Het toestel, eigendom van Antonov Design Bureau uit Oekraïne, werd hiervoor gehuurd door het Nederlandse ministerie van Defensie. In 2003 zou de Antonov 225 al in Eindhoven landen. Dit ging eerst niet door wegens technische defecten, later wegens een mogelijk beslag op het vliegtuig, wegens de staatsschuld van Oekraïne.
  • Op 14 juli 2008 landde het toestel weer in Eindhoven, dit keer om Sperwer onbemande verkenningsvliegtuigen en bijbehorend materiaal naar de Nederlandse strijdmacht in Uruzgan (Afghanistan) te brengen.

Luchthaven Schiphol[bewerken]

Vanwege het gewicht van het vliegtuig kan de Antonov 225 na een landing op Schiphol niet over het avioduct over de A4. Hierdoor moet het vliegtuig noodgedwongen gelost en geladen worden op een platform naast de A4. De nieuwere avioducten over de A5 en de Hoofdvaart zijn wel berekend op groot gewicht, waardoor de Polderbaan wel gebruikt kan worden door de An-225.

  • Op 26 december 2007 is de Antonov 225 vanuit Kiev voor het eerst geland op Schiphol om zware vrachtstukken (gasturbines) op te halen, die naar Minsk werden vervoerd.[3]
  • Zondag 6 juli 2008 landde de Antonov 225 voor de tweede keer op Schiphol, na een vlucht vanaf Gostomel Airport nabij Kiev. Maandag 7 juli om 19.30 uur had de Antonov 225 weer moeten vertrekken van Schiphol, ware het niet dat tijdens het verplaatsen van het toestel een stuurfout gemaakt werd door de pushback truck waardoor een van de wielen afbrak aan het linkerlandingsgestel. De reparatie duurde enkele dagen, waarna het vliegtuig alsnog zou kunnen opstijgen. Dit mislukte vanwege een ongunstige wind, aangezien de Antonov, door werkzaamheden aan de Zwanenburgbaan maar één baan kon gebruiken. Uiteindelijk kon de Antonov 11 juli om half drie alsnog vertrekken vanaf de Polderbaan.[4] De vlucht vertrok naar de Zuid-Koreaanse havenstad Incheon.

Afbeeldingen[bewerken]

Externe link[bewerken]


Bronnen, noten en/of referenties