Wikipedia:Wikiproject/Gendergap/Gewenste artikelen

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie
Naar navigatie springen Naar zoeken springen
Deze lijst is onderdeel van het Wikiproject Gendergap.
We Can Edit.jpg

Help mee om zoveel mogelijk ‘vrouwelijke’ onderwerpen te beschrijven op Wikipedia! Artikelen die in de onderstaande lijsten rood zijn, zijn nog niet geschreven. Samen maken we de lijst korter. Schrijf je mee?

Let's bridge the Wikimedia gendergap together.jpg


Vrouwen in wetenschap en geneeskunde[bewerken | brontekst bewerken]

Wetenschappelijke onderzoekers[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Eleanor R. Adair (en:Eleanor R. Adair)
  2. Mary Wilkes (en:Mary Allen Wilkes)
  3. Janaki Ammal (en:Janaki Ammal)
  4. Nguyet Anh Duong (en:Nguyet Anh Duong)
  5. Concepción Aleixandre Ballester (en:Concepción Aleixandre Ballester)
  6. Katharine Bartlett (en:Katharine Bartlett)
  7. Bernadette Bawin, Belgische sociologe (fr)
  8. Katherine Belov (en:Katherine Belov)
  9. Ana Belén Elgoyhen (en:Ana Belén Elgoyhen)
  10. Matilde Bensaúde (en:Matilde Bensaúde)
  11. Janine Benyus (en:Janine Benyus)
  12. Sudha Bhattacharya (en:Sudha Bhattacharya)
  13. Rajani A. Bhisey (en:Rajani A. Bhisey)
  14. Elaine Le Breton (en:Elaine Le Breton)
  15. Jeannette E. Brown (en:Jeannette E. Brown)
  16. Maya Burhanpurkar (en:Maya Burhanpurkar)
  17. Josefina Castellví i Piulachs (en:Josefina Castellví i Piulachs)
  18. Gayatri Chakravorty Spivak (en - wikidata)
  19. Maharani Chakravorty (en:Maharani Chakravorty)
  20. Margaret Chan (en - wikidata)
  21. Asima Chatterjee (en:Asima Chatterjee)
  22. Rajeshwari Chatterjee (en:Rajeshwari Chatterjee)
  23. Nitza Margarita Cintron (en:Nitza Margarita Cintron)
  24. Joan Curran (en:Joan Curran)
  25. Kaouthar Darmoni, directeur van Atria, kennisinstituut voor emancipatie en vrouwengeschiedenis, zie o.a. Sara Berkeljon (26 maart 2022). Knuffeldirecteur / 'Weinig mannen in Nederland zijn op sensueel niveau beschaafd'Dicht slotje.. Volkskrant Magazine 23 (1072): 12-20. "Iets"</ref>
  26. Betty Diamond (en:Betty Diamond)
  27. Mary Dilys Glynne (en:Mary Dilys Glynne)
  28. Jasminka Domaš (en:Jasminka Domaš)
  29. Christine Dranzoa (en:Christine Dranzoa)
  30. Moira Dunbar (en:Moira Dunbar)
  31. Sylvia Edlund (en:Sylvia Edlund)
  32. Zeng Fanyi (en:Zeng Fanyi)
  33. Catherine Feuillet (en:Catherine Feuillet)
  34. Rosa García García (en:Rosa García García)
  35. Nermin Gozukirmizi (en:Nermin Gozukirmizi)
  36. Cecile La Grenade (en:Cecile La Grenade)
  37. Sunetra Gupta (en:Sunetra Gupta)
  38. Sossina M. Haile (en:Sossina M. Haile)
  39. Catherine Hickson (en:Catherine Hickson)
  40. Ingeborg Hochmair (en:Ingeborg Hochmair)
  41. Emma Hwang (en:Emma Hwang)
  42. Rivke Jaffe (en), Nederlandse professor en antropologe
  43. Marie Jahoda (en:Marie Jahoda), sociaal-psycholoog
  44. Christine Jasch (en:Christine Jasch)
  45. Rosemary Joyce (en:Rosemary Joyce)
  46. Pearl Kendrick(en:Pearl Kendrick)
  47. Julieta Kirkwood (en:Julieta Kirkwood)
  48. Vida Latham (en:Vida Latham)
  49. Marie Lebour (en:Marie Lebour)
  50. Gloria Lim (en:Gloria Lim)
  51. Mariangela Lisanti (en:Mariangela Lisanti)
  52. Susan Love, Amerikaanse chirurge ook opgenomen in hogergenoemde Knack-lijst (en)
  53. Catherine A. Lozupone (en:Catherine A. Lozupone)
  54. Tina Malti (en:Tina Malti)
  55. Lissette Martinez (en:Lissette Martinez)
  56. Naomi McClure-Griffiths (en:Naomi McClure-Griffiths)
  57. Ethel Irene McLennan (en:Ethel Irene McLennan)
  58. Helen Megaw (en:Helen Megaw)
  59. Samantha Mohr (en:Samantha Mohr)
  60. Rosabeth Moss Kanter Amerikaanse professor in bedrijfsmanagement, opgenomen in Knack's 30 sterke vrouwen (fr/en)
  61. Samira Moussa (en:Samira Moussa)
  62. Nesrin Nas (en:Nesrin Nas)
  63. Marcia Neugebauer (en:Marcia Neugebauer)
  64. Anne B. Newman (en:Anne B. Newman)
  65. Rose Marie Pangborn (en:Rose Marie Pangborn)
  66. Dorath Pinto Uchôa (en:Dorath Pinto Uchôa)
  67. Eileen Power, Britse historica
  68. Agnes Quirk (en:Agnes Quirk)
  69. Vyda Ragulskienė (en:Vyda Ragulskienė)
  70. Elena Ramírez Parra (en:Elena Ramírez Parra)
  71. Sylvia Ratnasamy, Belgisch-Indische computerwetenschapper (en)
  72. Jane B. Reece (en:Jane B. Reece)
  73. Miriam Rodon-Naveira (en:Miriam Rodon-Naveira)
  74. Gudrun Ruud (en:Gudrun Ruud)
  75. Celia Sánchez-Ramos (en:Celia Sánchez-Ramos)
  76. Mayly Sánchez (en:Mayly Sánchez)
  77. Katsuko Saruhashi (en:Katsuko Saruhashi)
  78. Sema Sgaier (en:Sema Sgaier)
  79. Yajaira Sierra Sastre (en:Yajaira Sierra Sastre)
  80. Ellen Stofan (en:Ellen Stofan)
  81. Pratiwi Sudarmono (en:Pratiwi Sudarmono)
  82. Soumya Swaminathan (en:Soumya Swaminathan)
  83. Mary Taylor Slow (en:Mary Taylor Slow)
  84. Tessy Thomas (en:Tessy Thomas)
  85. Walborg Thorsell (en:Walborg Thorsell)
  86. Carmen Vela (en:Carmen Vela)
  87. Marvalee Wake (en:Marvalee Wake)
  88. Kakani Katija Young (en:Kakani Katija Young)
  89. Lydia Yu-Jose (en:Lydia Yu-Jose)

Nederlandse hoogleraren[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Brenda Almond (d:Q21255833)
  2. Johanna Beitel
  3. Arianna Betti (d:Q21254869)
  4. Truuske de Bock (d:Q26821308)
  5. Mieke Boon (d:Q45388502)
  6. Erica van Boven, hoogleraar Letterkunde Open Universiteit (d:Q66614577)
  7. Edith Brugmans (d:Q76741515)
  8. Lizet Duyvendak, feministe, uhd aan de Open Universiteit en auteur
  9. Anneke Hooymans (d:Q26807776)
  10. Myriam Hunink (d:Q26807799)
  11. Sarah Hutton (de:Sarah Hutton)
  12. Inge Hutter (d:Q26807810)
  13. Marie Huysmans (d:Q26807832)
  14. Hidé Ishiguro (en:Hidé_Ishiguro, ja:石黒ひで)
  15. Yolande Jansen
  16. Diedel Kornet (d:Q76741476)
  17. Hanne van Lohuizen (d:Q26807837 vermoed ik)
  18. Katja Loos (d:Q21264194)
  19. Marja van Luyn (cy:Marja van Luyn, d:Q26821262)
  20. Cynthia Macdonald (en:Cynthia Macdonald)
  21. Anne Mackor (cy:Anne Mackor, d:Q26821324)
  22. Natasha Maurits (cy:Natasha Maurits, d:Q26821333)
  23. Jeltje van der Meer (cy: Jeltje van der Meer, d:Q26821339)
  24. Melinda Mills (en:Melinda Mills)
  25. Mary S. Morgan (en:Mary S. Morgan, d:Q4302385)
  26. Karin van Nieuwkerk (hoogleraar Radboud Universiteit Nijmegen, Inaugurele rede, Nemo kennislink, d:Q60550908)
  27. Tineke Oldehinkel (d:Q21252633)
  28. Jeanine Olsen (es:Jeanine Louise Olsen)
  29. Carla Rita Palmerino, hoogleraar Geschiedenis van de moderne filosofie aan de Radboud Universiteit Nijmegen en deeltijdhoogleraar Filosofie aan de Open Universiteit
  30. Paquita Perez Salgado, hoogleraar MST Open Universiteit
  31. Jeanne Peijnenburg (d:Q87056681)
  32. Jeannette Pols (d:Q42347259)
  33. Sabine Roeser (d:Q21264614)
  34. Martha Roggenkamp (cy:Martha Roggenkamp, d:Q26821295)
  35. Maartje Schermer (d:Q58291273)
  36. Madeleine Claire Sergant (d:Q21546489)
  37. Maureen Sie (d:Q76741633)
  38. Teresa Takken
  39. Dolly Verhoeven, hoogleraar Geschiedenis van Nijmegen en Geschiedenis van Gelderland aan de Radboud Universiteit Nijmegen
  40. Désirée Verweij
  41. Lies Wesseling, bijzonder hoogleraar en bekleder van de Opzij-leerstoel bij de Universiteit Maastricht. Zie ook https://www.maastrichtuniversity.nl/lies.wesseling
  42. Monique Leyenaar (Linkedin), politicologie en jurylid Prinsjesboekenprijs
  43. Marian Bakermans-Kranenburg (en)

Belgische hoogleraren[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Alice von Hildebrand - d:Q275370
  2. Claire Préaux - d:Q2975111
  3. Émile Noulet - d:Q1337342
  4. Elsa Dehennin - d:Q1333412
  5. Gonda Aline Hector Van Steen - d:Q1536973
  6. Greta Moens-Haenen - d:Q1545947
  7. Madeleine Defrenne - d:Q1883255
  8. Firouzeh Nahavandi - d:Q3072912
  9. Bernadette Mérenne-Schoumaker - d:Q15407048
  10. Reine Meylaerts - d:Q18223044
  11. Annemie Bogaerts, Belgisch gewoon hoogleraar
  12. Pegie Cool, Belgisch hoogleraar
  13. Sabine Van Doorslaer, Belgisch hoogleraar
  14. Gudrun De Boeck, Belgisch hoogleraar
  15. Els Prinsen, Belgisch hoogleraar
  16. Diane Van Strydonck, Emiritus
  17. Ilse Loots, Belgisch hoogleraar
  18. Carolyn Declerck, Belgisch hoogleraar
  19. Annick Schramme, Belgisch hoogleraar
  20. Liliane Van Hoof, Belgisch hoogleraar
  21. Renate Barbaix, Belgisch hoogleraar
  22. Thalia Kruger, Belgisch hoogleraar
  23. Ingrid Opdebeek, Belgisch gewoon hoogleraar
  24. Anne Van Regenmortel, Belgisch hoogleraar
  25. Diana De Graeve, Belgisch gewoon hoogleraar
  26. Rita De Maeseneer, Belgisch Gewoon hoogleraar emeritus
  27. Kathleen Gyssels, Belgisch hoogleraar
  28. Vivian Liska, Belgisch gewoon hoogleraar
  29. Chris Van Ginneken, Belgisch hoogleraar
  30. Hilde Greefs, Belgisch hoogleraar
  31. Amaryllis Audenaert, Belgisch hoogleraar

Voormalige leden van de KNAW[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Simone van Riet (fr:Simone van Riet, wikidata)
  2. J.H. van Leeuwen Boomkamp (wikidata)
  3. Hanne van Lohuizen (wikidata)

Prijzen en leerstoelen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Belle van Zuylen-leerstoel (zie ook overlegpagina - er is wel een regel aan gewijd op de pagina Belle van Zuylen)

Onderwijs (algemeen)[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Juliette Derricotte (en), Amerikaans onderwijzer en politiekactiviste
  2. Alice Freeman Palmer (en), Amerikaanse onderwijzer, zie ook Hall of Fame for Great Americans (en)

Artsen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Rita Sapiro Finkler endocrinoloog, gynaecoloog en kinderarts (en:Rita Sapiro Finkler, ar:ريتا_سابيرو_فينكلر)
  2. Kazue Togasaki een van de eerste twee Japanse vrouwelijke artsen (en:Kazue Togasaki)
  3. Jennie Kidd Trout, de eerste vrouwelijke arts in Canada (en:Jennie Kidd Trout, fr:Jennie Kidd Trout)
  4. Harriot Kezia Hunt arts, vrouwenactivist, leraar (en:Harriot Kezia Hunt)
  5. Rebecca Lee Crumpler, eerste vrouwelijke Afro-Amerikaanse arts in de VS
  6. Elizabeth Reifsnyder opende het eerste vrouwenziekenhuis in Sjanghai (en:Elizabeth Reifsnyder)
  7. Mw. Prof. Dr. M.C. de Vries (Martine de Vries) LUMC Kinderarts, specialisatie Kinderendocrinologie. Promotie: Universiteit Leiden: “The moral Landscape of Pediatric Oncology. An empirical study on best interests, parental authority and child participation in decision making”. Ook werkzaam als medisch ethicus.

Sterrenkunde[bewerken | brontekst bewerken]

Lijst grotendeels afkomstig van "vrouwen in de sterrenkunde"

  1. Mary Adela Blagg, Brits astronoom - (en)
  2. Agnes Mary Clerke, Iers astronoom - (en)
  3. France Anne Córdova, Amerikaans astrofysicist - (en)
  4. Pascale Defraigne, Koninklijke Sterrenwacht België
  5. Heidi B. Hammel, Amerikaans astronoom - (en)
  6. Dorrit Hoffleit, Amerikaans astronoom - (en)
  7. Helen Sawyer Hogg, Amerikaans astronoom - (en)
  8. Wilhelmina Iwanowska, Pools astronoom - (en)
  9. Patricia Lampens, Koninklijke Sterrenwacht België
  10. Anne Lemaître, Belgisch wiskundige
  11. Rosaly Lopes, Braziliaans planetair geoloog - (en)
  12. Linda A. Morabito, Canadees-Amerikaans astronoom - (en)
  13. Mary Proctor, Amerikaans schrijver over astronomie - (en)
  14. Charlotte Moore Sitterly, Amerikaans astronoom - (en)
  15. Henrietta Hill Swope, Amerikaans astronoom - (en)
  16. Anne Underhill - (en)
  17. Griet C. Van de Steene
  18. Maria Zuber, Amerikaans astronoom - (en)
  19. Debra Elmegreen, Amerikaans astronoom - (en)

Lucht- en ruimtevaart[bewerken | brontekst bewerken]

Aida de Acosta vliegt naar een polowedstrijd

Astronauten en kandidaten: en:List of female astronauts#Other astronauts and astronaut candidates

  1. Aida de Acosta (en), eerste solo vliegende vrouw

Egyptologen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Joann Fletcher (Q274473)
  2. Sarah Parcak (Q7422673)
  3. Christiane Ziegler (Q2061302)
  4. Mary Brodrick (Q18715540)
  5. Elizabeth Thomas (Q519857)
  6. Kara M. Cooney (Q6367499)
  7. Guillemette Andreu-Lanoë (Q3120521)
  8. Barbara G. Adams (Q442750)
  9. Amelia Edwards (Q437356)
  10. Valérie Angenot (Q104796298)
  11. Dorothea Arnold (Q1246153)
  12. Tine Bagh
  13. Marcelle Baud (Q59531862)
  14. Susanne Bickel (Q3505643)
  15. Kate Bradbury Griffith (Q15994470)
  16. Edda Bresciani (Q3718903)
  17. Betsy M. Bryan (Q4898277)
  18. Winifred Brunton (Q8025368)
  19. Julia Budka (Q1711825)
  20. Amice Calverley (Q470799)
  21. Gertrude Caton-Thompson (Q276177)
  22. Erminia Caudana (Q27163931)
  23. Sylvie Cauville (Q106323997)
  24. Nadine Cherpion (Q55621938)
  25. Colleen Darnell (Q27590031)
  26. Rosalie David (Q56118747)
  27. Paola Davoli (Q24942235)
  28. Marianne Eaton-Krauss
  29. Irene Forstner-Müller (Q6468631)
  30. Rita E. Freed
  31. Renée Friedman (Q2144921)
  32. Elizabeth Frood (Q87255585)
  33. Annie Gasse
  34. Nora Griffith (Q18819729)
  35. Fayza Haikal (Q105824056)
  36. Yvonne Harpur
  37. Svetlana Hodjash (Q18684158)
  38. Carina van den Hoven
  39. Sarah Israelit Groll (Q7422418)
  40. Helen Jacquet-Gordon
  41. Rosalind M. Janssen
  42. Hanna Jenni (Q53766680)
  43. Janet H. Johnson (Q52582086)
  44. Jill Kamil (Q64841052)
  45. Ursula Kaplony-Heckel (Q53711123)
  46. Violette Lafleur (Q16003926)
  47. Renata Landgráfová (Q84571820)
  48. Katja Lembke (Q1736643)
  49. Alexandra von Lieven (Q2643704)
  50. Rita Lucarelli
  51. Christine El Mahdy (Q1083502)
  52. Margaret Maitland (niet Q75268312)
  53. Lise Manniche (Q98688930)
  54. Andrea G. McDowell
  55. Bernadette Menu (Q2897369)
  56. Béatrix Midant-Reynes (Q2929517)
  57. Miriam Müller (niet Q64878062)
  58. Renate Müller-Wollermann
  59. Irmtraut Munro (Q1673053)
  60. Marguerite Naville (Q94750868)
  61. Hana Navrátilova
  62. Laure Pantalacci (Q3218784)
  63. Patrizia Piacentini (Q83643769)
  64. Lyla Pinch Brock (Q3269433)
  65. Paule Posener-Kriéger (Q21597966)
  66. Ilona Regulski
  67. Janet Richards (Q6153571)
  68. Christina Riggs (Q58219188, Q60058454)
  69. Gay Robins (Q28921800)
  70. Catharine H. Roehrig (Q38216385?)
  71. Ann Macy Roth
  72. Wafaa El Saddik (Q15446086)
  73. Michela Schiff Giorgini (Q3311248)
  74. Sylvia Schoske (Q15449525)
  75. Regine Schulz (Q15451890)
  76. Ursula Schweitzer (Q63485811)
  77. Cynthia May Sheikholeslami
  78. Hourig Sourouzian (Q106463570)
  79. Deborah Sweeney
  80. Kasia Szpakowska
  81. Emily Teeter
  82. Joyce Tyldesley (Q537887)
  83. Dominique Valbelle (Q3035497)
  84. Ursula Verhoeven-van Elsbergen (Q1468852)
  85. Hana Vymazalová (Q5646793)
  86. Susan Weeks
  87. Lara V. Weiss (Q63436522)
  88. Willeke Z. Wendrich (Q21044344)
  89. Penelope Wilson (Q7162593)
  90. Christiane Zivie-Coche (Q50231079)

Archeologen[bewerken | brontekst bewerken]

Op de Engelstalige website Breaking Ground staan veel biografieën van vrouwelijke archeologen (wordt niet verder uitgebreid). Op de Engelstalige website Trowelblazers staan veel biografieën van vrouwen in "the digging sciences": archeologie, geologie en paleontologie (en er worden af en toe nieuwe toegevoegd).

  1. Adela Breton (Q18608933)


Bouwkunde en architectuur[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Sophia Hayden (en) - Amerikaanse architecte van de Woman's Building (en) van de wereldtentoonstelling van 1893 in Chicago
  2. Rosaria Piomelli (d:Q7367366), Amerikaans architect
  3. Margarete Schütte-Lihotzky (d:Q78858), Oostenrijks architect

Zie verder Bouwende vrouwen (en Women in architecture)


Technologie/Informatica[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Jean E. Sammet (en) (1928-2017), ontwikkelt de FORMAC programmertaal.
  2. Mary Allen Wilkes (en) was de eerste vrouw die een computer gebruikte in een privéwoning en de eerste ontwikkelaar van een operating system (LAP) voor de eerste minicomputer (LINC).
  3. Sister Mary Kenneth Keller (en) (1914?–1985) was de eerste Amerikaanse vrouw met een PhD in Computer Science.
  4. Margaret R. Fox (en) werd benoemd als voorzitter van het Office of Computer Information in 1966, een departement van het Institute for Computer Science and Technology of NBS tot 1975.
  5. Susan Nycum werkte aan computer security en computer law/intellectual property voor Datamation.
  6. Karen Spärck Jones (en) (1935–2007) was een pionier van information retrieval en de verwerking van natuurlijke talen.
  7. Sandy Kurtzig (en) (1947-) richtte ASK Computer Systems op, een van de eerste vroege Silicon Valley startups.
  8. Lynn Conway (1938–), leidde de "LSI Systems" groep, en was mede auteur van Introduction to VLSI Systems.
  9. Phyllis Fox werkte aan de PORT portable mathematical/numerical library.
  10. Carla Meninsky (?), ontwierp en programmeerde verschillende Atari 2600 spellen zoals Dodge 'Em and Warlords.
  11. Lorinda Cherry werkte de aan de Writer's Workbench (wwb) voor Bell Labs.
  12. Janese Swanson (en anderen) ontwikkelde de eerste Carmen Sandiego spellen. Ze richte tevens Girl Tech op.
  13. Irma Wyman (~1927–), was de eerste Honeywell CIO.
  14. Hannah Smith (auteur) was the "Girlie tipster" voor CRASH (magazine).
  15. Éva Tardos (1957–), ontving de Fulkerson Prize voor haar onderzoek en ontwerp van analysis of algorithms.
  16. Donna Dubinsky (1955–), CEO en medeoprichter van Palm, Inc., medeoprichter van Handspring, medeoprichter van Numenta.
  17. Jeannette Wing ontwikkelde het Liskov substitution principle. Liskov was de winnaar van de Turing Prize in 2008.
  18. Chris Wellens is de oprichter van InterWorking Labs, het eerste bedrijf voor het bouwen van netwerk test apparatuur.
  19. Sally Floyd (~1953–), is bekend van haar werk over Transmission Control Protocol.
  20. Xiaoyuan Tu (1967–), ontving de eerste ACM's Doctoral Dissertation Award.
  21. Deb Richardson is de oprichter van LinuxChix, een internationale organisatie voor vrouwen die Linux gebruiken en van personen die vrouwen helpen met informatica.
  22. Ellen Spertus behaalde een PhD in Electrical Engineering and Computer Science aan het MIT in 1998 met een merkwaardige thesis "ParaSite: Mining the structural information on the World-Wide Web."
  23. Jeri Ellsworth (1974–) was een autodidact computerchipontwerper onder andere van de C64 Direct-to-TV.
  24. Ruchi Sanghvi was de eerste vrouwelijke ingenieur bij Facebook.
  25. Maria Klawe (1951–) was de eerste vrouw als voorzitter van het Harvey Mudd College sinds de oprichting in 1955 en was voorzitter van de ACM van 2002 tot 2004.
  26. Ben Barres (en) Neurobioloog, werd in 2013 de eerste openlijk transgender wetenschapper in de National Academy of Sciences
  27. Hilde Geiringen (en) Wiskundige
  28. Dorothy Du Boisson (en) wiskundige bij Bletchley Park
  29. Kimberly Briant (en) Technoloog
  30. Muffy Calder (en) Schotse computerwetenschapper
  31. Elizabeth J.Feinler (en) Stond aan de wieg van het Internet
  32. Irene Greif (en) is een Amerikaanse computerwetenschapper
  33. Wendy Hall (en) is een Britse computerwetenschapper. Ze is Regius Professor of Computer Science aan de University of Southampton.
  34. Mary Lou Jepsen (en) is technisch directeur en uitvinder op het gebied van beeldscherm, beeldvorming en computerhardware. Haar bijdragen zijn wereldwijd toegepast in HDTV, laptopcomputers en projectorproducten
  35. Dina St Johnston (en) was een Britse computerprogrammeur die werd gecrediteerd voor het oprichten van het eerste softwarehuis van het Verenigd Koninkrijk in 1959
  36. Anita K. Jones (en) werd verkozen tot lid van de National Academy of Engineering (1994) voor bijdragen aan de theorie en implementatie van softwaresystemen en voor uitgebreide openbare dienstverlening.
  37. Lydia Kavraki (en) is een Grieks-Amerikaanse computerwetenschapper, de Noah Harding hoogleraar computerwetenschappen, een professor in bio-engineering, elektrische en computertechniek en werktuigbouwkunde aan de Rice University.
  38. Sandy Lerner (en) Ze was mede-oprichter van Cisco Systems en gebruikte het geld van de verkoop om belangen na te streven in dierenwelzijn en het schrijven van vrouwen.
  39. Jennifer Pahlka (en) is de oprichter en voormalig uitvoerend directeur van Code for America
  40. Rosalind Picard (en) is een Amerikaanse geleerde en uitvinder die hoogleraar Media Arts and Sciences is aan het MIT, oprichter en directeur van de Affective Computing Research Group van het MIT Media Lab
  41. Jean E. Sammet (en) was een Amerikaanse computerwetenschapper die in 1962 de programmeertaal FORMAC ontwikkelde. Ze was ook een van de ontwikkelaars van de invloedrijke programmeertaal COBOL.
  42. Reshma Saujani (en) is een Amerikaanse advocaat, politicus, ambtenaar en de oprichter van de non-profitorganisatie Girls Who Code
  43. Mary Shaw (en) (computer scientist)
  44. Nadia Magnenat Thalmann (en) is een computer graphics wetenschapper en robotician en is de oprichter en hoofd van MIRALab aan de Universiteit van Genève
  45. Manuela M. Veloso (en) is het hoofd van J.P. Morgan AI Research[4] en Herbert A. Simon University Professor in de School of Computer Science aan de Carnegie Mellon University
  46. Elaine Weyuker (en) computerwetenschapper en is de auteur van meer dan 130 artikelen in tijdschriften en gerefereerde congresverslagen.
  47. Rebecca Wirfs-Brock (en) is een Amerikaanse software-engineer en consultant in objectgeoriënteerd programmeren en objectgeoriënteerd ontwerpen
  48. Kateryna Yushchenko (en) Wetenschapper


Organisaties voor vrouwen in de informatica[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Association for Computing Machinery (ACM) Committee on Women
  2. BlackGirlsCode,[1] heeft zich tot doel gesteld aan te tonen dat meisjes met iedere huidskleur de vaardigheid hebben om de programmeuses van morgen te worden.
  3. BCSWomen, een groep specialistes van de British Computer Society (is al wel eens verwijderd omdat het niet E zou zijn)
  4. Computing Research Association, committee over de positie van vrouwen in het onderzoek naar vrouwen in computer onderzoek.
  5. Girl Develop IT, verbetert de positie van vrouwen met diverse achtergronden van over de hele wereld om te leren hoe software te ontwikkelen.
  6. Girl Geek Dinners, een internationale groep van vrouwen van alle leeftijden.
  7. Global Tech Women,[2] een organisatie die er van uit gaat dat de oplossing voor het probleem van de aanhoudende gender-verschillen is om zich te concentreren op de individuele behoeftes van technische vrouwen op een persoonlijk en professioneel vlak.
  8. Latinas in Computing,[3] een gemeenschap gestart door en voor van Zuid-Amerikaanse afkomst in de informatica met de missie om hun succes en vertegenwoordiging in de informatica gerelateerde domeinen te ondersteunen.
  9. MNT - Mulheres na Tecnologia, Braziliaanse groep die gender-gelijkheid in de informatica eist
  10. National Center for Women and Information Technology[4] (NCWIT), helpt organisaties vrouwen in te huren, in dienst te houden en vrouwen in het middelbaar- en hoger onderwijs promotie met behulp van indistruele en ondernemers carrieres door groepsvorming, bewijsvoering en actie.
  11. National Girls Collaborative Project[5] (NGCP), wiens visie het is om organisaties uit alle hoeken van de Verenigde Staten bijelkaar te brengen die zich tot doel gesteld hebben om meisjes voor te lichten en te stimuleren om carriere te maken in de exacte wetenschappen, technologie, ingenieursberoepen en wiskunde (STEM).
  12. Systers, een gemodereerde mailinglijst om vrouwen in de Systers community bij te staan.
  13. TechGirlz, een organisatie die gericht is op het verbeteren van de positie van meisjes om de technoligische leiders van de toekomst te worden.
  14. Web Start Women, een organisatie die er op gericht is om meer vrouwen in het programmeren voor het web te interesseren.
  15. Women's Engineering Society ("WES") (en|wd), een Brits genootschap voor vrouwelijke ingenieurs/vrouwen in engineering.
  16. Women's Society of Cyberjutsu, een community van en voor professionele vrouwen in de informatica, IT-security, programmeuses, computer wetenschappers/ingenieurs en ook voor vrouwen die nieuwsgierig zijn naar het domein.



Mode[bewerken | brontekst bewerken]

Algemeen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. ...

Kleding[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Hoepeljurk (voor zover aanvullend aan Hoepelrok)
  2. Hold-ups (d:Q1260690)
  3. Overgooier
  4. Cirkelrok
  5. Suavebroek
  6. Twinset
  7. Zie ook Deze lijst met nog ontbrekende kledingstukken op Wikipedia
  8. En deze Lijst van Europeana Fashion via Wikidata

Cosmetica[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Dermatologische test
  2. Cosmeticaverordening
  3. Leave-on
  4. Laserbehandeling
  5. Wattenschijfje
  6. Nagelkunst
  7. Beautyblender (d:Q66827548)
  8. Revlon

Haardracht[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Knot (Knotje is redirect naar haardracht)
  2. Pagekopje
  3. Haarrol
  4. Haarklem
  5. Haardroger (artikel gaat over de fohn, niet over de kap die over je hoofd gaat)
  6. Haarnet, artikel gaat over het medische ding, niet over een modieus haarnet voor vrouwen
  7. Sjabloon:Navigatie menselijke beharing: aanvullen met de vrouwelijke vormen van haardracht

Sieraden[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Groeibriljant
  2. Spang (sieraad)
  3. Cabouchon
  4. Enkelband (sieraad) (de doorverwijspagina Enkelband verwijst naar armband)
  5. Zoetwaterparel
  6. De rode links op Lijst van bekende diamanten

Schoenen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. .

Modetermen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Pompon

Baby's en kinderen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Babyshampoo
  2. Wegwerpluier
  3. Luierbroek
  4. Zwemluier
  5. Hydrofieldoek
  6. Luiertas
  7. Draagzak
  8. Zwangerschapskleding / Positiekleding - tweeregelig artikel, behoeft uitbreiding.
  9. Borstvoedingskleding

Piercings[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Clitorispiercing (d:Q1774779)
  2. Fourchettepiercing (d:Q1434426)
  3. Isabellapiercing (d:Q1673582)
  4. Nefertitipiercing (d:Q498572)
  5. Princess Albertinapiercing (d:Q460683)
  6. Princess Dianapiercing
  7. Schaamlippiercing (d:Q610011)
  8. Suitcasepiercing (d:Q2363942)
  9. Trianglepiercing (d:Q2452341)

Modeontwerpsters[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Maartje Dijkstra, Nederlands modeontwerpster
  2. Rosa Genoni, Italiaans modeontwerpster
  3. Frida Giannini, Italiaans modeontwerpster
  4. Madame Grès (fr/en), Frans modeontwerpster
  5. Carolina Herrera, Venezulaans-Amerikaans modeontwerpster
  6. Anne Klein, Amerikaans modeontwerpster
  7. Sophia Kokosaliki, Grieks modeontwerpster
  8. Anna Molinari, Italiaans modeontwerpster
  9. Rei Kawakubo, Japans modeontwerpster
  10. Winde Rienstra, Nederlands modeontwerpster
  11. Martine Sitbon, Frans modeontwerpster
  12. Anna Sui, Amerikaans modeontwerpster
  13. Pauline Trigère (fr/en), Frans-Amerikaanse modeontwerpster

Juwelenontwerpsters[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Suzanne Belperron (d:Q2700189), Frans juwelenontwerpster

Handwerken[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Lettermerklap
  2. Stoplap
  3. Borduurlap
  4. Pronklap
  5. Rode schoollap
  6. Herinneringslap
  7. De rode links uit Sjabloon:Navigatie kantsoorten
  8. De rode links uit Borduursteek



Actrices[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Giovanna Antonelli (pt/en - wikidata) - Braziliaanse actrice - 30
  2. Yū Aoi (ja/en - wikidata) - Japanse actrice en model
  3. Jaya Bhaduri Bachchan (hi/en - wikidata) - Indiaase actrice en politicus - 33
  4. Leonie Brandt (historiek) - Amsterdams actrice in de Amsterdamse Stadschouwburg vanaf 1925 en Nederlands dubbelspionne bij de nazi's in WO2. (documentaire van Annette Apon)
  5. Etta Moten Barnett (en) - Amerikaanse actrice en vocaliste
  6. Louise Beavers (en) - Amerikaanse actrice
  7. Nanette Fabray (en) - Amerikaanse actrice, zangeres en danseres
  8. Julie Gayet (fr/en - wikidata) - Franse actrice en filmproducer
  9. Tammy Grimes (en) - Amerikaanse actrice en zangeres
  10. Elizabeth Gutiérrez (es/en - wikidata) - Mexicaanse actrice en model – 46
  11. Ha Ji-won (ko/en - wikidata) - Zuid-Koreaanse actrice - 27
  12. Juanita Hall (en) - Amerikaanse actrice
  13. Jun Ji-hyun (ko/en - wikidata) - Zuid-Koreaanse actrice en model
  14. Chelsea Kane (en - wikidata) - Amerikaanse actrice en zangeres – 27
  15. Karisma Kapoor (hi/en - wikidata) - Indiaase actrice - 31
  16. Taheyya Kariokka (ar/en) - wikidata - Egyptische actrice en danseres - 13
  17. Fanny Kemble (en) (krater op Venus naar haar vernoemd) - Britse actrice
  18. Ruby Lin (zh/en - wikidata) - Taiwanese actrice, producer en zangeres - 28
  19. Bai Ling (zh/en - wikidata) - Chinees-Amerikaanse actrice
  20. Tress MacNeille (en - wikidata) - Amerikaanse stemactrice
  21. Aurora Miranda (pt/en) - Braziliaanse actrice en zangeres
  22. Bárbara Mori (es/en - wikidata) - Uruguayaans-Mexicaanse actrice
  23. Moshidi Motshegwa (imdb - ubetoo) - Zuid-Afrikaanse actrice
  24. Ximena Navarrete (es/en - wikidata) - Mexicaanse model en actrice - 29
  25. Yasmina Reza (fr/en - wikidata) - Franse actrice tevens scenarist, auteur en (toneel)schrijfster, vertaalster
  26. Miiko Taka (en) - Amerikaanse actrice
  27. Ayesha Takia (hi/en - wikidata) - Indiaase actrice - 28
  28. Kay Thompson (en) - Amerikaanse schrijfster, actrice, danseres en zangeres
  29. Misée Wyns - (imdb) - actrice

Regisseur[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Ellen Stewart (en), Amerikaanse theaterregisseur, producer en oprichtster van het La MaMa Experimental Theatre Club (New York)



<onlyinclude>

Vrouwen in de sport[bewerken | brontekst bewerken]

<onlyinclude>

Alpineskiën[bewerken | brontekst bewerken]

  1. .

Atleten[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Truus van Amstel -
  2. Gerda Blokziel -
  3. Monique Bogaards -
  4. Stans Brehm -
  5. Ivana Brkljačić - en
  6. Saskia Brouwer -
  7. Marjo Bus -
  8. Natalja Choroneko -
  9. Marianne Dickerson -
  10. Benita Fitzgerald-Brown -
  11. Joke van Gerven -
  12. Kalkidan Gezahegne -
  13. Nicoleta Grasu -
  14. Hatima Hachlaf -
  15. Heidi Hanula -
  16. Elly Henzen -
  17. Martina Hrašnová -
  18. Joelia Ignatkina -
  19. Raisa Katyukova-Smekhnova -
  20. Tineke Kluft -
  21. Yvonne van der Kolk -
  22. Yanina Korolchik -
  23. Riet Kruiswijk -
  24. Svetlana Ladochina -
  25. Anneke de Lange -
  26. Carolien Lucas -
  27. Tatyana McFadden (en) -
  28. Karin Mey Melis -
  29. Lisa Nemec - en
  30. Heidi van der Plas -
  31. Rosie Ruiz (en|hulpje) -
  32. Olesia Sireva -
  33. Cathleen Tshirch -
  34. Jocelyne Villeton -

Badminton[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Rachel Geertsen -
  2. Betty Krab -
  3. Lisa Malaihollo -
  4. Claudia Saleming -
  5. Yvonne Sie -
  6. Maartje Verheul -
  7. Ilse Vooren -
  8. Saina Nehwal (en

Biathlon[bewerken | brontekst bewerken]

  1. .

Bobsleeën[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Susi Erdmann -

Boksen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Michele Aboro (bokser) -
  2. Estelle Mossely (fr) -

Bowling[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Carol Ashby -
  2. Gemma Broadhurst -
  3. Caroline Brown -
  4. Theresa Darnell-Langton -
  5. Ellen Falkner -
  6. Jo Morris -
  7. Rozanna Muriwai -
  8. Judy Penfold

Curling[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Shinobu Aota -
  2. Binia Beeli -
  3. Laurence Bidaud -
  4. Lynn Cameron -
  5. Luzia Ebnöther -
  6. Tanya Frei -
  7. Dorthe Holm -
  8. Cassandra Johnson -
  9. Shannon Kleibrink -
  10. Manuela Kormann -
  11. Deborah Knox -
  12. Kelley Law -
  13. Jacqueline Lockhart -
  14. Fiona MacDonald -
  15. Rhona Martin -
  16. Margaret Morton -
  17. Michèle Moser -
  18. Diane Nelson -
  19. Cheryl Noble -
  20. Dordi Nordby -
  21. Ludmila Privivkova -
  22. Janice Rankin -
  23. Nadia Röthlisberger -
  24. Julie Skinner -
  25. Valeria Spälty -
  26. Georgina Wheatcroft -
  27. Kelly Wood

Darts[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Barbara Lee

E-Sport[bewerken | brontekst bewerken]

  1. .

Inline-skating[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Arianna Arcidiacono -
  2. Nathalie Barbotin -
  3. Nicole Begg -
  4. Sabine Berg (de) -
  5. Theresa Cliff (de) -
  6. Desire Contenti -
  7. Simona di Eugenio -
  8. Nicoletta Falcone -
  9. Jana Gegner (de) -
  10. Andrea González -
  11. Anniek ter Haar -
  12. Sheila Herrero (en) -
  13. Jercy Puello -
  14. Woo Hyo-sook -
  15. Erika Zanetti

Judo[bewerken | brontekst bewerken]

  1. .

Kanovaren[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Nicole Bulk -
  2. Femke Roos -
  3. Tamara Yousef

Kunstrijden[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Radka Bartova -
  2. Ana Cecilia Cantu -
  3. Alissa Czisny -
  4. Merovee Ephrem -
  5. Kathrin Freudelsperger -
  6. Jocaelyn Ho -
  7. Anna Jurkiewicz -
  8. Tamar Katz -
  9. Kristine Y. Lee -
  10. Arina Martinova -
  11. Irina Movchan -
  12. Maria-Elena Papasotiriou -
  13. Ami Parekh -
  14. Julia Teplih -
  15. Hristina Vassileva -
  16. Kristin Wieczorek

Langlaufen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Carolien ten Bosch -
  2. Natascia Leonardi Cortesi (en) -
  3. Andrea Huber (en) -
  4. Brigitte Albrecht Loretan (en) -
  5. Anita Moen (en) -
  6. Laurence Rochat (en) -

Amazones[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Marlies van Baalen -
  2. Anny van Doorne -
  3. Marjolijn Greeve -
  4. Jessica Kürten -
  5. Louky van Olphen-van Amstel -
  6. Anchela Rohof -
  7. Fieps van Tuijl van Serooskerken -

Poker[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Maria Ho (en), Taiwanees-Amerikaanse pokerspeelster

Ritmische gymnastiek[bewerken | brontekst bewerken]

  1. .

Rodelen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. .

Schaatsen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Kamila Danaj -
  2. Changyu Li -
  3. Betty Lotz -
  4. Jekaterina Loekoanova -
  5. Oana Opincariu -
  6. Claudia Wallin (en) -
  7. Karoline Zillmann

Schaken[bewerken | brontekst bewerken]

  1. ..

Schermen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. ..

Shorttrack[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Stéphanie Bouvier
  2. Marta Capurso
  3. Isabelle Charest
  4. Rozsa Darazs
  5. Nina Evteeva
  6. Lana Gehring
  7. Myrtille Gollin
  8. Amélie Goulet-Nadon
  9. Bernadett Heidum
  10. Jessica Hewitt
  11. Erika Huszar
  12. Alanna Kraus
  13. Celine Lecompere
  14. Liu Qiuhong
  15. Patrycja Maliszewska
  16. Gabriella Monteduro
  17. Barbara Mussio
  18. Maria Cristina Sciolla
  19. Shin Sae-bom
  20. Sun Dandan
  21. Katia Zini
  22. Mara Zini

Skeletonrace[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Alex Coomber (en) -
  2. Lee Ann Parsley (en) -

Squash[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Nicol David

Synchroonzwemmen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Maria Kiseljova (en)
  2. Natalja Sergejewna Ischtschenko (de)

Rolstoeltennis[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Monique De Beer -
  2. Ellen de Lange -

Tennis[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Patricia Canning-Todd (d:Q434577) -

Trampolinespringen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. .

Triatleten[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Jenny Alcorn -
  2. Virginia Berasategui -
  3. Nicole Best -
  4. Tiina Boman -
  5. Andis Bow -
  6. Sybille Blersch -
  7. Pauline Cound -
  8. Marie-Jose Dam -
  9. Christel van Eesbeek -
  10. Michelle Fangmann -
  11. Edith Gerards -
  12. Sarah Harrow -
  13. Nicole Hacket -
  14. Joy Hansen -
  15. Gabriele Hirsemann -
  16. Gabriele Keck -
  17. Gerda de Koning -
  18. Tamara Kozulina -
  19. Lisebeth Kristensen
  20. Joy Leutner -
  21. Kristin Lie -
  22. Melissa Mantak -
  23. Suzanne Nedergaard -
  24. Doina Nugent -
  25. Anete Pedersen -
  26. Minouche van der Plas -
  27. Jo-Anne Ritchey -
  28. Jan Ripple -
  29. Robin Roocke -
  30. Gonny Rosendaal -
  31. Lauri Samuelson -
  32. Terry Smith-Ross -
  33. Lucy Smith -
  34. Maddy Tormoen -
  35. Geurie Vastenburg -
  36. Jacqueline van Vliet -
  37. Christine de Wit -

Turnen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. .

Voetbal (inclusief coaches en arbiters)[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Hieke Zijlstra (en), Nederlandse international

Wielrennen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Sofia Arreola
  2. Katherine Bates
  3. Laura Brown
  4. Kaytee Boyd
  5. Sandie Clair
  6. Kimberley Geist
  7. Lisandra Guerra
  8. Kirsti Lay
  9. Olga Panarina
  10. Caroline Ryan
  11. Clara Sanchez
  12. Vilija Sereikaitė
  13. Alison Shanks
  14. Josephine Tomic
  15. Minami Uwano
  16. Sarah Walker

Zwemmen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Janine Belton -
  2. Tracy Caulkins -
  3. Ines Geißler -
  4. Ilona Hlavackova -
  5. Li Hui -
  6. Silke Hörner -
  7. Kyoko Iwasaki -
  8. Nicola Jackson -
  9. Tang Jigzhi -
  10. Lina Kačiušytė -
  11. Karen Legg -
  12. Lin Li -
  13. Mary Meagher -
  14. Caren Metschuck -
  15. Kathleen Nord -
  16. Anne Ottenbrite -
  17. Janine Pietsch -
  18. Hong Qian -
  19. Summer Sanders -
  20. Petra Schneider -
  21. Ana Sršen
  22. Ulrike Tauber -
  23. Allison Wagner -
  24. Yanyan Wu -
  25. Xu Yanwei -
  26. Zhu Yingwen


Kunst[bewerken | brontekst bewerken]

Actief in de Lage Landen[bewerken | brontekst bewerken]

Geboren in de 15e eeuw

  1. ...

Geboren in de 16e eeuw

  1. ...

Geboren in de 17e eeuw

  1. Bruyns, Anna Francisca de (Morialmé, 1604 – Arras, 1675)
  2. Duyn, Susanna Maria van der (Den Haag, 1698 – Amsterdam, 1780)
  3. Godewijk, Margaretha van (Dordrecht, 1627 – Dordrecht, 1677)
  4. Elisabeth Pauw, van het Hofje van Pauw
  5. Pepijn, Katharina (Antwerpen, 1619 – Antwerpen, 1688)
  6. Queborn, Anna van den (Den Haag, 1620 – Overschie, 1689)
  7. Rozee, Catharina (Leiden, 1632 – Leiden, 1682)
  8. Thielen, Anna van (Antwerpen, 1641 – Antwerpen, 1664)
  9. Thielen, Francisca Catharina van (Antwerpen, 1645 – Antwerpen, 1662)
  10. Veen, Cornelis van (Den Haag, 1602 – Den Haag, 1687)
  11. Veen, Geertruyt van (Den Haag, d1637 – Den Haag, 1637)
  12. Veen, Gertruida van (Antwerpen, 1602 – Antwerpen, 1643)
  13. Ykens, Catarina (Antwerpen, 1608 – Antwerpen, 1666)
  14. Maria Eugenia de Beer, graveur (2) (BN4)

Geboren in de 18e eeuw

  1. Enschedé, Christina Gerarda (Haarlem, 1791 – Haarlem, 1873)
  2. Enschedé, Sandrina Christina Elizabeth (Haarlem, 1794 – Haarlem, 1871)
  3. Hoopstad, Elisabeth Iosetta (Guyana, 1787 – Marseille, 1847)

Geboren in de 19e eeuw

  1. Springer, Gertruida H. (1895 – 1988)
  2. Hélène Durand, botanisch tekenares (3) (BN41)

Geboren in de 20e eeuw

  1. Carolien de Brouwer (ex-ontwerpster), kunstenares in Eindhoven
  2. Berthe Dubail, kunstschilderes, tekenares (2) (NBW22)
  3. Clara de Jong, aquarelliste, kunstschilderes, tekenares (wikidata)
  4. Mariette Salbeth (Anderlecht, 1929)
  5. Gabrielle Vincent, illustratrice, ook: Monique Martin (4) (NBN13)
  6. Kiki Weerts ([1], [2]) Maakt muziek (Malle Pietje en de Bimbo's), ontwerkt ook kleding

Internationaal bekende en werkzame kunstenaressen[bewerken | brontekst bewerken]

Moderne en hedendaagse kunst. Veel van deze dames hebben werk in Nederlandse en Belgische museumcollecties.

  1. Cassandra Austen (en) - Engelse kunstenares, oudere zus van Jane Austen
  2. Lynda Benglis (en) - Amerikaanse beeldend kunstenares
  3. Marianne Breslauer (de/en/fr) - Duits fotograaf
  4. Katharine Carl (1865-1938), (en) - Amerikaanse schilderes o.a. werkzaam voor de Chinese keizerin Cixi
  5. Nusch Éluard (fr/de/en) - Franse artieste
  6. Catherine Elwes (en) - Britse artieste
  7. Valie Export (de/en) - Oostenrijkse veelzijdig kunstenares
  8. Maria Graham (Lady Callcott), Brits schrijfster, reiziger en illustratrice (en)
  9. Katarzyna Kozyra (1963) (pl/en - wikidata) - Pools video artiest
  10. Jacqueline Lamba (fr/en) - Franse kunstenares
  11. Maria Lassnig (de/en) - Oostenrijkse kunstenares
  12. Madeleine Lemaire (fr/en) - Franse kunstenares
  13. Paola Levi-Montalcini (it/en - wikidata) - Italiaans schilder
  14. Tala Madani (fa/en - Volkskrant) - Iranees-Amerikaanse kunstenares
  15. Annette Messager (fr/en) - Frans visueel kunstenares
  16. Valentine Penrose (fr/en) - Franse artieste en dichteres
  17. Ulrike Rosenbach (de/en) - Duits kunstenares
  18. Julika Rudelius (en) - Duitse artieste
  19. Paula Scher (en) - Amerikaanse grafisch ontwerpster
  20. Carolee Schneemann (en) - Amerikaanse visueel experimenteel kunstenares
  21. Amrita Sher-Gil (hu/hi/en - wikidata) - Hongaars-Indiaase schilderes - 29
  22. Erika Iris Simmons (bio) - Amerikaanse kunstenares
  23. Matilda Smith (en) - Brits botanica en illustratrice
  24. Marjan Teeuwen (website, bekend van o.a. Kunstuur van AVROTROS. Ze maakt kunst van gebouwen, die daarna worden gesloopt) - beeldend kunstenaar

Zie ook een lijst met ongeveer 100 belangrijke internationale moderne en hedendaagse beeldende kunstenaressen, aangemaakt vanaf Wikidata.

Vrouwen met werken in de collectie van het Rijksmuseum Amsterdam[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Muriël Agsteribbe
  2. Céline van Balen
  3. Adèle Agnès Evrard
  4. Ria Exel
  5. Jeanne Faure
  6. Anneke van der Feer
  7. Greet Feuerstein
  8. Electrina von Freyberg
  9. Susan Friedman
  10. Toto Frima
  11. Wanda Gág (en)
  12. Verena von Gagern
  13. Emma Gaggiotti-Richards
  14. Mareike Geys
  15. Denise Ghering
  16. Joan Gijsbers
  17. Yvonne Van Ginneken
  18. Beate Gleistein
  19. Annie Goddijn
  20. Sárika Goth
  21. Eliza Greatorex (en)
  22. Pau Groenendijk
  23. Laure-Cécile Guyot
  24. Jeanette Haak-Prins
  25. Christie van der Haak
  26. Monique van Haasteren
  27. Diane van Hal
  28. Petra van Harte
  29. Henriëtte van der Harten
  30. Mathilde von Hartenthal
  31. Riek Heesen
  32. Cecile van der Heiden
  33. Margriet Heijmans
  34. Mylène van Heijster
  35. Dinie Hendrix
  36. Ruth Henkel
  37. Vera van Heusden
  38. Gerarda Wilhelmina ten Hoet
  39. Elly van den Hoeven
  40. Els Hogendoorn
  41. Jacoba Theodora Agnes Catharina Hoijer
  42. Nellie Honig
  43. Maria Hoogstraten
  44. Elisabeth Iosetta Hoopstad
  45. Edna Boies Hopkins
  46. Henriëtte van Hove
  47. Maria Arnoldina van Hove
  48. Hilde Hubbuch
  49. Valentine Hugo-Gross (de/en/fr/it/sv)
  50. Frieda Hunziker
  51. Britta Huttenlocher (de/en)
  52. Louise Ibels
  53. Bertha Jaques (en)
  54. Bettina W. Jacometti
  55. Gertie Janssen
  56. Elizabeth Judkins
  57. Karla Kaper
  58. Marie Keg
  59. Josephine Kelly
  60. Elisabeth Kemper
  61. Carla Kleekamp
  62. Cato Kool
  63. Maria Henriëtte Kroeze
  64. Tilly Krone
  65. Jo Kruyder-Bouman
  66. Elly Kuipers
  67. Lucie Kurpershoek-Visser
  68. Anneke Kuyper
  69. Maria Christina Last
  70. Madeleine Leddy
  71. Sonja Leeflang-Toebes
  72. Iris de Leeuw
  73. Lia van Leeuwen
  74. Eva Leitolf (de)
  75. Diana Lekkerkerker
  76. Héloïse Leloir-Colin
  77. Frea Lenger
  78. Renée Elisabeth Lépicié
  79. Lianne de Lepper
  80. Marianne Letterie
  81. Maria Elisabeth Liernur
  82. Leentje Linders
  83. Louise Lintz
  84. Sally Lohr
  85. Caroline Lose
  86. Marie Louveau
  87. Milly Low
  88. Renee Lubarow
  89. Hermanna Aleida Luden-toe Laer
  90. Cornelia van Maanen
  91. Johanna Machwirth
  92. Judith Macrander
  93. Jeanne Maillart
  94. Betsy van Manen
  95. Aleid Mansholt
  96. Henriëtte Marcus
  97. Johanna H. Maria Cornelia Meijer-Toirkens
  98. Laïla Meliani
  99. Jopie Mellema
  100. Han Mes
  101. Anna Metz
  102. Jutta Metzger
  103. Hester Mieras
  104. Mirjam Mieras
  105. Lucia Moholy (de/en/es/ja)
  106. Johanna Hendrieka Moesman
  107. Hilde Möhring
  108. Angélique Moitte
  109. Maria Monninckx
  110. Marianne de Moor
  111. Marijke Mooy
  112. Cornelia Muys
  113. Veronica Nahmias
  114. Mien Nanninga
  115. Louise Charlotte de Neufville-Ritter
  116. Nicoline Nieuwenhuis
  117. Benjamina Maria Noothoven van Goor
  118. Germaine Nordmann
  119. Frédérique Émile Auguste O'Connell-Miethe
  120. Lydia Oerlemans
  121. Tetje van Osselen
  122. Frances van den Oudendijk Pieterse
  123. Geertje van Oudheusden
  124. Ank Overweel
  125. Ella Pauw
  126. Natacha Pavel
  127. Eva Pennink
  128. Carolien Perdeck
  129. Maya Pejić
  130. Margaretha Elisabeth Philips-Konsé
  131. Anna Elisabeth Philips
  132. Margherita Pianarosa
  133. Orovida Camille Pissarro (de/en)
  134. Emily H. Pitchford
  135. Letizia Pitigliani
  136. Teresa del Po (en/fr/it/no)
  137. Leonie Polak
  138. Marguerite Ponce
  139. Bertha Postma-Oort
  140. Grietje Postma
  141. Marie Louise Praetorius
  142. Clémence Pruijs van der Hoeven
  143. Joanna Quispel
  144. Cato Repelaer van Driel
  145. Marcia Resnick
  146. Odette Reydon
  147. Françoise Jeanne Ridderbosch
  148. Suzanna Anthonia Rijkmans-Kaijser
  149. Joyce van Rijn
  150. Judith van de Rijt
  151. Tineke Robson-Augustijn
  152. Maria la Roche
  153. Henriëtte Roos
  154. Jopie Roosenburg-Goudriaan
  155. Laura Samsom-Rous
  156. Hermina Geertruida Sauerbier
  157. Cornelia Scheltema-Boeke
  158. Engelina Helena Schlette
  159. Félicie Schneider
  160. Wendelien Schönfeld
  161. Anita Schoonhoven
  162. Yvonne Schot
  163. Marian Schutte
  164. Akke Sins
  165. Lous Sluijters
  166. Esther Sluiter
  167. Adriana Gerarda Speelman
  168. Ank Spronk
  169. Janneke van de Staaij
  170. Wilhelmine von Stein Callenfels
  171. Cami Stone
  172. Dora Struick du Moulin
  173. Maya Sweering
  174. Karin Székessy (de/lb)
  175. Michèle Talens
  176. Hilke Tasman-Krohn
  177. Henriette Félicité Tassaert (de)
  178. Ems Teychiné
  179. Paula Thies
  180. Anna Ticho (cs/en/es/fr/he/ru)
  181. Dineke van Tongeren
  182. Cornelia Christina Johanna Hoevenaar
  183. Linda Troeller
  184. Wilhelmina Catharina Maria Tuijnman
  185. Maria Uhden (de/pl)
  186. Elizabeth de Vaal
  187. Petronella Vaarzon Morel
  188. Inéz Vandeghinste
  189. Elizabeth Varga
  190. Gerda van der Veen
  191. Gertruida van Veen
  192. Antje Veldstra
  193. Margaretha C. Verheus
  194. Jo Vermijne
  195. Annetje van Verseveld
  196. Titia Verwayen
  197. Edith Visser
  198. Cornelia Vreede
  199. Lieke Vreede
  200. Henriëtte de Vries
  201. Jetty de Vries
  202. Tessa van der Waals
  203. Koosje Wagenaar
  204. Marcelle Wahl
  205. Jeanne Wasch
  206. Nancy Webber
  207. Margot Weemaes
  208. Rose Marijke Weiss
  209. Else Weissenborn
  210. Angelique van Wesemael
  211. Tisna Westerhof
  212. Roline Maria Wichers Wierdsma
  213. Pau Wijnman
  214. Swanida Wildrik
  215. Truus Wilmink
  216. Elisabeth van Woensel
  217. Marie Wunsch
  218. Krystyna Ziach
  219. Anje J. Zijlstra
  220. Marian Zijlstra
  221. Maria Zubli-van den Berch van Heemstede

Vrouwen gelieerd aan de collectie van het Rijksmuseum Amsterdam[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Germaine Adeline Brusse-Urtebise
  2. Martine Gosselink
  3. Anna Krekeler
  4. Eveline Sint Nicolaas
  5. Jenny Reynaerts
  6. Caro Verbeek
  7. Birthe Weijkamp

"Ouwe taaien"[bewerken | brontekst bewerken]

Kunstenaars in de ruime zin des woords. Alle dames zijn of waren 100 jaar of ouder.

  1. Beta Vukanović (en) Servisch schilder (1872-1972)
  2. Ogura Yuki (en) Japans Nihonga schilder (1895-2000)
  3. Sorcha Boru (en) Amerikaans pottenbakker (1900-2006)
  4. Editta Sherman (en) Italiaans-Amerikaans fotograaf (1912-2013)
  5. Seema Aissen Weatherwax (en) Oekraïens fotograaf (1905-2006)
  6. Elsbeth Juda (en) Duits-Brits modefotograaf (1911-2014)
  7. Kathleen Hale (en) Brits illustrator (1898-2000)
  8. Margaret Gardiner (en Brits kunstenaar en activist (1904-2005)
  9. Temima Gezari (en Amerikaans kunstenaar en kunstdocent (1905-2009)
  10. Eyre de Lanux (en Amerikaans kunstenaar en art deco ontwerper (1894-1996)

Kunstcritici en prominenten in de kunstwereld[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Saskia Bos
  2. Rosalyn Deutsche (en)
  3. Griselda Pollock (en)
  4. Miwon Kwon (en)

Podiumkunsten[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Gusta Geleijnse
  2. Eva Marie de Waal
  3. ...

Striptekenaars[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Solveig Muren Sanden (d:Q12001905 Lambiek Store norske leksikon) Noorse, vrouwelijke strippionier, voornamelijk bekend in eigen taalgebied van Smørbukk en Tuss og Troll. Ook een winnaar van de eerste Noorse staatprijs voor de strip ergens in de jaren 70. Bijna alle bronnen zijn wel in het Noors. Over de Noorse strip is niet zoveel geschreven in anderstalige literatuur. Noorwegen is ook niet echt een sterk stripland. Ik denk dat er zo'n 15-tal E-waardige Noorse striptekenaars zijn.
  2. Erika Raven (Lambiek fansite) Zo'n beetje eerste Vlaamse, vrouwelijke striptekenaar, voornamelijk actief jaren 80-90. Ook de enige vrouwelijke winnaar van de Bronzen Adhemar. Dat is samen met de prix Saint-Michel meest prestigieuze stripprijs in België. Sinds 2003 is de Bronzen Adhemar zelfs een staatsprijs voor de strip (bevoegdheid valt wel onder Vlaamse gemeenschap waardoor het officieel cultuurprijs noemt, maar dat is in feite een staatsprijs).
  3. Eventueel Liliane Funcken (nu redirect) (d:Q1825006 Lambiek) Grote naam, dus zonder twijfel E. Wellicht de bekendste vrouwelijke striptekenaar in de Franco-Belgische strip. Alleen heeft ze zowat haar hele oeuvre samen met haar man gemaakt (en hij met haar). Op lambiek en op nl.wiki hebben ze daardoor 1 lemma. Fred Funcken hier. Eventueel kan je overwegen om er een apart artikel van te maken zoals op fr.wiki.
  4. Laurel (stripauteur) of Laureline Duermael of Laureline Michaut (d:Q3218813 Lambiek) Franse, vrouwelijke stripauteur
  5. Sandrine Revel (d:Q3472008 Lambiek) Franse, vrouwelijke stripauteur
  6. Prix Artémisia (d:Q3404371) een Franse onderscheiding (Categorie:Stripprijs) voor het beste stripalbum gemaakt door 1 of meerdere vrouwen
  7. Overige winnaars van de Prix Artémisia (zie ook hierboven)

Vrouw op schilderij[bewerken | brontekst bewerken]


Zang[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Aaradhna (en - wikidata) - Nieuw-Zeelandse zangeres
  2. Sophia Abrahão (pt/en) - Braziliaanse zangeres, presentatrice, model en actrice
  3. Aline Barros (pt/en) - Braziliaanse zangeres
  4. Jade Bird (en - wikidata) - Engelse zangeres, songwriter en muzikante
  5. Sara Brahms (de), Engels-Duitse zangeres van Tic Tac Toe
  6. Fernanda Brum (pt/en) - Braziliaanse zangeres
  7. Adriana Calcanhotto (pt/en) - Braziliaanse zangeres
  8. Nana Caymmi (pt/en) - Braziliaanse zangeres
  9. Céu (pt/en) - Braziliaanse zangeres
  10. Clara Clairbert (wikidata) (BN43) - Belgische klassiek zangeres
  11. Cloves (en - wikidata) - Australische singer-songwriter
  12. Amber Coffman (en - wikidata) - Amerikaanse zangeres, songwriter en muzikante
  13. Aracy Cortes (pt/en) - Braziliaanse zangeres
  14. Dolores Duran (pt/en) - Braziliaanse zangeres
  15. Shreya Ghoshal (hi/en - wikidata) - Indiaase zangeres
  16. Eliza Gilkyson (en - wikidata) - Amerikaanse Folk-muzikante
  17. Kim Tae-yeon (ko/en - wikidata) - Zuid-Koreaanse zangeres
  18. Nara Leão (pt/en) - Braziliaanse zangeres
  19. Marina Lima (pt/en) - Braziliaanse zangeres
  20. Emma Luart (wikidata) (NBN1) - Belgische klassiek zangeres
  21. Tânia Maria (pt/en) - Braziliaanse zangeres
  22. Wendy McNeill (bio) - Canadese pop zangeres
  23. Zinka Milanov (hr/en - wikidata) - Kroatische klassiek zangeres
  24. Joyce Moreno (pt/en) - Braziliaanse zangeres en gitariste
  25. Jovelina Pérola Negra (pt/es) - Braziliaanse zangeres
  26. Elena Obraztsova (ru/en - wikidata) - Russische klassiek zangeres
  27. Ruža Pospiš-Baldani (hr/en - wikidata) - Kroatische klassiek zangeres
  28. Ema Pukšec (hr/en - wikidata) - Kroatische klassiek zangeres
  29. Elba Ramalho (pt/en) - Braziliaanse zangeres en actrice
  30. Toshi Reagon (en - wikidata) - Amerikaanse zangeres
  31. Maria Rita (pt/en) - Braziliaanse zangeres
  32. Roberta Sá (pt/en) - Braziliaanse zangeres
  33. Simone (pt/en) - Braziliaanse zangeres
  34. Marlene Tackenberg/Jazzy (de) - Duitse zangeres van Tic Tac Toe
  35. Milka Ternina (hr/en - wikidata) - Kroatische klassiek zangeres
  36. Teeny Tucker (en - wikidata) - Amerikaanse singer-songwriter
  37. Dunja Vejzović (hr/en - wikidata) - Kroatische klassiek zangeres
  38. Vieng Narumon (th/en - wikidata) - Thaise zangeres
  39. Ricarda Wältken (de) - Duitse zangeres van Tic Tac Toe

Bands[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Carolina Chocolate Drops, Amerikaanse band (en:Carolina Chocolate Drops - wikidata)
  2. Erin Rae and the Meanwhiles (en:Erin Rae and the Meanwhiles - wikidata)
  3. I'm with Her (en:I'm with Her (band) - wikidata)
  4. Kap Bambino (en:Kap Bambino - wikidata)
  5. Kumi Koda (en:Kumi Koda - wikidata)

Muzikanten[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Mirjam Karres (bio) - Nederlands pianist

Verenigingen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Stichting Vrouw en Muziek

Dans[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Janet Collins - Amerikaanse ballerina - (en)
  2. Carmen de Lavallade - Amerikaanse danseres, choreografe en actrice - (en)
  3. Agnes de Mille - Amerikaanse danseres en choreografe - (en)
  4. Crystal Pite (en:Crystal Pite - wikidata) - Canadees choreografe
  5. Maria Tallchief - Amerikaanse ballerina - (en)
  6. Raven Wilkinson - Amerikaanse ballerina - (en)

Componisten[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Isabelle Aboulker (wikidata)
  2. Rosalie Adams (1927)
  3. Raphaella Aleotti (wikidata)
  4. Liana Alexandra (wikidata)
  5. Firəngiz Əlizadə (wikidata)
  6. Lettie Beckon Alston (wikidata)
  7. Maria de Alvear (wikidata)
  8. Beth Anderson (wikidata)
  9. Mary Jane van Appledorn (1927)
  10. Claude Arrieu (wikidata)
  11. Laura Valborg Aulin (wikidata)
  12. Lotte Backes (wikidata)
  13. Joan La Barbara (wikidata)
  14. Ethel Barns (en), Brits violiste, pianiste en componiste
  15. Cecilia Maria Barthelemon (wikidata)
  16. Florence Baschet (wikidata)
  17. Carola Bauckholt (wikidata)
  18. Marion Bauer (wikidata)
  19. Josefina Benedetti (wikidata)
  20. Birke Bertelsmeier (wikidata)
  21. Louise Bertin (wikidata)
  22. Jeanne Beyerman-Walraven (1878-1966)
  23. Gillian Bibby (wikidata)
  24. Judith Bingham (wikidata)
  25. Renate Birnstein (wikidata)
  26. Maria Theresia Bland (ca. 1769-1838)
  27. Ruth Bodenstein-Hoyme (wikidata)
  28. Sylvie Bodorová (wikidata)
  29. Silvia Borzelli (1978)
  30. Laura Jayne Bowler
  31. Caroline von Brandenstein (1754-1813)
  32. Thérèse Brenet (wikidata)
  33. Elisabetta Brusa (en) Italiaanse, tot Engelse genaturaliseerde, componiste
  34. Margaret Brouwer (en) Amerikaans componiste
  35. Joanna Bruzdowicz (wikidata)
  36. Filipina Brzezińska (wikidata)
  37. Barbara Buczek (wikidata)
  38. Erika Budai (1966)
  39. Elsa Calcagno (wikidata)
  40. Carmen Maria Cârneci (wikidata)
  41. Dorothy Chang (1970)
  42. Zunduin Changal (1948)
  43. Isabelle Chauval-Lon (1955)
  44. Unsuk Chin (wikidata)
  45. Maia Ciobanu (wikidata)
  46. Siobhán Cleary (wikidata)
  47. Adrienne Clostre (wikidata)
  48. Dora Cojocaru (wikidata)
  49. Jeanne Colin (wikidata)
  50. Florence Collin (1970)
  51. Ruth Crawford Seeger (wikidata)
  52. Chaya Czernowin (wikidata)
  53. Melanie Ruth Daiken (wikidata)
  54. Maria de Alvear (wikidata)
  55. Isabelle Delorme (wikidata)
  56. Diana Demi
  57. Louise Denny (1947)
  58. Mary Dickenson-Auner (wikidata)
  59. Violeta Dinescu (wikidata)
  60. Johanna Doderer (wikidata)
  61. Monica Dominique (wikidata)
  62. Renilde Duif (1949)
  63. Cathy van Eck
  64. Sophie-Carmen Eckhardt-Gramatté (wikidata
  65. Susanne Erding (wikidata)
  66. Siegrid Ernst (wikidata)
  67. Karólína Eiríksdóttir (wikidata)
  68. Eibhlis Farrell (wikidata)
  69. Louise Farrenc (wikidata)
  70. Elena Firsova (wikidata)
  71. Tsippi Fleischer (wikidata)
  72. Erica Fox (1936)
  73. Ludmila Frajt (wikidata)
  74. Dorothy Whitson Freed (wikidata)
  75. Ilse Fromm-Michaels (wikidata)
  76. Sophie Gail (wikidata)
  77. Nancy Galbraith (wikidata)
  78. Elena Gantchikova (wikidata)
  79. Monica Germino (wikidata)
  80. Miriam Gideon (wikidata)
  81. Ruth Gipps (wikidata)
  82. Peggy Glanville-Hicks (wikidata)
  83. Deirdre Gribbin (wikidata)
  84. Ulrike Haage (wikidata)
  85. Dorothée Hahne (wikidata)
  86. Emma Hartmann (wikidata)
  87. Irina Hasnaş (wikidata)
  88. Karin Haußmann (1962)
  89. Barbara Heller (wikidata)
  90. Sharon Hershey (1964)
  91. Jennifer Higdon (en - wikidata) - Amerikaanse componiste van klassieke muziek
  92. Susanne Hinkelbein (wikidata)
  93. Adriana Hölszky (wikidata)
  94. Helen Hopekirk (wikidata)
  95. Miriam Hyde (wikidata)
  96. Anna Ikramova (1966)
  97. Alison Isadora (1962)
  98. Adina Izarra (wikidata)
  99. Pascale Jakubowski (wikidata)
  100. Betsy Jolas (wikidata)
  101. Patricia Jünger (wikidata)
  102. Eunshin Jung (wikidata)
  103. Dorina Kamstra (1963-2017)
  104. Vítezslava Kaprálová (wikidata)
  105. Ginette Keller (wikidata)
  106. Erika Kickton (wikidata)
  107. Johanna Kinkel (wikidata)
  108. Juliane Klein (wikidata)
  109. Meri von KleinSmid (wikidata)
  110. Babette Koblenz (wikidata)
  111. Barbara Kolb (wikidata)
  112. Mathilde Kralik von Meyrswalden (1857-1944)
  113. Astrid Kruisselbrink (wikidata)
  114. Felicitas Kukuck (wikidata)
  115. Anne La Berge (wikidata)
  116. Lori Laitman (en), componiste
  117. Ivana Lang (wikidata)
  118. Margaret Ruthven Lang (wikidata)
  119. Luise Adolpha Le Beau (wikidata)
  120. Nicola Le Fanu (1947)
  121. Édith Lejet (wikidata)
  122. Tania Léon (wikidata)
  123. Marina Leonardi (wikidata)
  124. Sara Lewina (1906-1976)
  125. Annea Lockwood (en - wikidata) - Nieuw-Zeelandse componiste en muzikante (natural found sounds, Fluxus-beweging. Ze heeft ook een link met Nederland)
  126. Ruth Lomon (wikidata)
  127. Suze Luger
  128. Nina Makarowa (wikidata)
  129. Myriam Marbe (wikidata)
  130. Giovanna Marini (wikidata)
  131. Viviane Mataigne (1955)
  132. Maria Matthijssens (1861-1916)
  133. Emilie Mayer (wikidata)
  134. Annie Mesritz van Velthuysen (1887-1965)
  135. Mela Meierhans (1961)
  136. Sophie Menter (wikidata)
  137. Ingrid Meuris (wikidata)
  138. Elena Mogilevskaya (wikidata)
  139. Claudia Carmen Montero López
  140. Krystyna Moszumánska-Nazar (wikidata)
  141. Florentine Mulsant (wikidata)
  142. Jane O'Leary (wikidata)
  143. Karola Obermüller (wikidata)
  144. Anne-Marie Ørbeck (wikidata)
  145. Morfydd Llwyn Owen (wikidata)
  146. Younghi Pagh-Paan (wikidata)
  147. Isabelle Panneton (wikidata)
  148. Alla Pavlova (en), Russisch componiste
  149. Pauline Post
  150. Jannie Pranger
  151. Teresa Procaccini (wikidata)
  152. Marta Ptaszynska (wikidata)
  153. Helena Rasker
  154. Karin Rehnqvist (wikidata)
  155. Henriette Renié (wikidata)
  156. Susanne Riemer (wikidata)
  157. Clara Kathleen Rogers (wikidata)
  158. Lucia Ronchetti (wikidata)
  159. Camilla de Rossi (wikidata)
  160. Jeanine Rueff (wikidata)
  161. Alice Samter (wikidata)
  162. Elsa Olivieri Sangiacomo (wikidata)
  163. Magdalene Schauß-Flake (wikidata)
  164. Dodo Schielein (1968)
  165. Iris ter Schiphorst )wikidata)
  166. Annette Schlünz (wikidata)
  167. Mia Schmidt (1952)
  168. Ruth Schönthal (wikidata)
  169. Johanna Senfter (wikidata)
  170. Silvia Sommer (wikidata)
  171. Gwendolyn Sommereyns (wikidata)
  172. Iet Stants (Hendrika Henriëtte Cornelia Stants (1903-1968)), Nederlands componiste
  173. Edeltraud Studer (1948)
  174. Margaret Ada Sutherland (1897-1984)
  175. Kay Swift (wikidata)
  176. Louise Talma (wikidata)
  177. Hilary Tann (wikidata)
  178. Bertha Tideman-Wijers (1887-1976)
  179. Adelina M. Puccini Timofeyew
  180. Mieke Vanhaute (1948)
  181. Sanne van Vliet
  182. Louise S. Vogel-van der Weert (1905-?)
  183. Hedda Wagner (wikidata)
  184. Julie von Webenau (wikidata)
  185. Vilma von Webenau (wikidata)
  186. Anna Weesner (1965)
  187. Peppie Wiersma
  188. Jessica Grace Wing (wikidata)
  189. Erna Woll (wikidata)
  190. Gladys Stone Wright
  191. Yasuko Yamaguchi (wikidata)

Dirigentes[bewerken | brontekst bewerken]

Zie ook de categorie: Women conductors

  1. Ariane Matiakh (fr/en), Franse dirigente


Schrijver[bewerken | brontekst bewerken]

16e eeuw[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Meera (en:Meera - wikidata)

17e eeuw[bewerken | brontekst bewerken]

  1. ...

18e eeuw[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Sophie Mereau
  2. Dorothea von Schlegel
  3. Charlotte Turner Smith

19e eeuw[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Louise-Victorine Ackermann
  2. Catharine Beecher
  3. Mary Boykin Chesnut (en), Amerikaanse schrijfster
  4. Sara Coleridge
  5. Julia Daudet
  6. Mary Dickens
  7. Maria Graham (Lady Callcott), Brits schrijfster, reiziger en illustratrice (en)
  8. Felicia Hemans (en, fr, de)
  9. Harriet Jacobs (en), Amerikaanse schrijfster
  10. Amanda Kerfstedt (en, fr)
  11. Maria Konopnicka (en, en, en)
  12. Eliška Krásnohorská (en, de)
  13. Eva Mees-Christeller, ([3], [4] (er is een afdeling naar haar genoemd van een antroposofish verzorgingstehuis: [5])
  14. Maria Firmina dos Reis, Braziliaanse schrijfster (pt/en)
  15. Louisa Siefert
  16. Louise Stratenus
  17. Karolina Světlá
  18. Sydney, Lady Morgan
  19. Frances Trollope
  20. Renée Vivien (en, de)
  21. Gabriela Zapolska

20e eeuw[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Caterina Albert (en:Caterina Albert - wikidata) - 39
  2. Sera Anstadt ([6], [7], [8], [9], [10], [11])
  3. Irene Awret (wikidata, en), Duits/Amerikaans artiest, schrijver en holocaust-overlever
  4. Arita Baaijens, o.a. schrijver [12] -
  5. Marcella Baete, Vlaamse schrijfster, geboren in Gent in 1939, zie wikidata , dbnl, NRC, de Volkskrant en Bol.com.
  6. Malika Blain, kinderboekenschrijfster, onderscheiden met de Woutertje Pieterse prijs (1999) -
  7. Rosemarie Blank (fr, Nederlands-Poolse scenarist
  8. Fadoua Bouali ([13] [14] interview in Trouw [15] [16] [17] [18]), schrijver van Marokkaanse afkomst -
  9. Ivana Brlić-Mažuranić (en:Ivana Brlić-Mažuranić - wikidata)
  10. Charlotte Hawkins Brown (en), Amerikaanse schrijfster, onderwijzer en oprichtster van het Palmer Memorial Institute (en)
  11. Kate McPhelim Cleary (en), Canadees-Amerikaanse schrijfster
  12. Jilly Cooper (en, de, pl), Brits schrijfster
  13. Clemence Dane (Clemence Dane)
  14. Sophie Deroisin, schrijfster (2) (NBN11)
  15. Marijke Ekelschot [19] schrijver -
  16. Clarissa Pinkola Estés
  17. Mari Evans (en), Amerikaanse dichteres en schrijfster
  18. Johanna Fortuin, Schrijfster [20] -
  19. Beatrice Harrden, Engelse schrijfster en vrouwenrechtenactiviste, belangrijk lid van de Women Writers' Suffrage League
  20. Bessie Hatton, Engelse schrijfster en vrouwenrechtenactiviste, oprichter van de Women Writers' Suffrage League
  21. Ricarda Huch (Ricarda Huch)
  22. Leila Jaffar, Schrijfster [21] -
  23. Thit Jensen (Thit Jensen)
  24. Ruth Prawer Jhabvala (en - wikidata)
  25. Eva de Jong
  26. Adrienne Kennedy (en), Amerikaanse toneelschrijfster
  27. Josien Laurier
  28. Maartje Lucioni
  29. Jean Said Makdisi, Palastijns auteur (en) - wikidata (2)
  30. María Moliner, lexicografe (wikidata)
  31. Janneke Monshouwer, journalist en schrijver ([22], [23]).
  32. L.A.J. de Neve (Louise B.B.), Nederlands schrijfster [24] -
  33. Diane di Prima (en:Diane di Prima)
  34. Luise Rinser (en:Luise Rinser - de:Luise Rinser)
  35. Charlemae Hill Rollins (en), Amerikaanse schrijfster en bibliothecaresse
  36. Monika Sauwer
  37. Ntozake Shange (en), Amerikaanse toneelschrijfster en dichteres
  38. Margery Sharp, Engelse schrijfster (en)
  39. Lionel Shriver (en|nl;
  40. Elena Simons, Pret met Moslims, Alle grote wereldproblemen en hun oplossingen. Doe mee![25]) -
  41. Sara Teasdale (en - wikidata), Amerikaanse dichteres
  42. Kay Thompson (en), Amerikaanse schrijfster en actrice
  43. Annette Tison, Franse co-auteur van Barbapapa en architect (fr)
  44. Amy Vanderbilt (en), Amerikaanse schrijfster
  45. Wilhelmina Juliana Jansje (Paula) Velder (1901-1985), Surinaams kleuterleidster/toneelactrice/vertaalster maar vooral bekend als toneelschrijfster
  46. Agnes Verbiest, schrijft over taal, communicatie en gender, een beetje de Nederlandse Deborah Tannen. hoogleraar genderlinguïstiek
  47. Chawwa Wijnberg (6 juli 1942 – 21 december 2019), dichter en beeldend kunstenaar. Chawwa Wijnberg was als Joods meisje de eerste paar jaar van haar leven ondergedoken. "Haar vader zat in het verzet en werd in de oorlog gefusilleerd. Het verdriet zou levenslang zijn, voelbaar blijven en een terugkerend thema worden in haar acht poëziebundels die zij van 1989 tot en met 2019 het licht deed zien." ([26]) Ze maakte in de jaren tachtig deel uit van 'De nieuwe wilden', een groep vrouwelijke dichters rond Elly de Waard.
  48. Elinor Wylie (en), Amerikaanse dichteres
  49. Selemeng Mokorosi (wikidata)
  50. Mamothibeli Sehlabo (wikidata)
  51. Suzan Sefatsa (wikidata)

21e eeuw[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Dani Atkins, Brits schrijfster
  2. Noortje Brink, Nederlands schrijfster
  3. Petra Doorn, schrijfster
  4. Jane Fallon, schrijfster
  5. Helen Fields, schrijfster
  6. Cathy Kelly, Ierse journaliste en schrijfster
  7. Gillian King, schrijfster
  8. Clare Mackintosh, zie en:Clare Mackintosh, Brits schrijfster en en voormalig politievrouw
  9. Holly Martin, Brits schrijfster
  10. Caitlin Moran, zie en:Caitlin Moran
  11. Jojo Moyes, zie en:Jojo Moyes, Brits schrijfster en journalist
  12. Cheryl Strayed, Amerikaanse schrijfster (en)
  13. Sandy Taylor, Brits schrijfster
  14. Emily Temple-Wood (1994), zeer belangrijk schrijfster die op Wikipedia reeds meer dan 10 jaar lang werkt aan het verkleinen van de gendergap - d:Q23024183
  15. Esther Vermeulen, schrijfster
  16. Etchica Voorn, zie Opzij Literatuurprijs

Journalisten[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Gülnaz Aslan, programmamaker/journalist, activiste en restauranthoudster -
  2. Dalal Al-Bizri, journaliste uit Libanon (en) - wikidata
  3. Ingrid Drissen, technisch radiojournaliste en presentatrice -
  4. Betty van Garrel, journalist -
  5. Meredith Greer, journalist bij o.a. Vrij Nederland, zie o.a. https://www.hpdetijd.nl/author/meredithgreer/
  6. Aliëtte Jonkers, Medisch journalist, VWN Publicatieprijs 2015
  7. Samira El Kandoussi, debatleider, Maker en bedenker van zes-delige documentaireserie Lipstick moslims
  8. Dieuwertje Mertens, journalist, zie [27] en [28]
  9. Hélène Christelle Munganyende, journalist, columnist bij o.a. OneWorld, zie [29]
  10. Leonie van Nierop (correspondente), NRC-correspondente -
  11. Nita Ramcharan, Surinaams journalist [30] -
  12. Carine Roitfeld, Frans modejournalist, voormalig hoofdredactrice van Franse Vogue.
  13. Diane Sawyer (en:Diane Sawyer - wikidata)
  14. Deborah Scroggins (en) Amerikaans journalist en schrijver -
  15. Alexandra Shulman, Britse modejournaliste, hoofdredactrice Britse Vogue
  16. Carmel Snow, Amerikaans journalist, hoofdredactrice van Harper's Bazaar
  17. Mieke van Stigt, socioloog en pedagoog, columnist. Schrijfster van het boek Alles over Pesten (uitgeverij Boom, 2014). Vaste columniste op www.socialevraagstukken.nl. zie miekevanstigt.nl
  18. Julia Wouters, politicoloog, parlementair verslaggever, politiek adviseur, auteur van 'De zijkant van de macht', zie o.a. [[31]], [[32]], [[33]] en [[34]]
  19. Marija Jurić Zagorka, journalist -
  20. Charlotte Boström, journalist en onderzoeker van o.a. gendergap sociale en financiële ongelijkheid
  21. Jo van Egmond, nieuwslezeres bij Radio 538 (artikel voorgedragen voor verwijdering)



Geschiedenis[bewerken | brontekst bewerken]

Uit het boek 1001 vrouwen uit de Nederlandse geschiedenis: vrouwen zonder Wikipedia-artikel[bewerken | brontekst bewerken]

Voor een automatisch bijgewerkte lijst via Wikidata zie Wikipedia:Wikiproject/Gendergap/1001 vrouwen

Onderstaande lijst is in volgorde van het boek:

  1. Elburga
  2. Beerte Swijnkens
  3. Griet Albert Ghisendr
  4. Griete van Naaldwijk
  5. Swob Sjaarda
  6. Bertha van Heyen
  7. Anna van Borssele
  8. Bauck Poppema
  9. Wyts Juwsma
  10. Adriana van R(h)oon
  11. Sybrich Willemsdr.
  12. Maria van Hout
  13. Marietje Jan de Gortersdr.
  14. Haesje Claes
  15. Hisse van Ewsum
  16. Ghebbe Canter - Eerder verwijderd, verwijst nu naar Canterhuis
  17. Ursula Canter - Eerder verwijderd, verwijst nu naar Canterhuis
  18. Marie IJsbrandtsdr. Holesloot
  19. Alyd Jarla
  20. Catharina de Grebber
  21. Hille Feicken
  22. Aefgen Listincx
  23. Aleyd Leystingh
  24. Johanna van der Does
  25. Weyn Ockers
  26. Jacoba Jacobsdr. Bam
  27. Anneke Ogiers
  28. Catharina van Someren
  29. Engel Korsendr.
  30. Frederika van der Dussen
  31. Sophie Harmansdr.
  32. Anneke Jans (104)
  33. Divara van Haarlem
  34. Anna van Rijn KNAW
  35. Margaretha Eyrthen
  36. Neetje Andries
  37. Amalberga Vos
  38. Clara Jansdr. Van Sparwoude
  39. Maria Dircksdr.
  40. Maria van Malsen
  41. Christina Bitter
  42. Louise Hanssens
  43. Amelie van Nieuwenaer
  44. Sybilla Taets van Amerongen
  45. Maria Luyten
  46. Eleonora Carboniers
  47. Brecht Proosten
  48. Barber Jacobs
  49. Susanna van Etten
  50. Trijn Hendricksdr.
  51. Cornelia Spaens
  52. Geertruid Adriaansdr.
  53. Catharina Rose
  54. Maeyken in den Hert
  55. Grietgen Willems
  56. Marytje Arendsdr.
  57. Trijntge Baerthouts
  58. Catharina Herman
  59. Maeijken Joosten
  60. Maeyken Blomme
  61. Janneke Theunisdr.
  62. Helena Hubrechts
  63. Maria van Beveren
  64. Margaretha Toe Boecop
  65. Elisabeth van den Berg
  66. Anna van Cronenburg
  67. Cornelia Teelinck
  68. Mayke Heermans
  69. Trijn Rembrands
  70. Sara Cranen
  71. Jonkvrouw Uytenbroeck DVN
  72. Hillegonda Wentzen
  73. Lysbeth Philips
  74. Bartholda van Swieten, dochter van Adriaen van Swieten DVN
  75. Maria Petitpas, vrouw van Johannes Wtenbogaert DVN
  76. Gertrudis van Heerdt
  77. Maria Nunes
  78. Anna Willemsdr. van der Aar
  79. Christina de Put
  80. Johanna Coomans
  81. Adriana Jacobs
  82. Maria van Oldenbarnevelt
  83. Weduwe van Wouw
  84. Vrou Gerrits
  85. Jacomina de Witte
  86. Catharina Jansdr. Oly
  87. Jacquemijntje Garniers
  88. Trijn van Hamburg
  89. Lucretia van Trello
  90. Berber de Put
  91. Cornelia Jans
  92. Dorothea van Dorp
  93. Henrica van Duivenvoorde En Wassenaar
  94. Francisca Duarte
  95. Magdalena Stockmans
  96. Trijntje Symons
  97. Maartje Willems
  98. Grietje Ulbes
  99. Anna Splinters
  100. Machtelt Moninckx
  101. Jacoba Jacobs
  102. Mechteldis van Lom
  103. Elisabeth van Lom
  104. Cornelia van Wouw is doorverwijzing naar pagina van haar man daardoor geen rode link mogelijk nu
  105. Judith Lubbertsdr.
  106. Susanna Gaspoel
  107. Anneke Jans (241)
  108. Apollonia van Veen
  109. Joanna Baptista van Randenraedt
  110. Maritgen Jans
  111. Anna Paes
  112. Maria Elisabeth van Bergh
  113. Maria van Hengel
  114. Anna van Gelder
  115. Teuntje Straetmans
  116. Elisabeth Vervoorn
  117. Anna van Ezumazijl
  118. Catharina Verwers
  119. Johanna de la Court
  120. Maynarda Verboom
  121. Goudina van Weert
  122. Anneken Hoogwandt
  123. Maria van Walenburgh
  124. Sara Roelofs
  125. Margaretha Sandra
  126. Alida Bruno
  127. Maria van der Delien
  128. Lucy Barlow
  129. Margaretha Jacobs Pirot
  130. Susanna van Lee
  131. Sara Nevius
  132. Johanna Pieters
  133. Francoisa de Witt
  134. Anna Jans
  135. Jacoba van Veen
  136. Geertruyd Pieters
  137. Sophia van der Maa
  138. Agatha Welhouck
  139. Margrieta Hardenbroeck
  140. Anna van Fornenbergh
  141. Elisabeth Maria Musch
  142. Anna van Aerssen van Sommelsdijk
  143. Maria van Aerssen van Sommelsdijk
  144. Susanna van Fornenbergh
  145. Willemtge Gerrits
  146. Anna Morian
  147. Geertruijt van Halmael
  148. Margaretha Mels
  149. Grietje Visboom
  150. Charlotte Lochon
  151. Geertruid ter Brugge
  152. Elisabeth R(h)ijberg
  153. Dorothea van Fornenbergh
  154. Margaretha van Dijk
  155. Elisabeth Someruell
  156. Adriana Eeckhout
  157. Johanna Maria van Fornenbergh
  158. Charlotte Amelia de la Tremoille van Tarante
  159. Maria Nozeman
  160. Cornelia van Fornenbergh
  161. Elizabet Hartloop
  162. Alida Schuyler
  163. Maria van Cijs
  164. Anna van Westerstee
  165. Henrica van Hoolwerff
  166. Dina Jans
  167. Maria Petit
  168. Johanna van Frytom
  169. Helena Smunnincx
  170. Maria van Nispen
  171. Cornelia Gerritse van Breugel
  172. Isabella Petit
  173. Geesje Hooghmeester
  174. Sophia van Noortwijck
  175. Cornelia Leydekker
  176. Maria Jacoba Daemen
  177. Maria Catharina Feith
  178. Madame de Zoutelande
  179. Petronella Vlieg
  180. Johanne Helena Graff
  181. Anna van Rijndorp
  182. Gesine Brit
  183. Anna Catharina de Quintana
  184. Maria Ponderus verwijst naar Hofje van Mevrouw Van Aerden - en
  185. Anna Maria Rigo
  186. Elisabeth de Flines
  187. Aurelia Zwartte
  188. Johanna Brinkhuijsen
  189. Britta Beyer
  190. Sophia Alberts
  191. Maria Hermens Courage
  192. Anna Rethaan
  193. Elizabeth van Bleeck
  194. Johanna Margaretha van Coesvelt
  195. Isabella Rigo
  196. Lea Bartha van Osch
  197. Elisabeth van Harwaarden
  198. Maria van Lommen
  199. Catharina Pietersdr. de Wilde
  200. Agnes Waeywel
  201. Maria Margriet Hendriks Lommers
  202. Fransina Jakoba van Westrem
  203. Adriana van Tongeren
  204. Sara Maria van Zon
  205. Henrietta Wolters-Van Pee - en
  206. Agatha Maria Sena
  207. Isabella Bernhardina van Rijndorp
  208. Johanna Turner
  209. Jacoba Petronella Winckelman
  210. Isabella van Leeuwarden
  211. Cornelia Mommaal
  212. Susanna Maria van der Duyn
  213. Lumke Thoole
  214. Agatha van der Mijn - en
  215. Geertje Raaphorst
  216. Adriana van der Veer
  217. Adriana Maas
  218. Eva van der Groe
  219. Berendina van Rensinck
  220. Elizabeth Bor
  221. Adriana Verbruggen
  222. Klara Ghijben
  223. Anna Maria de Bruyn
  224. Maria Wilhelmina Lammens
  225. Francoise Gravillon
  226. Anna Catharina Hillegering
  227. Elisabeth Mooij
  228. Maria Jacoba Meinertzhagen
  229. Maria Duim
  230. Johanna Susanna Lammens
  231. Barbara van Nijmegen
  232. Christina Leonora de Neufville
  233. Anna Joseph Bokan
  234. Izabella de Gruijter
  235. Sara Maria van der Wilp
  236. Henrina Wouters
  237. Maria van Gijssen
  238. Hendrina Margaretha van Thil
  239. Berendina Hertgers
  240. Geertruit van Duiren
  241. Catharina Elisabeth Fokke
  242. Benjamine Gertrudis Keyser
  243. Neeltje Pater
  244. Helena Johanna Swellengrebel
  245. Keet Zwenke
  246. Maria Elisabeth Ghijben
  247. Anna Maria van Burmania
  248. Cornelia Ghijben
  249. Dorothea Kreps
  250. Margareta Geertuid van der Werken
  251. Gomana Girolama Monti
  252. Jacoba van den Brande
  253. Suzanna Catharina Vijgh
  254. Catharina Hendrina Buschman
  255. Anna Catrina Snijder
  256. Maria van Heyst
  257. Baudina Stinstra
  258. Elisabeth Charlotte Elikink
  259. Rosette Anselme
  260. Maria Bosch
  261. Carolina Wilhelmina van Haren
  262. Johanna Merckx
  263. Isabelle Claire Stassinon
  264. Anna Davia
  265. Maria Margaretha la Fargue - en
  266. Cornelia Muys
  267. Maria van Schie
  268. Maria Louiza Griethuizen
  269. Marijtje van Hove
  270. Louise-Frederique Schreuder
  271. Anne Charlotte Didier de Boncour
  272. Adelheid Amalia von Schmettau
  273. Victoria Hedwig Caroline van Anhalt
  274. Trijntje Alberts
  275. Anna Cornelia Mollerus
  276. Sara Johanna de Beer
  277. Catharina Egges
  278. Anna Smitshuizen
  279. Jakoba Wouters
  280. Barbara Maria van Lier
  281. Maria Elizabeth Schreuder
  282. Maria Elisabeth de Bruyn
  283. Johanna Susanna van der Stel
  284. Johanna Jacoba van Beaumont
  285. Bartha Maria van Crimpen
  286. Maria Elisabeth Messemaeckers
  287. Johanna Elisabeth Swaving - en
  288. Adriana van Overstraten
  289. Aagje Klaasdr.
  290. Maria van Zuylekom
  291. Jacoba Adriana Busken
  292. Rosetta Salomon Swaab
  293. Maria van Spanje(n)
  294. Anna Catharina Brinkman
  295. Maria-Lambertine Coclers
  296. Magdalena Antoinette van Schinne
  297. Johanna Elisabeth Helmcke
  298. Catharina Rebecca
  299. Catharina Johanna Koek
  300. Johanna Catharina Schubert
  301. Catharina Heybeek
  302. Henriette Amelie de Nerha
  303. Adriana Christina Hoevenaar, mogelijk identiek aan Christina Hoevenaar
  304. Cornelia Lubertina van der Weyde
  305. Catharina Allegonda van Lier
  306. Johanna Magdalena Lindeman
  307. Amma Alida de Frey
  308. Angelina Catharina Valentijn
  309. Anna Catharina Brouwer
  310. Sophia Wilhelmina Evans
  311. Christina Reinira van Reede
  312. Adriana van Rijswijk
  313. Maria Catharina van Dooren
  314. Mme. Wyttenbach
  315. Helena Judith Hilverdink
  316. Elselina Versfelt
  317. Barbera van Meerten-Schilperoort
  318. Catharina Brouwer
  319. Gerbranda Catharina Rivier
  320. Froukje Herbig
  321. Jacobus Philippus Vermeijl
  322. Henrietta Geertruij Knip
  323. Elisabeth van Elten
  324. Louis Sibilla Bilderdijk
  325. Johanna Cornelia Bingley
  326. Adelheid Geertruid Kleyn
  327. Johanna Anthonia Lammers
  328. Eelkje Poppes
  329. Christina Gerarda Enschede - en
  330. Francina Gunningh Sloet
  331. Hendrica Leurs
  332. Constance van der Brugghen van Croy
  333. Genoveva Johanna Naas
  334. Njonja van Gent
  335. Frederica Camper
  336. Margaretha Dedel
  337. Anna Petronella Westerman
  338. Vrouw Waltman
  339. Louiza Johanna Majofski
  340. Anna Lohr
  341. Josina Roorda van Eysinga
  342. Margaretha Maria Snouck van Loosen
  343. Rudolphina Swanida Wildrik
  344. Clasine Josephine van Brussel
  345. Anna Buchner
  346. Mina Costerman
  347. Johanna Sara Koning
  348. Anna Henrietta Swellengrebel
  349. Anna Majofski
  350. Elisabeth Johanna Hasebroek
  351. Maria Anna van Hasselt-Barth
  352. Pauline Maillot
  353. Angeline Sax
  354. Pieternella Barracaud
  355. Albertine Elisabeth Rijfkogel
  356. Catharina Kalfe
  357. Adelheid Solger
  358. Johanna Jacoba Heijse
  359. Rosina Bia
  360. Wilhelmina Gerretje Sablairolles
  361. Johanna Martens
  362. Alida Koning
  363. Henriette Maria Langelaan
  364. Suzanne Maria Boeseken
  365. Jacoba van Heijningen
  366. Aukje Kranenburg
  367. Rosa van Os
  368. Mijnoldina Boeseken
  369. Christina Petronella Stevens
  370. Albertine Kehrer
  371. Maria Elisabeth Hille
  372. Anna Amalia Bergendahl
  373. Suzanne Nanette Sablairolles
  374. Johanna Magdalena Graver
  375. Henrietta Louisa Koenen
  376. Jeanne Leenders
  377. Pietronella Baltus
  378. Lina Weller
  379. Elisabeth Hendrina Bax
  380. Anna Ampt
  381. Antje Ball
  382. Wilhelmina Engelman
  383. Elisa Adelaide Haighton
  384. Johanna Wilhelmina Gips
  385. Odilia Anna Corver
  386. Jacoba Cornelia Singels
  387. Sophie van Gijtenbeek
  388. Cornelie Lijdie Huygens
  389. Geertruida Romelingh
  390. Anna Catharina Manden
  391. Martina Diederika Wittop
  392. Emilie Josephine Belinfante
  393. Adya Dutilh
  394. Suzanne Ignatia Von Wolzogen Kuhr

1001 vrouwen - aan te vullen artikelen[bewerken | brontekst bewerken]

Degenen met rode links zouden al wel een pagina moeten hebben, uitzoeken!

  1. Plectrudis
  2. Hildegard van Vlaanderen
  3. Liutgardis van Hamaland
  4. Petronilla van Saksen
  5. Sophia van Rheineck
  6. Aleid van Kleef
  7. Machteld van Brabant
  8. Elisabeth van Brunswijk
  9. Maria van Souburg
  10. Elisabeth van Engeland
  11. Johanna van Valois
  12. Bertha van Heukelom
  13. Catharina van Durbuy
  14. Mechteld van Gelre
  15. Catharina van Beieren
  16. Salome Sticken
  17. Margaretha van Bourgondië
  18. Katharina van Naaldwijk
  19. Isabella van Portugal
  20. Odilia van Nassau = Odillia van Nassau-Dillenburg ? - d:Q19802246
  21. Catharina van Kleef
  22. Wendelmoet Claesdochter
  23. Elisabeth Wandscherer
  24. Agnes van Leeuwenberch
  25. Margaretha Coppier
  26. Sabina van Beieren - Sabina van Palts-Simmern
  27. Anna van Egmond (1504-1574) - d:Q19853434
  28. Maria van Nassau
  29. Catharina van Nassau
  30. Maria Christina van Egmont
  31. Anna van Oranje = Anna van Nassau (1563-1588)?
  32. Louise Juliana van Nassau
  33. Elisabeth Maria van Oranje = Elisabeth van Nassau (1577-1642)?
  34. Catharina Belgica van Oranje
  35. Flandrina van Oranje
  36. Charlotte Brabantina van Oranje
  37. Emilia Secunda Antwerpiana van Oranje
  38. Maria van Reigersberch
  39. Sophie Hedwig van Brunswijk-Wolfenbuttel
  40. Elsken Joosten
  41. Maria Heyns
  42. Geertruydt Roghman
  43. Margaretha van Godewijck
  44. Agneta Deutz
  45. Albertine Agnes van Oranje
  46. Wendela Bicker
  47. Catharina Oostfries
  48. Magdalena Roghman
  49. Henriette Catharina van Oranje
  50. Maria van Oranje = Maria van Nassau (1556-1616)
  51. Aleijda Wolfsen
  52. Aal de Dragonder
  53. Maria Schalcken
  54. Anna Maria de Koker
  55. Isabella Correa
  56. Elisabeth van der Woude
  57. Sophia Holt
  58. Cornelia van Marle
  59. Henriette Amalia van Anhalt-Dessau
  60. Dorothea Maria Graff
  61. Maria de Wilde
  62. Antonina Houbraken
  63. Kynke Lenige - Cynthia Lenige
  64. Johanna Cornelia Wattier
  65. Louis van Oranje-Nassau = Louise van Oranje-Nassau (1770-1819) of Louise van Oranje-Nassau (1828-1871) of Louise Henriëtte van Nassau ?
  66. Maria Geertruida Snabilie
  67. Anna Maria Moens
  68. Maria Margaretha van Os
  69. Francijntje de Boer
  70. Polly Cuninghame
  71. Engeltje van der Vlies
  72. Petronella Muns
  73. Maria Geertruida Barbiers
  74. Jacoba Maria Majofski
  75. Louise van Pruisen
  76. Dorothea Petronella Beets = Dora Beets
  77. Jurjentje Aukes Rauwerda
  78. Christina Petronella Schotel - Christina Schotel
  79. Anna van Sandick
  80. Betsy Perk
  81. Mariane Catharine van Hogendorp = Mariane van Hogendorp
  82. Agneta van Marken-Matthes = Agneta Matthes
  83. Mathilde Wibaut-Berdenis van Berlekom
  84. Cornelia Catharina de Lange - d:Q2530865
  85. Johanna Berhardina Bokhorst
  86. Wilhelmina Cornelia Drupsteen - Wilhelmina Drupsteen
  87. Fie Carelsen
  88. Beb Vuyk
  89. Mechtelt toe Boecop

Vrouwen uit de Middeleeuwen en de Renaissance[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Othelhildis van Saksen
  2. Sophia van Formbach
  3. Geertruid van Northeim
  4. Ada de Warenne
  5. Mathilde van Saffenburg
  6. Garsende van Maine
  7. Eleonora van Baffia
  8. Beatrix van Montgascon
  9. Gundola van Gent
  10. Philippa van Melun
  11. Maria Margaretha van Zevenbergen
  12. Margaretha van Horne Vrouwe van Montigny-En-Ostervent
  13. Hedwig Van Namen
  14. Bonne van Abbeville
  15. Johanna van la Trémouille
  16. Margaretha van Rouveroy
  17. Maria Petronella van Vianen
  18. Maria van Glymes
  19. Isabella van Glymes
  20. Johanna van Glymes
  21. Kathelijne van Glymes
  22. Antoinette van Rambures
  23. Adriana van Brimeu
  24. Charlotte de Chateaubriand
  25. Jacqueline van Croÿ
  26. Marie-Louise Denis-Mignot
  27. Mai Bhago, een Sikh legeraanvoerder in de oorlog tegen het Mogolrijk in 1705, zie en:Mai Bhago



Ontdekkingsreizigers en avonturiers[bewerken | brontekst bewerken]

Zie: Lijst van vrouwelijke ontdekkingsreizigers (en)

  1. Anne Blunt (Lady Anne Blunt), Britse barones (en), Egypte
  2. Octavie Coudreau, Franse ontdekkingsreiziger (fr/en), Frans-Guyana, Brazilië
  3. Margaret Fountaine, Britse reiziger en lepidopterologe (en), Azië
  4. Jane Franklin, Britse ontdekkingsreiziger (en), Australië
  5. Rose de Freycinet, Franse ontdekkingsreiziger (fr/en), wereldzeeën
  6. Marie-Anne de Gaboury, Frans-Canadese pionier (fr/en), Canada
  7. Maria Graham (Lady Callcott), Britse schrijfster, reiziger en illustratrice (en) - India, Chili, Brazilië
  8. Mina Berson Hubbard, Canadese ontdekkingsreiziger (en/fr), Canada
  9. Sarah Marquis, Zwitserse avonturier en ontdekkingsreiziger (fr/en), Azië en Australië
  10. Wasfia Nazreen, Bengalese bergbeklimster (bn/en), Himalaya
  11. Annie Smith Peck, Amerikaanse bergbeklimster en avonturier (en), Himalaya, Andes
  12. May French Sheldon, Amerikaanse schrijfster en ontdekkingsreiziger (en), Afrika
  13. Aloha Wanderwell, Canadees-Amerikaanse ontdekkingsreiziger (en), de wereld rond in een T-Ford

Zakenvrouwen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. De nog rode links uit Zakenvrouw van het jaar
  2. Mosunmola ‘Mo’ Abudu - voorzitter en CEO van het Nigeriaanse televisienetwerk EbonyLife TV
  3. Angela Ahrendts - vicepresident Apple Inc.
  4. Sara Blakely - bedenkster van Spanx
  5. Tory Burch - bedrijf met "luxueuze producten"
  6. Ursula Burns - CEO van Xerox
  7. Kit Crawford - producent in energierepen
  8. Laura Dangermond - co-founder van ESRI
  9. Ally Derks, oprichtster van IDFA in 1988 en sindsdien directrice van het festival. Winnares Pioneer Award[6]
  10. Judy Faulkner - richtte in 1979 "Judy Epic Systems" op: een bedrijf dat medische gegevens toegankelijk maakt voor ziekenhuizen en artsen
  11. Jennifer Foyle - baas bij Aerie
  12. Eva Gouwens, CEO Fairphone
  13. Diane Hoskins - CEO bij Gensler
  14. Eunice W. Johnson (en), Amerikaanse zakenvrouw en oprichtster van Ebony Fashion Fair (en)
  15. Sarah Kauss - bedacht S’well: herbruikbare waterflesjes
  16. Rose Marcario - CEO Amerikaans kledingmerk Patagonia
  17. Shannon May - richtte samen met haar man "Bridge International Academies" op
  18. Sue McCloskey - runt samen met haar man Fair Oaks Farms
  19. Caroline Princen voormalig ABN/AMRO, lid van Commissie Monitoring Topvrouwen
  20. Kristin Richmond - CEO Revolution Foods
  21. Marie-Anne Simonis, industrieel (2) (BN2)
  22. Kirsten Tobey - Chief Impact Officer Revolution Foods
  23. Anne Wojcicki - oprichtster 23andMe
  24. Emily Woods - richtte samen met Andrew Foote "Emily Sanivation" op

VNO-NCW[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Saska Aalbers, lid bestuur VNO-NCW
  2. Colette Alma-Zeestraten, lid bestuur VNO-NCW
  3. Conny Braams, lid bestuur VNO-NCW
  4. Lotte de Bruijn, lid bestuur VNO-NCW
  5. Desirée Curfs, lid bestuur VNO-NCW
  6. Lieve Declercq, lid bestuur VNO-NCW
  7. Suzanne van Dommelen-Bruins, lid bestuur VNO-NCW
  8. Romana Engeman, lid bestuur VNO-NCW
  9. Maaike van den Maagdenberg, lid bestuur VNO-NCW
  10. Tjarda Molenaar, lid bestuur VNO-NCW
  11. Jeannine Peek-Vissers, lid bestuur VNO-NCW
  12. Tessa Ruijgrok, lid bestuur VNO-NCW
  13. Titia Siertsema, lid bestuur VNO-NCW
  14. Paulette Timmerman-Gerritzen, lid bestuur VNO-NCW
  15. Truus Valkering, lid bestuur VNO-NCW
  16. Gerda Verhaar Eeuwijk, lid bestuur VNO-NCW
  17. Hannie Zweverink-Bosch, lid bestuur VNO-NCW

Koninginnen[bewerken | brontekst bewerken]

Van: Lijst van Egyptische koninginnen (en)

  1. Neferetnebti (ar/en), Egyptische koningin, 5e Dynastie.
  2. Repitnoeb (ar/en), Egyptische koningin, 5e Dynastie.
  3. Meresanch IV (ar/en), Egyptische koningin, 5e Dynastie.
  4. Choeit I (ar/en), Egyptische koningin, 5e Dynastie.
  5. Chenoet I (ar/en), Egyptische koningin, 5e Dynastie.
  6. Nimaathapi II, Egyptische koningin, 5e Dynastie.
  7. Nebtinoeb, Egyptische koningin, 5e Dynastie.
  8. Sesjesjet (en), Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  9. Choeit (II) (ar/en), Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  10. Oeret-Yamtes, Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  11. Anchensenpepi I (ar/en), Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  12. Noeboenet (ar/en), Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  13. Meritites IV (ar/en), Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  14. Nenekinti (ar/en), Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  15. Mehaa, Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  16. Nedjeftet (ar/en), Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  17. Neith (ar/en), Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  18. Anchensenpepi III (en), Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  19. Anchensenpepi IV (ar/en), Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  20. Oedjebten (ar/en), Egyptische koningin, 6e Dynastie.

Prinses[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Ennigaldi-Nanna (ar/en), Nieuw-Babylonische prinses en hogepriesteres

Overige beroepen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Mirjam de Blécourt en/of methode-De Blécourt, advocate[7]
  2. Anna Chapman (en:Anna Chapman - d:Q232776), Russische spion - 28
  3. Maria Gall - De weduwe van H.J.T. Gall van Gall & Gall, onderneemster
  4. Josina van Loewenstein, Gravin met opvallend grafmonument[8]
  5. Ilham Mestour, Haarstyliste, o.a. bekend van televisieprogramma Next Hair Guru[9]
  6. Snegurochka (en:Snegurochka - d:Q917583), Russisch sprookjesfiguur - 28
  7. Mahidevran Sultan (en:Mahidevran Sultan - d:Q59080), echtgenote van Ottomaans sultan - 27



Politici[bewerken | brontekst bewerken]

Ministers[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Marylise Lebranchu: huidige minister van Decentralisatie en Openbare Dienst (Frankrijk)
  2. Sylvia Pinel: huidige minister van Woningbouw (Frankrijk)
  3. Emmanuelle Cosse: huidige minister van Cultuur en Communicatie (Frankrijk)
  4. Theresa Villiers, de voormalige minister voor Noord-Ierland in GB

Staatssecretarissen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Geneviève Fiorasco: huidige staatssecretaris belast met Hoger Onderwijs en Onderzoek (Frankrijk)
  2. Axelle Lemaire: huidige staatssecretaris belast met Digitale Economie (Frankrijk)
  3. Laurence Rossignol: huidige staatssecretaris belast met Gezin, Ouderen en Autonomie (Frankrijk)
  4. Ségolène Neuville: huidige staatssecretaris belast met Invaliden en de Strijd tegen uitsluiting (Frankrijk)
  5. Pascale Boistard: huidige staatssecretaris belast met Vrouwenrechten (Frankrijk)

Kamerleden[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Ko Luijckx-Sleyfer: Eerste Kamerlid (wikidata)
  2. Jannie van den Hul-Omta: Eerste Kamerlid (wikidata)
  3. Minny Luimstra-Albeda, Eerste Kamerlid (wikidata)
  4. Nellien de Ruiter, Tweede Kamerlid (wikidata)
  5. Ans Ploeg-Ploeg, Tweede Kamerlid (wikidata)
  6. Annie Meijer, Tweede Kamerlid (wikidata)
  7. Corrie de Roos-Oudegeest, Tweede Kamerlid (wikidata)
  8. Trees Lemaire, Tweede Kamerlid (wikidata)
  9. Tony ten Kate-Veen, Eerste Kamerlid (wikidata)
  10. Ria Mastik-Sonneveldt, Eerste Kamerlid (wikidata)
  11. Mieke Smeets-Janssen, Eerste Kamerlid (wikidata)
  12. Marian van der Meer, Eerste Kamerlid (wikidata)
  13. Trix van Kuilenburg-Lodder, Eerste Kamerlid (wikidata)

Burgemeesters[bewerken | brontekst bewerken]

  1. ...

Wethouders[bewerken | brontekst bewerken]

  1. ...

Gemeenteraadsleden[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Fatima Faïd, gemeenteraadslid Den Haag voor de Haagse Stadspartij (wikidata; Bij de Gemeenteraadsverkiezingen 2018 kreeg zij 1238 stemmen (van de 10.897 stemmen voor de Haagse Stadspartij).[1])
  2. ...

Europarlementariërs[bewerken | brontekst bewerken]

  1. ...

Regeringsleiders en staatshoofden[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Irena Degutienė: waarnemend premier van Litouwen
  2. Natalia Gherman: waarnemend premier van Moldavië

Overige[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Annise Parker: Amerikaanse politica (en:Annise Parker - wikidata)
  2. The Baroness Stowell of Beeston: huidige Leider van het House of Lords in GB
  3. Maria do Rosário: Braziliaanse politica (pt/en), zie Jair Bolsonaro: Kritiek en controverses
  4. Joênia Wapichana: Braziliaanse inheemse politica (pt/en)

Activisten[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Rozemarijn van 't Einde: klimaatactiviste bij Extinction Rebellion en Christian Climate Action, en een van de initiatiefnemers en bedenkers van de Klimaatwake.
  2. Nikki Van der Gaag: LinkedIn Vrouwenrechtenactiviste bij Oxfam
  3. Riiziane Golamun: (een activist met een Surinaams-Kaapverdische achtergrond, student Bestuurskunde en Overheidsmanagement aan De Haagse Hogeschool, won 8 december 2020 de 'ECHO Award HBO',[2] actief voor Black Lives Matter Den Haag (o.a. spreker key note speech in zomer 2020,[3][4] lid van de Taskforce Diversiteit & Inclusie bij De Haagse Hogeschool, organisator jaarlijkse debatdag, secretaris studievereniging, voorzitter Haagse studentenvakbond en haar eigen YouTube-kanaal Build the Table, zie ook Joop en Twitter.)
  4. Florynce Kennedy (en), Amerikaanse activiste, feministe en advocate
  5. Sarojini Naidu: Indiaanse activiste (en:Sarojini Naidu - wikidata)
  6. Elizabeth Packard: Amerikaanse activist, voor vrouwenrechten en voor de rechten van mensen die beschuldigd zijn van krankzinnigheid



Feminisme[bewerken | brontekst bewerken]

Eerste feministische golf[bewerken | brontekst bewerken]

Algemeen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Suffragist (is misschien handig om een aparte pagina voor te maken omdat niet iedere kiesrechtstrijder ook meteen een suffragette is)
  2. Hollandsch-Vlaamsche Vrouwenbond
  3. Vakbondsvrouwen

Personen[bewerken | brontekst bewerken]

Tweede feministische golf[bewerken | brontekst bewerken]

Medische wetenschap: abortus + anticonceptie + gezondheid + seksualiteit[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Abortusstrijd
  2. Baas in eigen buik is nu nog redirect naar Dolle Mina
  3. Vrouwen tegen seksueel geweld
  4. VIDO (vrouwen in de overgang)
  5. Vrouw Beslis
  6. Our Bodies, Ourselves - d:Q7110565. In NL Je Lichaam, Je Leven?

Economie: arbeid + machtsverhoudingen + sociale zekerheid + belastingen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Arbeid / Associatie Herverdeling Betaalde en Onbetaalde Arbeid
  2. Breed Platform Vrouwen voor Economische Zelfstandigheid
  3. Landelijk steunpunt vrouw en werk
  4. 25-urige werkweek
  5. 5-urige werkdag
  6. betaalde arbeid
  7. Optilon staking

Politiek: overheid + actiegroepen + kiesrecht[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Decennium van de Vrouw , VN, (1975-1985) / Jaar van de vrouw (1975)
  2. Sociale Atlas van de Vrouw (1977)
  3. Politieke scholingscursussen / Politieke vrouwengroepen (vrouwen in de VVD, CDA etc.)/Politiek Vrouwen Overleg (PVO)
  4. Emancipatiekommissie / Emancipatieraad / DCE (Directie Coördinatie Emancipatiebeleid) / Emancipatiemonitor SCP
  5. politiek vrouwen overleg / Vrouwenpartij / Vrouwenpraatgroepen
  6. wet gelijk loon

Maatschappij: actiegroepen + bewegingen + volkshuisvesting[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Feministisch-socialistische beweging / fem-soc groepen
  2. Vrouwenbelangen / FNV-vrouwen, nvb
  3. Wilpf
  4. Stichting vrouwen en bouwen / VAC - vrouwenadvies commissie
  5. La Louvre, vrouwenkraakpand in Amsterdam
  6. Talloze lesbische kraakpanden in de Londense wijk Hackney. Zie: Christine Wall "Sisterhood and Squatting in the 1970s: Feminism, Housing and Urban Change in Hackney", DOI:10.1093/hwj/dbx024.
  7. The Furies Collective, lesbische en radicaal-feministische commune in de VS (1971-1972), van grote invloed, ook o.m. op Paarse September
  8. The Furies (tijdschrift), blad van de commune

Kunsten: Literatuur + muziek + film enz. en Media[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Feministische Boekhandels / Feministische bladen zoals - aan te vullen Katijf, Serpentine (1978-1984), Chrysallis / Cinemien / De Vrouwenkrant / Stichting Vrouw & Media
  2. Liever lesbisch, of: Liever Lesbies
  3. Vrouwenfestivals
  4. tentoonstelling Feministische Kunst Internationaal (1979, De Appel, Amsterdam)
  5. Vrouwen die voorkomen op IMDb, zoals Joyce Feijen [35], Carina Ellemers [36] en Pien Savonije [37]
  6. Lesbisch Prachtboek

Onderwijs: acties + vorming + kinderopvang[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Marie, word wijzer!
  2. Ot en hoe zit het nu met Sien, fem. Programma (rtv)
  3. Tijd voor School (brede actiegroep)
  4. VOS-cursussen
  5. Werkgemeenschap Kindercentra Nederland (WKN)
  6. STEO (Stimuleringsgroep Emancipatie-onderzoek)
  7. VBEO, voorl. Begeleidingsgroep voor emancipatie-onderzoek (1979)
  8. Vereniging voor Gendergeschiedenis (VVG)
  9. Kresjes

Recht: gelijkheidsbeginsel + discriminatie + wetgeving[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Komité Vrouwen en Familierecht
  2. Proefprocessenfonds Rechtenvrouw
  3. Stichting rechtenvrouw
  4. ADW (anti-discriminatie wetgeving)
  5. Vrouw-en-geloof beweging
  6. Anniek de Ruijter UvA-site Voorzitter Clara Wichmann Proefprocessenfonds en directeur Bureau Clara Wichmann (Aanstellingsdatum weet ik niet)

Derde feministische golf[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Cultureel feminisme, Feministische geografie,

Vierde feministische golf[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Vierde feministische golf - vertaling nodig, w:en:Fourth-wave feminism met o.a.:
  2. Feminationalisme, w:es:Feminacionalismo
  3. Purplewashing, w:en:Purplewashing
  4. Xenofeminisme

Feministes[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Zainah Anwar (d:Q8064842) / Sisters in Islam (d:Q1094248)
  2. Justine van Beek
  3. Cathelijne Blok
  4. Aline Boccardo (voluit: Aline Boccardo-Zolondek) - mede-oprichtster van 'Frauen für den Frieden' (d:Q1451555)
  5. Annie Furuhjelm (d:Q4949278) - Fins feministisch activist, politica, journalist en schrijfster
  6. Blair Imani - d:Q29474453 (2)
  7. Florynce Kennedy (en), Amerikaanse activiste, feministe en advocate
  8. Jill Kortleve
  9. Dieuwertje Kuijpers
  10. Valentine Moghadam (d:Q275631)- Gender Equality and Development Section (Division of human rights and fight against discrimination) van de UNESCO.
  11. Christelle Munganyende - Kongolees voormalig diplomaat, columniste
  12. Asra Nomani (d:Q3625354) - Indiaas journalist
  13. Stella Nyanzi, Ugandees feminist en mensenrechtenactivist - wikidata (4)
  14. Oyèrónkẹ́ Oyěwùmí (en)
  15. Maryam Rajavi (d:Q439127) - Iraans politica / Mujahedin-e Khalq (d:)
  16. Sarojini Sahoo (en)
  17. Shamima Shaikh (d:Q528685) - Zuid-Afrikaans islamitisch feminist en journalist
  18. Christina Hoff Sommers (en)
  19. Nadine Strossen (d:Q21791) - Seks-postieve feministe. Eerste vrouwelijke voorzitter en jongste voorzitter van de American Civil Liberties Union.
  20. Nadia Yassine (d:Q452037) - Marokkaans schrijfster / Al Adl wal Ihssan (d:Q2458551) - Marokkaanse islamitische organisatie



Andere onderwerpen[bewerken | brontekst bewerken]

Algemeen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Vrouwelijke waarden
  2. Vrouwencafé's
  3. Vrouwen in de krijgsmacht w:en:Women in the military
  4. Vrouwen Vredesgang - v.a. 18 mei 1934 jaarlijkse stille tocht
  5. ZMV Zwarte, migranten- en vluchtelingenvrouwen

Beeldvorming over gender en sekse[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Madonna-hoercomplex
  2. Dom blondje
  3. Zedigheid (geïllustreerd door Bilderdijks Rotsgalmen en heksenvervolging)
  4. Slut-shaming, bijvoorbeeld na een foto in Panorama
  5. Seksestereotype en/of Genderstereotype; zie bijvoorbeeld dit filmpje: zij stelt vragen, hij legt uit. Heeft ook met hun achtergrond te maken, toch typerend.
  6. Leiderschap; uitbreiding met de genderstereotypen die hierbij een rol spelen.

Boeken en tijdschriften[bewerken | brontekst bewerken]

Er wordt gewerkt aan een lijst Feministische literatuur. Momenteel is deze erg gericht op met name de Angelsaksische landen; het overzicht heeft dringend feministische boeken en auteurs uit het Nederlandstalige taalgebied nodig (16e eeuw tot nu).

  1. Woman in the nineteenth century - Margaret Fuller
  2. The female eunuch/De vrouw als eunuch - Germaine Greer
  3. The beauty myth /De zoete leugen, of De mythe van de schoonheid - Naomi Wolf
  4. De derde feministische golf - Dirk Verhofstadt
  5. F*ck die onzekerheid - Vreneli Stadelmaier
  6. Ons Plattelandsleven - maandblad van het CPB
  7. Maandblad der Vereeniging voor Verbetering van Vrouwenkleeding later Onze Kleeding - van de Vereeniging voor Verbetering van Vrouwenkleeding
  8. Vrouwen, van Godin tot Slavin - Auteur Ugo Janssens. Historisch boek over de positie van de vrouw door de eeuwen heen waarin ze zowel verguisd als vereerd werd.
  9. Serpentine - feministisch tijdschrift
  10. Sexual politics (Kate Millett), baanbrekend boek, vormde aanzet tot de tweede feministische golf (wikidata)

Daarnaast ontbreken veel tijdschriften (al dan niet in papieren vorm) die voornamelijk op vrouwen zijn gericht, zoals:

  1. Santé [38]
  2. Vileine [39]
  3. OneWorld (tijdschrift) zie [40] en OneWorld-platform Harlot, zie [41]
  4. Stellingdames, zie [42] en oprichters Justine van de Beek en Anne Ardon

Overig

  1. Vrouwenboekhandel - Dit fenomeen was vooral belangrijk tijdens de jaren 70 en 80, nu zijn er nog een paar vrouwenboekhandels in Nederland

Dagelijks leven[bewerken | brontekst bewerken]

Zie voor ideeën ook Wikipedia:Gewenste_artikelen/Dagelijks_leven

  1. ...
  2. ...

Emancipatie en macht[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Glazen afgrond Als vrouwen leiderschapsposities krijgen, zijn die relatief vaak risicovol; zie Encyclo.nl: glazen afgrond
  2. Kies exact Overheidscampagne om meisjes te stimuleren exacte vakken te kiezen

Instellingen, verenigingen, bewegingen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Bond van Nederlandsche Vrouwen in Groot-Brittannië - WO2
  2. Christelijke Plattelandsvrouwenbond /CPB (dp!)
  3. E-Quality (nu nog doorlink naar Atria, kennisinstituut voor emancipatie en vrouwengeschiedenis vandaar blauwe link)
  4. Federatie van R.K. Vereenigingen ter Bescherming van Meisjes in Nederland
  5. Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, na fusie met Nationale Vrouwenraad van Nederland en Nederlands Vrouwen Comité nu Nederlandse Vrouwen Raad
  6. FNV Vrouwenbond
  7. Hollandsch-Vlaamsche Vrouwenbond
  8. Informatie- en Documentatiecentrum voor de Vrouwenbeweging
  9. Landelijke Vereniging van Alleenstaande Arabische Vrouwen/LVAAV
  10. League of Women Voters (LWV) (en)
  11. LOVA Netwerk (Landelijk Overleg Vrouwenstudies Amsterdam/Netherlands Association for Gender Studies and Feminist Anthropology)
  12. Movisie - landelijk kennisinstituut voor een samenhangende aanpak van sociale vraagstukken (website). Deze organisatie wordt genoemd op 35 pagina's.
  13. National Council of Negro Women (NCNW) (en)
  14. Nederlandsche Bond van Vrouwelijke Automobilisten
  15. Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Jonge Meisjes 'Union'
  16. Nederlandse Bond van Sociaal-Democratische Vrouwenclubs - gelieerd aan maar zelfstandig van de SDAP
  17. Nederlandse Christen Vrouwenbond/NCVB (dp!)
  18. Netwerk VN-Vrouwenverdrag, 'breed samengesteld platform met juridische kennis waarin vrouwen- en mensenrechtenorganisaties samenwerken, met als doel het monitoren van de implementatie van het VN-Vrouwenverdrag in Nederland' (website)
  19. De Neutrale (Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht)
  20. Vereeniging tot Vorming van een Studiefonds van Vrouwelijke Inlandsche Artsen
  21. Vrouwenbureau Berlijn?
  22. Vrouwen door Vrouwen
  23. Women's Engineering Society (en|d[1]
  24. YWCA (Young Women’s Christian Association) [2][3]
  25. Zonta Nederland, Zonta werkt aan de verbetering van de juridische, professionele, politieke en economische status van vrouwen over de hele wereld.[4]

Vrouwenrechten[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Vrouwenrechten - Hoe verandert de visie hierop? Wat houden ze in? Welke bewegingen identificeren zich als vrouwenrechtenbeweging? Welke personen? Hoe worden zij onzichtbaar gemaakt in de geschiedschrijving?

Vrouwenkiesrecht[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Passief kiesrecht vrouwen, politieke participatie van vrouwen
  2. Vrouwenkiesrecht uit te breiden?

Tegen discriminatie en geweld (algemeen)[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Commissie voor de Status van de Vrouw (CSV) (Verenigde Naties 1946–heden) (en:United Nations Commission on the Status of Women, CSW)
  2. Verklaring inzake de uitbanning van discriminatie van vrouwen (Verenigde Naties 1967). (en:Declaration on the Elimination of Discrimination Against Women)
  3. Verklaring van Wenen en Actieprogramma (VDPA) (Verenigde Naties juni 1993). (en:Vienna Declaration and Programme of Action)
  4. Wijziging enkele onderwijswetten i.v.m. evenredige vertegenwoordiging vrouwen leidinggevende functies onderwijs

Seksuele rechten[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Seksuele en reproductieve gezondheid en rechten. (en:Sexual and reproductive health and rights)
  2. Internationale Sekswerkersdag (sinds 2 juni 1975). (International Whores' Day / International Sex Workers Day)
  3. Internationale Dag tegen Prostitutie (sinds 2002). (en:International Day of No Prostitution)
  4. Internationale Dag ter Beëindiging van Geweld tegen Sekswerkers (SWOP-USA 17 december 2003–heden). (en:International Day to End Violence Against Sex Workers)


Met het project De Orgasmekloof doen we een poging om de artikelen over seks (en liefde en intimiteit) te verbeteren, uit te breiden, te actualiseren (goodbye 1930's). Veelal zijn de artikelen momenteel weinig encyclopedisch, veelal hetero-normatief en gericht op seks door mannen met vrouwen. Je kunt onder andere bijdragen door een van deze onderstaande rode linken blauw te maken (=het nu nog ontbrekende artikel te schrijven). Natuurlijk kun je ook een ander onderwerp - dat niet op de lijst staat bijvoorbeeld - schrijven. Of al bestaande artikelen uitbreiden, verbeteren. Of auteursrechtenvrije foto's, infographics of video's op Wikimedia Commons plaatsen om nieuwe en bestaande artikelen te illustreren.

Dit project heet 'De Orgasmekloof' naar het verschijnsel dat mannen vaker genieten van seks en tot een orgasme komen tijdens seks; voor veel heterostellen staat het seksuele genot van mannen voorop. Voor vrouwen en andere genders zijn er vaker rondom seks en vooral het genieten daarvan diverse barrières die het genot verminderen. Hierbij valt te denken aan de angst om zwanger worden, de menstruatie of seksueel geweld. Wij hopen op Wikipedia uiteindelijk artikelen te hebben die alle aspecten van seks, intimiteit en liefde op een encyclopedische wijze beschrijven.

Voor gewenste artikelen over de juridische aspecten van (vrouwelijke) seksualiteit, zie ook Wikipedia:Wikiproject/Gendergap/Onderwerpen#Vrouwenrechten, kopjes 'Tegen discriminatie en geweld (algemeen)' en vooral 'Seksuele rechten'.

Seksualiteit[bewerken | brontekst bewerken]

<onlyinclude>

Seksuele beleving[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Vaginale hunkering
  2. Menselijk orgasme (vanuit Orgasme)
  3. Vaginaal orgasme
  4. Clitoraal orgasme
  5. Mannelijk orgasme (vanuit Orgasme)
  6. Seksuele sleur
  7. Rollenspel (seksualiteit)
  8. Tantrische seks
  9. Taoïstische massage
  10. Yoni-massage
  11. Lichamelijke aanraking
  12. Strelen
  13. Seksueel verlangen
  14. Seksuele prikkel
  15. Vrouwen die seks hebben met vrouwen
  16. Mannen die seks hebben met mannen
  17. Flex-seksualiteit / Fluïde seksualiteit
  18. Lesbische seks
  19. Homoseks
  20. Kinderseksualiteit
  21. Seksfrequentie
  22. Seksuele ervaring
  23. Sekspartner
  24. Seksueel zelfvertrouwen
  25. Seksuele vloeibaarheid
  26. Seksuele problemen (is nu doorverwijzing, mogelijk beginnetje Seksuele disfunctie?)
  27. Seksuele grens
  28. Seksuele grensoverschrijding
  29. Huwelijksplicht
  30. Seksuele onreinheid (kerkelijke leer, nu doorverwijzing naar onkuisheid)
  31. Vrouwelijke seksualiteit
  32. Mannelijke seksualiteit
  33. Heteroseksuele dubbele moraal / Dubbele seksuele moraal
  34. Clitoraal vingeren
  35. Vaginaal vingeren
  36. G-plek-vingertechniek
  37. Draaien-en-pompenvingertechniek
  38. Klok-vingertechniek
  39. Twist-and-shoutvingertechniek
  40. V-vingertechniek
  41. Twee-vingers-vingertechniek
  42. Vallei-orgasme
  43. Meervoudig orgasme
  44. Gelijktijdig orgasme
  45. Energetisch orgasme
  46. Spuitorgasme / Squirtorgasme
  47. Seks-positieve beweging (Engels: Sex-positive movement)
  48. Madonnacomplex (Engels: Madonna–whore complex)
  49. Ontmaagdingsangst

Seksuele anatomie[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Hymenale ring
  2. Septum rectovaginale
  3. Paracolpium
  4. Fluor albus
  5. Vaginawand
  6. Corpus cavernosum clitoris
  7. ligamentum rotundum
  8. Vrouwelijk geslachtsorgaan
  9. Mannelijk geslachtsorgaan
  10. Kanaal van Nuck (delen vrouwelijk geslachtsorgaan)
  11. Clitorale crura
  12. Ductus longitudinalis epoophori
  13. Clitoraal zwellichaam
  14. Clitorale erectie / Erectie van de clitoris w:en:Clitoral erection
  15. Ductus longitudinalis epoophori
  16. Rete ovarii
  17. Epoophoron, Paroöphoron
  18. Soenna-besnijdenis
  19. Incisie (vrouwenbesnijdenis)
  20. Excisie (vrouwenbesnijdenis)
  21. Vaginale afscheiding (medische afwijking en normale afscheiding apart)
  22. Menstruatiekramp
  23. Menstruatiebloed
  24. A-plek
  25. O-plek
  26. Sjabloon:Navigatie menselijk voortplantingssysteem (afsplitsing Sjabloon:Navigatie voortplantingssysteem)

Voortplanting[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Menselijke baarmoeder (nu gedeeld met zoogdieren baarmoeder)
  2. Menselijke eicel (vanuit eicel)
  3. Menselijke foetus (vanuit foetus))
  4. Menselijke embryo (vanuit embryo)
  5. Menselijke onvruchtbaarheid (vanuit Onvruchtbaarheid)
  6. Mannelijke onvruchtbaarheid (vanuit Onvruchtbaarheid#Onvruchtbaarheid_bij_de_man)
  7. Vrouwelijke onvruchtbaarheid (vanuit Onvruchtbaarheid#Onvruchtbaarheid_bij_de_vrouw)
  8. Zelfinseminatie
  9. Anonieme donor
  10. Zaaddonor (Spermadonor is nu doorverwijzing naar Donor (geneeskunde)
  11. Anonieme zaaddonor
  12. Contactdonor
  13. Verwekker

Zwangerschap[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Abortuskliniek is op dit moment een doorverwijzing naar abortus, daarom geen rode link (zie ook Abortuskliniek in Nederland)
  2. Twintigwekenecho // 20-wekenecho
  3. Termijnbepaling / eerste echo
  4. Kraamtranen
  5. Neonatale afdeling
  6. Totale ruptuur
  7. Geboortekanaal
  8. Uitdrijvingsfase
  9. Kruinligging
  10. Voorhoofdsligging
  11. Wandbeenligging
  12. Dwarsligging
  13. Indaling
  14. Kunstverlossing
  15. Stuitextractie
  16. Vaginale bevalling (vanuit Bevalling)
  17. Zwangerschapsstriemen, doorverwijzing naar het veel ruimere begrip striae

Ouderschap[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Antilekbeker
  2. Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde
  3. Zuigreflex, grijpreflex en loopreflex, zwemreflex, hoofdrechtingsreflex
  4. Opvolgmelk
  5. Stoelverhoger
  6. Luieremmer
  7. Huiswerkbegeleiding
  8. Juridisch ouderschap
  9. Meeroudergezag
  10. Wensouder (nu doorverwijzing naar ouder)
  11. Kinderwens
  12. Biologische ouder
  13. Biologische vader (nu doorverwijzing naar Ouder)
  14. Biologische moeder (nu doorverwijzing naar Ouder)
  15. Juridische ouder
  16. Juridische moeder
  17. Juridische vader
  18. Eenoudergezin
  19. Tweeoudergezin
  20. Tweemoedergezin
  21. Duomoeder
  22. Tweevadergezin
  23. Duovader
  24. Nieuw samengesteld gezin
  25. Traditioneel gezin
  26. Birdnesting
  27. Betaald draagmoederschap
  28. Cryopreservatie
  29. Geboortemoeder
  30. Genetische moeder
  31. Genetische vader
  32. Niet-­genetisch ver­wante draagmoeder
  33. Genetisch verwante draagmoeder
  34. Genetisch verwantschap (nu talkunde)
  35. Levensgezel
  36. Onbekendheidsver­klaring
  37. Sociale ouder
  38. Family life
  39. Hoogtechnologisch draagmoederschap (nu doorverwijzing naar Draagmoederschap)
  40. Traditioneel draagmoederschap (nu doorverwijzing naar Draagmoederschap)
  41. Kunstmatige Inseminatie met zaad van de Eigen partner (KIE)
  42. Kunstmatige donor­bevruchting
  43. Pleegoudervoogd

Resultaten[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Straatintimidatie
  2. Massager
  3. Lichamelijke integriteit
  4. Menselijke vruchtbaarheid (vanuit vruchtbaarheid)
  5. Tepel
  6. Trilei
  7. Abortuskliniek in Nederland
  8. Geslachtsgemeenschap (volgens dit artikel zou geslachtsgemeenschap slechts een zaak van een man en een vrouw zijn, dus is in elk geval de inleiding aangepast)
  9. Orgasmekloof



Diversen[bewerken | brontekst bewerken]

Vrouwenprijzen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Aletta van Nu Prijs, in 2010 gewonnen door Laamia Elyounoussi en Yesim Candan; in 2012 gewonnen door Shirin Musa (relevant genoeg na slechts twee uitreikingen?)
  2. Hilda van Suylenburg prijs, zie Hilda van Suylenburg#Hilda van Suylenburg prijs

Godinnen, heiligen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Atë (en - wikidata)
  2. Taygete (en - wikidata)
  3. Izanami (en - wikidata) Vrouwelijke helft van een Japans godenpaar; in meeste talen heeft ze een eigen lemma, maar in nlwiki wordt ze enkel vermeld in het lemma over het paar, vandaar redirect naar Izanagi en Izanami- Spinster (overleg) 9 mrt 2014 14:54 (CET)Reageren[reageer]
  4. María de Jesús de León y Delgado (en - wikidata)
  5. Pyrrha (en - wikidata) (Griekse mythologische figuur die in meeste talen een eigen lemma heeft. In nlwiki wordt ze enkel vermeld als 'deel van een echtpaar', vandaar redirect naar Deukalion en Pyrrha- Spinster (overleg) 9 mrt 2014 14:54 (CET))Reageren[reageer]

Overige onderwerpen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Margo de Lange 'Vrouw van' August Kessler, de tweede directeur van Shell. Er is al een Wikidata-item. Haar kinderen zijn ook interessant (en uiteraard hebben de zonen wel en de dochters geen artikel).
  2. Miep Kuiper en Babs Riemens - initiatiefnemers van de eerste glasbak[5]
  3. Internationale vrouwenstaking (Wikidata) - netwerk om op te komen voor gelijke rechten op de werkvloer.[6][7][8]


Lesbische (en biseksuele) onderwerpen[bewerken | brontekst bewerken]

Wikipedia:Wikiproject/LHBT/Onderwerpen

Te verbeteren/aan te vullen artikelen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Françoise Collin
  2. Dorothy Eady
  3. Gelijke beloning
  4. Koto (en)
  5. Cia Kroon
  6. Anna Rita Del Piano
  7. Stichting Proefprocessenfonds Clara Wichmann, zie Overleg:Clara Wichmann Instituut voor voorzetje en bronnen
  8. Irina Veretennicoff

Artikelen van/over vrouwen die op verwijderingslijst staan of waar om verbetering wordt gevraagd[bewerken | brontekst bewerken]

  1. ...

Nuttige literatuur[bewerken | brontekst bewerken]

RESULTATEN: Aangemaakte artikelen / Aangevulde artikelen[bewerken | brontekst bewerken]

Heb je een artikel uit de 'rode' lijst op deze pagina geschreven? Verwijder het dan van de lijst en plaats de link in deze lijst op Wikipedia:Wikiproject/Gendergap/Resultaten. Zo kunnen we de resultaten bijhouden en tellen.