Wikipedia:Wikiproject/Gendergap/Gewenste artikelen

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie
Naar navigatie springen Naar zoeken springen
Deze lijst is onderdeel van het Wikiproject Gendergap.
We Can Edit.jpg

Help mee om zoveel mogelijk ‘vrouwelijke’ onderwerpen te beschrijven op Wikipedia! Artikelen die in de onderstaande lijsten rood zijn, zijn nog niet geschreven. Samen maken we de lijst korter. Schrijf je mee?

Let's bridge the Wikimedia gendergap together.jpg


Vrouwen naar beroep[bewerken | brontekst bewerken]

Wetenschappelijke onderzoekers[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Camille Paglia (en)
  2. Margaret Chan (en - wikidata)
  3. Margaret Mahler (en:Margaret Mahler)
  4. Anna Stecksén (en:Anna Stecksén)
  5. Janaki Ammal (en:Janaki Ammal)
  6. Matilde Bensaúde (en:Matilde Bensaúde)
  7. Agnes Quirk (en:Agnes Quirk)
  8. Concepción Aleixandre Ballester (en:Concepción Aleixandre Ballester)
  9. Mary Taylor Slow (en:Mary Taylor Slow)
  10. Gudrun Ruud (en:Gudrun Ruud)
  11. Vida Latham (en:Vida Latham)
  12. Elaine Le Breton (en:Elaine Le Breton)
  13. Ethel Irene McLennan (en:Ethel Irene McLennan)
  14. Marie Lebour (en:Marie Lebour)
  15. Mary Dilys Glynne (en:Mary Dilys Glynne)
  16. Ana Belén Elgoyhen (en:Ana Belén Elgoyhen)
  17. Anne B. Newman (en:Anne B. Newman)
  18. Asima Chatterjee (en:Asima Chatterjee)
  19. Betty Diamond (en:Betty Diamond)
  20. Carmen Vela (en:Carmen Vela)
  21. Catherine A. Lozupone (en:Catherine A. Lozupone)
  22. Catherine Feuillet (en:Catherine Feuillet)
  23. Catherine Hickson (en:Catherine Hickson)
  24. Cecile La Grenade (en:Cecile La Grenade)
  25. Celia Sánchez-Ramos (en:Celia Sánchez-Ramos)
  26. Christine Dranzoa (en:Christine Dranzoa)
  27. Christine Jasch (en:Christine Jasch)
  28. Dorath Pinto Uchôa (en:Dorath Pinto Uchôa)
  29. Eleanor R. Adair (en:Eleanor R. Adair)
  30. Elena Ramírez Parra (en:Elena Ramírez Parra)
  31. Ellen Stofan (en:Ellen Stofan)
  32. Emma Hwang (en:Emma Hwang)
  33. Gloria Lim (en:Gloria Lim)
  34. Helen Megaw (en:Helen Megaw)
  35. Ingeborg Hochmair (en:Ingeborg Hochmair)
  36. Jane B. Reece (en:Jane B. Reece)
  37. Janine Benyus (en:Janine Benyus)
  38. Jasminka Domaš (en:Jasminka Domaš)
  39. Jeannette E. Brown (en:Jeannette E. Brown)
  40. Joan Curran (en:Joan Curran)
  41. Josefina Castellví i Piulachs (en:Josefina Castellví i Piulachs)
  42. Julieta Kirkwood (en:Julieta Kirkwood)
  43. Kakani Katija Young (en:Kakani Katija Young)
  44. Katharine Bartlett (en:Katharine Bartlett)
  45. Katherine Belov (en:Katherine Belov)
  46. Katsuko Saruhashi (en:Katsuko Saruhashi)
  47. Lissette Martinez (en:Lissette Martinez)
  48. Lydia Yu-Jose (en:Lydia Yu-Jose)
  49. Maharani Chakravorty (en:Maharani Chakravorty)
  50. Marcia Neugebauer (en:Marcia Neugebauer)
  51. Mariangela Lisanti (en:Mariangela Lisanti)
  52. Marvalee Wake (en:Marvalee Wake)
  53. Maya Burhanpurkar (en:Maya Burhanpurkar)
  54. Mayly Sánchez (en:Mayly Sánchez)
  55. Miriam Rodon-Naveira (en:Miriam Rodon-Naveira)
  56. Moira Dunbar (en:Moira Dunbar)
  57. Naomi McClure-Griffiths (en:Naomi McClure-Griffiths)
  58. Nermin Gozukirmizi (en:Nermin Gozukirmizi)
  59. Nesrin Nas (en:Nesrin Nas)
  60. Nguyet Anh Duong (en:Nguyet Anh Duong)
  61. Nitza Margarita Cintron (en:Nitza Margarita Cintron)
  62. Pratiwi Sudarmono (en:Pratiwi Sudarmono)
  63. Rajani A. Bhisey (en:Rajani A. Bhisey)
  64. Rajeshwari Chatterjee (en:Rajeshwari Chatterjee)
  65. Rosa García García (en:Rosa García García)
  66. Rose Marie Pangborn (en:Rose Marie Pangborn)
  67. Rosemary Joyce (en:Rosemary Joyce)
  68. Samantha Mohr (en:Samantha Mohr)
  69. Samira Moussa (en:Samira Moussa)
  70. Sema Sgaier (en:Sema Sgaier)
  71. Sossina M. Haile (en:Sossina M. Haile)
  72. Soumya Swaminathan (en:Soumya Swaminathan)
  73. Sudha Bhattacharya (en:Sudha Bhattacharya)
  74. Sunetra Gupta (en:Sunetra Gupta)
  75. Suzanne Leclercq (en:Suzanne Leclercq)
  76. Sylvia Edlund (en:Sylvia Edlund)
  77. Tessy Thomas (en:Tessy Thomas)
  78. Tina Malti (en:Tina Malti)
  79. Vyda Ragulskienė (en:Vyda Ragulskienė)
  80. Walborg Thorsell (en:Walborg Thorsell)
  81. Yajaira Sierra Sastre (en:Yajaira Sierra Sastre)
  82. Zeng Fanyi (en:Zeng Fanyi)
  83. Suzanne Leclercq Belgische paleobotaniste (en)
  84. Sylvia Ratnasamy Belgisch-Indische computerwetenschapper ([1] en)
  85. Bernadette Bawin Belgische sociologe ([2] fr)
  86. Lucie Olbrechts-Tyteca Belgische sociologe (fr en)
  87. Rosabeth Moss Kanter Amerikaanse professor in bedrijfsmanagement, opgenomen in Knack's 30 sterke vrouwen ([w:fr:Rosabeth_Moss_Kanter fr] en)
  88. Susan Love Amerikaanse chirurge ook opgenomen in hogergenoemde Knack-lijst (en)
  89. Eileen Power, Britse historica
  90. Marie Jahoda (en:Marie Jahoda), sociaal-psycholoog
  91. Mary Wilkes (en:Mary Allen Wilkes)
  92. Gayatri Chakravorty Spivak (en - wikidata)
  93. Pearl Kendrick(en:Pearl Kendrick)

Hoogleraren[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Brenda Almond (d:Q21255833)
  2. Trudy van Asperen (d:Q28869671)
  3. Johanna Beitel
  4. Arianna Betti (d:Q21254869)
  5. Truuske de Bock (d:Q26821308)
  6. Mieke Boon (d:Q45388502)
  7. Erica van Boven, hoogleraar Letterkunde Open Universiteit (d:Q66614577)
  8. Edith Brugmans (d:Q76741515)
  9. Lizet Duyvendak, feministe, uhd aan de Open Universiteit en auteur
  10. Anneke Hooymans (d:Q26807776)
  11. Myriam Hunink (d:Q26807799)
  12. Sarah Hutton (de:Sarah Hutton)
  13. Inge Hutter (d:Q26807810)
  14. Marie Huysmans (d:Q26807832)
  15. Hidé Ishiguro (en:Hidé_Ishiguro, ja:石黒ひで)
  16. Yolande Jansen
  17. Diedel Kornet (d:Q76741476)
  18. Hanne van Lohuizen (d:Q26807837 vermoed ik)
  19. Katja Loos (d:Q21264194)
  20. Marja van Luyn (cy:Marja van Luyn, d:Q26821262)
  21. Cynthia Macdonald (en:Cynthia Macdonald)
  22. Anne Mackor (cy:Anne Mackor, d:Q26821324)
  23. Natasha Maurits (cy:Natasha Maurits, d:Q26821333)
  24. Jeltje van der Meer (cy: Jeltje van der Meer, d:Q26821339)
  25. Melinda Mills (en:Melinda Mills)
  26. Mary S. Morgan (en:Mary S. Morgan, d:Q4302385)
  27. Karin van Nieuwkerk (hoogleraar Radboud Universiteit Nijmegen, Inaugurele rede, Nemo kennislink, d:Q60550908)
  28. Tineke Oldehinkel (d:Q21252633)
  29. Jeanine Olsen (es:Jeanine Louise Olsen)
  30. Carla Rita Palmerino, hoogleraar Geschiedenis van de moderne filosofie aan de Radboud Universiteit Nijmegen en deeltijdhoogleraar Filosofie aan de Open Universiteit
  31. Paquita Perez Salgado, hoogleraar MST Open Universiteit
  32. Jeanne Peijnenburg (d:Q87056681)
  33. Jeannette Pols (d:Q42347259)
  34. Sabine Roeser (d:Q21264614)
  35. Martha Roggenkamp (cy:Martha Roggenkamp, d:Q26821295)
  36. Maartje Schermer (d:Q58291273)
  37. Madeleine Claire Sergant (d:Q21546489)
  38. Maureen Sie (d:Q76741633)
  39. Teresa Takken
  40. Dolly Verhoeven, hoogleraar Geschiedenis van Nijmegen en Geschiedenis van Gelderland aan de Radboud Universiteit Nijmegen
  41. Marian Verkerk (d:Q86273942)
  42. Désirée Verweij
  43. Lies Wesseling, bijzonder hoogleraar en bekleder van de Opzij-leerstoel bij de Universiteit Maastricht. Zie ook https://www.maastrichtuniversity.nl/lies.wesseling
  44. Monique Leyenaar (Linkedin), politicologie en jurylid Prinsjesboekenprijs

Belgische hoogleraren[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Alice von Hildebrand - d:Q275370
  2. Claire Préaux - d:Q2975111
  3. Émile Noulet - d:Q1337342
  4. Susanna Mildonian - d:Q1665301
  5. Elsa Dehennin - d:Q1333412
  6. Gonda Aline Hector Van Steen - d:Q1536973
  7. Greta Moens-Haenen - d:Q1545947
  8. Madeleine Defrenne - d:Q1883255
  9. Firouzeh Nahavandi - d:Q3072912
  10. Bernadette Mérenne-Schoumaker - d:Q15407048
  11. Reine Meylaerts - d:Q18223044
  12. Annemie Bogaerts, Belgisch gewoon hoogleraar
  13. Pegie Cool, Belgisch hoogleraar
  14. Sabine Van Doorslaer, Belgisch hoogleraar
  15. Gudrun De Boeck, Belgisch hoogleraar
  16. Els Prinsen, Belgisch hoogleraar
  17. Diane Van Strydonck, Emiritus
  18. Ilse Loots, Belgisch hoogleraar
  19. Carolyn Declerck, Belgisch hoogleraar
  20. Annick Schramme, Belgisch hoogleraar
  21. Liliane Van Hoof, Belgisch hoogleraar
  22. Renate Barbaix, Belgisch hoogleraar
  23. Thalia Kruger, Belgisch hoogleraar
  24. Ingrid Opdebeek, Belgisch gewoon hoogleraar
  25. Patricia Popelier, Belgisch gewoon hoogleraar
  26. Joëlle Rozie, Belgisch hoogleraar
  27. Anne Van Regenmortel, Belgisch hoogleraar
  28. Britt Weyts, Belgisch hoogleraar
  29. Diana De Graeve, Belgisch gewoon hoogleraar
  30. Rita De Maeseneer, Belgisch Gewoon hoogleraar emeritus
  31. Kathleen Gyssels, Belgisch hoogleraar
  32. Vivian Liska, Belgisch gewoon hoogleraar
  33. Chris Van Ginneken, Belgisch hoogleraar
  34. Hilde Greefs, Belgisch hoogleraar
  35. Amaryllis Audenaert, Belgisch hoogleraar

Voormalige leden van de KNAW[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Simone van Riet (fr:Simone van Riet, wikidata)
  2. J.H. van Leeuwen Boomkamp (wikidata)
  3. Hanne van Lohuizen (wikidata)
  4. Frances Yates (en:Frances Yates, de:Frances A. Yates, hu:Frances Yates, pt:Frances Yates, wikidata)

Prijzen en leerstoelen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. ...

Artsen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Rebecca Cole de tweede Afro-Amerikaanse vrouwelijke arts in de VS (en:Rebecca Cole)
  2. Pauline Dekker longarts, met Wanda de Kanter bekend van Nederland Stopt! Met Roken
  3. Rita Sapiro Finkler endocrinoloog, gynaecoloog en kinderarts (en:Rita Sapiro Finkler, ar:ريتا_سابيرو_فينكلر)
  4. Kazue Togasaki een van de eerste twee Japanse vrouwelijke artsen (en:Kazue Togasaki)
  5. Jennie Kidd Trout, de eerste vrouwelijke arts in Canada (en:Jennie Kidd Trout, fr:Jennie Kidd Trout)
  6. Harriot Kezia Hunt arts, vrouwenactivist, leraar (en:Harriot Kezia Hunt)
  7. Elizabeth Reifsnyder opende het eerste vrouwenziekenhuis in Sjanghai (en:Elizabeth Reifsnyder)
  8. Mw. Prof. Dr. M.C. de Vries (Martine de Vries) LUMC Kinderarts, specialisatie Kinderendocrinologie. Promotie: Universiteit Leiden: “The moral Landscape of Pediatric Oncology. An empirical study on best interests, parental authority and child participation in decision making”. Ook werkzaam als medisch ethicus.

Sterrenkunde[bewerken | brontekst bewerken]

Lijst grotendeels afkomstig van "vrouwen in de sterrenkunde"

  1. Maria Clara Eimmart (en), pinterest
  2. Mary Adela Blagg, Brits astronoom - (en)
  3. Agnes Mary Clerke, Iers astronoom - (en)
  4. France Anne Córdova, Amerikaans astrofysicist - (en)
  5. Pascale Defraigne, Koninklijke Sterrenwacht België
  6. Heidi B. Hammel, Amerikaans astronoom - (en)
  7. Dorrit Hoffleit, Amerikaans astronoom - (en)
  8. Helen Sawyer Hogg, Amerikaans astronoom - (en)
  9. Wilhelmina Iwanowska, Pools astronoom - (en)
  10. Patricia Lampens, Koninklijke Sterrenwacht België
  11. Anne Lemaître, Belgisch wiskundige
  12. Rosaly Lopes, Braziliaans planetair geoloog - (en)
  13. Linda A. Morabito, Canadees-Amerikaans astronoom - (en)
  14. Mary Proctor, Amerikaans schrijver over astronomie - (en)
  15. Charlotte Moore Sitterly, Amerikaans astronoom - (en)
  16. Henrietta Hill Swope, Amerikaans astronoom - (en)
  17. Anne Underhill - (en)
  18. Griet C. Van de Steene
  19. Maria Zuber, Amerikaans astronoom - (en)

Lucht- en ruimtevaart[bewerken | brontekst bewerken]

Astronauten en kandidaten: en:List of female astronauts#Other astronauts and astronaut candidates

Egyptologen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Joann Fletcher (Q274473)
  2. Sarah Parcak (Q7422673)
  3. Hilda Petrie (Q1618182)
  4. Rosalind Moss (Q15130156)
  5. Christiane Ziegler (Q2061302)
  6. Mary Brodrick (||Q18715540)
  7. Elizabeth Thomas (Q519857)
  8. Kara Cooney (Q6367499)
  9. Guillemette Andreu (Q3120521)
  10. Barbara Adams (Q442750)
  11. Amelia Edwards (Q437356)

Archeologen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Adela Breton (Q18608933)


Bouwkunde en architectuur[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Rosaria Piomelli (d:Q7367366), Amerikaans architect
  2. Margarete Schütte-Lihotzky (d:Q78858), Oostenrijks architect

Zie verder Bouwende vrouwen (en Women in architecture)


Technologie/Informatica[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Gertrude Blanch (1897? - 1996) (en) leidt het Mathematical Tables Project (IT-bureau) tijdens de Tweede Wereldoorlog.
  2. Jean E. Sammet (en) (1928-2017), ontwikkelt de FORMAC programmertaal.
  3. Mary Allen Wilkes (en) was de eerste vrouw die een computer gebruikte in een privéwoning en de eerste ontwikkelaar van een operating system (LAP) voor de eerste minicomputer (LINC).
  4. Sister Mary Kenneth Keller (en) (1914?–1985) was de eerste Amerikaanse vrouw met een PhD in Computer Science.
  5. Margaret R. Fox (en) werd benoemd als voorzitter van het Office of Computer Information in 1966, een departement van het Institute for Computer Science and Technology of NBS tot 1975.
  6. Susan Nycum werkte aan computer security en computer law/intellectual property voor Datamation.
  7. Adele Goldberg (en) (1945–), was een van de ontwerpers en ontwikkelaars van de Smalltalk-taal.
  8. Karen Spärck Jones (en) (1935–2007) was een pionier van information retrieval en de verwerking van natuurlijke talen.
  9. Sandy Kurtzig (en) (1947-) richtte ASK Computer Systems op, een van de eerste vroege Silicon Valley startups.
  10. Lynn Conway (1938–), leidde de "LSI Systems" groep, en was mede auteur van Introduction to VLSI Systems.
  11. Phyllis Fox werkte aan de PORT portable mathematical/numerical library.
  12. Carla Meninsky (?), ontwierp en programmeerde verschillende Atari 2600 spellen zoals Dodge 'Em and Warlords.
  13. Lorinda Cherry werkte de aan de Writer's Workbench (wwb) voor Bell Labs.
  14. Janese Swanson (en anderen) ontwikkelde de eerste Carmen Sandiego spellen. Ze richte tevens Girl Tech op.
  15. Radia Perlman (1951–), was de ontwerper van het Spanning Tree Protocol.
  16. Irma Wyman (~1927–), was de eerste Honeywell CIO.
  17. Hannah Smith (auteur) was the "Girlie tipster" voor CRASH (magazine).
  18. Éva Tardos (1957–), ontving de Fulkerson Prize voor haar onderzoek en ontwerp van analysis of algorithms.
  19. Donna Dubinsky (1955–), CEO en medeoprichter van Palm, Inc., medeoprichter van Handspring, medeoprichter van Numenta.
  20. Jeannette Wing ontwikkelde het Liskov substitution principle. Liskov was de winnaar van de Turing Prize in 2008.
  21. Chris Wellens is de oprichter van InterWorking Labs, het eerste bedrijf voor het bouwen van netwerk test apparatuur.
  22. Sally Floyd (~1953–), is bekend van haar werk over Transmission Control Protocol.
  23. Xiaoyuan Tu (1967–), ontving de eerste ACM's Doctoral Dissertation Award.
  24. Anita Borg (1949–2003), is de oprichter van het Institute for Women and Technology (IWT).
  25. Deb Richardson is de oprichter van LinuxChix, een internationale organisatie voor vrouwen die Linux gebruiken en van personen die vrouwen helpen met informatica.
  26. Ellen Spertus behaalde een PhD in Electrical Engineering and Computer Science aan het MIT in 1998 met een merkwaardige thesis "ParaSite: Mining the structural information on the World-Wide Web."
  27. Jeri Ellsworth (1974–) was een autodidact computerchipontwerper onder andere van de C64 Direct-to-TV.
  28. Ruchi Sanghvi was de eerste vrouwelijke ingenieur bij Facebook.
  29. Maria Klawe (1951–) was de eerste vrouw als voorzitter van het Harvey Mudd College sinds de oprichting in 1955 en was voorzitter van de ACM van 2002 tot 2004.

Organisaties voor vrouwen in de informatica[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Association for Computing Machinery (ACM) Committee on Women
  2. BlackGirlsCode,[1] heeft zich tot doel gesteld aan te tonen dat meisjes met iedere huidskleur de vaardigheid hebben om de programmeuses van morgen te worden.
  3. BCSWomen, een groep specialistes van de British Computer Society (is al wel eens verwijderd omdat het niet E zou zijn)
  4. Computing Research Association, committee over de positie van vrouwen in het onderzoek naar vrouwen in computer onderzoek.
  5. Girl Develop IT, verbetert de positie van vrouwen met diverse achtergronden van over de hele wereld om te leren hoe software te ontwikkelen.
  6. Girl Geek Dinners, een internationale groep van vrouwen van alle leeftijden.
  7. Global Tech Women,[2] een organisatie die er van uit gaat dat de oplossing voor het probleem van de aanhoudende gender-verschillen is om zich te concentreren op de individuele behoeftes van technische vrouwen op een persoonlijk en professioneel vlak.
  8. Latinas in Computing,[3] een gemeenschap gestart door en voor van Zuid-Amerikaanse afkomst in de informatica met de missie om hun succes en vertegenwoordiging in de informatica gerelateerde domeinen te ondersteunen.
  9. LinuxChix, een op vrouwen gerichte gemeenschap in de open source beweging.
  10. MNT - Mulheres na Tecnologia, Braziliaanse groep die gender-gelijkheid in de informatica eist
  11. National Center for Women and Information Technology[4] (NCWIT), helpt organisaties vrouwen in te huren, in dienst te houden en vrouwen in het middelbaar- en hoger onderwijs promotie met behulp van indistruele en ondernemers carrieres door groepsvorming, bewijsvoering en actie.
  12. National Girls Collaborative Project[5] (NGCP), wiens visie het is om organisaties uit alle hoeken van de Verenigde Staten bijelkaar te brengen die zich tot doel gesteld hebben om meisjes voor te lichten en te stimuleren om carriere te maken in de exacte wetenschappen, technologie, ingenieursberoepen en wiskunde (STEM).
  13. Systers, een gemodereerde mailinglijst om vrouwen in de Systers community bij te staan.
  14. TechGirlz, een organisatie die gericht is op het verbeteren van de positie van meisjes om de technoligische leiders van de toekomst te worden.
  15. Web Start Women, een organisatie die er op gericht is om meer vrouwen in het programmeren voor het web te interesseren.
  16. Women's Engineering Society ("WES") (en|wd), een Brits genootschap voor vrouwelijke ingenieurs/vrouwen in engineering.
  17. Women's Society of Cyberjutsu, een community van en voor professionele vrouwen in de informatica, IT-security, programmeuses, computer wetenschappers/ingenieurs en ook voor vrouwen die nieuwsgierig zijn naar het domein.



Mode[bewerken | brontekst bewerken]

Algemeen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Modevakschool

Kleding[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Avondjurk
  2. Cocktailjurk
  3. Geklede jurk
  4. Galajurk
  5. Hoepeljurk (voor zover aanvullend aan Hoepelrok)
  6. Hold-ups (d:Q1260690)
  7. Netkous (kleding) (d:Q1777874)
  8. Spijkerrok, Spijkerblouse (Spijkerbroek bestaat al)
  9. Broekpak
  10. Overgooier
  11. Catsuit
  12. Cirkelrok
  13. Kokerrok
  14. Suavebroek
  15. Twinset
  16. Zie ook Deze lijst met nog ontbrekende kledingstukken op Wikipedia
  17. En deze Lijst van Europeana Fashion via Wikidata

Cosmetica[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Dermatologische test
  2. Cosmeticaverordening
  3. Leave-on
  4. Laserbehandeling
  5. Wattenschijfje
  6. Nagelkunst
  7. Beautyblender (d:Q66827548)
  8. Revlon

Haardracht[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Knot (Knotje is redirect naar haardracht)
  2. Pagekopje
  3. Haarrol
  4. Haarklem
  5. Haardroger (artikel gaat over de fohn, niet over de kap die over je hoofd gaat)
  6. Haarnet, artikel gaat over het medische ding, niet over een modieus haarnet voor vrouwen
  7. Sjabloon:Navigatie menselijke beharing: aanvullen met de vrouwelijke vormen van haardracht

Sieraden[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Groeibriljant
  2. Spang (sieraad)
  3. Cabouchon
  4. Enkelband (sieraad) (de doorverwijspagina Enkelband verwijst naar armband)
  5. Zoetwaterparel
  6. De rode links op Lijst van bekende diamanten

Schoenen[bewerken | brontekst bewerken]

Modetermen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Boothals
  2. Strapless
  3. Pompon

Baby's en kinderen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Babyshampoo
  2. Wegwerpluier
  3. Luierbroek
  4. Zwemluier
  5. Hydrofieldoek
  6. Luiertas
  7. Draagzak
  8. Zwangerschapskleding / Positiekleding
  9. Borstvoedingskleding

Piercings[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Clitorispiercing (d:Q1774779)
  2. Fourchettepiercing (d:Q1434426)
  3. Isabellapiercing (d:Q1673582)
  4. Nefertitipiercing (d:Q498572)
  5. Princess Albertinapiercing (d:Q460683)
  6. Princess Dianapiercing
  7. Schaamlippiercing (d:Q610011)
  8. Suitcasepiercing (d:Q2363942)
  9. Trianglepiercing (d:Q2452341)

Modeontwerpsters[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Frida Giannini, Italiaans modeontwerper
  2. Rosa Genoni, Italiaans modeontwerper)
  3. Phoebe Philo, Brits modeontwerper
  4. Winde Rienstra, Nederlands modeontwerper
  5. Maartje Dijkstra, Nederlands modeontwerper
  6. Anna Sui, Amerikaans modeontwerper
  7. Rei Kawakubo, Japans modeontwerper
  8. Anne Klein, Amerikaans modeontwerper
  9. Carolina Herrera, Venezulaans-Amerikaans modeontwerper
  10. Sophia Kokosaliki, Grieks modeontwerper
  11. Anna Molinari, Italiaans modeontwerper
  12. Martine Sitbon, Frans modeontwerper

Juwelenontwerpsters[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Suzanne Belperron (d:Q2700189), Frans juwelenontwerpster

Handwerken[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Lettermerklap
  2. Stoplap
  3. Borduurlap
  4. Pronklap
  5. Rode schoollap
  6. Herinneringslap
  7. De rode links uit Sjabloon:Navigatie kantsoorten
  8. De rode links uit Borduursteek



Actrices[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Misée Wyns -
  2. Moshidi Motshegwa ([3])
  3. Frances Abington (en: Frances_Abington) (krater op Venus naar haar vernoemd)
  4. Giovanna Antonelli (en:Giovanna Antonelli - wikidata) - 30
  5. Shabana Azmi (en:Shabana Azmi - wikidata) - 29
  6. Jaya Bhaduri Bachchan (en:Jaya Bhaduri Bachchan - wikidata) - 33
  7. Vidya Balan (en:Vidya Balan - wikidata) - 33
  8. Leonie Brandt Amsterdams actrice in de Amsterdamse Stadschouwburg vanaf 1925 en Nederlands dubbelspionne bij de nazi's in WO2. (documentaire van Annette Apon)
  9. Adriana Budevska (en: Adriana Budevska) (krater op Venus naar haar vernoemd)
  10. Maria Ermolova ( (en: Maria Yermolova) (krater op Venus naar haar vernoemd)
  11. María Antonia Vallejo Fernández (es: María Antonia Vallejo) (krater op Venus naar haar vernoemd)
  12. Julie Gayet (en - wikidata)
  13. Elizabeth Gutiérrez (en:Elizabeth Gutiérrez - wikidata) – 46
  14. Alexandra Jablotsjkina (en: Aleksandra Yablochkinafr: Alexandra Yablotchkinaru: Яблочкина, Александра Александровна) (krater op Venus naar haar vernoemd)
  15. Chelsea Kane (en:Chelsea Kane - wikidata) – 27
  16. Karisma Kapoor (en:Karisma Kapoor - wikidata) - 31
  17. Taheyya Kariokka, Egyptische actrice (en:Taheyya Kariokka) - wikidata - 13
  18. Fanny Kemble (en: Fanny Kemble) (krater op Venus naar haar vernoemd)
  19. Manisha Koirala (en - wikidata)
  20. Ruby Lin (en:Ruby Lin - wikidata) - 28
  21. Bai Ling (en - wikidata)
  22. Tress MacNeille (en:Tress MacNeille - wikidata)
  23. Hema Malini (en:Hema Malini - wikidata) - 35
  24. Rose Marie (en - wikidata)
  25. Aurora Miranda (pt/en)
  26. Dia Mirza (en - wikidata)
  27. Bárbara Mori (en - wikidata|wikidata)
  28. Nargis (en:Nargis - wikidata) - 32
  29. Ximena Navarrete (en:Ximena Navarrete - wikidata) - 29
  30. Rekha (en:Rekha - wikidata) - 29
  31. Yasmine Reza, actrice tevens scenarist, auteur en (toneel)schrijfster, vertaalster - (en|fr|wikidata)
  32. Anushka Sharma (en:Anushka Sharma - wikidata) - 32
  33. Mallika Sherawat (en:Mallika Sherawat - wikidata) - 31
  34. Tabu (en:Tabu (actress) - wikidata) - 27
  35. Ayesha Takia (en:Ayesha Takia - wikidata) - 28
  36. Ha Ji-won (en:Ha Ji-won - wikidata) - 27
  37. Jun Ji-hyun (en - wikidata)
  38. Haifa Wehbe (en:Haifa Wehbe - wikidata)
  39. Yū Aoi (en - wikidata)
  40. Nora El Koussour, Nederlandse actrice en winnares bij Gouden Kalf (2017) en filmfestivals in EU en VS (en:Nora El Koussour)

Pornografische actrices[bewerken | brontekst bewerken]

AVN Female Performer of the Year Award-winnaressen zonder een eigen artikel op nl-Wikipedia:

  1. Missy (actrice) (wikidata)
  2. Stephanie Swift (wikidata)
  3. Chloe (actrice) (wikidata)
  4. Inari Vachs (wikidata)
  5. Jewel De'Nyle (wikidata)
  6. Nikita Denise (wikidata)
  7. Ashley Blue (wikidata)
  8. Lauren Phoenix (wikidata)
  9. Hillary Scott (wikidata)
  10. Bonnie Rotten (wikidata)
  11. Anikka Albrite (wikidata)
  12. Riley Reid (wikidata)
  13. Adriana Chechik (wikidata)

Overige ponografische actrices:

  1. Lacey Duvalle (wikidata)
  2. Nyomi Banxxx (en - wikidata)
  3. Aletta Ocean (en - wikidata)
  4. Nikki Benz (en - wikidata)
  5. Carmen Luvana (en - wikidata)
  6. Angel Dark (en - wikidata)
  7. Rebeca Linares (en - wikidata)

Zie ook de rode links in Sjabloon:Navigatie winnaars AVN Awards

Porno of porna regisseurs[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Jennifer Lyon Bell - Amerikaans-Nederlandse pornoregisseur (Volkskrant over haar)
  2. ...

Fotomodellen[bewerken | brontekst bewerken]

Lijst afkomstig van: https://nl.wikipedia.org/wiki/Lijst_van_internationaal_bekende_fotomodellen

  1. Ludmilla Radchenko (en:Ludmilla Radchenko - wikidata) - 36
  2. Lara Dutta (en:Lara Dutta - wikidata) - 35
  3. Adina Fohlin
  4. Agnes Nabuurs
  5. Ana Hickmann
  6. Andi Muise
  7. Anna Bayle
  8. Audrey Marnay
  9. Beverly Peele
  10. Bridget Hall
  11. Camila Finn
  12. Carol Alt
  13. Caroline Trentini
  14. Caroline Winberg
  15. Carolyn Murphy
  16. Cecilia Mendez
  17. Cheryl Tiegs
  18. Cintia Dicker
  19. Coco Rocha
  20. Daria Werbowy
  21. Daniella Pestova
  22. Donyale Luna (en, wd)
  23. Du Juan
  24. Elaine Irwin
  25. Elsa Benitez
  26. Emina Cunmulaj
  27. Erin Wasson
  28. Heather Marks
  29. Hilary Rhoda
  30. Irina Lazareanu
  31. Irina Pantaeva
  32. Iselin Steiro
  33. Izabel Goulart
  34. Jacquetta Wheeler
  35. Jarah Mariano
  36. Jean Shrimpton
  37. Jessica Stam
  38. Johanna Stein
  39. Karen Elson
  40. Kim Alexis
  41. Kim Peers
  42. Kristen McMenamy
  43. Lauren Hutton
  44. Małgosia Bela
  45. Magdalena Frackowiak
  46. Maggie Rizer
  47. Marie Vandecaveye
  48. Natasha Poly
  49. Niki Taylor
  50. Omahyra Mota
  51. Raquel Zimmermann
  52. Renee Simonsen
  53. Rie Rasmussen
  54. Sasha Pivovarova
  55. Shalom Harlow
  56. Snejana Onopka
  57. Stella Tennant
  58. Tanya Dziahileva
  59. Tasha Tilberg
  60. Tatjana Patitz
  61. Tiiu Kuik
  62. Veronica Webb
  63. Veruschka
  64. Vlada Roslyakova
  65. Yamila Diaz
  66. Yasmeen Ghauri
  67. Maria Ozawa (en:Maria Ozawa - wikidata)
  68. Izabel Goulart (en - wikidata)



Sportvrouwen[bewerken | brontekst bewerken]

Alpineskiën
  1. .
Atleten
  1. Truus van Amstel -
  2. Gerda Blokziel -
  3. Monique Bogaards -
  4. Stans Brehm -
  5. Ivana Brkljačić - en
  6. Saskia Brouwer -
  7. Marjo Bus -
  8. Natalja Choroneko -
  9. Anisoara Cusmir-Stanciu -
  10. Marianne Dickerson -
  11. Anneliese Ehrhardt -
  12. Benita Fitzgerald-Brown -
  13. Debbie Flintoff-King -
  14. Joke van Gerven -
  15. Kalkidan Gezahegne -
  16. Nicoleta Grasu -
  17. Hatima Hachlaf -
  18. Heidi Hanula -
  19. Elly Henzen -
  20. Martina Hrašnová -
  21. Ivanka Hristova -
  22. Joelia Ignatkina -
  23. Raisa Katyukova-Smekhnova -
  24. Tineke Kluft -
  25. Yvonne van der Kolk -
  26. Yanina Korolchik -
  27. Riet Kruiswijk -
  28. Svetlana Ladochina -
  29. Anneke de Lange -
  30. Carolien Lucas -
  31. Madeline Manning -
  32. Maritza Martén -
  33. Tatyana McFadden (de|en|ru|fr) -
  34. Karin Mey Melis -
  35. Lisa Nemec - en
  36. Heidi van der Plas -
  37. Olga Ripakova -
  38. Rosie Ruiz (en|hulpje) -
  39. Tatyana Samolenko-Dorovskikh -
  40. Olesia Sireva -
  41. Helen Stephens -
  42. Ekateríni Thánou -
  43. Cathleen Tshirch -
  44. Jocelyne Villeton -
  45. Marion Wagner -
  46. Jodie Williams
Badmintonners (vrouwen)
  1. Rachel Geertsen -
  2. Betty Krab -
  3. Lisa Malaihollo -
  4. Claudia Saleming -
  5. Yvonne Sie -
  6. Maartje Verheul -
  7. Ilse Vooren -
  8. Saina Nehwal (en:Saina Nehwal - wikidata)
Biatleten (vrouwen)
  1. .
Bobsleeërs (vrouwen)
  1. Susi Erdmann -
  2. Nicole Herschmann -
  3. Ulrike Holzner -
Boksen
  1. Michele Aboro (bokser) -
  2. Estelle Mossely (fr) -
Bowlers (vrouwen)
  1. Carol Ashby -
  2. Gemma Broadhurst -
  3. Caroline Brown -
  4. Theresa Darnell-Langton -
  5. Ellen Falkner -
  6. Jo Morris -
  7. Rozanna Muriwai -
  8. Judy Penfold
Curlingspelers (vrouwen)
  1. Shinobu Aota -
  2. Binia Beeli -
  3. Laurence Bidaud -
  4. Lynn Cameron -
  5. Luzia Ebnöther -
  6. Tanya Frei -
  7. Dorthe Holm -
  8. Cassandra Johnson -
  9. Shannon Kleibrink -
  10. Manuela Kormann -
  11. Deborah Knox -
  12. Kelley Law -
  13. Jacqueline Lockhart -
  14. Fiona MacDonald -
  15. Rhona Martin -
  16. Margaret Morton -
  17. Michèle Moser -
  18. Diane Nelson -
  19. Cheryl Noble -
  20. Dordi Nordby -
  21. Ludmila Privivkova -
  22. Janice Rankin -
  23. Nadia Röthlisberger -
  24. Julie Skinner -
  25. Valeria Spälty -
  26. Georgina Wheatcroft -
  27. Kelly Wood
Darters (vrouwen)
  1. Barbara Lee
Inline-skaters (vrouwen)
  1. Arianna Arcidiacono -
  2. Nathalie Barbotin -
  3. Nicole Begg -
  4. Sabine Berg (de) -
  5. Theresa Cliff (de) -
  6. Desire Contenti -
  7. Simona di Eugenio -
  8. Nicoletta Falcone -
  9. Jana Gegner (de) -
  10. Andrea González -
  11. Anniek ter Haar -
  12. Sheila Herrero (en | de) -
  13. Jercy Puello -
  14. Woo Hyo-sook -
  15. Erika Zanetti
Judoka's (vrouwen)
Kanovaarders (vrouwen)
  1. Nicole Bulk -
  2. Femke Roos -
  3. Tamara Yousef
Kunstrijders (vrouwen)
  1. Radka Bartova -
  2. Ana Cecilia Cantu -
  3. Alissa Czisny -
  4. Merovee Ephrem -
  5. Kathrin Freudelsperger -
  6. Jocaelyn Ho -
  7. Anna Jurkiewicz -
  8. Tamar Katz -
  9. Kristine Y. Lee -
  10. Arina Martinova -
  11. Irina Movchan -
  12. Maria-Elena Papasotiriou -
  13. Ami Parekh -
  14. Julia Teplih -
  15. Hristina Vassileva -
  16. Kristin Wieczorek
Langlaufers (vrouwen)
  1. Carolien ten Bosch -
  2. Natascia Leonardi Cortesi (en | de) -
  3. Andrea Huber (en) -
  4. Brigitte Albrecht Loretan (en | de) -
  5. Anita Moen (en | de) -
  6. Laurence Rochat (en) -
Amazones (vrouwen)
  1. Marlies van Baalen -
  2. Anny van Doorne -
  3. Marjolijn Greeve -
  4. Jessica Kürten -
  5. Louky van Olphen-van Amstel -
  6. Anchela Rohof -
  7. Fieps van Tuijl van Serooskerken -
Ritmische gymnastiek
Rodelaars (vrouwen)
Schaatsers (vrouwen)
  1. Kamila Danaj -
  2. Changyu Li -
  3. Betty Lotz -
  4. Jekaterina Loekoanova -
  5. Oana Opincariu -
  6. Claudia Wallin (en) -
  7. Karoline Zillmann
Schermers
  1. Ana Maria Brânză (en:Ana Maria Brânză - wikidata)
Shorttrackers (vrouwen)
  1. Stéphanie Bouvier
  2. Maria Rosa Candido
  3. Marta Capurso
  4. Isabelle Charest
  5. Rozsa Darazs
  6. Nina Evteeva
  7. Lana Gehring
  8. Myrtille Gollin
  9. Amélie Goulet-Nadon
  10. Bernadett Heidum
  11. Jessica Hewitt
  12. Erika Huszar
  13. Alanna Kraus
  14. Szandra Lajtos
  15. Celine Lecompere
  16. Liu Qiuhong
  17. Patrycja Maliszewska
  18. Gabriella Monteduro
  19. Barbara Mussio
  20. Maria Cristina Sciolla
  21. Shin Sae-bom
  22. Sun Dandan
  23. Katia Zini
  24. Mara Zini
Skeletonracers (vrouwen)
  1. Alex Coomber (en | de) -
  2. Lee Ann Parsley (en) -
Squashers (vrouwen)
  1. Nicol David
Synchroonzwemmen
  1. Mariya Kiselyova of Maria Kisseleva (en)
  2. Natalja Sergejewna Ischtschenko (de)
Rolstoeltennissers Vrouwen
  1. Monique De Beer -
  2. Ellen de Lange -
Tennissers (vrouwen)
  1. Patricia Canning-Todd (d:Q434577) -
Trampolinespringsters
Triatleten (vrouwen)
  1. Jenny Alcorn -
  2. Virginia Berasategui -
  3. Nicole Best -
  4. Tiina Boman -
  5. Andis Bow -
  6. Sybille Blersch -
  7. Pauline Cound -
  8. Marie-Jose Dam -
  9. Christel van Eesbeek -
  10. Michelle Fangmann -
  11. Edith Gerards -
  12. Sarah Harrow -
  13. Nicole Hacket -
  14. Joy Hansen -
  15. Gabriele Hirsemann -
  16. Gabriele Keck -
  17. Gerda de Koning -
  18. Tamara Kozulina -
  19. Lisebeth Kristensen
  20. Joy Leutner -
  21. Kristin Lie -
  22. Melissa Mantak -
  23. Suzanne Nedergaard -
  24. Doina Nugent -
  25. Anete Pedersen -
  26. Minouche van der Plas -
  27. Jo-Anne Ritchey -
  28. Jan Ripple -
  29. Robin Roocke -
  30. Gonny Rosendaal -
  31. Lauri Samuelson -
  32. Terry Smith-Ross -
  33. Lucy Smith -
  34. Maddy Tormoen -
  35. Geurie Vastenburg -
  36. Jacqueline van Vliet -
  37. Christine de Wit -
Turnsters
Voetbalsters, voetbalcoaches & -arbiters
  1. Bibiana Steinhaus (de) [6]
  2. Hieke Zijlstra (en), Nederlandse international
Wielrenners (vrouwen)
  1. Sofia Arreola
  2. Katherine Bates
  3. Laura Brown
  4. Kaytee Boyd
  5. Sandie Clair
  6. Kimberley Geist
  7. Lisandra Guerra
  8. Kirsti Lay
  9. Olga Panarina
  10. Jevgenia Romanjoeta
  11. Caroline Ryan
  12. Clara Sanchez
  13. Vilija Sereikaitė
  14. Alison Shanks
  15. Josephine Tomic
  16. Minami Uwano
  17. Jessica Varnish
  18. Sarah Walker
  19. Victoria Williamson
Zwemsters
  1. Theresa Andrews -
  2. Hannelore Anke -
  3. Janine Belton -
  4. Brooke Bennett -
  5. Catherine Carr -
  6. Tracy Caulkins -
  7. Lorraine Crapp -
  8. Tania Dangalakova -
  9. Clare Dennis -
  10. Virginia Duenkel -
  11. Cathy Ferguson -
  12. Michelle Ford -
  13. Ines Geißler -
  14. Valéria Gyenge -
  15. Nicole Haislett -
  16. Kaye Hall -
  17. Ursula Happe -
  18. Jan Henne -
  19. Ilona Hlavackova -
  20. Nancy Hogshead -
  21. Li Hui -
  22. Silke Hörner -
  23. Kyoko Iwasaki -
  24. Nicola Jackson -
  25. Tang Jigzhi -
  26. Lina Kačiušytė -
  27. Claudia Kolb -
  28. Marina Koshevaya -
  29. Barbara Krause -
  30. Ethel Lackie -
  31. Karen Legg -
  32. Lin Li -
  33. Anita Lonsbrough -
  34. Hideko Maehata -
  35. Shelley Mann -
  36. Lyn McClements -
  37. Mary Meagher -
  38. Caren Metschuck -
  39. Debbie Meyer -
  40. Lucy Morton -
  41. Gail Neall -
  42. Kathleen Nord -
  43. Albina Osipowich -
  44. Anne Ottenbrite -
  45. Janine Pietsch -
  46. Andrea Pollack -
  47. Hong Qian -
  48. Ulrike Richter -
  49. Keena Rothhammer -
  50. Summer Sanders -
  51. Petra Schneider -
  52. Hildegard Schrader -
  53. Carolyn Schuler -
  54. Ana Sršen
  55. Carrie Steinseifer -
  56. Sharon Stouder -
  57. Katalin Szöke -
  58. Ulrike Tauber -
  59. Petra Thümer -
  60. Donna de Varona -
  61. Allison Wagner -
  62. Lillian Watson -
  63. Mary Wayte -
  64. Beverley Whitfield -
  65. Sharon Wichman -
  66. Yanyan Wu -
  67. Wenyi Yang -
  68. Xu Yanwei -
  69. Zhu Yingwen -
  70. Zhuang Yong


Kunst[bewerken | brontekst bewerken]

Actief in de Lage Landen[bewerken | brontekst bewerken]

Geboren in de 15e eeuw

  1. ...

Geboren in de 16e eeuw

  1. ...

Geboren in de 17e eeuw

  1. Bruyns, Anna Francisca de (Morialmé, 1604 – Arras, 1675)
  2. Duyn, Susanna Maria van der (Den Haag, 1698 – Amsterdam, 1780)
  3. Godewijk, Margaretha van (Dordrecht, 1627 – Dordrecht, 1677)
  4. Elisabeth Pauw, van het Hofje van Pauw
  5. Pepijn, Katharina (Antwerpen, 1619 – Antwerpen, 1688)
  6. Queborn, Anna van den (Den Haag, 1620 – Overschie, 1689)
  7. Rozee, Catharina (Leiden, 1632 – Leiden, 1682)
  8. Thielen, Anna van (Antwerpen, 1641 – Antwerpen, 1664)
  9. Thielen, Francisca Catharina van (Antwerpen, 1645 – Antwerpen, 1662)
  10. Veen, Cornelis van (Den Haag, 1602 – Den Haag, 1687)
  11. Veen, Geertruyt van (Den Haag, d1637 – Den Haag, 1637)
  12. Veen, Gertruida van (Antwerpen, 1602 – Antwerpen, 1643)
  13. Ykens, Catarina (Antwerpen, 1608 – Antwerpen, 1666)
  14. Ykens, Catarina (Antwerpen, 1659 – Antwerpen, 1737)
  15. Maria Eugenia de Beer, graveur (2) (BN4)

Geboren in de 18e eeuw

  1. Louise von Panhuys, botanisch kunstenaar (1763 – 1844)
  2. Enschedé, Christina Gerarda (Haarlem, 1791 – Haarlem, 1873)
  3. Enschedé, Sandrina Christina Elizabeth (Haarlem, 1794 – Haarlem, 1871)
  4. Hoopstad, Elisabeth Iosetta (Guyana, 1787 – Marseille, 1847)

Geboren in de 19e eeuw

  1. Springer, Gertruida H. (1895 – 1988)
  2. Hélène Durand, botanisch tekenares (3) (BN41)

Geboren in de 20e eeuw

  1. Carolien de Brouwer (ex-ontwerpster), kunstenares in Eindhoven
  2. Berthe Dubail, kunstschilderes, tekenares (2) (NBW22)
  3. Clara de Jong, aquarelliste, kunstschilderes, tekenares (wikidata)
  4. Hanna Mobach
  5. Mariette Salbeth (Anderlecht, 1929)
  6. Gabrielle Vincent, illustratrice, ook: Monique Martin (4) (NBN13)
  7. Kiki Weerts ([4], [5]) Maakt muziek (Malle Pietje en de Bimbo's), ontwerkt ook kleding

Internationaal bekende en werkzame kunstenaressen[bewerken | brontekst bewerken]

Moderne en hedendaagse kunst. Veel van deze dames hebben werk in Nederlandse en Belgische museumcollecties.

  1. Amrita Sher-Gil (en:Amrita Sher-Gil - wikidata) - 29
  2. Lynda Benglis (en)
  3. Valie Export (en)
  4. Annette Messager (en)
  5. Ulrike Rosenbach (en)
  6. Carolee Schneemann (en)
  7. Marianne Breslauer (de|en|fr), Duits fotograaf -
  8. Katarzyna Kozyra (1963) (en/d:Q6375209) - Pools video artiest -
  9. Tala Madani (en; [6]) schilder -
  10. Paola Levi-Montalcini (Engelstalige en Italiaanstalige wikipedia hebben een artikel) Italiaans schilder -
  11. Ina van Zyl (fr|nl | [7]) Zuidafrikaans kunstschilder werkend in Amsterdam -
  12. Maria Lassnig (en:Maria Lasnig)
  13. Nush Éluard (en)
  14. Valentine Hugo (en)
  15. Jacqueline Lamba (en)
  16. Valentine Penrose (en)
  17. Catherine Elwes (en)
  18. Julika Rudelius (en)
  19. Melanie Bonajo (en)
  20. Marjan Teeuwen ([8], bekend van o.a. Kunstuur van AVROTROS. Ze maakt kunst van gebouwen, die daarna worden gesloopt)
  21. Paula Scher (en)

Zie ook een lijst met ongeveer 100 belangrijke internationale moderne en hedendaagse beeldende kunstenaressen, aangemaakt vanaf Wikidata.

Lijst van vrouwen met werken in de collectie van het Rijksmuseum Amsterdam zonder artikel op Wikipedia[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Muriël Agsteribbe
  2. Céline van Balen
  3. Adèle Agnès Evrard
  4. Ria Exel
  5. Jeanne Faure
  6. Anneke van der Feer
  7. Greet Feuerstein
  8. Electrina von Freyberg
  9. Susan Friedman
  10. Toto Frima
  11. Wanda Gág (en)
  12. Verena von Gagern
  13. Emma Gaggiotti-Richards
  14. Mareike Geys
  15. Denise Ghering
  16. Joan Gijsbers
  17. Yvonne Van Ginneken
  18. Beate Gleistein
  19. Annie Goddijn
  20. Sárika Goth
  21. Eliza Greatorex (en)
  22. Pau Groenendijk
  23. Laure-Cécile Guyot
  24. Jeanette Haak-Prins
  25. Christie van der Haak
  26. Monique van Haasteren
  27. Diane van Hal
  28. Petra van Harte
  29. Henriëtte van der Harten
  30. Mathilde von Hartenthal
  31. Riek Heesen
  32. Cecile van der Heiden
  33. Margriet Heijmans
  34. Mylène van Heijster
  35. Dinie Hendrix
  36. Ruth Henkel
  37. Tjitske Geertruida Maria van Hettinga Tromp
  38. Vera van Heusden
  39. Gerarda Wilhelmina ten Hoet
  40. Elly van den Hoeven
  41. Els Hogendoorn
  42. Jacoba Theodora Agnes Catharina Hoijer
  43. Nellie Honig
  44. Maria Hoogstraten
  45. Elisabeth Iosetta Hoopstad
  46. Edna Boies Hopkins
  47. Henriëtte van Hove
  48. Maria Arnoldina van Hove
  49. Hilde Hubbuch
  50. Valentine Hugo-Gross (de/en/fr/it/sv)
  51. Frieda Hunziker
  52. Britta Huttenlocher (de/en)
  53. Louise Ibels
  54. Bertha Jaques (en)
  55. Bettina W. Jacometti
  56. Gertie Janssen
  57. Elizabeth Judkins
  58. Dorry Kahn
  59. Karla Kaper
  60. Marie Keg
  61. Josephine Kelly
  62. Elisabeth Kemper
  63. Carla Kleekamp
  64. Cato Kool
  65. Maria Henriëtte Kroeze
  66. Tilly Krone
  67. Germaine Krull (cs/de/en/fr/ja/ru)
  68. Jo Kruyder-Bouman
  69. Elly Kuipers
  70. Lucie Kurpershoek-Visser
  71. Anneke Kuyper
  72. Maria Christina Last
  73. Madeleine Leddy
  74. Sonja Leeflang-Toebes
  75. Iris de Leeuw
  76. Lia van Leeuwen
  77. Eva Leitolf (de)
  78. Diana Lekkerkerker
  79. Héloïse Leloir-Colin
  80. Frea Lenger
  81. Renée Elisabeth Lépicié
  82. Lianne de Lepper
  83. Marianne Letterie
  84. Maria Elisabeth Liernur
  85. Leentje Linders
  86. Louise Lintz
  87. Sally Lohr
  88. Caroline Lose
  89. Marie Louveau
  90. Milly Low
  91. Renee Lubarow
  92. Hermanna Aleida Luden-toe Laer
  93. Cornelia van Maanen
  94. Johanna Machwirth
  95. Judith Macrander
  96. Jeanne Maillart
  97. Betsy van Manen
  98. Aleid Mansholt
  99. Marie Antoinette Marcotte
  100. Henriëtte Marcus
  101. Johanna H. Maria Cornelia Meijer-Toirkens
  102. Laïla Meliani
  103. Jopie Mellema
  104. Han Mes
  105. Anna Metz
  106. Jutta Metzger
  107. Hester Mieras
  108. Mirjam Mieras
  109. Lucia Moholy (de/en/es/ja)
  110. Johanna Hendrieka Moesman
  111. Hilde Möhring
  112. Angélique Moitte
  113. Maria Monninckx
  114. Marianne de Moor
  115. Marijke Mooy
  116. Amélie Munier (fr)
  117. Cornelia Muys
  118. Veronica Nahmias
  119. Mien Nanninga
  120. Louise Charlotte de Neufville-Ritter
  121. Nicoline Nieuwenhuis
  122. Benjamina Maria Noothoven van Goor
  123. Germaine Nordmann
  124. Frédérique Émile Auguste O'Connell-Miethe
  125. Lydia Oerlemans
  126. Tetje van Osselen
  127. Frances van den Oudendijk Pieterse
  128. Geertje van Oudheusden
  129. Ank Overweel
  130. Ella Pauw
  131. Natacha Pavel
  132. Eva Pennink
  133. Carolien Perdeck
  134. Maya Pejić
  135. Margaretha Elisabeth Philips-Konsé
  136. Anna Elisabeth Philips
  137. Margherita Pianarosa
  138. Orovida Camille Pissarro (de/en)
  139. Emily H. Pitchford
  140. Letizia Pitigliani
  141. Teresa del Po (en/fr/it/no)
  142. Leonie Polak
  143. Marguerite Ponce
  144. Bertha Postma-Oort
  145. Grietje Postma
  146. Marie Louise Praetorius
  147. Clémence Pruijs van der Hoeven
  148. Joanna Quispel
  149. Nono Reinhold
  150. Cato Repelaer van Driel
  151. Marcia Resnick
  152. Odette Reydon
  153. Françoise Jeanne Ridderbosch
  154. Suzanna Anthonia Rijkmans-Kaijser
  155. Joyce van Rijn
  156. Judith van de Rijt
  157. Tineke Robson-Augustijn
  158. Maria la Roche
  159. Henriëtte Roos
  160. Jopie Roosenburg-Goudriaan
  161. Laura Samsom-Rous
  162. Hermina Geertruida Sauerbier
  163. Cornelia Scheltema-Boeke
  164. Engelina Helena Schlette
  165. Félicie Schneider
  166. Wendelien Schönfeld
  167. Anita Schoonhoven
  168. Yvonne Schot
  169. Marian Schutte
  170. Akke Sins
  171. Lous Sluijters
  172. Esther Sluiter
  173. Adriana Gerarda Speelman
  174. Ank Spronk
  175. Janneke van de Staaij
  176. Wilhelmine von Stein Callenfels
  177. Cami Stone
  178. Dora Struick du Moulin
  179. Maya Sweering
  180. Karin Székessy (de/lb)
  181. Michèle Talens
  182. Hilke Tasman-Krohn
  183. Henriette Félicité Tassaert (de)
  184. Ems Teychiné
  185. Paula Thies
  186. Anna Ticho (cs/en/es/fr/he/ru)
  187. Dineke van Tongeren
  188. Cornelia Christina Johanna Hoevenaar
  189. Linda Troeller
  190. Wilhelmina Catharina Maria Tuijnman
  191. Maria Uhden (de/pl)
  192. Elizabeth de Vaal
  193. Petronella Vaarzon Morel
  194. Inéz Vandeghinste
  195. Elizabeth Varga
  196. Gerda van der Veen
  197. Gertruida van Veen
  198. Antje Veldstra
  199. Margaretha C. Verheus
  200. Jo Vermijne
  201. Annetje van Verseveld
  202. Titia Verwayen
  203. Edith Visser
  204. Cornelia Vreede
  205. Lieke Vreede
  206. Henriëtte de Vries
  207. Jetty de Vries
  208. Tessa van der Waals
  209. Koosje Wagenaar
  210. Marcelle Wahl
  211. Jeanne Wasch
  212. Nancy Webber
  213. Margot Weemaes
  214. Rose Marijke Weiss
  215. Else Weissenborn
  216. Angelique van Wesemael
  217. Tisna Westerhof
  218. Roline Maria Wichers Wierdsma
  219. Pau Wijnman
  220. Swanida Wildrik
  221. Truus Wilmink
  222. Elisabeth van Woensel
  223. Marie Wunsch
  224. Krystyna Ziach
  225. Anje J. Zijlstra
  226. Marian Zijlstra
  227. Maria Zubli-van den Berch van Heemstede

Lijst van vrouwen gelieerd aan de collectie van het Rijksmuseum Amsterdam zonder artikel op Wikipedia.nl[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Germaine Adeline Brusse-Urtebise
  2. Martine Gosselink
  3. Anna Krekeler
  4. Eveline Sint Nicolaas
  5. Jenny Reynaerts
  6. Jane Turner
  7. Caro Verbeek
  8. Birthe Weijkamp

"Ouwe taaien"[bewerken | brontekst bewerken]

Kunstenaars in de ruime zin des woords. Alle dames zijn of waren 100 jaar of ouder.

  1. Beta Vukanović (en) Servisch schilder (1872-1972)
  2. Martha Walter (en) Amerikaans impressionistisch schilder (1875-1976)
  3. Ogura Yuki (en) Japans Nihonga schilder (1895-2000)
  4. Sorcha Boru (en) Amerikaans pottenbakker (1900-2006)
  5. Editta Sherman (en) Italiaans-Amerikaans fotograaf (1912-2013)
  6. Seema Aissen Weatherwax (en) Oekraïens fotograaf (1905-2006)
  7. Elsbeth Juda (en) Duits-Brits modefotograaf (1911-2014)
  8. Kathleen Hale (en) Brits illustrator (1898-2000)
  9. Margaret Gardiner (en Brits kunstenaar en activist (1904-2005)
  10. Temima Gezari (en Amerikaans kunstenaar en kunstdocent (1905-2009)
  11. Eyre de Lanux (en Amerikaans kunstenaar en art deco ontwerper (1894-1996)

Kunstcritici en prominenten in de kunstwereld[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Linda Nochlin (en), schrijfster van het invloedrijke essay Why have there been no great Women Artists? (1971)
  2. Saskia Bos
  3. Claire Bishop (en)
  4. Rosalyn Deutsche (en)
  5. Griselda Pollock (en)
  6. Miwon Kwon (en)

Podiumkunsten[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Stephanie Louwrier
  2. Gusta Geleijnse
  3. Eva Marie de Waal
  4. ...

Striptekenaars[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Solveig Muren Sanden (d:Q12001905 Lambiek Store norske leksikon) Noorse, vrouwelijke strippionier, voornamelijk bekend in eigen taalgebied van Smørbukk en Tuss og Troll. Ook een winnaar van de eerste Noorse staatprijs voor de strip ergens in de jaren 70. Bijna alle bronnen zijn wel in het Noors. Over de Noorse strip is niet zoveel geschreven in anderstalige literatuur. Noorwegen is ook niet echt een sterk stripland. Ik denk dat er zo'n 15-tal E-waardige Noorse striptekenaars zijn.
  2. Erika Raven (Lambiek fansite) Zo'n beetje eerste Vlaamse, vrouwelijke striptekenaar, voornamelijk actief jaren 80-90. Ook de enige vrouwelijke winnaar van de Bronzen Adhemar. Dat is samen met de prix Saint-Michel meest prestigieuze stripprijs in België. Sinds 2003 is de Bronzen Adhemar zelfs een staatsprijs voor de strip (bevoegdheid valt wel onder Vlaamse gemeenschap waardoor het officieel cultuurprijs noemt, maar dat is in feite een staatsprijs).
  3. Eventueel Liliane Funcken (nu redirect) (d:Q1825006 Lambiek) Grote naam, dus zonder twijfel E. Wellicht de bekendste vrouwelijke striptekenaar in de Franco-Belgische strip. Alleen heeft ze zowat haar hele oeuvre samen met haar man gemaakt (en hij met haar). Op lambiek en op nl.wiki hebben ze daardoor 1 lemma. Fred Funcken hier. Eventueel kan je overwegen om er een apart artikel van te maken zoals op fr.wiki.
  4. Laurel (stripauteur) of Laureline Duermael of Laureline Michaut (d:Q3218813 Lambiek) Franse, vrouwelijke stripauteur
  5. Sandrine Revel (d:Q3472008 Lambiek) Franse, vrouwelijke stripauteur
  6. Prix Artémisia (d:Q3404371) een Franse onderscheiding (Categorie:Stripprijs) voor het beste stripalbum gemaakt door 1 of meerdere vrouwen
  7. Overige winnaars van de Prix Artémisia (zie ook hierboven)


Zangeressen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Aaradhna, Nieuw-Zeelands zangeres (en:Aaradhna - wikidata)
  2. Jade Bird (en:Jade Bird - wikidata)
  3. Clara Clairbert, klassiek zangeres (wikidata) (BN43)
  4. Cloves (en:Cloves (singer) - wikidata)
  5. Amber Coffman (en:Amber Coffman - wikidata)
  6. Shreya Ghoshal (en:Shreya Ghoshal - wikidata)
  7. Eliza Gilkyson (en:Eliza Gilkyson - wikidata)
  8. Jennifer Higdon, Amerikaans componiste van klassieke muziek (en - wikidata)
  9. Kang Seul-gi (en:Kang Seul-gi - wikidata)
  10. Lee Hyori (en:Lee Hyori - wikidata)
  11. Mirjam Karres, Nederlands pianist
  12. Annea Lockwood (en:Annea Lockwood - wikidata, New Zealand, natural found sounds, Fluxus-beweging. Ze heeft ook een link met Nederland)
  13. Emma Luart, klassiek zangeres (wikidata) (NBN1)
  14. Wendy McNeill, pop zangeres
  15. Zinka Milanov, klassiek zangeres (wikidata)
  16. Elena Obraztsova (en:Elena Obraztsova - wikidata)
  17. Ruža Pospiš-Baldani, klassiek zangeres (wikidata)
  18. Ema Pukšec, klassiek zangeres (wikidata)
  19. Toshi Reagon, Amerikaans zangeres (en:Toshi Reagon - wikidata)
  20. Kim Tae-yeon (en - wikidata)
  21. Tai Orathai (en:Tai Orathai - wikidata)
  22. Teeny Tucker, singer-songwriter (en:Teeny Tucker - wikidata)
  23. Milka Ternina, klassiek zangeres (wikidata)
  24. Dunja Vejzović, klassiek zangeres (wikidata)

Bands[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Carolina Chocolate Drops, Amerikaanse band (en:Carolina Chocolate Drops - wikidata)
  2. Erin Rae and the Meanwhiles (en:Erin Rae and the Meanwhiles - wikidata)
  3. I'm with Her (en:I'm with Her (band) - wikidata)
  4. Kap Bambino (en:Kap Bambino - wikidata)
  5. Kumi Koda (en:Kumi Koda - wikidata)
  6. The Pretty Reckless (en:The Pretty Reckless - wikidata)

Vereniging[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Stichting Vrouw en Muziek

Dans[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Crystal Pite (en:Crystal Pite - wikidata) - Canadees choreografe
  2. Sol León - Spaans choreografe in Nederland - ref
  3. Nanine Linning - Nederlands choreografe - ref

Componisten[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Ethel Barns (en), Brits violiste, pianiste en componiste
  2. Gertrude van den Bergh (en) Nederlands componiste
  3. Margaret Brouwer (en) Amerikaans componiste
  4. Elisabetta Brusa (en) Italiaanse, tot Engelse genaturaliseerde, componiste
  5. Deeyah Khan (en) Noors zangeres, componist en mensenrechtenactivist
  6. Lori Laitman (en), componiste
  7. Alla Pavlova (en), Russisch componiste
  8. Jetty Podt, Nederlands organist en componist (wikidata)
  9. Iet Stants (Hendrika Henriëtte Cornelia Stants (1903-1968)), Nederlands componiste
  10. Isabelle Aboulker (wikidata)
  11. Rosalie Adams (1927)
  12. Raphaella Aleotti (wikidata)
  13. Liana Alexandra (wikidata)
  14. Firəngiz Əlizadə (wikidata)
  15. Lettie Beckon Alston (wikidata)
  16. Maria de Alvear (wikidata)
  17. Maryanne Amacher (wikidata)
  18. Beth Anderson (wikidata)
  19. Mary Jane van Appledorn (1927)
  20. Claude Arrieu (wikidata)
  21. Laura Valborg Aulin (wikidata)
  22. Lotte Backes (wikidata)
  23. Joan La Barbara (wikidata)
  24. Cecilia Maria Barthelemon (wikidata)
  25. Florence Baschet (wikidata)
  26. Carola Bauckholt (wikidata)
  27. Marion Bauer (wikidata)
  28. Josefina Benedetti (wikidata)
  29. Gertrude van den Bergh (wikidata)
  30. Birke Bertelsmeier (wikidata)
  31. Louise Bertin (wikidata)
  32. Jeanne Beyerman-Walraven (1878-1966)
  33. Gillian Bibby (wikidata)
  34. Judith Bingham (wikidata)
  35. Corrie van Binsbergen (wikidata)
  36. Renate Birnstein (wikidata)
  37. Maria Theresia Bland (ca. 1769-1838)
  38. Ruth Bodenstein-Hoyme (wikidata)
  39. Sylvie Bodorová (wikidata)
  40. Silvia Borzelli (1978)
  41. Laura Jayne Bowler
  42. Caroline von Brandenstein (1754-1813)
  43. Thérèse Brenet (wikidata)
  44. Anke Brouwer (wikidata)
  45. Joanna Bruzdowicz (wikidata)
  46. Filipina Brzezińska (wikidata)
  47. Barbara Buczek (wikidata)
  48. Erika Budai (1966)
  49. Elsa Calcagno (wikidata)
  50. Carmen Maria Cârneci (wikidata)
  51. Dorothy Chang (1970)
  52. Zunduin Changal (1948)
  53. Isabelle Chauval-Lon (1955)
  54. Unsuk Chin (wikidata)
  55. Maia Ciobanu (wikidata)
  56. Siobhán Cleary (wikidata)
  57. Adrienne Clostre (wikidata)
  58. Dora Cojocaru (wikidata)
  59. Jeanne Colin (wikidata)
  60. Florence Collin (1970)
  61. Ruth Crawford Seeger (wikidata)
  62. Chaya Czernowin (wikidata)
  63. Melanie Ruth Daiken (wikidata)
  64. Maria de Alvear (wikidata)
  65. Isabelle Delorme (wikidata)
  66. Diana Demi
  67. Louise Denny (1947)
  68. Mary Dickenson-Auner (wikidata)
  69. Violeta Dinescu (wikidata)
  70. Johanna Doderer (wikidata)
  71. Monica Dominique (wikidata)
  72. Renilde Duif (1949)
  73. Cathy van Eck
  74. Sophie-Carmen Eckhardt-Gramatté (wikidata
  75. Susanne Erding (wikidata)
  76. Siegrid Ernst (wikidata)
  77. Karólína Eiríksdóttir (wikidata)
  78. Eibhlis Farrell (wikidata)
  79. Louise Farrenc (wikidata)
  80. Elena Firsova (wikidata)
  81. Tsippi Fleischer (wikidata)
  82. Erica Fox (1936)
  83. Ludmila Frajt (wikidata)
  84. Dorothy Whitson Freed (wikidata)
  85. Ilse Fromm-Michaels (wikidata)
  86. Sophie Gail (wikidata)
  87. Nancy Galbraith (wikidata)
  88. Elena Gantchikova (wikidata)
  89. Monica Germino (wikidata)
  90. Miriam Gideon (wikidata)
  91. Ruth Gipps (wikidata)
  92. Peggy Glanville-Hicks (wikidata)
  93. Deirdre Gribbin (wikidata)
  94. Ulrike Haage (wikidata)
  95. Dorothée Hahne (wikidata)
  96. Emma Hartmann (wikidata)
  97. Irina Hasnaş (wikidata)
  98. Karin Haußmann (1962)
  99. Barbara Heller (wikidata)
  100. Ig Henneman (wikidata)
  101. Sharon Hershey (1964)
  102. Susanne Hinkelbein (wikidata)
  103. Adriana Hölszky (wikidata)
  104. Helen Hopekirk (wikidata)
  105. Miriam Hyde (wikidata)
  106. Anna Ikramova (1966)
  107. Alison Isadora (1962)
  108. Adina Izarra (wikidata)
  109. Pascale Jakubowski (wikidata)
  110. Betsy Jolas (wikidata)
  111. Patricia Jünger (wikidata)
  112. Eunshin Jung (wikidata)
  113. Dorina Kamstra (1963-2017)
  114. Vítezslava Kaprálová (wikidata)
  115. Ginette Keller (wikidata)
  116. Erika Kickton (wikidata)
  117. Johanna Kinkel (wikidata)
  118. Juliane Klein (wikidata)
  119. Meri von KleinSmid (wikidata)
  120. Babette Koblenz (wikidata)
  121. Barbara Kolb (wikidata)
  122. Mathilde Kralik von Meyrswalden (1857-1944)
  123. Astrid Kruisselbrink (wikidata)
  124. Felicitas Kukuck (wikidata)
  125. Anne La Berge (wikidata)
  126. Ivana Lang (wikidata)
  127. Margaret Ruthven Lang (wikidata)
  128. Luise Adolpha Le Beau (wikidata)
  129. Nicola Le Fanu (1947)
  130. Édith Lejet (wikidata)
  131. Tania Léon (wikidata)
  132. Marina Leonardi (wikidata)
  133. Sara Lewina (1906-1976)
  134. Ruth Lomon (wikidata)
  135. Suze Luger
  136. Nina Makarowa (wikidata)
  137. Annelie de Man
  138. Myriam Marbe (wikidata)
  139. Giovanna Marini (wikidata)
  140. Viviane Mataigne (1955)
  141. Maria Matthijssens (1861-1916)
  142. Emilie Mayer (wikidata)
  143. Lucia Meeuwsen (wikidata)
  144. Annie Mesritz van Velthuysen (1887-1965)
  145. Mela Meierhans (1961)
  146. Sophie Menter (wikidata)
  147. Ingrid Meuris (wikidata)
  148. Elena Mogilevskaya (wikidata)
  149. Claudia Carmen Montero López
  150. Krystyna Moszumánska-Nazar (wikidata)
  151. Florentine Mulsant (wikidata)
  152. Jane O'Leary (wikidata)
  153. Karola Obermüller (wikidata)
  154. Anne-Marie Ørbeck (wikidata)
  155. Morfydd Llwyn Owen (wikidata)
  156. Younghi Pagh-Paan (wikidata)
  157. Isabelle Panneton (wikidata)
  158. Sibylle Pomorin (wikidata)
  159. Pauline Post
  160. Jannie Pranger
  161. Teresa Procaccini (wikidata)
  162. Marta Ptaszynska (wikidata)
  163. Helena Rasker
  164. Karin Rehnqvist (wikidata)
  165. Henriette Renié (wikidata)
  166. Susanne Riemer (wikidata)
  167. Clara Kathleen Rogers (wikidata)
  168. Lucia Ronchetti (wikidata)
  169. Camilla de Rossi (wikidata)
  170. Jeanine Rueff (wikidata)
  171. Alice Samter (wikidata)
  172. Elsa Olivieri Sangiacomo (wikidata)
  173. Magdalene Schauß-Flake (wikidata)
  174. Dodo Schielein (1968)
  175. Iris ter Schiphorst )wikidata)
  176. Annette Schlünz (wikidata)
  177. Mia Schmidt (1952)
  178. Ruth Schönthal (wikidata)
  179. Johanna Senfter (wikidata)
  180. Silvia Sommer (wikidata)
  181. Gwendolyn Sommereyns (wikidata)
  182. Iet Stants (1903-1968)
  183. Edeltraud Studer (1948)
  184. Margaret Ada Sutherland (1897-1984)
  185. Kay Swift (wikidata)
  186. Louise Talma (wikidata)
  187. Hilary Tann (wikidata)
  188. Bertha Tideman-Wijers (1887-1976)
  189. Adelina M. Puccini Timofeyew
  190. Mieke Vanhaute (1948)
  191. Sanne van Vliet
  192. Gon Voorhoeve (1928-1994)
  193. Louise S. Vogel-van der Weert (1905-?)
  194. Renske Vrolijk (1965)
  195. Hedda Wagner (wikidata)
  196. Julie von Webenau (wikidata)
  197. Vilma von Webenau (wikidata)
  198. Anna Weesner (1965)
  199. Peppie Wiersma
  200. Jessica Grace Wing (wikidata)
  201. Erna Woll (wikidata)
  202. Gladys Stone Wright
  203. Manna de Wijs-Mouton (1872-1947)
  204. Yasuko Yamaguchi (wikidata)


Schrijver[bewerken | brontekst bewerken]

16e eeuw[bewerken | brontekst bewerken]
  1. Meera (en:Meera - wikidata)
17e eeuw[bewerken | brontekst bewerken]
  1. ...
18e eeuw[bewerken | brontekst bewerken]
  1. Sophie Mereau
  2. Dorothea von Schlegel
  3. Charlotte Turner Smith
19e-eeuwse schrijfsters[bewerken | brontekst bewerken]
  1. Renée Vivien (en, de)
  2. Maria Konopnicka (en, en, en)
  3. Eliška Krásnohorská (en, de
  4. Amanda Kerfstedt (en, fr)
  5. Božena Němcová (en, fr, de)
  6. Felicia Hemans (en, fr, de)
  7. Camilla Collett (en, fr, de)
  8. Karolina Světlá
  9. Mary Dickens
  10. Julia Daudet
  11. Louisa Siefert
  12. Sara Coleridge
  13. Catharine Beecher
  14. Sydney, Lady Morgan
  15. Louise-Victorine Ackermann
  16. Frances Trollope
  17. Gabriela Zapolska
  18. Louise Stratenus
  19. Eva Mees-Christeller, ([9], [10] (er is een afdeling naar haar genoemd van een antroposofish verzorgingstehuis: [11])
20e-eeuwse schrijfsters[bewerken | brontekst bewerken]
  1. Rosemarie Blank (fr, Nederlands-Poolse scenarist
  2. Elin Wägner (en, fr, de)
  3. Clemence Dane (Clemence Dane)
  4. Ricarda Huch (Ricarda Huch)
  5. Thit Jensen (Thit Jensen)
  6. Ivana Brlić-Mažuranić (en:Ivana Brlić-Mažuranić - wikidata)
  7. Ethel Lilian Voynich (en:Ethel Lilian Voynich - wikidata)
  8. Caterina Albert (en:Caterina Albert - wikidata) - 39
  9. Madzy Ford (Wikidata) Beginnetje: Gebruiker:Laurier/Madzy Ford
  10. Maartje Lucioni
  11. Monika Sauwer
  12. Eva de Jong
  13. Josien Laurier
  14. Núria Añó (en/es) Spaans schrijfster -
  15. Sera Anstadt ([12], [13], [14], [15], [16], [17])
  16. Arita Baaijens, o.a. schrijver [18] -
  17. Malika Blain, kinderboekenschrijfster, onderscheiden met de Woutertje Pieterse prijs (1999) -
  18. Fadoua Bouali ([19] [20] interview in Trouw [21] [22] [23] [24]), schrijver van Marokkaanse afkomst -
  19. Marijke Ekelschot [25] schrijver -
  20. Johanna Fortuin, Schrijfster [26] -
  21. Leila Jaffar, Schrijfster [27] -
  22. Lionel Shriver (en|nl; [28]) -
  23. L.A.J. de Neve (Louise B.B.), Nederlands schrijfster [29] -
  24. Clarissa Pinkola Estés
  25. Milena Jesenská (en:Milena Jesenská - wikidata)
  26. Luise Rinser (en:Luise Rinser - de:Luise Rinser)
  27. Sara Teasdale (en - wikidata)
  28. Ruth Prawer Jhabvala (en - wikidata)
  29. Banana Yoshimoto (en - wikidata)
  30. Diane di Prima (en:Diane di Prima)
  31. Agnes Verbiest, schrijft over taal, communicatie en gender, een beetje de Nederlandse Deborah Tannen. hoogleraar genderlinguïstiek
  32. Janneke Monshouwer, journalist en schrijver ([30], [31]).
  33. Elena Simons, | Pret met Moslims, | Alle grote wereldproblemen en hun oplossingen. Doe mee!
  34. Marie-Thérèse Bodart, schrijfster (2) (NBN12)
  35. Sophie Deroisin, schrijfster (2) (NBN11)
  36. Jeanine Moulin, dichteres, literair criticus (2) (NBN11)
  37. María Moliner, lexicografe (wikidata)
  38. Wilhelmina Juliana Jansje (Paula) Velder (1901-1985), Surinaams kleuterleidster/toneelactrice/vertaalster maar vooral bekend als toneelschrijfster
  39. Bessie Hatton, Engelse schrijfster en vrouwenrechtenactiviste, oprichter van de Women Writers' Suffrage League
  40. Beatrice Harrden, Engelse schrijfster en vrouwenrechtenactiviste, belangrijk lid van de Women Writers' Suffrage League
  41. Marcella Baete, Vlaamse schrijfster, geboren in Gent in 1939, zie wikidata , dbnl, NRC, de Volkskrant en Bol.com.
  42. Chawwa Wijnberg (6 juli 1942 – 21 december 2019), dichter en beeldend kunstenaar. Chawwa Wijnberg was als Joods meisje de eerste paar jaar van haar leven ondergedoken. "Haar vader zat in het verzet en werd in de oorlog gefusilleerd. Het verdriet zou levenslang zijn, voelbaar blijven en een terugkerend thema worden in haar acht poëziebundels die zij van 1989 tot en met 2019 het licht deed zien." ([32]) Ze maakte in de jaren tachtig deel uit van 'De nieuwe wilden', een groep vrouwelijke dichters rond Elly de Waard.
  43. Margery Sharp, Engelse schrijfster (en)
  44. Annette Tison, Franse co-auteur van Barbapapa en architect (fr)
  45. Jean Said Makdisi, Palastijns auteur (en) - wikidata (2)
  46. Jilly Cooper (en, de, pl), Brits schrijfster
  47. Irene Awret (wikidata, en), Duits/Amerikaans artiest, schrijver en holocaust-overlever
21e-eeuwse schrijfsters[bewerken | brontekst bewerken]
  1. Emily Temple-Wood (1994), zeer belangrijk 26-jarige schrijfster die op Wikipedia reeds meer dan 10 jaar lang werkt aan het verkleinen van de gendergap - d:Q23024183
  2. Etchica Voorn, zie Opzij Literatuurprijs
  3. Jenny Colgan (en - wikidata)
  4. Cathy Kelly, Ierse journaliste en schrijfster
  5. Alies Pegtel, historica en journalist
  6. Anja Meulenbelt, publicist, schrijfster en politica
  7. Merel van Groningen, schrijfster, voorlichter en trainer
  8. Cheryl Strayed, Amerikaanse schrijfster (en)
  9. Nicolien Mizee, Nederlands schrijfster. Volgens de flaptekst is 'Voor God en de Sociale Dienst' (2000) haar debuutroman, en is ze geboren in 1965. Zie ook Henriette Roland Holst-prijs, Boekenbon Literatuurprijs, de:Libris-Literaturpreis, de:Opzij-Literaturpreis, Bol.com en Librisprijs shortlist 2004.

Journalistes[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Gülnaz Aslan, programmamaker/journalist, activiste en restauranthoudster -
  2. Dalal Al-Bizri, journaliste uit Libanon (en) - wikidata
  3. Ingrid Drissen, technisch radiojournaliste en presentatrice -
  4. Betty van Garrel, journalist -
  5. Meredith Greer, journalist bij o.a. Vrij Nederland, zie o.a. https://www.hpdetijd.nl/author/meredithgreer/
  6. Aliëtte Jonkers, Medisch journalist, VWN Publicatieprijs 2015
  7. Samira El Kandoussi, debatleider, Maker en bedenker van zes-delige documentaireserie Lipstick moslims
  8. Dieuwertje Mertens, journalist, zie [33] en [34]
  9. Hélène Christelle Munganyende, journalist, columnist bij o.a. OneWorld, zie [35]
  10. Leonie van Nierop (correspondente), NRC-correspondente -
  11. Nita Ramcharan, Surinaams journalist [36] -
  12. Carine Roitfeld, Frans modejournalist, voormalig hoofdredactrice van Franse Vogue.
  13. Diane Sawyer (en:Diane Sawyer - wikidata)
  14. Deborah Scroggins (en) Amerikaans journalist en schrijver -
  15. Alexandra Shulman, Britse modejournaliste, hoofdredactrice Britse Vogue
  16. Carmel Snow, Amerikaans journalist, hoofdredactrice van Harper's Bazaar
  17. Mieke van Stigt, socioloog en pedagoog, columnist. Schrijfster van het boek Alles over Pesten (uitgeverij Boom, 2014). Vaste columniste op www.socialevraagstukken.nl. zie miekevanstigt.nl
  18. Julia Wouters, politicoloog, parlementair verslaggever, politiek adviseur, auteur van 'De zijkant van de macht', zie o.a. [[37]], [[38]], [[39]] en [[40]]
  19. Marija Jurić Zagorka, journalist -
  20. Charlotte Boström, journalist en onderzoeker van o.a. gendergap sociale en financiële ongelijkheid



Geschiedenis[bewerken | brontekst bewerken]

Uit het boek 1001 vrouwen uit de Nederlandse geschiedenis: vrouwen zonder Wikipedia-artikel[bewerken | brontekst bewerken]

1rightarrow blue.svg Voor een automatisch bijgewerkte lijst via Wikidata zie Wikipedia:Wikiproject/Gendergap/1001 vrouwen

Onderstaande lijst is in volgorde van het boek:

  1. Elburga
  2. Johanna van Abcoude
  3. Beerte Swijnkens
  4. Griet Albert Ghisendr
  5. Griete van Naaldwijk
  6. Swob Sjaarda
  7. Bertha van Heyen
  8. Anna van Borssele
  9. Bauck Poppema
  10. Wyts Juwsma
  11. Adriana van R(h)oon
  12. Sybrich Willemsdr.
  13. Maria van Hout
  14. Marietje Jan de Gortersdr.
  15. Haesje Claes
  16. Hisse van Ewsum
  17. Ghebbe Canter - Eerder verwijderd, verwijst nu naar Canterhuis
  18. Ursula Canter - Eerder verwijderd, verwijst nu naar Canterhuis
  19. Marie IJsbrandtsdr. Holesloot
  20. Alyd Jarla
  21. Catharina de Grebber
  22. Hille Feicken
  23. Aefgen Listincx
  24. Aleyd Leystingh
  25. Maria van Beckum - verwijst naar Ursula van Beckum
  26. Johanna van der Does
  27. Weyn Ockers
  28. Jacoba Jacobsdr. Bam
  29. Anneke Ogiers
  30. Catharina van Someren
  31. Engel Korsendr.
  32. Frederika van der Dussen
  33. Sophie Harmansdr.
  34. Anneke Jans (104)
  35. Divara van Haarlem
  36. Anna van Rijn KNAW
  37. Margaretha Eyrthen
  38. Neetje Andries
  39. Amalberga Vos
  40. Clara Jansdr. Van Sparwoude
  41. Maria Dircksdr.
  42. Maria van Malsen
  43. Christina Bitter
  44. Louise Hanssens
  45. Amelie van Nieuwenaer
  46. Sybilla Taets van Amerongen
  47. Maria Luyten
  48. Eleonora Carboniers
  49. Brecht Proosten
  50. Barber Jacobs
  51. Susanna van Etten
  52. Trijn Hendricksdr.
  53. Cornelia Spaens
  54. Geertruid Adriaansdr.
  55. Catharina Rose
  56. Maeyken in den Hert
  57. Grietgen Willems
  58. Marytje Arendsdr.
  59. Trijntge Baerthouts
  60. Catharina Herman
  61. Maeijken Joosten
  62. Maeyken Blomme
  63. Janneke Theunisdr.
  64. Helena Hubrechts
  65. Maria van Beveren
  66. Margaretha Toe Boecop
  67. Elisabeth van den Berg
  68. Anna van Cronenburg
  69. Cornelia Teelinck
  70. Mayke Heermans
  71. Trijn Rembrands
  72. Sara Cranen
  73. Jonkvrouw Uytenbroeck DVN
  74. Hillegonda Wentzen
  75. Lysbeth Philips
  76. Bartholda van Swieten, dochter van Adriaen van Swieten DVN
  77. Maria Petitpas, vrouw van Johannes Wtenbogaert DVN
  78. Gertrudis van Heerdt
  79. Maria Musch
  80. Maria Nunes
  81. Anna Willemsdr. van der Aar
  82. Christina de Put
  83. Johanna Coomans
  84. Adriana Jacobs
  85. Maria van Oldenbarnevelt
  86. Weduwe van Wouw
  87. Vrou Gerrits
  88. Jacomina de Witte
  89. Catharina Jansdr. Oly
  90. Jacquemijntje Garniers
  91. Trijn van Hamburg
  92. Lucretia van Trello
  93. Berber de Put
  94. Cornelia Jans
  95. Dorothea van Dorp
  96. Henrica van Duivenvoorde En Wassenaar
  97. Francisca Duarte
  98. Magdalena Stockmans
  99. Trijntje Symons
  100. Maartje Willems
  101. Grietje Ulbes
  102. Anna Splinters
  103. Machtelt Moninckx
  104. Jacoba Jacobs
  105. Elisabeth Strouven
  106. Mechteldis van Lom
  107. Elisabeth van Lom
  108. Cornelia van Wouw is doorverwijzing naar pagina van haar man daardoor geen rode link mogelijk nu
  109. Judith Lubbertsdr.
  110. Susanna Gaspoel
  111. Anneke Jans (241)
  112. Maria Margaretha van Akerlaecken
  113. Eva Ment
  114. Apollonia van Veen
  115. Joanna Baptista van Randenraedt
  116. Utricia Ogle
  117. Maritgen Jans
  118. Anna Paes
  119. Maria Elisabeth van Bergh
  120. Maria van Hengel
  121. Anna van Gelder
  122. Teuntje Straetmans
  123. Elisabeth Vervoorn
  124. Anna van Ezumazijl
  125. Catharina Verwers
  126. Johanna de la Court
  127. Aagt Germonts
  128. Maynarda Verboom
  129. Goudina van Weert
  130. Anneken Hoogwandt
  131. Amalia Margaretha van Brederode
  132. Maria van Walenburgh
  133. Sara Roelofs
  134. Margaretha Sandra
  135. Alida Bruno
  136. Maria van der Delien
  137. Lucy Barlow
  138. Margaretha Jacobs Pirot
  139. Susanna van Lee
  140. Sara Nevius
  141. Johanna Pieters
  142. Francoisa de Witt
  143. Anna Jans
  144. Jacoba van Veen
  145. Geertruyd Pieters
  146. Sophia van der Maa
  147. Agneta Colvius
  148. Agatha Welhouck
  149. Margrieta Hardenbroeck
  150. Anna van Fornenbergh
  151. Elisabeth Maria Musch
  152. Anna van Aerssen van Sommelsdijk
  153. Maria van Aerssen van Sommelsdijk
  154. Susanna van Fornenbergh
  155. Willemtge Gerrits
  156. Anna Morian
  157. Geertruijt van Halmael
  158. Lucia van Aerssen van Sommelsdijk
  159. Margaretha Mels
  160. Geertruit Gordon
  161. Grietje Visboom
  162. Charlotte Lochon
  163. Geertruid ter Brugge
  164. Elisabeth R(h)ijberg
  165. Dorothea van Fornenbergh
  166. Margaretha van Dijk
  167. Elisabeth Someruell
  168. Adriana Eeckhout
  169. Johanna Maria van Fornenbergh
  170. Charlotte Amelia de la Tremoille van Tarante
  171. Maria Nozeman
  172. Cornelia van Fornenbergh
  173. Elizabet Hartloop
  174. Alida Schuyler
  175. Maria van Cijs
  176. Anna van Westerstee
  177. Henrica van Hoolwerff
  178. Catharina Christina Petit
  179. Dina Jans
  180. Isabella de Moerloose
  181. Maria Petit
  182. Johanna van Frytom
  183. Helena Smunnincx
  184. Maria van Nispen
  185. Cornelia Gerritse van Breugel
  186. Isabella Petit
  187. Geesje Hooghmeester
  188. Sophia van Noortwijck
  189. Cornelia Leydekker
  190. Maria Jacoba Daemen
  191. Maria Catharina Feith
  192. Madame de Zoutelande
  193. Petronella Vlieg
  194. Aletta Beck
  195. Johanne Helena Graff
  196. Anna van Rijndorp
  197. Gesine Brit
  198. Anna Catharina de Quintana
  199. Maria Ponderus verwijst naar Hofje van Mevrouw Van Aerden - en
  200. Anna Maria Rigo
  201. Elisabeth de Flines
  202. Aurelia Zwartte
  203. Johanna Brinkhuijsen
  204. Britta Beyer
  205. Sophia Alberts
  206. Maria Hermens Courage
  207. Anna Rethaan
  208. Elizabeth van Bleeck
  209. Johanna Margaretha van Coesvelt
  210. Isabella Rigo
  211. Lea Bartha van Osch
  212. Elisabeth van Harwaarden
  213. Maria van Lommen
  214. Catharina Pietersdr. de Wilde
  215. Agnes Waeywel
  216. Maria Margriet Hendriks Lommers
  217. Fransina Jakoba van Westrem
  218. Adriana van Tongeren
  219. Sara Maria van Zon
  220. Henrietta Wolters-Van Pee - en
  221. Agatha Maria Sena
  222. Isabella Bernhardina van Rijndorp
  223. Johanna Turner
  224. Jacoba Petronella Winckelman
  225. Isabella van Leeuwarden
  226. Cornelia Mommaal
  227. Susanna Maria van der Duyn
  228. Johanna Corleva
  229. Anna Maria Jennaert
  230. Lumke Thoole
  231. Agatha van der Mijn - en
  232. Geertje Raaphorst
  233. Adriana van der Veer
  234. Adriana Maas
  235. Eva van der Groe
  236. Berendina van Rensinck
  237. Maria ter Meetelen
  238. Elizabeth Bor
  239. Adriana Verbruggen
  240. Klara Ghijben
  241. Anna Maria de Bruyn
  242. Maria Wilhelmina Lammens
  243. Francoise Gravillon
  244. Anna Catharina Hillegering
  245. Elisabeth Mooij
  246. Maria Jacoba Meinertzhagen
  247. Maria Duim
  248. Johanna Susanna Lammens
  249. Barbara van Nijmegen
  250. Christina Leonora de Neufville
  251. Anna Joseph Bokan
  252. Izabella de Gruijter
  253. Sara Maria van der Wilp
  254. Henrina Wouters
  255. Maria van Gijssen
  256. Hendrina Margaretha van Thil
  257. Berendina Hertgers
  258. Geertruit van Duiren
  259. Catharina Elisabeth Fokke
  260. Benjamine Gertrudis Keyser
  261. Neeltje Pater
  262. Helena Johanna Swellengrebel
  263. Keet Zwenke
  264. Maria Elisabeth Ghijben
  265. Anna Maria van Burmania
  266. Johanna Engela Swellengrebel
  267. Cornelia Ghijben
  268. Dorothea Kreps
  269. Johanna Racer
  270. Margareta Geertuid van der Werken
  271. Gomana Girolama Monti
  272. Jacoba van den Brande
  273. Suzanna Catharina Vijgh
  274. Catharina Hendrina Buschman
  275. Anna Catrina Snijder
  276. Maria van Heyst
  277. Baudina Stinstra
  278. Hester Wilhelmina Callenburgh Baartmans
  279. Elisabeth Charlotte Elikink
  280. Rosette Anselme
  281. Maria Bosch
  282. Carolina Wilhelmina van Haren
  283. Johanna Merckx
  284. Isabelle Claire Stassinon
  285. Anna Davia
  286. Maria Margaretha La Fargue - en
  287. Cornelia Muys
  288. Maria van Schie
  289. Maria Louiza Griethuizen
  290. Marijtje van Hove
  291. Louise-Frederique Schreuder
  292. Anne Charlotte Didier de Boncour
  293. Adelheid Amalia von Schmettau
  294. Victoria Hedwig Caroline van Anhalt
  295. Trijntje Alberts
  296. Anna Cornelia Mollerus
  297. Sara Johanna de Beer
  298. Catharina Egges
  299. Margriet van Haeften
  300. Anna Smitshuizen
  301. Jakoba Wouters
  302. Barbara Maria van Lier
  303. Maria Elizabeth Schreuder
  304. Maria Elisabeth de Bruyn
  305. Johanna Susanna van der Stel
  306. Johanna Jacoba van Beaumont
  307. Bartha Maria van Crimpen
  308. Maria Elisabeth Messemaeckers
  309. Johanna Elisabeth Swaving - en
  310. Adriana van Overstraten
  311. Aagje Klaasdr.
  312. Maria van Zuylekom
  313. Jacoba Adriana Busken
  314. Rosetta Salomon Swaab
  315. Maria van Spanje(n)
  316. Anna Catharina Brinkman
  317. Maria-Lambertine Coclers
  318. Magdalena Antoinette van Schinne
  319. Johanna Elisabeth Helmcke
  320. Catharina Rebecca
  321. Catharina Johanna Koek
  322. Johanna Catharina Schubert
  323. Catharina Heybeek
  324. Henriette Amelie de Nerha
  325. Adriana Christina Hoevenaar, mogelijk identiek aan Christina Hoevenaar
  326. Cornelia Lubertina van der Weyde
  327. Anna Maria Ebeling
  328. Catharina Allegonda van Lier
  329. Johanna Magdalena Lindeman
  330. Amma Alida de Frey
  331. Angelina Catharina Valentijn
  332. Anna Catharina Brouwer
  333. Sophia Wilhelmina Evans
  334. Christina Reinira van Reede
  335. Adriana van Rijswijk
  336. Maria Catharina van Dooren
  337. Mme. Wyttenbach
  338. Helena Judith Hilverdink
  339. Elselina Versfelt
  340. Barbera van Meerten-Schilperoort
  341. Catharina Brouwer
  342. Gerbranda Catharina Rivier
  343. Froukje Herbig
  344. Jacobus Philippus Vermeijl
  345. Henrietta Geertruij Knip
  346. Elisabeth van Elten
  347. Petronella van Woensel
  348. Louis Sibilla Bilderdijk
  349. Johanna Cornelia Bingley
  350. Geertruida Jacoba Hilverdink
  351. Adelheid Geertruid Kleyn
  352. Johanna Anthonia Lammers
  353. Eelkje Poppes
  354. Christina Gerarda Enschede - en
  355. Francina Gunningh Sloet
  356. Gertrude van den Bergh
  357. Christina Josepha Schmetterling
  358. Hendrica Leurs
  359. Constance van der Brugghen van Croy
  360. Genoveva Johanna Naas
  361. Jacoba Johanna Peltenburg
  362. Njonja van Gent
  363. Frederica Camper
  364. Trijntje Johannes Reidinga
  365. Margaretha Dedel
  366. Anna Petronella Westerman
  367. Vrouw Waltman
  368. Louiza Johanna Majofski
  369. Anna Lohr
  370. Josina Roorda van Eysinga
  371. Margaretha Maria Snouck van Loosen
  372. Rudolphina Swanida Wildrik
  373. Clasine Josephine van Brussel
  374. Anna Buchner
  375. Mina Costerman
  376. Christina Elisabeth da Silva
  377. Johanna Sara Koning
  378. Maria Francisca Bia
  379. Anna Henrietta Swellengrebel
  380. Anna Majofski
  381. Elisabeth Johanna Hasebroek
  382. Maria Anna van Hasselt-Barth
  383. Pauline Maillot
  384. Angeline Sax
  385. Pieternella Barracaud
  386. Albertine Elisabeth Rijfkogel
  387. Catharina Kalfe
  388. Adelheid Solger
  389. Johanna Jacoba Heijse
  390. Rosina Bia
  391. Wilhelmina Gerretje Sablairolles
  392. Johanna Martens
  393. Alida Koning
  394. Henriette Maria Langelaan
  395. Suzanne Maria Boeseken
  396. Jacoba van Heijningen
  397. Aukje Kranenburg
  398. Rosa van Os
  399. Mijnoldina Boeseken
  400. Christina Petronella Stevens
  401. Albertine Kehrer
  402. Maria Elisabeth Hille
  403. Anna Amalia Bergendahl
  404. Suzanne Nanette Sablairolles
  405. Johanna Magdalena Graver
  406. Henrietta Louisa Koenen
  407. Jeanne Leenders
  408. Pietronella Baltus
  409. Lina Weller
  410. Elisabeth Hendrina Bax
  411. Anna Ampt
  412. Antje Ball
  413. Wilhelmina Engelman
  414. Elisa Adelaide Haighton
  415. Virginia Dementricia
  416. Johanna Wilhelmina Gips
  417. Odilia Anna Corver
  418. Jacoba Cornelia Singels
  419. Sophie van Gijtenbeek
  420. Cornelie Lijdie Huygens
  421. Geertruida Romelingh
  422. Anna Catharina Manden
  423. Elisabeth Margaretha Rogge
  424. Rinskje Visscher
  425. Martina Diederika Wittop
  426. Emilie Josephine Belinfante
  427. Adya Dutilh
  428. Suzanne Ignatia Von Wolzogen Kuhr
  429. Ella Henriette Tamminga

1001 vrouwen - aan te vullen artikelen[bewerken | brontekst bewerken]

Degenen met rode links zouden al wel een pagina moeten hebben, uitzoeken!

  1. Plectrudis
  2. Hildegard van Vlaanderen
  3. Liutgardis van Hamaland
  4. Petronilla van Saksen
  5. Sophia van Rheineck
  6. Aleid van Kleef
  7. Machteld van Brabant
  8. Elisabeth van Brunswijk
  9. Maria van Souburg
  10. Elisabeth van Engeland
  11. Johanna van Valois
  12. Bertha van Heukelom
  13. Catharina van Durbuy
  14. Mechteld van Gelre
  15. Catharina van Beieren
  16. Salome Sticken
  17. Margaretha van Bourgondië
  18. Katharina van Naaldwijk
  19. Isabella van Portugal
  20. Odilia van Nassau = Odillia van Nassau-Dillenburg ? - d:Q19802246
  21. Catharina van Kleef
  22. Wendelmoet Claesdochter
  23. Elisabeth Wandscherer
  24. Agnes van Leeuwenberch
  25. Margaretha Coppier
  26. Sabina van Beieren - Sabina van Palts-Simmern
  27. Anna van Egmond (1504-1574) - d:Q19853434
  28. Maria van Nassau
  29. Catharina van Nassau
  30. Maria Christina van Egmont
  31. Anna van Oranje = Anna van Nassau (1563-1588)?
  32. Louise Juliana van Nassau
  33. Elisabeth Maria van Oranje = Elisabeth van Nassau (1577-1642)?
  34. Catharina Belgica van Oranje
  35. Flandrina van Oranje
  36. Charlotte Brabantina van Oranje
  37. Emilia Secunda Antwerpiana van Oranje
  38. Maria van Reigersberch
  39. Sophie Hedwig van Brunswijk-Wolfenbuttel
  40. Elsken Joosten
  41. Maria Heyns
  42. Geertruydt Roghman
  43. Margaretha van Godewijck
  44. Agneta Deutz
  45. Albertine Agnes van Oranje
  46. Wendela Bicker
  47. Catharina Oostfries
  48. Magdalena Roghman
  49. Henriette Catharina van Oranje
  50. Maria van Oranje = Maria van Nassau (1556-1616)
  51. Aleijda Wolfsen
  52. Aal de Dragonder
  53. Maria Schalcken
  54. Anna Maria de Koker
  55. Isabella Correa
  56. Elisabeth van der Woude
  57. Sophia Holt
  58. Cornelia van Marle
  59. Henriette Amalia van Anhalt-Dessau
  60. Dorothea Maria Graff
  61. Maria de Wilde
  62. Antonina Houbraken
  63. Kynke Lenige - Cynthia Lenige
  64. Johanna Cornelia Wattier
  65. Louis van Oranje-Nassau = Louise van Oranje-Nassau (1770-1819) of Louise van Oranje-Nassau (1828-1871) of Louise Henriëtte van Nassau ?
  66. Maria Geertruida Snabilie
  67. Anna Maria Moens
  68. Maria Margaretha van Os
  69. Francijntje de Boer
  70. Polly Cuninghame
  71. Engeltje van der Vlies
  72. Petronella Muns
  73. Maria Geertruida Barbiers
  74. Jacoba Maria Majofski
  75. Louise van Pruisen
  76. Dorothea Petronella Beets = Dora Beets
  77. Jurjentje Aukes Rauwerda
  78. Christina Petronella Schotel - Christina Schotel
  79. Anna van Sandick
  80. Betsy Perk
  81. Mariane Catharine van Hogendorp = Mariane van Hogendorp
  82. Agneta van Marken-Matthes = Agneta Matthes
  83. Mathilde Wibaut-Berdenis van Berlekom
  84. Cornelia Catharina de Lange - d:Q2530865
  85. Johanna Berhardina Bokhorst
  86. Wilhelmina Cornelia Drupsteen - Wilhelmina Drupsteen
  87. Fie Carelsen
  88. Beb Vuyk
  89. Mechtelt toe Boecop

Vrouwen uit de Middeleeuwen en de Renaissance[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Othelhildis van Saksen
  2. Sophia van Formbach
  3. Geertruid van Northeim
  4. Ada de Warenne
  5. Mathilde van Saffenburg
  6. Garsende van Maine
  7. Eleonora van Baffia
  8. Beatrix van Montgascon
  9. Gundola van Gent
  10. Philippa van Melun
  11. Maria Margaretha van Zevenbergen
  12. Margaretha van Horne Vrouwe van Montigny-En-Ostervent
  13. Hedwig Van Namen
  14. Bonne van Abbeville
  15. Johanna van la Trémouille
  16. Margaretha van Rouveroy
  17. Maria Petronella van Vianen
  18. Maria van Glymes
  19. Isabella van Glymes
  20. Johanna van Glymes
  21. Kathelijne van Glymes
  22. Antoinette van Rambures
  23. Adriana van Brimeu
  24. Charlotte de Chateaubriand
  25. Jacqueline van Croÿ
  26. Marie-Louise Denis-Mignot
  27. Mai Bhago, een Sikh legeraanvoerder in de oorlog tegen het Mogolrijk in 1705, zie en:Mai Bhago



Ontdekkingsreizigers[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Florence Baker (=doorverwijzing naar haar echtgenoot, vandaar blauwe link)
  2. Octavie Coudreau
  3. Jane Franklin
  4. Rose de Freycinet
  5. Marie-Anne de Gaboury
  6. Mina Berson Hubbard
  7. Sarah Marquis
  8. Wasfia Nazreen
  9. May French Sheldon
  10. Annie Royle Taylor
  11. Aloha Wanderwell
  12. Anne Blunt

Zakenvrouwen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. De nog rode links uit Zakenvrouw van het jaar
  2. Angela Ahrendts - vicepresident Apple Inc.
  3. Tory Burch - bedrijf met "luxueuze producten"
  4. Ursula Burns - CEO van Xerox
  5. Sara Blakely - bedenkster van Spanx
  6. Mosunmola ‘Mo’ Abudu - voorzitter en CEO van het Nigeriaanse televisienetwerk EbonyLife TV
  7. Emily Woods - richtte samen met Andrew Foote "Emily Sanivation" op
  8. Sarah Kauss - bedacht S’well: herbruikbare waterflesjes
  9. Laura Dangermond - co-founder van ESRI
  10. Anne Wojcicki - oprichtster 23andMe
  11. Sue McCloskey - runt samen met haar man Fair Oaks Farms
  12. Jennifer Foyle - baas bij Aerie]
  13. Judy Faulkner - richtte in 1979 "Judy Epic Systems" op: een bedrijf dat medische gegevens toegankelijk maakt voor ziekenhuizen en artsen
  14. Diane Hoskins - CEO bij Gensler
  15. Kit Crawford - producent in energierepen
  16. Shannon May - richtte samen met haar man "Bridge International Academies" op
  17. Rose Marcario - CEO Amerikaans kledingmerk Patagonia
  18. Kristin Richmond - CEO Revolution Foods
  19. Kirsten Tobey - Chief Impact Officer Revolution Foods
  20. Kim Jordan - richtte 25 jaar geleden bierbrouwerij New Belgium Brewing Company op
  21. Saska Aalbers, lid bestuur VNO-NCW
  22. Colette Alma-Zeestraten, lid bestuur VNO-NCW
  23. Conny Braams, lid bestuur VNO-NCW
  24. Lotte de Bruijn, lid bestuur VNO-NCW
  25. Desirée Curfs, lid bestuur VNO-NCW
  26. Lieve Declercq, lid bestuur VNO-NCW
  27. Ally Derks, oprichtster van IDFA in 1988 en sindsdien directrice van het festival. Winnares Pioneer Award[7]
  28. Suzanne van Dommelen-Bruins, lid bestuur VNO-NCW
  29. Romana Engeman, lid bestuur VNO-NCW
  30. Maaike van den Maagdenberg, lid bestuur VNO-NCW
  31. Tjarda Molenaar, lid bestuur VNO-NCW
  32. Jeannine Peek-Vissers, lid bestuur VNO-NCW
  33. Tessa Ruijgrok, lid bestuur VNO-NCW
  34. Titia Siertsema, lid bestuur VNO-NCW
  35. Paulette Timmerman-Gerritzen, lid bestuur VNO-NCW
  36. Truus Valkering, lid bestuur VNO-NCW
  37. Gerda Verhaar Eeuwijk, lid bestuur VNO-NCW
  38. Hannie Zweverink-Bosch, lid bestuur VNO-NCW
  39. Marie-Anne Simonis, industrieel (2) (BN2)
  40. Caroline Princen voormalig ABN/AMRO, lid van Commissie Monitoring Topvrouwen
  41. Eva Gouwens, CEO Fairphone (de:Eva Gouwens)

Koninginnen[bewerken | brontekst bewerken]

Van: Lijst van Egyptische koninginnen'

  1. Neferetnebti, Egyptische koningin, 5e Dynastie.
  2. Repitnoeb, Egyptische koningin, 5e Dynastie.
  3. Meresanch IV, Egyptische koningin, 5e Dynastie.
  4. Choeit I, Egyptische koningin, 5e Dynastie.
  5. Chenoet I, Egyptische koningin, 5e Dynastie.
  6. Nebet, Egyptische koningin, 5e Dynastie.
  7. Nimaathapi II, Egyptische koningin, 5e Dynastie.
  8. Nebtinoeb, Egyptische koningin, 5e Dynastie.
  9. Sesjesjet, Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  10. Choeit, Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  11. Oeret-Yamtes, Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  12. Anchensenpepi I, Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  13. Noeboenet, Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  14. Meritites IV, Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  15. Nenekinti, Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  16. Mehaa, Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  17. Nedjeftet, Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  18. Neith, Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  19. Anchensenpepi III, Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  20. Anchensenpepi IV, Egyptische koningin, 6e Dynastie.
  21. Oedjebten, Egyptische koningin, 6e Dynastie.

Overige beroepen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Mirjam de Blécourt en/of methode-De Blécourt, advocate[8]
  2. Diana Budisavljević(d:Q112443), Oostenrijkse verzetsheld
  3. Anna Chapman (en:Anna Chapman - d:Q232776), Russische spion - 28
  4. Cora Emens, sekscoach, winnares Petra Joy Awards 2009, oprichtster Seks Academy, presentatrice Spuiten en Slikken
  5. Libuše (en:Libuše - d:Q610179), legendarische Tsjechische - 28
  6. Josina van Loewenstein, Gravin met opvallend grafmonument[9]
  7. Ilham Mestour, Haarstyliste, o.a. bekend van televisieprogramma Next Hair Guru[10]
  8. Snegurochka (en:Snegurochka - d:Q917583), Russisch sprookjesfiguur - 28
  9. Mahidevran Sultan (en:Mahidevran Sultan - d:Q59080), echtgenote van Ottomaans sultan - 27
  10. Baba Vanga (en:Baba Vanga - d:Q229625), Bulgaarse helderziende - 40
  11. Jasmila Žbanić (en:Jasmila Žbanić - d:Q83487), Bosnische regisseuse - 27
  12. Gall & Gall - De weduwe van H.J.T. Gall, onderneemster



Politici[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Annise Parker: Amerikaanse politica (en:Annise Parker - wikidata)
  2. Eva Joly: Noorse rechter en politica (en:Eva Joly - wikidata)
  3. The Baroness Stowell of Beeston: huidige Leider van het House of Lords in GB
  4. Maria do Rosário: Braziliaanse politica (pt/en), zie Jair Bolsonaro: Kritiek en controverses
  5. Grace Schneiders-Howard (en), eerste Surinaamse vrouwelijk parlementslid

Ministers[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Marylise Lebranchu: huidige minister van Decentralisatie en Openbare Dienst (Frankrijk)
  2. Sylvia Pinel: huidige minister van Woningbouw (Frankrijk)
  3. Emmanuelle Cosse: huidige minister van Cultuur en Communicatie (Frankrijk)
  4. Theresa Villiers, de voormalige minister voor Noord-Ierland in GB

Staatssecretarissen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Geneviève Fiorasco: huidige staatssecretaris belast met Hoger Onderwijs en Onderzoek (Frankrijk)
  2. Axelle Lemaire: huidige staatssecretaris belast met Digitale Economie (Frankrijk)
  3. Laurence Rossignol: huidige staatssecretaris belast met Gezin, Ouderen en Autonomie (Frankrijk)
  4. Ségolène Neuville: huidige staatssecretaris belast met Invaliden en de Strijd tegen uitsluiting (Frankrijk)
  5. Pascale Boistard: huidige staatssecretaris belast met Vrouwenrechten (Frankrijk)

Kamerleden[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Ko Luijckx-Sleyfer: Eerste Kamerlid (wikidata)
  2. Ton Lückers-Bergmans: Tweede Kamerlid (wikidata)
  3. Jannie van den Hul-Omta: Eerste Kamerlid (wikidata)
  4. Minny Luimstra-Albeda, Eerste Kamerlid (wikidata)
  5. Nellien de Ruiter, Tweede Kamerlid (wikidata)
  6. Ge Schaapman, Tweede Kamerlid (wikidata)
  7. Ans Ploeg-Ploeg, Tweede Kamerlid (wikidata)
  8. Annie Meijer, Tweede Kamerlid (wikidata)
  9. Corrie de Roos-Oudegeest, Tweede Kamerlid (wikidata)
  10. Trees Lemaire, Tweede Kamerlid (wikidata)
  11. Tony ten Kate-Veen, Eerste Kamerlid (wikidata)
  12. Ria Mastik-Sonneveldt, Eerste Kamerlid (wikidata)
  13. Amy Kreutzkamp-Schotel, Eerste Kamerlid (wikidata)
  14. Mieke Smeets-Janssen, Eerste Kamerlid (wikidata)
  15. Lucie Vuylsteke, Eerste Kamerlid (wikidata)
  16. Marian van der Meer, Eerste Kamerlid (wikidata)

Burgemeesters[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Femke Halsema, Amsterdam
  2. Annemieke Vermeulen, Zutphen
  3. Annemarie Penn-te Strake, Maastricht

Europarlementariërs[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Samira Rafaela, D66/Renew Europe

Regeringsleiders en staatshoofden[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Zewditu I: keizerin van Ethiopië (en:Zewditu I - wikidata)
  2. Eudokia Makrembolitissa: keizerin van Byzantium (en:Eudokia Makrembolitissa - wikidata)
  3. Saara Kuugongelwa (en): huidige premier van Namibië
  4. Irena Degutienė: waarnemend premier van Litouwen
  5. Natalia Gherman: waarnemend premier van Moldavië

Activisten[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Sarojini Naidu: Indiaanse activiste (en:Sarojini Naidu - wikidata)
  2. Nikki Van der Gaag: LinkedIn Vrouwenrechtenactiviste bij Oxfam
  3. Elizabeth Packard: Amerikaanse activist, voor vrouwenrechten en voor de rechten van mensen die beschuldigd zijn van krankzinnigheid

Militairen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Augusta Chiwy (en), verpleegster tijdens WOII


Feminisme[bewerken | brontekst bewerken]

Eerste feministische golf[bewerken | brontekst bewerken]

Algemeen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Suffragist (is misschien handig om een aparte pagina voor te maken omdat niet iedere kiesrechtstrijder ook meteen een suffragette is)
  2. Hollandsch-Vlaamsche Vrouwenbond
  3. Vakbondsvrouwen

Personen[bewerken | brontekst bewerken]

Tweede feministische golf[bewerken | brontekst bewerken]

Medische wetenschap: abortus + anticonceptie + gezondheid + seksualiteit[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Abortusstrijd
  2. Baas in eigen buik is nu redirect naar Dolle Mina
  3. Vrouwen tegen seksueel geweld
  4. VIDO (vrouwen in de overgang)
  5. Vrouw Beslis
  6. Our Bodies, Ourselves - d:Q7110565. In NL Je Lichaam, Je Leven?

Economie: arbeid + machtsverhoudingen + sociale zekerheid + belastingen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Arbeid / Associatie Herverdeling Betaalde en Onbetaalde Arbeid
  2. Breed Platform Vrouwen voor Economische Zelfstandigheid
  3. Landelijk steunpunt vrouw en werk
  4. 25-urige werkweek
  5. 5-urige werkdag
  6. betaalde arbeid
  7. Optilon staking

Politiek: overheid + actiegroepen + kiesrecht[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Decennium van de Vrouw , VN, (1975-1985) / Jaar van de vrouw (1975)
  2. Sociale Atlas van de Vrouw (1977)
  3. Politieke scholingscursussen / Politieke vrouwengroepen (vrouwen in de VVD, CDA etc.)/Politiek Vrouwen Overleg (PVO)
  4. Emancipatiekommissie / Emancipatieraad / DCE (Directie Coördinatie Emancipatiebeleid) / Emancipatiemonitor SCP
  5. politiek vrouwen overleg / Vrouwenpartij / Vrouwenpraatgroepen
  6. wet gelijk loon

Maatschappij: actiegroepen + bewegingen + volkshuisvesting[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Feministisch-socialistische beweging / fem-soc groepen
  2. Vrouwenbelangen / FNV-vrouwen, nvb
  3. Wilpf
  4. Stichting vrouwen en bouwen / VAC - vrouwenadvies commissie
  5. Politiek lesbianisme - d:Q2045578
  6. Seperatistisch feminisme - d:Q600591 link Andere Tijden
  7. Lesbisch feminisme - d:Q18299

Kunsten: Literatuur + muziek + film enz. en Media[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Feministische Boekhandels / Feministische bladen zoals - aan te vullen Katijf, Serpentine (1978-1984), Chrysallis / Cinemien / De Vrouwenkrant / Stichting Vrouw & Media
  2. Liever lesbisch
  3. Vrouwenfestivals
  4. tentoonstelling Feministische Kunst Internationaal (1979, De Appel, Amsterdam)
  5. Vrouwen die voorkomen op IMDb, zoals Joyce Feijen [41], Carina Ellemers [42] en Pien Savonije [43]

Onderwijs: acties + vorming + kinderopvang[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Marie, word wijzer!
  2. Ot en hoe zit het nu met Sien, fem. Programma (rtv)
  3. Tijd voor School (brede actiegroep)
  4. VOS-cursussen
  5. Werkgemeenschap Kindercentra Nederland (WKN)
  6. STEO (Stimuleringsgroep Emancipatie-onderzoek)
  7. VBEO, voorl. Begeleidingsgroep voor emancipatie-onderzoek (1979)
  8. Vereniging voor Gendergeschiedenis (VVG)
  9. Kresjes

Recht: gelijkheidsbeginsel + discriminatie + wetgeving[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Komité Vrouwen en Familierecht
  2. Proefprocessenfonds Rechtenvrouw
  3. Stichting rechtenvrouw
  4. ADW (anti-discriminatie wetgeving)
  5. Vrouw-en-geloof beweging
  6. Go Topless Day (wikidata) i.v.m. het recht voor vrouwen om topless te mogen gaan waar dit ook voor mannen is toegestaan
  7. Anniek de Ruijter UvA-site Voorzitter Clara Wichmann Proefprocessenfonds en directeur Bureau Clara Wichmann (Aanstellingsdatum weet ik niet)
  8. Sister Outsider (Actiegroep 1980-1989, Queer beweging, intersectioneel, zwarte vrouwen, Gloria Wekker, Jose Maas, Tineke Sumpter, Tania Leon)

Derde feministische golf[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Cultureel feminisme, Feministische geografie,

Vierde feministische golf[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Vierde feministische golf - vertaling nodig, w:en:Fourth-wave feminism met o.a.:
  2. Feminationalisme, w:es:Feminacionalismo
  3. Purplewashing, w:en:Purplewashing
  4. Xenofeminisme

Feministes[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Aline Boccardo (voluit: Aline Boccardo-Zolondek) - mede-oprichtster van 'Frauen für den Frieden' (d:Q1451555)
  2. Hoeda Sjaarawi (en|fr)
  3. Zainah Anwar (d:Q8064842) / Sisters in Islam (d:Q1094248)
  4. Valentine Moghadam (d:Q275631)- Gender Equality and Development Section (Division of human rights and fight against discrimination) van de UNESCO.
  5. Asra Nomani (d:Q3625354) - Indiaas journalist
  6. Shamima Shaikh (d:Q528685) - Zuid-Afrikaans islamitisch feminist en journalist
  7. Nadia Yassine (d:Q452037) - Marokkaans schrijfster / Al Adl wal Ihssan (d:Q2458551) - Marokkaanse islamitische organisatie
  8. Maryam Rajavi (d:Q439127) - Iraans politica / Mujahedin-e Khalq (d:)
  9. Oyèrónkẹ́ Oyěwùmí (en)
  10. Sarojini Sahoo (en)
  11. Christina Hoff Sommers (en)
  12. Christelle Munganyende - Kongolees voormalig diplomaat, columniste
  13. Nadine Strossen (d:Q21791) - Seks-postieve feministe. Eerste vrouwelijke voorzitter en jongste voorzitter van de American Civil Liberties Union.
  14. Annie Furuhjelm (d:Q4949278) - Fins feministisch activist, politica, journalist en schrijfster
  15. Justine van Beek
  16. Cathelijne Blok
  17. Dieuwertje Kuijpers
  18. Jill Kortleve
  19. Stella Nyanzi, Ugandees feminist en mensenrechtenactivist - wikidata (4)
  20. Blair Imani - d:Q29474453 (2)


Andere onderwerpen[bewerken | brontekst bewerken]

Algemeen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Vrouwelijke waarden
  2. Vrouwencafé's
  3. Vrouwen in de krijgsmacht w:en:Women in the military
  4. Vrouwen Vredesgang - v.a. 18 mei 1934 jaarlijkse stille tocht
  5. ZMV Zwarte, migranten- en vluchtelingenvrouwen

Beeldvorming over gender en sekse[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Madonna-hoercomplex
  2. Dom blondje
  3. Zedigheid (geïllustreerd door Bilderdijks Rotsgalmen en heksenvervolging)
  4. Slut-shaming, bijvoorbeeld na een foto in Panorama
  5. Seksestereotype en/of Genderstereotype; zie bijvoorbeeld dit filmpje: zij stelt vragen, hij legt uit. Heeft ook met hun achtergrond te maken, toch typerend.
  6. Leiderschap; uitbreiding met de genderstereotypen die hierbij een rol spelen.

Boeken en tijdschriften[bewerken | brontekst bewerken]

Er wordt gewerkt aan een lijst Feministische literatuur. Momenteel is deze erg gericht op met name de Angelsaksische landen; het overzicht heeft dringend feministische boeken en auteurs uit het Nederlandstalige taalgebied nodig (16e eeuw tot nu).

  1. Heren van de thee (roman) - Hella Haasse
  2. Woman in the nineteenth century - Margaret Fuller
  3. The female eunuch/De vrouw als eunuch - Germaine Greer
  4. The beauty myth /De zoete leugen, of De mythe van de schoonheid - Naomi Wolf
  5. De derde feministische golf - Dirk Verhofstadt
  6. F*ck die onzekerheid - Vreneli Stadelmaier
  7. Ons Plattelandsleven - maandblad van het CPB
  8. Maandblad der Vereeniging voor Verbetering van Vrouwenkleeding later Onze Kleeding - van de Vereeniging voor Verbetering van Vrouwenkleeding
  9. Vrouwen, van Godin tot Slavin - Auteur Ugo Janssens. Historisch boek over de positie van de vrouw door de eeuwen heen waarin ze zowel verguisd als vereerd werd.
  10. Serpentine - feministisch tijdschrift
  11. Sexual politics (Kate Millett), baanbrekend boek, vormde aanzet tot de tweede feministische golf (wikidata)

Daarnaast ontbreken veel tijdschriften (al dan niet in papieren vorm) die voornamelijk op vrouwen zijn gericht, zoals:

  1. Santé [44]
  2. Vileine [45]
  3. OneWorld (tijdschrift) zie [46] en OneWorld-platform Harlot, zie [47]
  4. Stellingdames, zie [48] en oprichters Justine van de Beek en Anne Ardon

Overig

  1. Vrouwenboekhandel - Dit fenomeen was vooral belangrijk tijdens de jaren 70 en 80, nu zijn er nog een paar vrouwenboekhandels in Nederland

Dagelijks leven[bewerken | brontekst bewerken]

Zie voor ideeën ook Wikipedia:Gewenste_artikelen/Dagelijks_leven

  1. ...
  2. ...

Emancipatie en macht[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Glazen afgrond Als vrouwen leiderschapsposities krijgen, zijn die relatief vaak risicovol; zie Encyclo.nl: glazen afgrond
  2. Kies exact Overheidscampagne om meisjes te stimuleren exacte vakken te kiezen

Instellingen, verenigingen, bewegingen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Informatie- en Documentatiecentrum voor de Vrouwenbeweging
  2. FNV Vrouwenbond
  3. Vrouwenbureau Berlijn?
  4. E-Quality (doorlink naar Atria, kennisinstituut voor emancipatie en vrouwengeschiedenis vandaar blauwe link
  5. Landelijke Vereniging van Alleenstaande Arabische Vrouwen/LVAAV
  6. Christelijke Plattelandsvrouwenbond /CPB (dp!)
  7. Nederlandse Christen Vrouwenbond/NCVB (dp!)
  8. Vrouwen door Vrouwen
  9. Bond van Nederlandsche Vrouwen in Groot-Brittannië - WO2
  10. Vereeniging tot Vorming van een Studiefonds van Vrouwelijke Inlandsche Artsen
  11. Federatie van R.K. Vereenigingen ter Bescherming van Meisjes in Nederland
  12. Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Jonge Meisjes 'Union'
  13. Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, na fusie met Nationale Vrouwenraad van Nederland en Nederlands Vrouwen Comité nu Nederlandse Vrouwen Raad
  14. Nederlandsche Bond van Vrouwelijke Automobilisten
  15. Hollandsch-Vlaamsche Vrouwenbond
  16. LOVA Netwerk (Landelijk Overleg Vrouwenstudies Amsterdam/Netherlands Association for Gender Studies and Feminist Anthropology)
  17. Nederlandse Bond van Sociaal-Democratische Vrouwenclubs - gelieerd aan maar zelfstandig van de SDAP
  18. De Neutrale (Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht)
  19. YWCA (Young Women’s Christian Association) [1][2]
  20. Zonta Nederland, Zonta werkt aan de verbetering van de juridische, professionele, politieke en economische status van vrouwen over de hele wereld.[3]
  21. Women's Engineering Society (en|d[4]
  22. Netwerk VN-Vrouwenverdrag, 'breed samengesteld platform met juridische kennis waarin vrouwen- en mensenrechtenorganisaties samenwerken, met als doel het monitoren van de implementatie van het VN-Vrouwenverdrag in Nederland' (website)

Vrouwenrechten[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Vrouwenrechten - Hoe verandert de visie hierop? Wat houden ze in? Welke bewegingen identificeren zich als vrouwenrechtenbeweging? Welke personen? Hoe worden zij onzichtbaar gemaakt in de geschiedschrijving?

Vrouwenkiesrecht[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Passief kiesrecht vrouwen, politieke participatie van vrouwen
  2. Vrouwenkiesrecht uit te breiden?

Tegen discriminatie en geweld (algemeen)[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Commissie voor de Status van de Vrouw (CSV) (Verenigde Naties 1946–heden) (en:United Nations Commission on the Status of Women, CSW)
  2. Verklaring inzake de uitbanning van discriminatie van vrouwen (Verenigde Naties 1967). (en:Declaration on the Elimination of Discrimination Against Women)
  3. Verdrag inzake de uitbanning van alle vormen van discriminatie van vrouwen (CEDAW) van de Verenigde Naties uit 1979 (verder uit te breiden)
  4. Verklaring van Wenen en Actieprogramma (VDPA) (Verenigde Naties juni 1993). (en:Vienna Declaration and Programme of Action)
  5. Verklaring inzake de uitbanning van geweld tegen vrouwen (Verenigde Naties december 1993). (en:Declaration on the Elimination of Violence Against Women)
  6. Internationale Dag voor de Uitbanning van Geweld tegen Vrouwen (Verenigde Naties 1999–heden). (en:International Day for the Elimination of Violence against Women)
  7. Maputo-protocol (Afrikaanse Unie 2003). (en:Maputo Protocol)
  8. Verdrag van de Raad van Europa inzake het voorkomen en bestrijden van geweld tegen vrouwen en huiselijk geweld (Raad van Europa 2011), ook wel bekend als de Istanboel-conventie (en:Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence).
  9. Wijziging enkele onderwijswetten i.v.m. evenredige vertegenwoordiging vrouwen leidinggevende functies onderwijs

Seksuele rechten[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Seksuele en reproductieve gezondheid en rechten. (en:Sexual and reproductive health and rights)
  2. Internationale Sekswerkersdag (sinds 2 juni 1975). (International Whores' Day / International Sex Workers Day)
  3. Internationale Dag tegen Prostitutie (sinds 2002). (en:International Day of No Prostitution)
  4. Internationale Dag ter Beëindiging van Geweld tegen Sekswerkers (SWOP-USA 17 december 2003–heden). (en:International Day to End Violence Against Sex Workers)


Met het project De Orgasmekloof doen we een poging om de artikelen over seks (en liefde en intimiteit) te verbeteren, uit te breiden, te actualiseren (goodbye 1930's). Veelal zijn de artikelen momenteel weinig encyclopedisch, veelal hetero-normatief en gericht op seks door mannen met vrouwen. Je kunt onder andere bijdragen door een van deze onderstaande rode linken blauw te maken (=het nu nog ontbrekende artikel te schrijven). Natuurlijk kun je ook een ander onderwerp - dat niet op de lijst staat bijvoorbeeld - schrijven. Of al bestaande artikelen uitbreiden, verbeteren. Of auteursrechtenvrije foto's, infographics of video's op Wikimedia Commons plaatsen om nieuwe en bestaande artikelen te illustreren.

Dit project heet 'De Orgasmekloof' naar het verschijnsel dat mannen vaker genieten van seks en tot een orgasme komen tijdens seks; voor veel heterostellen staat het seksuele genot van mannen voorop. Voor vrouwen en andere genders zijn er vaker rondom seks en vooral het genieten daarvan diverse barrières die het genot verminderen. Hierbij valt te denken aan de angst om zwanger worden, de menstruatie of seksueel geweld. Wij hopen op Wikipedia uiteindelijk artikelen te hebben die alle aspecten van seks, intimiteit en liefde op een encyclopedische wijze te beschrijven.

Voor gewenste artikelen over de juridische aspecten van (vrouwelijke) seksualiteit, zie ook Wikipedia:Wikiproject/Gendergap/Onderwerpen#Vrouwenrechten, kopjes 'Tegen discriminatie en geweld (algemeen)' en vooral 'Seksuele rechten'.

Seksualiteit[bewerken | brontekst bewerken]

<onlyinclude>

Seksuele beleving[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Vaginale hunkering
  2. Menselijk orgasme (vanuit Orgasme)
  3. Vaginaal orgasme
  4. Clitoraal orgasme
  5. Mannelijk orgasme (vanuit Orgasme)
  6. Seksuele sleur
  7. Rollenspel (seksualiteit)
  8. Tantrische seks
  9. Taoïstische massage
  10. Yoni-massage
  11. Lichamelijke aanraking
  12. Strelen
  13. Seksueel verlangen
  14. Seksuele prikkel
  15. Vrouwen die seks hebben met vrouwen
  16. Mannen die seks hebben met mannen
  17. Flex-seksualiteit / Fluïde seksualiteit
  18. Lesbische seks
  19. Homoseks
  20. Kinderseksualiteit
  21. Seksfrequentie
  22. Seksuele ervaring
  23. Sekspartner
  24. Seksueel zelfvertrouwen
  25. Seksuele gezondheid
  26. Seksuele vloeibaarheid
  27. Seksuele problemen (is nu doorverwijzing, mogelijk beginnetje Seksuele disfunctie?)
  28. Seksuele grens
  29. Seksuele grensoverschrijding
  30. Huwelijksplicht
  31. Feministische pornografie
  32. Erika Lust
  33. Seksuele onreinheid (kerkelijke leer, nu doorverwijzing naar onkuisheid)
  34. Vrouwelijke seksualiteit
  35. Mannelijke seksualiteit
  36. Heteroseksuele dubbele moraal / Dubbele seksuele moraal
  37. Clitoraal vingeren
  38. Vaginaal vingeren
  39. G-plek-vingertechniek
  40. Draaien-en-pompenvingertechniek
  41. Klok-vingertechniek
  42. Twist-and-shoutvingertechniek
  43. V-vingertechniek
  44. Twee-vingers-vingertechniek
  45. Vallei-orgasme
  46. Meervoudig orgasme
  47. Gelijktijdig orgasme
  48. Energetisch orgasme
  49. Spuitorgasme / Squirtorgasme
  50. Orgasmekloof
  51. Seks-positieve beweging (Engels: Sex-positive movement)

Seksuele anatomie[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Hymenale ring
  2. Septum rectovaginale
  3. Paracolpium
  4. Fluor albus
  5. Vaginawand
  6. Corpus cavernosum clitoris
  7. ligamentum rotundum
  8. Vrouwelijk geslachtsorgaan
  9. Mannelijk geslachtsorgaan
  10. Kanaal van Nuck (delen vrouwelijk geslachtsorgaan)
  11. Clitorale crura
  12. Ductus longitudinalis epoophori
  13. Glans-clitoris
  14. Clitoraal zwellichaam
  15. Clitorale erectie / Erectie van de clitoris w:en:Clitoral erection
  16. Ductus longitudinalis epoophori
  17. Rete ovarii
  18. Epoophoron, Paroöphoron
  19. Soenna-besnijdenis
  20. Clitoridectomie (nu doorverwijzing naar algemene term)
  21. Incisie (vrouwenbesnijdenis)
  22. Excisie (vrouwenbesnijdenis)
  23. Vaginale afscheiding (medische afwijking en normale afscheiding apart)
  24. Menstruatiekramp
  25. Menstruatiebloed
  26. A-plek
  27. O-plek
  28. Sjabloon:Navigatie menselijk voortplantingssysteem (afsplitsing Sjabloon:Navigatie voortplantingssysteem)

Voortplanting[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Menselijke baarmoeder (nu gedeeld met zoogdieren baarmoeder)
  2. Menselijke bevruchting (vanuit bevruchting)
  3. Menselijke eicel (vanuit eicel)
  4. Menselijke foetus (vanuit foetus))
  5. Menselijke embryo (vanuit embryo)
  6. Menselijke onvruchtbaarheid (vanuit Onvruchtbaarheid)
  7. Mannelijke onvruchtbaarheid (vanuit Onvruchtbaarheid#Onvruchtbaarheid_bij_de_man)
  8. Vrouwelijke onvruchtbaarheid (vanuit Onvruchtbaarheid#Onvruchtbaarheid_bij_de_vrouw)
  9. Zelfinseminatie
  10. Anonieme donor
  11. Zaaddonor (Spermadonor is nu doorverwijzing naar Donor (geneeskunde)
  12. Anonieme zaaddonor
  13. Contactdonor
  14. Verwekker

Zwangerschap[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Abortuskliniek is op dit moment een doorverwijzing naar abortus, daarom geen rode link (zie ook Abortuskliniek in Nederland)
  2. Twintigwekenecho // 20-wekenecho
  3. Termijnbepaling / eerste echo
  4. Kraamtranen
  5. Neonatale afdeling
  6. Totale ruptuur
  7. Geboortekanaal
  8. Uitdrijvingsfase
  9. Kruinligging
  10. Voorhoofdsligging
  11. Wandbeenligging
  12. Dwarsligging
  13. Indaling
  14. Kunstverlossing
  15. Stuitextractie
  16. Vaginale bevalling (vanuit Bevalling)
  17. Zwangerschapsstriemen, doorverwijzing naar het veel ruimere begrip striae

Ouderschap[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Antilekbeker
  2. Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde
  3. Zuigreflex, grijpreflex en loopreflex, zwemreflex, hoofdrechtingsreflex
  4. Opvolgmelk
  5. Stoelverhoger
  6. Luieremmer
  7. Huiswerkbegeleiding
  8. Juridisch ouderschap
  9. Meeroudergezag
  10. Wensouder (nu doorverwijzing naar ouder)
  11. Kinderwens
  12. Biologische ouder
  13. Biologische vader (nu doorverwijzing naar Ouder)
  14. Biologische moeder (nu doorverwijzing naar Ouder)
  15. Juridische ouder
  16. Juridische moeder
  17. Juridische vader
  18. Eenoudergezin
  19. Tweeoudergezin
  20. Tweemoedergezin
  21. Duomoeder
  22. Tweevadergezin
  23. Duovader
  24. Nieuw samengesteld gezin
  25. Traditioneel gezin
  26. Birdnesting
  27. Betaald draagmoederschap
  28. Cryopreservatie
  29. Geboortemoeder
  30. Genetische moeder
  31. Genetische vader
  32. Niet-­genetisch ver­wante draagmoeder
  33. Genetisch verwante draagmoeder
  34. Genetisch verwantschap (nu talkunde)
  35. Levensgezel
  36. Onbekendheidsver­klaring
  37. Sociale ouder
  38. Family life
  39. Hoogtechnologisch draagmoederschap (nu doorverwijzing naar Draagmoederschap)
  40. Traditioneel draagmoederschap (nu doorverwijzing naar Draagmoederschap)
  41. Kunstmatige Inseminatie met zaad van de Eigen partner (KIE)
  42. Kunstmatige donor­bevruchting
  43. Pleegoudervoogd

Resultaten[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Straatintimidatie
  2. Massager
  3. Lichamelijke integriteit
  4. Menselijke vruchtbaarheid (vanuit vruchtbaarheid)
  5. Tepel
  6. Trilei
  7. Abortuskliniek in Nederland
  8. Geslachtsgemeenschap (volgens dit artikel zou geslachtsgemeenschap slechts een zaak van een man en een vrouw zijn, dus is in elk geval de inleiding aangepast)


Diversen[bewerken | brontekst bewerken]

Vrouwenprijzen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Aletta van Nu Prijs, in 2010 gewonnen door Laamia Elyounoussi en Yesim Candan; in 2012 gewonnen door Shirin Musa (relevant genoeg na slechts twee uitreikingen?)
  2. Hilda van Suylenburg prijs, zie Hilda van Suylenburg#Hilda van Suylenburg prijs
  3. Vrouw in de Media Award, in 2009 begonnen als Vrouwen in de Media Award en vanaf 2012 onder de huidige naam. In 2014 en 2015 gewonnen door Wanda de Kanter. In 2016 door Dafne Schippers

Godinnen, heiligen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Atë (en - wikidata)
  2. Rabia al-Basra Rabia Basri (en - wikidata)
  3. Taygete (en - wikidata)
  4. Izanami (en - wikidata) Vrouwelijke helft van een Japans godenpaar; in meeste talen heeft ze een eigen lemma, maar in nlwiki wordt ze enkel vermeld in het lemma over het paar, vandaar redirect - Spinster (overleg) 9 mrt 2014 14:54 (CET)
  5. Nephele (nimf) (en - wikidata)
  6. María de Jesús de León y Delgado (en - wikidata)
  7. Libya (mythologie) (en - wikidata)
  8. Pyrrha (en - wikidata) (Griekse mythologische figuur die in meeste talen een eigen lemma heeft. In nlwiki wordt ze enkel vermeld als 'deel van een echtpaar', vandaar redirect - Spinster (overleg) 9 mrt 2014 14:54 (CET))
  9. Omphale (mythologie) (en - wikidata)

Overige onderwerpen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. femicide, moord op een vrouw gepleegd vanwege het feit dat zij vrouw zijn, zie Engelstalige wikipedia en dit Volkskrant-artikel [5]
  2. Margo de Lange 'Vrouw van' August Kessler, de tweede directeur van Shell. Er is al een Wikidata-item. Haar kinderen zijn ook interessant (en uiteraard hebben de zonen wel en de dochters geen artikel).
  3. Miep Kuiper en Babs Riemens - initiatiefnemers van de eerste glasbak[6]


Lesbische (en biseksuele) onderwerpen[bewerken | brontekst bewerken]

1rightarrow blue.svg Wikipedia:Wikiproject/LHBT/Onderwerpen

Te verbeteren/aan te vullen artikelen[bewerken | brontekst bewerken]

  1. Françoise Collin
  2. Dorothy Eady
  3. Gelijke beloning
  4. Koto (en)
  5. Cia Kroon
  6. Anna Rita Del Piano
  7. Stichting Proefprocessenfonds Clara Wichmann, zie Overleg:Clara Wichmann Instituut voor voorzetje en bronnen
  8. Irina Veretennicoff

Artikelen van/over vrouwen die op verwijderingslijst staan of waar om verbetering wordt gevraagd[bewerken | brontekst bewerken]

  1. ...

Nuttige literatuur[bewerken | brontekst bewerken]

RESULTATEN: Aangemaakte artikelen / Aangevulde artikelen[bewerken | brontekst bewerken]

Heb je een artikel uit de 'rode' lijst op deze pagina geschreven? Verwijder het dan van de lijst en plaats de link in deze lijst op Wikipedia:Wikiproject/Gendergap/Resultaten. Zo kunnen we de resultaten bijhouden en tellen.