Ensor (filmprijs)

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie
(Doorverwezen vanaf Vlaamse Filmprijzen)
Naar navigatie springen Naar zoeken springen

De Ensor, genoemd naar James Ensor, is de belangrijkste filmprijs in Vlaanderen. De prijzen worden jaarlijks toegekend door de leden van de Ensor Academie in verschillende categorieën en uitgereikt op de slotdag van het Filmfestival Oostende. Sinds 2012 wordt de naam Ensors gebruikt,[1] in 2010 en 2011 werd gesproken over de Vlaamse Filmprijzen. Samen met de Waalse tegenhanger, de Magritte du cinéma, is de Ensor de opvolger van de Joseph Plateauprijs. De prijs is ontworpen door de Oostendse kunstenaar Yves Velter.

Voor de Ensors komen films in aanmerking die zijn uitgebracht in de periode van begin augustus van het vorige jaar tot eind juli van het nominatiejaar. De publieksprijs wordt uitgereikt door de bezoekers van het filmfestival die een stembiljet kunnen indienen.[2]

2010[bewerken]

De prijzen werden toegekend tijdens de Uitreiking van de Vlaamse Filmprijzen op 10 september 2010 in Kursaal Oostende. De jury bestond uit voorzitter Bart De Pauw, Hilde Van Mieghem, Dirk Roofthooft, Marie Vinck, Joop Daalmeijer, filmproducent Eurydice Gysel en Steven De Foer, een filmrecensent van De Standaard.[3]

Categorie [4] Winnaar Andere genomineerden
Beste film De helaasheid der dingen van Felix Van Groeningen Lost Persons Area en My Queen Karo
Beste regie Caroline Strubbe voor Lost Persons Area Peter Brosens & Jessica Hope Woodworth voor Altiplano en Felix Van Groeningen voor De helaasheid der dingen.
Beste scenario De helaasheid der dingen Dossier K. en My Queen Karo
Beste acteur Koen De Graeve in De helaasheid der dingen Koen De Bouw in Dossier K. en Sam Louwyck in Lost Persons Area
Beste actrice Kimke Desart in Lost Persons Area en Anna Franziska Jaeger in My Queen Karo Lisbeth Gruwez in Lost Persons Area
Beste acteur in een bijrol Wouter Hendrickx in De helaasheid der dingen R. Kan Albay en Jappe Claes beiden in Dossier K.
Beste actrice in een bijrol Ina Geerts in Bo Natali Broods in De helaasheid der dingen en Maria Kraakman in My Queen Karo
Beste debuut Kenneth Vanbaeden in De helaasheid der dingen Kimke Desart in Lost Persons Area en Anna Franziska Jaeger in My Queen Karo
Bijzondere prestatie Chrisnanne Wiegel, Melcher Meirmans en Merlijn Snitker voor de filmmuziek van Dossier K.
Publieksprijs De helaasheid der dingen Altiplano, Bo, Dossier K., Lost Persons Area, Meisjes, My Queen Karo en Wolf

2011[bewerken]

Voor de tweede maal op rij werden tijdens het Filmfestival Oostende op 10 september 2011 de Vlaamse Filmprijzen uitgereikt. De jury bestond uit: Lieve Blancquaert, Hans Bourlon, Phara de Aguirre, Els Dottermans, Piet Goddaer, Jan Mulder en Christophe Van Rompaey.

Categorie Winnaar Andere genomineerden
Beste film Rundskop van Michaël R. Roskam Adem en Frits & Freddy
Beste regie Michaël R. Roskam voor Rundskop Hans Van Nuffel voor Adem en Vanja D'Alcantara voor Beyond the steppes.
Beste scenario Adem Rundskop en Frits & Freddy
Beste acteur Matthias Schoenaerts in Rundskop Stef Aerts in Adem en Tom Van Dyck in Frits & Freddy
Beste actrice Agnieszka Grochowska in Beyond the steppes Hande Kodja in Marieke, Marieke en Charlotte Vandermeersch in Turquaze
Beste acteur in een bijrol Jeroen Perceval in Rundskop Wouter Hendrickx in Adem en Sam Louwyck in Rundskop
Beste actrice in een bijrol Anemone Valcke in Adem Barbara Sarafian in Marieke, Marieke en Marie Vinck in Adem
Beste debuut Michaël R. Roskam voor Rundskop Vanja D'Alcantara voor Beyond the steppes en Hans Van Nuffel voor Adem
Beste fotografie Nicolas Karakatsanis voor Rundskop Ruben Impens voor Beyond the steppes en Glynn Speeckaert voor 22 mei
Beste muziek Bert Ostyn voor Turquaze Spinvis & Geike Arnaert in Adem en Mike Gallagher voor 22 mei
Bijzondere prestatie Schellebelle 1919
Prijs van de verdienste Gabriëlle Claes van Cinematek (vroeger: Koninklijk Belgisch Filmarchief)

2012[bewerken]

Voor de derde maal op rij werden tijdens het Filmfestival Oostende op 15 september 2012 de Ensors (Vlaamse Filmprijzen) uitgereikt. De jury bestond uit: Michaël Borremans, Rik D'hiet, Hilde De Laere, Bart De Pauw, Johan Heldenbergh, Hans Herbots, Ruben Impens, Chris Lomme, Barbara Sarafian en Frieda Van Wijck.

Categorie Winnaar Andere genomineerden
Beste film Tot altijd van Nic Balthazar Hasta la vista en The Invader
Beste regie Nicolas Provost met The Invader Geoffrey Enthoven met Hasta la vista en Nic Balthazar met Tot Altijd
Beste scenario Pierre De Clercq met Hasta la vista Guido Van Meir en Walter van den Broeck met Groenten uit Balen en Nic Balthazar met Tot Altijd
Beste fotografie/cinematografie (D.O.P.) Frank van den Eeden in The Invader Frank van den Eeden in Swooni en Danny Elsen in Tot Altijd
Beste muziek Sacha en Evgueni Galperine voor The Invader Wim De Wilde voor Swooni en Henny Vrienten voor Tot altijd
Beste acteur Geert Van Rampelberg in Tot Altijd Tom Audenaert in Hasta la vista en Koen De Graeve in Tot Altijd
Beste actrice Evelien Bosmans in Groenten uit Balen Natali Broods in Swooni en Emma Levie in Lena
Beste acteur in een bijrol Lucas Van den Eynde in Groenten uit Balen Tibo Vandenborre in The Invader en Tom Dewispelaere in Groenten uit Balen
Beste actrice in een bijrol Tiny Bertels in Groenten uit Balen Viviane De Muynck in Swooni en Isabelle de Hertogh in Hasta la vista
Beste debuut Tom Audenaert in Hasta la vista Evelien Bosmans in Groenten uit Balen en Lukas De Wolf in Mixed Kebab
Beste montage Philippe Ravoet in Tot Altijd Philippe Ravoet in Swooni en Nico Leunen in The Invader
Beste kostuum Nathalie Leborgne voor The Invader Catherine Marchand voor Swooni en Kristin Van Passel voor Allez, Eddy!
Beste art direction Hubert Pouille voor Swooni Françoise Joset voor The Invader en Wilbert Van Dorp voor Allez, Eddy!
Beste coproductie A perdre la raison (speciale prijs)
Prijs van de verdienste Michaël R. Roskam en Matthias Schoenaerts (speciale prijs voor het succes van Rundskop)
Industry award Nicolas Provost met The Invader (uitgereikt door de Belgische filmindustrie)

Voor de eerste maal werden tijdens het Filmfestival Oostende op 14 september 2012 de Ensors (Vlaamse Filmprijzen) kortfilm uitgereikt. De jury bestond uit: Dries Phlypo (producent van o.a Adem en Aanrijding in Moscou), Kadir Balci, Sara De Roo, Geert Verbanck (Lessen in het donker en scenarist Tanghi Argentini).

Categorie Winnaar Andere genomineerden
Beste kortfilm Rotkop van Jan Roosens & Raf Roosens Arthur’s Bompa van Janet Van den Brand, Absent van Yuni Mahieu, You will find it van Jessie De Leeuw, The Letter van Kenneth Mercken, Amberes van Jasper Pollet, Enkel Vlees van Marnix Ruben, Apeirofobie van Martijn Ravesloot, Cockaigne van Emilie Verhamme, Dura Lex van Anke Blondé, Beats Of Love van Wim Geudens, Broeders van Adil El Arbi en Bilall Fallah, Rivers Return van Joe Vanhoutteghem, Ciao Bambino van Thibaut Wohlfahrt, Een houten bal van Maxim Hectors, Applause van Armaz Khornauli, Buiten de lijntjes van Yuni Mahieu, De Serotonine Dialogen van Piet Sonck, Den Herman van Veerle Colle, Gedacht van Siska van Daele & Sofie Jaspers, Robin O. (14) van Cecilia Verheyden, Nachtkoorts van Frank Theys, Lucide van Stijn De Ryck, The Ballad of Pete Harding van Mats Pylyser, Nightfall van Niels Sabbe, Dat zal het zijn van Jelle Gordyn
Beste animatiekortfilm Natasha van Roman Klochkov “Oh Willy…” van Emma De Swaef & Marc J. Roels, La Rencontre van Virginie Suriano en The Secret Child van Tristan Morelle

Voor de eerste maal werden tijdens het Filmfestival Oostende op 14 september 2012 de Ensors (Vlaamse Filmprijzen) documentaire uitgereikt. De jury bestond uit: Lotte Stoops (documentairemaker Grande Hotel), Tinne Bral (distributiehuis Imagine), Rob Rombout (documentairemaker en docent Sint-Lukas), Mark Daems (producent Associate Directors) en Eugenie Jansens (Nederlandse documentairemaker van o.a Calimucho).

Categorie Winnaar Andere genomineerden
Beste documentaire Epilogue van Manno Lanssens Mijn tantes uit Gent van Sofie Hanegreefs & Jelle Janssens, Lone Twin van Anna Van der Wee, Snake Dance van Manu Riche & Patrick Marnham, Spectres van Sven Augustijnen, Little Heaven van Lieven Corthouts, No Comment van Pascal Poissonnier, Empire of Dust van Bram Van Paesschen, Waiting van Bülent Öztürk, Cinéma Inch’Allah van Vincent Coen & Guillaume Vandenberghe en The Boy is Gone van Christoph Bohn

2013[bewerken]

De vierde Ensors uitreiking op het Filmfestival Oostende ging door op 14 september 2013. De jury bestond uit: Bart De Pauw, Peter Bouckaert, Mike Verdrengh, Malin-Sarah Gozin, Jan Matthys, Kevin Janssens, Maaike Neuville, Rick de Leeuw en Lou Berghmans.

Categorie Winnaar Andere genomineerden
Beste film The Broken Circle Breakdown van Felix Van Groeningen Kid van Fien Troch en Offline van Peter Monsaert
Beste regie Felix Van Groeningen met The Broken Circle Breakdown Peter Monsaert met Offline en Patrice Toye met Little Black Spiders
Beste scenario Dominique Willaert, Peter Monsaert en Tom Dupont met Offline Carl Joos en Felix Van Groeningen met The Broken Circle Breakdown en Ina Vandewijer en Patrice Toye met Little Black Spiders
Beste fotografie/cinematografie (D.O.P.) Ruben Impens in The Broken Circle Breakdown Hans Bruch Jr. in Het vijfde seizoen en Richard Van Oosterhout in Little Black Spiders
Beste muziek Bjorn Eriksson voor The Broken Circle Breakdown John Parish voor Little Black Spiders en Senjan Jansen voor Kid
Beste acteur Wim Willaert in Offline Johan Heldenbergh in The Broken Circle Breakdown en Bent Simons in Kid
Beste actrice Veerle Baetens in The Broken Circle Breakdown Anemone Valcke in Offline en Charlotte De Bruyne in Little Black Spiders
Beste acteur in een bijrol Mourade Zeguendi in Offline Mathijs Scheepers in Brasserie Romantiek en Manou Kersting in Crimi Clowns
Beste actrice in een bijrol Barbara Sarafian in Brasserie Romantiek Marjan De Schutter in Little Black Spiders en Ineke Nijssen in Little Black Spiders
Beste debuut Charlotte De Bruyne in Little Black Spiders Line Pillet in Little Black Spiders en Bent Simons in Kid
Beste montage Nico Leunen in The Broken Circle Breakdown Alain Dessauvage in Offline en Nico Leunen in Kid
Beste kostuum Ann Lauwereys voor The Broken Circle Breakdown Yan Tax voor Little Black Spiders en Judith Van Herck voor Kid
Beste art direction Kurt Rigolle voor The Broken Circle Breakdown Vincent De Pater voor Little Black Spiders en Kurt Loyens voor Frits en Franky
Beste coproductie Le monde nous appartient Tango Libre en Le sac de farine
Industry award Felix Van Groeningen met The Broken Circle Breakdown (uitgereikt door de Belgische filmindustrie)

De tweede Ensors kortfilm werden een dag eerder, op vrijdag 13 september 2013, uitgereikt door een jury die bestond uit Dries Phlypo (producent van o.a Adem en Aanrijding in Moscou), Anke Blondé (regisseur), Nic Balthazar, Sara De Bosschere en Rik D'Hiet (scenarist).

Categorie Winnaar Andere genomineerden
Beste kortfilm Tweesprong van Wouter Bouvijn Dood van een Schaduw van Tom van Avermaet en Mont Blanc van Gilles Coullier
Beste animatiekortfilm Betty's Blues van Rémi Vandenitte -

De tweede Ensor documentaire werd op 14 september toegekend door een jury bestaande uit Jan Roekens, Emmy Oost, Anne van der Wee en Klara van Es.

Categorie Winnaar Andere genomineerden
Beste documentaire The Sound of Belgium van Jozef Devillé The Art of Becoming van Hanne Phlypo en Dry Branches of Iran van Daniel Lambo

2014[bewerken]

De vijfde Ensors uitreiking op het Filmfestival Oostende ging door op 20 september 2014. De jury bestond uit: Bart De Pauw, Dries Phlypo, Erik Van Looy, Christophe Dirickx, Stijn Van Der Veken, Kristin Van Passel, Tom Van Dyck, Stefaan Werbrouck, Geike Arnaert en Anemone Valcke.

Categorie Winnaar Andere genomineerden
Beste film Marina van Stijn Coninx Het vonnis van Jan Verheyen en I'm the Same, I'm an Other van Caroline Strubbe
Beste regie Stijn Coninx met Marina Jan Verheyen met Het vonnis en Hans Herbots met De behandeling
Beste scenario Rik D'hiet en Stijn Coninx met Marina Jan Verheyen met Het vonnis en Carl Joos met De behandeling
Beste fotografie/cinematografie (D.O.P.) Frank van den Eeden in Het vonnis Lou Berghmans in Marina en David Williamson in I'm the Same, I'm an Other
Beste muziek Albert Markos voor I'm the Same, I'm an Other Kris Dane voor Drift en Kieranv Klaassen, Melcher Meirmans en Chrisnanne Wiegel voor De behandeling
Beste acteur Koen De Bouw in Het vonnis Matteo Simoni in Marina en Jurgen Delnaet in Halfweg
Beste actrice Charlotte De Bruyne in Flying Home Evelien Bosmans in Marina en Kimke Desart in I'm the Same, I'm an Other
Beste acteur in een bijrol Johan Van Assche in De behandeling Josse De Pauw in Flying Home en Koen De Bouw in Los Flamencos
Beste actrice in een bijrol Viviane De Muynck in Flying Home Ingrid De Vos in De behandeling en Brit Van Hoof in De behandeling
Beste debuut Spencer Bogaert in Labyrinthus geen
Beste montage Philippe Ravoet in Het vonnis Philippe Ravoet in De behandeling en David Verdurme in I'm the Same, I'm an Other
Beste kostuum Catherine Marchand voor Marina Loret Meus in Flying Home en Tine Verbeurgt in Het vonnis
Beste art direction Hubert Pouille voor Marina Johan Van Essche voor De behandeling en Kurt Rigolle voor Labyrinthus
Beste coproductie Deux jours, une nuit van Luc en Jean-Pierre Dardenne
Industry award Stijn Coninx met Marina (uitgereikt door de Belgische filmindustrie)
Telenet publieksprijs Stijn Coninx met Marina

De derde Ensors kortfilm werden uitgereikt door een jury die bestond uit Hans Herbots (regisseur en voorzitter van de jury), Ruth Becquart (actrice), Carl Joos (scenarist), Hubert Pouille (productiedesigner) en Michel Baudour (D.O.P.).

Categorie Winnaar Andere genomineerden
Beste kortfilm fictie Houses with small windows van Bülent Öztürk Chansons de Charlotte van Brian Windelinckx en Cadet van Kevin Meul
Beste animatiekortfilm Mia van Wouter Bongaerts Cornelis van Dennis van Hout en See me Again van Roman Klochkov

De derde Ensor documentaire werd op 14 september toegekend door een jury bestaande uit Jozef Devillé (voorzitter, winnaar Ensor 2013), Barbara Sarafian (actrice), Hanne Phlypo (producente) en Tom van Herzeele (docent).

Categorie Winnaar Andere genomineerden
Beste documentaire What about Eric? van Lennart Stuyck en Ruben Vermeersch 9999 van Ellen Vermeulen en Beneath the Surface van Alex Debreczeni

2015[bewerken]

De zesde Ensors uitreiking op het Filmfestival Oostende ging door op 19 september 2015. De jury bestond uit voorzitter Jan Leyers, actrice Viviane De Muynck, acteur Jurgen Delnaet, artdirector Kurt Rigolle, schrijver Peter Terrin, director of photography Frank van den Eeden, regisseur Joël Vanhoebrouck, producent Mariano Vanhoof, en zanger Johannes Verschaeve.

Categorie Winnaar Andere genomineerden
Beste film N: The Madness of Reason van Peter Krüger Waste Land van Pieter Van Hees en Violet van Bas Devos
Beste regie Pieter Van Hees met Waste Land Bas Devos met Violet en Raf Reyntjens met Paradise Trips
Beste scenario Pieter Van Hees met Waste Land Raf Reyntjens met Paradise Trips en Gust Van den Berghe met Lucifer
Beste fotografie/cinematografie (D.O.P.) Nicolas Karakatsanis in Violet Menno Mans in Waste Land en Rymvidas Leipus in N: The Madness of Reason
Beste muziek Walter Hus voor N: The Madness of Reason Steve Moore voor Welp en Simon Lenski en Senjan Jansen voor Waste Land
Beste acteur Gène Bervoets in Paradise Trips Nabil Mallat in Image en Jérémie Renier in Waste Land
Beste actrice Amaryllis Uitterlinden in Brabançonne Laura Verlinden in Image en Natali Broods in Waste Land
Beste acteur in een bijrol Peter Van den Begin in Waste Land Titus De Voogdt in Welp en Jeroen Perceval in Paradise Trips
Beste actrice in een bijrol Babetida Sadjo in Waste Land Charlotte Anne Bongaerts in Image en Tania Van der Sanden in Paradise Trips
Beste debuut Sirin Zahed in Trouw met mij! Maurice Luijten in Welp en Cédric Van den Abbeele in Paradise Trips
Beste montage Nico Leunen in N: The Madness of Reason Nico Leunen in Waste Land en Dieter Diependaele in Violet
Beste kostuum Manon Blom en Mariella Kallenberg voor Paradise Trips Catherine Marchand voor Waste Land en Kristin Van Passel voor Brabançonne
Beste make-up Saskia Verreycken voor Welp Esther De Goey voor Waste Land en Lili Dang-vu voor Paradise Trips
Beste art direction Geert Paredis voor Welp Geert Paredis voor Waste Land en Yves Verstraete voor Paradise Trips
Beste coproductie Alléluia van Fabrice Du Welz Je suis mort mais j'ai des amis van Guillaume Malandrin en La tierra roja van Diego Martínez Vignatti
Industry award Raf Reyntjens met Paradise Trips (uitgereikt door de Belgische filmindustrie)
Telenet publieksprijs Adil El Arbi en Bilall Fallah met Image

De vierde Ensors kortfilm werden uitgereikt door een jury die bestond uit Cecilia Verheyden (regisseur en voorzitter van de jury), Hilde Heijnen (actrice), Annelies Verbeke (schrijfster en scenariste), Peter Bouckaert (producent), Michel Van Laer (D.O.P.) en Joeri Christiaen (animatiemaker).

Categorie Winnaar Andere genomineerden
Beste kortfilm fictie L’infini van Lukas D’Hondt Het Geluk van Jan van Dyck en De Vijver van Jeroen Dumoulein
Beste animatiekortfilm Het Paradijs van Laura Vandewynckel Oma van Karolien Ramaekers en Mechanical Waltz van Julien Dykmans

De vierde Ensor documentaire werd op 19 september toegekend door een jury bestaande uit Martin Heylen (voorzitter, televisiemaker), Ellen Vermeuien (regisseur) en Eric Goossens (producent).

Categorie Winnaar Andere genomineerden
Beste documentaire Gardenia - Before the Last Curtain falls van Thomas Wallner en Eva Küpper Waiting for August van Teodora Ana Mihai en Twilight of a Life van Sylvain Biegeleisen

2016[bewerken]

De zevende Ensors uitreiking op het Filmfestival Oostende ging door op 16 september 2016. De jury bestond uit voorzitter radiomaker Jan Hautekiet, acteur Gène Bervoets, scenarist Carl Joos, art director Merijn Sep, actrice Tiny Bertels, regisseur Nic Balthazar, producent Peter De Maegd, D.O.P. Didier Frateur, muzikant Jef Neve en kunstenaar Rinus Van de Velde.

Categorie Winnaar Andere genomineerden
Beste film D'Ardennen van Robin Pront Belgica van Felix Van Groeningen en Black van Adil El Arbi & Bilall Fallah
Beste regie Adil El Arbi & Bilall Fallah met Black Robin Pront met D'Ardennen en Felix Van Groeningen met Belgica
Beste scenario Robin Pront en Jeroen Perceval met D'Ardennen Jan Bultheel met Cafard en Steve Hawes, Manu Riche en Dimitri Verhulst met Problemski Hotel
Beste acteur Kevin Janssens in D'Ardennen Tom Vermeir in Belgica en Stef Aerts in Belgica
Beste actrice Martha Canga Antonio in Black Veerle Baetens in D'Ardennen en Evgenia Brendes in Problemski Hotel
Beste acteur in een bijrol Jan Bijvoet in D'Ardennen Gökhan Girginol in Problemski Hotel en Tom Van Dyck in Safety First
Beste actrice in een bijrol Natali Broods in Galloping Mind Viviane De Muynck in D'Ardennen en Hélène Devos in Belgica
Beste debuut Tarek Halaby in Problemski Hotel Evgenia Brendes in Problemski Hotel, Chloë Daxhelet in Café Derby, Emmanuel Tahon in Black, Martha Canga Antonio in Black en Aboubakr Bensaihi in Black
Beste fotografie/cinematografie (D.O.P.) Robrecht Heyvaert in D'Ardennen Robrecht Heyvaert in Black en Gábor Szabó in Galloping Mind
Beste muziek Soulwax voor Belgica Hans Helewaut voor Cafard en Guy Cabay voor Problemski Hotel
Beste montage Adil El Arbi & Bilall Fallah in Black Nico Leunen in Belgica en Dieter Diependaele in Galloping Mind
Beste kostuum Cathérine Van Bree voor D'Ardennen Vanessa Eva Evrard voor Café Derby en Isabelle Lhoas voor Galloping Mind
Beste art direction Geert Paredis voor D'Ardennen Bart Van Loo voor Achter de wolken en Gábor Valcz en Anna Fekete voor Galloping Mind
Beste coproductie Les premiers, les derniers van Bouli Lanners L'Économie du couple van Joachim Lafosse, Le Coeur régulier (Kokoro) van Vanja D'Alcantara, Le Tout Nouveau Testament van Jaco Van Dormael, Les Chevaliers blancs van Joachim Lafosse, Welcome home van Philippe de Pierpont en Keeper van Guillaume Senez
Industry award Robin Pront met D'Ardennen (uitgereikt door de Belgische filmindustrie)
Telenet publieksprijs Adil El Arbi en Bilall Fallah met Black

De vijfde Ensors kortfilm werden uitgereikt door een jury die bestond uit Raf Reyntjens (regisseur en voorzitter van de jury), actrice Marijke Pinoy, scenariste Lies Van Grieken, producent Eric Wirix en D.O.P. Willy Stassen.

Categorie Winnaar Andere genomineerden
Beste kortfilm fictie Feel Sad for the Bunny van Kenneth Mercken Barst van Koen Van Sande en Shadow van Bülent Oztürk
Beste animatiekortfilm No Offence van Kris Borghs He&Sea van Kris Genijn en Pieter Vanluffelen en Beast van Pieter Coudyzer

De vijfde Ensor documentaire werd op 16 september toegekend door een jury bestaande uit documentaire–regisseurs Eva Küpper en Kristof Bilsen en Simon Vreebos (televisiemaker Canvas).

Categorie Winnaar Andere genomineerden
Beste documentaire Reach for the sky van Steven Doedt en Wooyoung Choi The Land of the Enlighted van Pieter-Jan De Pue en Wim van Lut Vandekeybus

De eerste Ensor voor Beste kinderfilm wordt toegekend door een jury met jonge filmliefhebbers.

Categorie Winnaar Andere genomineerden
Beste kinderfilm Helden van de Zee van Diederd Esseldeurs Ay Ramon! van Stijn Coninx, Mega Mindy versus Rox van Matthias Temmermans en Robinson Crusoe van Ben Stassen & Vincent Kesteloot

2017[bewerken]

De achtste Ensors uitreiking op het Filmfestival Oostende ging door op zaterdag 16 september 2017.[5] De jury bestond uit voorzitter Prof. dr. Caroline Pauwels, regisseur Nathalie Basteyns, auteur en scenarist Annelies Verbeke, muzikant, acteur en schrijver Wannes Cappelle, actrice Willeke van Ammelrooy, regisseur Jan Eelen, acteur Filip Peeters, producent Viviane Vanfleteren, D.O.P. Lou Berghmans en production designer Bart Van Loo. Grote winnaar van 2017 was Home van Fien Troch met 6 Ensors.

Categorie Winnaar Andere genomineerden
Beste film Home van Fien Troch King of the Belgians van Peter Brosens en Jessica Woodworth en Le Ciel Flamand van Peter Monsaert
Beste regie Fien Troch met Home Bavo Defurne met Souvenir en Peter Monsaert met Le Ciel Flamand
Beste scenario Peter Brosens en Jessica Woodworth met King of the Belgians Fien Troch en Nico Leunen met Home en Peter Monsaert met Le Ciel Flamand
Beste acteur Loïc Bellemans, Mistral Guidotti, Sebastian Van Dun in Home Peter Van den Begin in King of the Belgians en Kévin Azaïs in Souvenir
Beste actrice Lena Suijkerbuijk in Home Alexandra Lamy in Vincent en Sara Vertongen in Le Ciel Flamand
Beste acteur in een bijrol Wim Willaert in Le Ciel Flamand Flor Decleir in Sprakeloos en Rik Van Uffelen in Sprakeloos
Beste actrice in een bijrol Els Deceukelier in Home Esra Vandenbussche in Le Ciel Flamand en Karlijn Sileghem in Home
Beste fotografie/cinematografie (D.O.P.) David Williamson in Le Ciel Flamand Danny Elsen in De premier en Menno Mans in My First Highway
Beste debuut Nathalie Teirlinck met Le Passé devant nous Lena Suijkerbuijk, Loïc Bellemans, Mistral Guidotti, Sebastian Van Dun in Home, Esra Vandenbussche in Le Ciel Flamand, Kevin Meul met My First Highway en Zuri François in Le Passé devant nous
Beste muziek Brent Vanneste voor My First Highway John Parish voor Le Passé devant nous en Johnny Jewel voor Home
Beste art direction Kurt Loyens voor Storm André Fonsny voor Souvenir en Pepijn Van Looy voor My First Highway
Beste montage Nico Leunen in Home Alain Dessauvage in Le Ciel Flamand en Philippe Ravoet en Yoohan Leyssens in De premier
Beste kostuum Christophe Pidre & Florence Scholtes voor Souvenir Tine Deseure voor Uitschot en Vanessa Evrard voor Le passé devant nous
Beste make-up Esther De Goey voor De premier Fredo Roeser voor Souvenir en Petya Simeonova voor King of the Belgians
Beste kinder/jeugdfilm Ghost Rockers - Voor altijd? van Gert-Jan Booy Cloudboy, De D5R, de film en Storm: Letters van Vuur van Dennis Bots
Beste coproductie met Nederland Brimstone van Martin Koolhoven Layla M. van Mijke de Jong en Monk
Beste coproductie met Wallonië Noces van Stephan Streker La Fille inconnue, Dode hoek, Mal de pierres
Industry award Le Passé devant nous (uitgereikt door de Belgische filmindustrie)
Telenet publieksprijs Sprakeloos van Hilde Van Mieghem

De vijfde Ensors voor kortfilm werden uitgereikt op 15 september.

Categorie Winnaar Andere genomineerden
Beste kortfilm fictie On Attend van Dimitri Sterkens Boi van Anthony Nti, Downside up van Peter Ghesquière, Perfect Darkness van Maaike Neuville
Beste animatiekortfilm Kastaars van Jasmine Elsen Antarctica van Jeroen Ceulebrouck en Catherine van Britt Raes
Beste D.O.P. (prijs SBC) On Attend van Dimitri Sterkens Dag vreemde man van Anthony Schatteman en Saint Hubert van Jules Cornes

De vijfde Ensor voor documentaire werd op 15 september toegekend.

Categorie Winnaar Andere genomineerden
Beste documentaire Shadow World van Johan Grimonprez Inside the Distance van Elias Grootaers en Rien n'est pardonné van Vincent Coen en Guillaume Vandenberghe

2018[bewerken]

2018 was het eerste jaar dat het Filmfestival geen jury meer selecteerde, en de prijzen werden toegekend door de leden van de dat jaar opgerichte Ensor Academie. Het Gala van De Ensors in het Kursaal van Oostende ging zoals gebruikelijk door op de slotavond van het Filmfestival, 15 september 2018. Ook het aantal toegekende prijzen nam gevoelig toe, met dat ook een aantal prijzen voor creatieve en artistieke prestaties niet enkel in de filmindustrie maar ook in de televisiesector werden toegekend. Meer dan 1300 filmprofessionals waren aanwezig bij het Gala, gepresenteerd door Francesca Vanthielen.

Categorie Winnaar Andere genomineerden
Beste film ex aequo stemmen: Le fidèle van Michaël R. Roskam en Zagros van Sahim Omar Kalifa Cargo van Gilles Coulier, Façades van Kaat Beels en Nathalie Basteyns, Patser van Adil El Arbi en Bilall Fallah
Beste regie film Michaël R. Roskam met Le fidèle Adil El Arbi en Bilall Fallah met Patser, Kaat Beels en Nathalie Basteyns met Façades, Gilles Coulier met Cargo, Sahim Omar Kalifa met Zagros
Beste scenario film Sahim Omar Kalifa en Jean-Claude Van Rijckeghem met Zagros Gilles Coulier en Tom Dupont met Cargo, Jan Pepermans met Façades, Michaël R. Roskam met Le fidèle, Bert Scholiers met Charlie en Hannah gaan uit
Beste acteur film Matthias Schoenaerts in Le fidèle Sebastien Dewaele in Cargo, Johan Leysen in Façades, Sam Louwyck in Cargo, Wim Willaert in Cargo
Beste actrice film Natali Broods in Façades Evelien Bosmans in Charlie en Hannah gaan uit, Viviane De Muynck in Vele hemels boven de zevende, Adèle Exarchopoulos in Le fidèle, Halima Ilter in Zagros
Beste director of photography film Nicolas Karakatsanis in Le fidèle Robrecht Heyvaert in Patser, Ruben Impens in Zagros, Anton Mertens in Façades, David Williamson in Cargo
Beste production design film (art director, make-up, kostuum) Geert Paredis, Kristin Van Passel, Mariel Hoevenaars voor Le fidèle Philippe Bertin, Charlotte Goethals, Evalotte Oosterop, Valerie Le Roy voor Cargo, Philippe Bertin, Kristin Van Passel, Barbara Bijelic voor Zagros, Hubert Pouille, Catherine Marchand, Li Dang-Vu voor Façades, Stijn Verhoeven, Dorien Biesmans, Katrien Frenssen, Nina Caspari voor Patser
Beste muziek film Liesa Van der Aa voor Cargo Peter Baert voor Façades, Hannes De Meyer voor Patser, Raf Keunen voor Le fidèle, Spinvis voor Vele hemels boven de zevende
Beste montage film Alain Dessauvage in Le fidèle Adil El Arbi, Bilall Fallah, Kobe Van Steenberghe, Thijs Van Nuffel in Patser, Tom Denoyette in Cargo, Bert Jacobs in Façades, Philippe Ravoet in Het Tweede Gelaat
Beste documentaire Rabot van Christina Vandekerckhove Ceres van Janet van den Brand, Cornered in Molenbeek van Sahim Omar Kalifa, Michel, acteur verliest de woorden van Irma Wijsman en Patrick Minks, Taboe (televisiereeks) van Philippe Geubels
Beste jeugdfilm Rosie & Moussa van Dorothée Van Den Berghe Baba Yega: The Movie van Michael Van Ostade, Helden Boven Alles van Geerard Van de Walle, K3 Love Cruise van Frederik Sonck, Zooks van Dimitri Leue
Beste televisieserie Tabula rasa van Kaat Beels en Jonas Govaerts De infiltrant van Joël Vanhoebrouck, Gevoel voor tumor van Tom Goris, Salamander 2 van Frank Van Mechelen, Tytgat Chocolat van Marc Bryssinck en Filip Lenaerts, Spitsbroers 2 van Gijs Polspoel en Jeroen Dumoulein
Beste scenario televisieserie Malin-Sarah Gozin, Veerle Baetens, Christophe Dirickx voor Tabula rasa Bas Adriaensen, Philippe De Schepper voor De infiltrant, Marc Bryssinck , Filip Lenaerts voor Tytgat Chocolat, Leander Verdievel, Mathias Claeys, Tom Goris voor Gevoel voor tumor, Ward Hulselmans voor Salamander 2, Kristof Hoefkens voor Spitsbroers 2
Beste regie televisieserie Kaat Beels en Jonas Govaerts voor Tabula rasa Tom Goris voor Gevoel voor tumor, Marc Bryssinck, Filip Lenaerts voor Tytgat Chocolat, Joël Vanhoebrouck voor De infiltrant, Frank Van Mechelen voor Salamander 2, Gijs Polspoel voor Spitsbroers 2
Beste acteur televisieserie Peter Van Den Begin in Tabula rasa Jeroen Perceval in Tabula rasa, Dirk Roofthooft in De infiltrant, Stijn Van Opstal in Tabula rasa, Geert Van Rampelberg in De infiltrant, Joren Seldeslachts in Spitsbroers 2, Oscar Willems in Spitsbroers 2
Beste actrice televisieserie Veerle Baetens in Tabula rasa Natali Broods in De infiltrant, Natali Broods in Tabula rasa, Marthe Schneider in Gevoel voor tumor, Lynn Van Royen in Tabula rasa
Beste box–office F.C. De Kampioenen 3: Forever van Jan Verheyen
Beste debuut nationaal Girl van Lukas Dhont
Telenet Publieksprijs Patser van Adil El Arbi en Bilall Fallah
Internationale verdienste van het jaar Jakob Verbruggen regisseur Jakob Verbruggen, regie van de Amerikaanse reeks The Alienist (Emmy nominatie) en seizoensfinale van het vierde seizoen van House of Cards

Zie ook[bewerken]