Capelle aan den IJssel
|
|
|||
|
|
|||
|
|
|||
| Provincie | |||
| Coördinaten | 51°56' NB 4°35' OL | ||
|
|
|||
| Oppervlakte | 15,42 km² | ||
| - land | 14,30 km² | ||
| - water | 1,12 km² | ||
| Inwoners (1 november 2012) | 66.079? (4621 inw/km²) | ||
| Hoofdplaats | Capelle aan den IJssel | ||
| Belangrijke verkeersaders | A16 A20 | ||
|
|
|||
| Burgemeester (lijst) | Frank Koen (CDA) | ||
|
|
|||
| Gemiddeld inkomen (2006) | € 13.900 per inw. | ||
| Gem. WOZ-waarde (2008) | € 200.000 | ||
| WW-uitkeringen (2007) | 18 per 1000 inw. | ||
| Autobezit (2007) | 432 per 1000 inw. | ||
|
|
|||
| Postcode(s) | 2900-2908 | ||
| Netnummer(s) | 010 | ||
| CBS-code | 0502 | ||
| CBS-wijkindeling | zie wijken en buurten | ||
| Website | www.capelleaandenijssel.nl | ||
|
|
|||
|
|||
Capelle aan den IJssel, vaak ook kortweg Capelle genoemd, is een plaats en gemeente in de Nederlandse provincie Zuid-Holland, gelegen aan de Hollandse IJssel. De gemeente telt 66.079 inwoners (1 november 2012, bron: CBS) en heeft een oppervlakte van 15,40 km² (waarvan 0,50 km² water).
Inhoud |
Geografie[bewerken]
Binnen de gemeentegrenzen van Capelle aan den IJssel liggen geen andere kernen. De gemeente is echter wel verdeeld in een aantal wijken: Schollevaar, Schenkel, Oostgaarde, Middelwatering, Capelle-West, 's-Gravenland en Fascinatio. De gemeente maakt onderdeel uit van het samenwerkingsverband Stadsregio Rotterdam en de Metropoolregio Rotterdam-Den Haag.
Capelle is gelegen aan de rivier de Hollandsche IJssel. De gemeente strekt zich uit langs deze rivier tot aan de monding in de Nieuwe Maas. Tot halverwege de twintigste eeuw was Capelle een klein dorp dat leefde van aan de rivier gerelateerde bedrijvigheid. De getijdenwerking in de IJssel bleek bij de watersnood van 1953 een groot gevaar te zijn en in 1954 werd begonnen met de bouw van het eerste deltawerk, de Stormvloedkering Hollandse IJssel, in combinatie met de bijbehorende Algerabrug die Capelle aan den IJssel verbindt met Krimpen aan den IJssel. In 1958 werden deze voltooid.
Vanaf de jaren vijftig werd wijk na wijk gebouwd, die veelal werden bevolkt door Rotterdammers. In 2001 is gestart met de laatste grote uitbreiding van Capelle aan den IJssel, de woonwijk Fascinatio. Na de voltooiing van deze wijk is een einde gekomen aan de sterke groei die de gemeente sinds de jaren zestig kenmerkt.
De ruimtelijke opzet van Capelle aan den IJssel is enigszins ongebruikelijk voor een Nederlandse stad. Hoewel de bebouwde kom als één kern wordt beschouwd, zijn het er in feite meerdere. Deze kernen grenzen allen aan Rotterdam, maar niet aan elkaar. Tussen het noordelijke deel, bestaande uit de wijk Schollevaar, en het zuidelijk deel (Middelwatering/Oostgaarde) ligt het Schollebos. Tot slot ligt omsloten door de gemeente Capelle op Rotterdams grondgebied het voormalige dorp Kralingse Veer.
De gemeente Capelle aan den IJssel kent enkele winkelcentra, waaronder De Koperwiek, De Terp, Slotplein en de Scholver. Rond de Koperwiek, het grootste winkelcentrum, is een nieuw stadscentrum ontstaan, met een theater, de bibliotheek en het gemeentehuis. Veel van de ruimtelijke ontwikkelingen die de komende jaren zullen plaatsvinden vinden in dit gebied plaats.
Ten oosten van Capelle aan den IJssel ligt het Hitland, een natuurgebied met in vergelijking met de omgeving een grote hoeveelheid bos.
Verkeer en vervoer[bewerken]
Auto[bewerken]
De gemeente is gesitueerd aan de A16 (afrit 25) en de A20 (afrit 16). De N219, binnen de gemeentegrenzen Abraham van Rijckevorselweg geheten, begint in Capelle en voert via Nieuwerkerk aan den IJssel naar de A12. De N210 begint eveneens in Capelle, en vormt een belangrijke oeververbinding over de Hollandsche IJssel. In Capelle kan gratis geparkeerd worden op openbare parkeerplaatsen.
Openbaar vervoer[bewerken]
Capelle aan den IJssel maakt deel uit van het netwerk van de Nederlandse Spoorwegen door middel van het NS-station Capelle Schollevaar. Op dit station stoppen alleen Sprinters, met een frequentie van twee per uur en in de spits vier per uur. Het dichtstbijzijnde intercitystation is station Rotterdam Alexander in de gemeente Rotterdam.
Capelle aan den IJssel is op het metronetwerk van Rotterdam aangesloten. De Calandlijn heeft sinds 1994 een vertakking naar het centrum van Capelle aan den IJssel. Deze vertakking, nu Metrolijn C geheten, kent drie metrostations: Slotlaan, Capelle Centrum en De Terp. Ook ligt het metrostation Schenkel op de grens van de Rotterdamse wijk Prinsenland en de Capelse wijk Schenkel.
De gemeente wordt bediend door diverse buslijnen, van zowel de RET, Connexxion als Qbuzz. Vanaf december 2012 zullen de lijnen van Connexxion worden overgenomen door Arriva. Daarnaast is er de ParkShuttle, een elektronisch geleide autobusdienst die automatisch werkt, zonder chauffeur. De ParkShuttle rijdt vanaf metrostation Kralingse Zoom naar diverse haltes op het bedrijvenpark Rivium. De dienst is in handen van Connexxion.
Tot slot zijn sinds 2012 op afroep elektrische tuktuks beschikbaar in Capelle aan den IJssel. Het betreft hier een gezamenlijk project van de gemeente Capelle aan den IJssel, stichting Flex Capelle en stichting CapelleWerkt.
Economie[bewerken]
Ten oosten van de A16 bevindt zich het bedrijventerrein Rivium. In 2010 waren hier 353 bedrijven gevestigd die werk boden aan 11.843 werknemers [1]. Hiermee is het de grootste werkgelegenheidsconcentratie in de gemeente. Op het Rivium, ten oosten van de Van Brienenoordbrug bevindt zich onder meer de afvalwaterzuiveringsinstallatie Kralingseveer. Deze afvalwaterzuiveringsinstallatie zuivert het afvalwater van bedrijven en huishoudens (360.000 mensen) uit een deel van Rotterdam, Capelle aan den IJssel en Bergschenhoek. Ben de Raaf heeft een jeugdboek geschreven over het Rivium, Rovers op het Rivium.
In het noorden van de gemeente, aan de A20, ligt het Hoofdweggebied. Dit is een bedrijventerrein met 422 bedrijven en 10.094 werknemers. Hiermee staat het binnen de gemeente op de tweede plaats als het gaat om werkgelegenheid[1].
In totaal zijn er 37.448 banen in Capelle (2010), bij 2.720 bedrijven. 59% van de banen bevindt zich in de dienstensector, 25% in de handel, horeca of vervoer en 15% in de bouw of industrie[1].
Cultuur[bewerken]
Podia[bewerken]
Sinds 1999 heeft Capelle aan den IJssel een theater (het 'Isala Theater') met 2 zalen: een grote zaal met 512 plaatsen en een kleine zaal (de 'Luc Lutz' zaal) met 151 plaatsen. In dit theater worden tevens films vertoond.
In 2010 is er in Capelle aan den IJssel een nieuw jongerencentrum in gebruik genomen, Jongerencentrum Capsloc. Het is gelegen in het centrum. Capsloc is een nieuw initiatief vanuit de gemeente en de plaatselijke jongeren werkgroep om jongeren met muziek, kunst en sport bezig te houden. Vooral in weekend zijn er feesten, concerten en workshops te bezichtigen in Capsloc.
Monumenten[bewerken]
In de gemeente zijn er een aantal rijksmonumenten en een oorlogsmonument, zie:
- Lijst van rijksmonumenten in Capelle aan den IJssel
- Lijst van oorlogsmonumenten in Capelle aan den IJssel
Kerken[bewerken]
In Capelle aan den IJssel zijn een aantal verschillende kerken. Zo zijn er 7 wijkgemeenten van de PKN, waarvan 3 hervormd, 2 gereformeerd en 2 protestants. De Gereformeerde Kerken vrijgemaakt hebben twee gemeenten en één kerkgebouw. De Gereformeerde Gemeenten tellen 2 gemeenten. Ook is er een Rooms-katholieke Kerk, een Molukse Protestantse Kerk, een Pinkstergemeente, Oud Gereformeerde Gemeente, Christelijk Gereformeerde Kerk, die van hetzelfde gebouw gebruik maakt als de hervormde wijkgemeente Schollevaar, een evangelische gemeente en het Hervormd Lokaal, een plaatselijke afscheiding van de voormalige Nederlandse Hervormde Kerk.
Musea[bewerken]
In Capelle aan den IJssel bevindt zich het kleinste museum van Nederland: het Dief- en duifhuis. Dit gebouwtje diende als gevangenis van het Slot Capelle. De Historische Vereniging Capelle aan den IJssel organiseert daarnaast exposities in het Historisch Museum Capelle, gevestigd in het Stoomgemaal J.A. Beijerinck aan de Bermweg. In het vrij toegankelijke deel van het gemeentehuis is tot slot een wisselende expositie te zien, vaak van lokale kunstenaars.
Kunst in de openbare ruimte[bewerken]
In de gemeente zijn diverse beelden, sculpturen en objecten geplaatst in de openbare ruimte, zie:
Media[bewerken]
De gemeente Capelle aan den IJssel heeft sinds 1983 ook haar eigen lokale omroep. De Stichting Lokale Omroep Capelle verzorgt onder de naam Radio Capelle 24 uur per dag radio & tv uitzendingen voor de inwoners van Capelle. De omroep Capelle is vaak te vinden bij live concerten in Capsloc. De geschreven pers in Capelle wordt gevormd door de weekkranten de IJssel- en Lekstreek, Het Kanaal en Postiljon en het dagblad AD Rotterdam-Oost.
Zorg en welzijn[bewerken]
Het IJsselland Ziekenhuis is een groot ziekenhuis in de wijk Schenkel. Het vervult een regionale functie voor zowel Capelle als delen van Rotterdam en een aantal omliggende dorpen. Het ziekenhuis is in gebruik genomen in 1991, en is momenteel bezig met een aantal uitbreidingen[2].
In 2012 waren er in Capelle 31 huisartsen werkzaam, verdeeld over 20 praktijken. Er zijn 16 tandartspraktijken en 7 apotheken[3].
Er zijn een aantal verzorgingshuizen. De grootste daarvan zijn De Rozenburght, de Roo van Capelle en De Vijverhof. Deze laatste voert momenteel zeer grote bouwplannen uit. In de wijk Schenkel is een grote locatie van psychiatrische instelling van Bavo Europoort gevestigd.
Onderwijs[bewerken]
Naast een groot aantal basisscholen zijn er in Capelle twee middelbare scholen: het IJsselcollege (van praktijkonderwijs tot VWO) en het Comenius College (mavo, havo, vwo en tweetalig onderwijs). Tevens is er in de wijk Oostgaarde een vestiging van ROC Zadkine.
Bevolkingsontwikkeling[bewerken]

Bron: Centraal Bureau voor de Statistiek
Sport[bewerken]
Capelle heeft in totaal 4 voetbalverenigingen; dit zijn VV Capelle, SVS, CVV Zwervers en FC Maluku. Korfbal wordt door KCC/Hijbeko zowel in de zaal als op het veld in de hoofdklasse gespeeld. Verder kent Capelle hockeyvereniging HCC, basketbalvereniging Cady '73, turnvereniging ACTV, gymnastiekvereniging CGV en volleybalvereniging VCN.
Gemeentebestuur[bewerken]
Gemeenteraad[bewerken]
De gemeenteraad van Capelle aan den IJssel bestaat uit 33 zetels. Hieronder staat de samenstelling van de gemeenteraad sinds 1994:
| Gemeenteraadszetels | |||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Partij | 1994 | 1998 | 2002 | 2006 | 2010 | ||||||||||
| Leefbaar Capelle | - | - | 8 | 6 | 9** | ||||||||||
| PvdA | 6 | 7 | 5 | 9 | 5 | ||||||||||
| VVD | 7 | 8 | 5 | 6 | 5*** | ||||||||||
| SGP | 3 | 2 | 2 | 2 | 3 | ||||||||||
| D66 | 7 | 3 | 2 | - | 3 | ||||||||||
| CDA | 4 | 4 | 4 | 3 | 2 | ||||||||||
| ChristenUnie* | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | ||||||||||
| Capels Belang | 3 | 7 | 3 | 3 | 1** | ||||||||||
| GroenLinks | - | - | 2 | 2 | 1 | ||||||||||
| CAPELLE.Nu! | - | - | - | - | 1 | ||||||||||
| SP | - | - | - | - | 1 | ||||||||||
| Trots op Nederland | - | - | - | - | 1*** | ||||||||||
| Totaal | 31 | 33 | 33 | 33 | 33 | ||||||||||
Noot* Deed in 1994 1998 mee als combinatie van de RPF en het GPV, de voorgangers van de ChristenUnie.
Noot** In 2010 is Capels Belang opgegaan in Leefbaar Capelle.
Noot*** Vanaf 2011 is de fractie van ToN opgegaan in VVD.
College van Burgemeester en Wethouders[bewerken]
Sinds januari 2010 is Frank Koen (CDA) burgemeester. Hij was daarvoor burgemeester van de Zuid-Hollandse gemeente Zederik.[4]
College 2010-2014[bewerken]
Het college bestaat uit een coalitie van Leefbaar Capelle, VVD, SGP, ChristenUnie en CDA.
De wethouders zijn:
- Ans Hartnagel (Leefbaar Capelle)
- Dick van Sluis (Leefbaar Capelle)
- Joost Eerdmans (Leefbaar Capelle)
- Tineke Keuzenkamp-van Emmerik (CDA)
- Eric Faassen (VVD)
- Jouke van Winden (ChristenUnie/SGP)
Bekende inwoners[bewerken]
In Capelle aan den IJssel wonen momenteel onder meer de volgende bekende personen:
- Jan Peter Balkenende (1956), geschiedkundige, rechtsgeleerde en politicus (ex-premier) (sinds 1999 woonachtig)
- Ferry Corsten (1973), trance-dj
- Joost Eerdmans (1971), wethouder in Capelle aan den IJssel, bekend als politicus van de LPF en als presentator bij WNL
- Bianca Hoogendijk (1960), rechtsgeleerde en echtgenote van ex-premier Jan Peter Balkenende
- Ab Klink (1958), voormalig minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport
- Euvgenia Parakhina (1971), danseres, bekend van So you think you can dance en Dancing with the Stars
- Barbara M. Veenman (1962), remonstrants theologe en auteur van historische romans en verhalenbundels
- Sascha Visser (1988), zanger en acteur (bekend van ONM, Kees & Co, Oppassen!!!, So You Wanna Be a Popstar en TMF)
Bekende inwoners inmiddels verhuisd[bewerken]
De volgende bekende personen hebben in het verleden in Capelle aan den IJssel gewoond:
- Nick Viergever (1989), voetballer
- Connie Breukhoven (1951), zakenvrouw, actrice en zangeres
- Anita Meyer (1954), zangeres
- Patricia Paay (1949), zangeres en tv-persoonlijkheid
- Justine Pelmelay (1958), zangeres, bekend van Eurovisiesongfestival in 1989 met het nummer Blijf zoals je bent
- Ben de Raaf (1961), kinderboekenschrijver en politieagent
Aangrenzende gemeenten[bewerken]
| Aangrenzende gemeenten | ||
|---|---|---|
| Zuidplas | ||
| Rotterdam | ||
| Krimpen aan den IJssel | ||
Zie ook[bewerken]
| Bronnen, noten en/of referenties |
| Meer mediabestanden die bij dit onderwerp horen, zijn te vinden op de pagina Capelle aan den IJssel op Wikimedia Commons. |
| Plaatsen en wijken in de gemeente Capelle aan den IJssel | ||
|---|---|---|
|
Dorp: Capelle aan den IJssel Buurtschap: 's-Gravenweg |
||
| Gemeentes in de plusregio Stadsregio Rotterdam | |
|---|---|
|
Albrandswaard · Barendrecht · Bernisse · Brielle · Capelle aan den IJssel · Hellevoetsluis · Krimpen aan den IJssel · Lansingerland · Maassluis · Ridderkerk · Rotterdam · Schiedam · Spijkenisse · Vlaardingen · Westvoorne |
|
|
Beluister |
(info) |